141/1989. (XII. 22.) MT rendelet

a vámszabadterületi társaság, valamint a külföldön bejegyzett vállalkozó részére adható általános forgalmiadó-visszatérítésről

A Minisztertanács az általános forgalmi adóról szóló 1989. évi XL. törvény (a továbbiakban: Tv.) 75. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

(1) A vámszabadterületi társaság, valamint viszonosság esetén a külföldön bejegyzett vállalkozó jogosult

a) a mellékletben meghatározott termékek és szolgáltatások belföldi vásárlása esetén a vételárban áthárított, illetőleg

b) a személygépkocsi, valamint az élelmiszerek és élvezeti cikkek behozatalának kivételével a termékimport után kivetett és megfizetett

általános forgalmi adó (a továbbiakban: adó) visszaigénylésére, ha a tárgyévre vonatkozó adóvisszatérítési igény meghaladja az 5000 forintot.

(2) A viszonosság kérdésében a pénzügyminiszternek a kereskedelmi miniszterrel egyetértésben kialakított állásfoglalása az irányadó. Az állásfoglalást a Pénzügyminisztérium hivatalos lapjában kell közzétenni.

2. §

(1) E rendelet alkalmazásában

a) vámszabadterületi társaság: az a vámszabad területen működő gazdasági társaság, amelynek a tárgyévben, illetőleg az 5. § (3) bekezdése szerinti időszakban nincs olyan székhelye vagy telephelye belföldön, ahol tartós bevételszerzésre irányuló gazdasági tevékenységet folytat;

b) külföldön bejegyzett vállalkozó: az a külföldi államban "hozzáadottérték-adó" típusú forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személy vagy jogi személy, akinek (amelynek) a tárgyévben, illetőleg az 5. § (3) bekezdése szerinti időszakban nincs olyan székhelye vagy telephelye, székhely vagy telephely hiányában lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye belföldön, ahol tartós bevétel szerzésére irányuló gazdasági tevékenységet folytat;

[a)-b) pontok a továbbiakban együtt: külföldi vállalkozó]

c) belföld: a Magyar Köztársaság területe a vámszabad terület kivételével.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjának alkalmazásában a "tartós" kifejezés a Tv. 3. §-ának (5) bekezdésében meghatározott időszakot jelenti.

(3) Tartós bevételszerzésre irányuló gazdasági tevékenységnek kell tekinteni azt is, ha a külföldi vállalkozó belföldön bejegyzett közvetlen képviselete - nem eseti jelleggel - áruszállításra vagy egyéb szolgáltatásnyújtásra vonatkozó szerződéseket köt (aláír), lebonyolít.

3. §

(1) Az adóvisszaigénylési jog gyakorlásának feltétele, hogy a külföldi vállalkozó

a) az adóvisszatérítési kérelemhez csatolja

- belföldi vásárlás esetén a részére kiállított, az adó összegét vagy mértékét elkülönítetten tartalmazó eredeti számlát;

- termékimport esetén az adó megfizetését igazoló, a vám- és pénzügyőrség illetékes szerve által részére kiállított okmányt;

b) a 6. § (2) bekezdésének b) pontjában meghatározott adóvisszatérítés érdekében csatolja a részére kiállított, a konvertibilis fizetőeszköz forintra való átváltását igazoló átváltási bizonylatot is;

c) nyilatkozzon a 2. § (1) bekezdés a) vagy b) pontjában meghatározott státusz fennállásáról, valamint arról, hogy a belföldi vásárlással és a termékimporttal kapcsolatos kiadásokat üzleti költségként számolta el;

d) igazolja - a vámszabadterületi társaság kivételével -, hogy a tárgyévben "hozzáadottérték-adó" típusú forgalmi adó fizetésére kötelezett, annak az államnak az illetékes hatósága által kiállított okmánnyal, ahol ilyen személyként bejegyezték.

(2) Az (1) bekezdésben felsoroltakon túlmenően az adóhatóság indokolt esetben további kiegészítő adatokat kérhet az adóvisszatérítési kérelem elbírálásához, erről azonban a kérelem benyújtásától számított 30 napon belül köteles írásban értesíteni a külföldi vállalkozót.

4. §

Az adó visszatérítésével kapcsolatos feladatok ellátására az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal fővárosi adófelügyelősége (a továbbiakban: adóhatóság) kizárólagos illetékességgel rendelkezik.

5. §

(1) A külföldi vállalkozó adóvisszaigénylési joga a számla, illetőleg az adó megfizetését igazoló okmány kiállításának időpontjában keletkezik.

(2) A tárgyévben keletkezett adóvisszaigénylési jogát a külföldi vállalkozó - a (3) bekezdésben meghatározott eltéréssel - a tárgyévet követő naptári év január 1. napjától kezdődően, legfeljebb azonban ugyanezen év június 30. napjáig érvényesítheti.

(3) Ha a tárgyév negyedévének végén az adóvisszatérítési igény meghaladja a 20 000 forintot, a külföldi vállalkozó adóvisszaigénylési jogát év közben, a negyedévet követő hónapban (április 30-áig, július 31-éig, október 31-éig, január 31-éig) érvényesítheti.

(4) Az adóvisszaigénylési jog érvényesítése az adóvisszatérítési kérelem benyújtását, valamint a 3. § (1) bekezdésében felsorolt kötelezettségek teljesítését foglalja magában. A 3. § (1) bekezdésének d) pontja szerinti igazolás az okmány kiállításának napjától 1 évig érvényes, ezen időszakon belül ilyen igazolást újból nem kell benyújtani.

6. §

(1) Az adóvisszatérítés forintban illeti meg a külföldi vállalkozót.

(2) A visszatérített adó összegét az adóhatóság

a) kereskedelmi szálláshely (SZTJ 507-53) szolgáltatás igénybevétele esetén konvertibilis fizetőeszközre nem átváltható,

b) ha a számla adót is tartalmazó végösszegét konvertibilis fizetőeszközben vagy névre szóló átváltási bizonylattal igazoltan konvertibilis fizetőeszköz átváltásából származó forinttal egyenlítették ki - a kereskedelmi szálláshely szolgáltatás kivételével - konvertibilis fizetőeszközre átváltható,

c) egyéb esetekben konvertibilis fizetőeszközre nem átváltható

szabad felhasználású forintszámlára helyezi.

(3) Ha a kereskedelmi szálláshely szolgáltatás igénybevételének ellenértéke forintban került kiegyenlítésre, akkor az átváltási bizonylattal igazolt forintösszeget egészben vagy részben úgy kell tekinteni, hogy az elsődlegesen a kereskedelmi szálláshely szolgáltatás ellenértéke kiegyenlítésének a fedezetéül szolgált.

7. §

Az adó visszatérítésével kapcsolatos egyéb eljárási kérdések tekintetében az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1981. évi I. törvény és az adóigazgatási eljárásról szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. §

Ez a rendelet 1990. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a 43/1988. (V. 31.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) a hatályát veszti. A folyamatban levő ügyekben (az 1989. évre vonatkozó adóvisszaigényléseknél) azonban a R. rendelkezéseit kell még alkalmazni.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Melléklet a 141/1989. (XII. 22.) MT rendelethez

Az adóvisszaigénylésre jogosító, belföldön vásárolt termékek és szolgáltatások köre

A. Termékek

TermékszámMegnevezés
29-6Irodaszer
44-12-01Általános rendeltetésű LB, CB távbeszé-
lő készülék
44-14-5Telex rendszerű átviteltechnikai beren-
dezés
46-71írógép és szövegfeldolgozó gép
46-72Másoló- és sokszorosítógép és berende-
zés
65-54Irodai papír
66-61Ügyviteli nyomtatvány

B. Szolgáltatások

SZTJ-számMegnevezés
101-11-05-ből konténerjavítás*
101-12Közlekedési eszközök karbantartása és
javítása*
101-14-01telex rendszerű átviteltechnikai beren-
-bőldezés karbantartása és javítása*
101-15-04írógép és szövegfeldolgozó gép, valamint
-bőlmásoló- és sokszorosítógép és berende-
zés karbantartása és javítása*
101-21-04-általános rendeltetésű LB, CB távbeszé-
01-bőllő készülék javítása*
101-21-05-írógépjavítás*
08
405-71
garázs tevékenység
507-53kereskedelmi szálláshely szolgáltatás**
712-11-03gazdasági építmények bérbeadása
712-25-03kiállítások és bemutatók szervezése
712-91-02-adózási tanácsadás, adóbevallások elké-
03szítése

* Ideértve a karbantartás, javítás során felhasznált, beépített terméket.

** Ide nem értve az olyan szolgáltatás-igénybevételt, amelyet idegenforgalmi szolgáltatás teljesítése érdekében a külföldi vállalkozó utas javára közvetít.

Tartalomjegyzék