Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1989. évi XLIII. törvény

az állami vagyon utáni részesedésről[1]

Az állami felhalmozási kiadások fedezetéhez szükséges bevételek, valamint a gazdasági társaságokkal arányos teherviselés érdekében az állami vagyonkezelői, illetve használói által fizetendő részesedés szabályairól az. Országgyűlés a következő törvényt alkotja:

Fizetési kötelezettség

1. § Az állami vállalat, a tröszt - ha a tröszt létesítő határozata másként nem rendelkezik - a tröszti vállalat a kezelésében lévő állami vagyon után, az. állami vállalat átalakulásával létrejött társaság az 1989. évi XIII. törvény 23. §-a (1) bekezdése alapján magánál tartolt üzletrészek (részvények) állománya után, a szövetkezet pedig a nála állami vagyonként nyilvántartott vagyonrész után - adózott eredményéből - részesedést köteles fizetni.

A részesedés alapja

2. § (1) A részesedés alapja: a (3) bekezdés szerinti adózott eredménynek az alapítói vagyonon belüli - az évzáró mérlegben kimutatott - állami vagyoni hányaddal arányos összege.

(2) Az állami vállalat átalakulásával létrejött társaságnál állami vagyon a magánál tartott üzletrészek (részvények) állománya.

(3) A részesedés alapjának számításánál a vállalkozási nyereségadóról szóló 1988. évi IX. törvény (a továbbiakban: VA) 18. §-a szerint meghatározott adózott eredményt, illetve a 19. §-ának a) pontja szerint átutalt összegeket kell figyelembe venni.

A részesedés mértéke

3. § (1)[2] A részesedés mértéke: a részesedés alapjának [2. § (1) bekezdés] 25%-a.

(2) Az állami vállalat átalakulásával létrejött társaság és a szövetkezet által fizetendő részesedés %-os mértéke azonos az. adózott eredményből a tagok (részvényesek) részére tulajdonosi jogosultság alapján fizetett osztaléknak a tagok (részvényesek) tulajdonára vetített %-os mértékével.

A részesedés visszatartása

4. § (1) A VA 13. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontjaiban foglalt tevékenységet végző, részesedés fizetésére kötelezettek a fizetendő részesedésnek, az e tevékenységükből származó árbevételüknek az. összes árbevételhez viszonyított arányos részét visszatarthatják. Az. árbevétel arányát a VA 13. §-a (3) bekezdésének és 29. §-a a) pontjának előírásai szerint kell megállapítani.

(2)[3] A VA 13. § (2) bekezdésének a)-b) pontjaiban foglalt tevékenységet végző részesedés fizetésére kötelezettek a fizetendő részesedés (1) bekezdés szerint számított arányos részének olyan részét tarthatják vissza, mint az e tevékenységük eredménye után őket megillető vállalkozási nyereségadó-kedvezmény százalékos mértéke.

(3)[4] A Magyar Távközlési Vállalat a fizetendő részesedést a távközlés fejlesztése céljára visszatarthatja.

Eljárási és előlegszámítási szabályok[5]

5. §[6] (1) A részesedés fizetésére kötelezettek a fizetendő részesedést maguk állapítják meg és fizetik be.

(2) A részesedés fizetésével kapcsolatos eljárás során - az e törvényben nem szabályozott kérdésekben - az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) Az állami vagyon utáni részesedésre év közben a következők szerint előleget kell fizetni:

a) a tárgyévet megelőző évben működött állami vállalatnál, a trösztnél - ha a tröszt létesítő határozata másként nem rendelkezik - a tröszti vállalatnál - a b) és c) pontban foglaltak kivételével - az előleg havonta az előző adóévi tényleges részesedés fizetési kötelezettség egytizenketted része;

b) az a) pontban említett kettős könyvvitelt alkalmazó részesedésfizetésre kötelezett a június 30-i főkönyvi kivonat adatai alapján számított kötelezettség és a június 15-ig esedékes előleg különbözetét fizeti be, illetve igényli vissza;

c) a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási népgazdasági ágazatba sorolt, az a) pont alatt említett kötelezetteknél az előző évi tényleges részesedés fizetési kötelezettségének az I. negyedévben 10%-a, a II. negyedévben 20%-a, a III. negyedévben 30%-a az előleg összege;

d) a társasággá átalakult, részesedés fizetésére kötelezett a magánál tartott üzletrészek (részvények) állománya, szövetkezet a nála állami vagyonként nyilvántartott vagyonrész után csak akkor fizet előleget, ha év közben a tulajdonosoknak osztalék előleget fizet. Ekkor a fizetendő részesedés előleg összege azonos a tulajdonosoknak fizetett osztalékelőlegnek a tulajdonosok tulajdonára vetített százalékos mérték alapján számított összeggel;

e) a tárgyévben történt szétválás, kiválás, egyesülés és beolvadás esetén (a továbbiakban szervezeti változás) a tényleges részesedésfizetési kötelezettségből számított, az adóhatóságnak bejelentett (megosztott, illetve összesített) adatok figyelembevételével, az a) és c) pontokban előírtak szerint kell az előleget meghatározni;

f) az adóévben újonnan alapított (alakult) részesedés fizetésére kötelezettnek előleget nem kell fizetnie.

(4) A (3) bekezdés a), c) és e) pontokban említett részesedés fizetésére kötelezett részesedési előlegének összegét az adóhatóság fizetési meghagyásban közli. A (3) bekezdés e) pontjában említett kötelezettek a szervezeti változást követő 15 napon belül az adóhatóságnak bejelentik a számított részesedésfizetési kötelezettségüket.

Záró rendelkezések

6. § Ez a törvény 1990. január 1. napján lép hatályba. A részesedést első ízben az 1990. évi adózott eredmény, illetve az 1990. év utáni eredmény felosztásáig kapott osztalék alapján kell fizetni.

7. §[7]

Dr. Szűrös Mátyás s. k.,

a Köztársaság ideiglenes elnöke

Dr. Fodor István s. k.,

az Országgyűlés megbízott elnöke

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az Országgyűlés az 1989. november 24-ei ülésén fogadta el.

[2] Megállapította az 1990. évi L. törvény 1. §-a. Hatályos 1990.07.13.

[3] Megállapította az 1990. évi L. törvény 2. §-a. Hatályos 1990.07.13.

[4] Beiktatta az 1990. évi XCIX. törvény 18. §-a. Hatályos 1991.01.01.

[5] Az alcímet megállapította az 1990. évi XCIX. törvény 19. §-a. Hatályos 1991.01.01.

[6] Megállapította az 1990. évi XCIX. törvény 19. §-a. Hatályos 1991.01.01.

[7] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XCIX. törvény 21. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1991.01.01.

Tartalomjegyzék