48/1989. (XII. 27.) PM rendelet

a mérleg és vagyonkimutatás készítéséről szóló 62/1988. (XII. 24.) PM rendelet módosításáról

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény 52. §-ának (2) bekezdésében és 57. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

A 62/1988. (XII. 24.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (3) bekezdés második mondata helyére a következő rendelkezés lép:

"A nyitómérleget a cégbíróságnál történt bejegyzés után számított 90 napon belül az illetékes adóhatóságnak kell megküldeni."

2. §

Az R. 4. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A cégjegyzékbe bejegyzett egyszeres könyvvitelt vezető vállalkozás a vagyonkimutatás egy aláírt példányát a tárgyévet követő év március 15. napjáig a cégbíróságnál köteles letétbe helyezni."

3. §

A R. 8. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozás a megállapított mérleg és eredménykimutatás (az egyszerűsített mérleg és az egyszerűsített eredménykimutatás) egy aláírt példányát a cégbíróságnál köteles letétbe helyezni."

4. §

A R. 11. § (4) bekezdése után a következő rendelkezést kell felvenni, s ezzel egyidejűleg a jelenlegi (5)-(8) bekezdések számozása (6)-(9) bekezdésekre módosul:

"(5) A vállalkozási tevékenységet is folytató alapítvány és a társadalmi szervezet - könyvvezetési kötelezettségétől függetlenül - egyszerűsített mérlegből, az eredmény levezetéséből és egyéb tájékoztató adatokból álló beszámolót köteles készíteni. A beszámolót a naplófőkönyv, a leltárak és az analitikus nyilvántartások, illetve a könyvviteli nyilvántartások, valamint az időszakra vonatkozó főkönyvi kivonat; alapján kell elkészíteni és április 20-ig kell az első fokú adóhatóságnak megküldeni."

5. §

A R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § A kettős könyvvitelt és az egyszerűsített kettős könyvvitelt vezető vállalkozók az évközi beszámoló készítési kötelezettségük alól 1990. január 1-től mentesülnek."

6. §

(1) Ez a rendelet 1990. január 1 napján lép hatályba, rendelkezéseit első ízben az 1989. évi évzáró mérlegbeszámoló és az 1989. évi vagyonkimutatás elkészítésénél kell alkalmazni, ezzel egyidejűleg az R. 5. § (3) és (4) bekezdése hatályát veszti.

(2) A R. 1. számú melléklete e rendelet Melléklete szerint módosul.

Dr. Békesi László s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 48/1989. (XII. 27.) PM rendelethez

A R. 1, számú melléklete a következőképpen módosul.

1. Az I. Leltározás című rész E/3, pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. A dolgozóknál lévő (személyi használatra kiadott) fogyóeszközöket (kézieszközöket, szerszámokat, szerszámládákat, munkaruhákat stb.) kétévenként egyszer, a szabályszerűen vezetett nyilvántartásokkal való egyeztetéssel kell leltározni, ha azok a mérlegben értékkel szerepelnek. A 2000 Ft értékhatár alatti, a mérlegben az eszközök között nem szereplő fogyóeszközökről mennyiségi nyilvántartást vezetni nem kötelező."

2. Az I/E./16. pont helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. Az állatok leltározása során:

- a tenyész- és igásállatokat, valamint a csikók és méhcsaládok mennyiségét csak darabban, a

- a növendék-, hízó- és egyéb állatok mennyiségét darabban és testtömegben

évenként legalább egyszer kell leltározni. A mérlegelés feltételeit (tömeglevonás mértékét, reprezentáció alkalmazási területét és mértékét), továbbá a kistermelőknél lévő állomány leltározásának módszerét a vállalkozó határozza meg."

3. Az I/E/20. pont helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. A növénytermelés és a kertészet befejezetlen termelését, az év végén be nem takarított területek nagyságát és a keltetés befejezetlen termelését a nyilvántartás szerinti mértékegységben, a tényleges minőségnek és mennyiségnek megfelelően a negyedik negyedévben kell leltározni."

4. A 1. Leltározás című rész A) A leltározási szabályzat című fejezete, valamint az E/9. és E/17. pontja, valamint az E/18. pont utolsó mondata hatályát veszti, a B/8. pontból pedig a leltározási ütemtervben kifejezést törölni kell. Az E/1. pontba a raktári szó után az "és bolti" készletek kifejezést kell felvenni.

5. A II. Az értékelés című rész A/2. pontjának c) alpontja után a következő d) alpontot kell felvenni, s ezzel egyidejűleg a jelenlegi d) és e) alpontok jelölése e) és f) alpontokra módosul:

"d) Ha az utolsó ismert piaci ár (beszerzési ár, eladási ár) alacsonyabb a vásárolt készlet tényleges beszerzési áránál, illetve - a mezőgazdasági ágazatba sorolt vállalkozások mezőgazdasági eredetű terményei és termékei kivételével - a saját termelésű készlet közvetlen önköltségénél."

6. A II/A/6 pont a) alpontjában a zárójel után az 1000 Ft helyett "2000 Ft-ot" kell felvenni.

7. A II/D/5 pont a következő i) alponttal egészül ki:

"i) A készletek értékelés alapjául szolgáló önköltségében a saját termelésű készletek felhasználása elszámolási egységáron is figyelembe vehető."

8. A II/E című fejezet 14. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"A külföldi pénzértékre szóló követeléseket és tartozásokat - a pénzintézetek kivételével - a Magyar Nemzeti Bank által közleményben közzétett, az év utolsó napján érvényes vételi, illetve eladási árfolyamon átszámított forint értékben kell értékelni.

A pénzintézetek a devizát, a devizahitelt, a külföldi pénzértékre szóló követeléseket és tartozásokat a deviza középárfolyamon kötelesek értékelni.

A külföldi részvétellel működő gazdasági társaság külföldi tagjának konvertibilis valutában szolgáltatott pénzbeli hozzájárulását (devizabetétét) a társasági szerződés megkötésekor (az alapszabály elfogadásakor) érvényes deviza középárfolyamon kell értékelni. A devizabetétet év végén az árfolyamváltozás miatt nem kell átértékelni.

A Magyar Nemzeti Bank által nem jegyzett helyi valutát, devizát, devizahitelt, a helyi valutára szóló követeléseket és tartozásokat és az év utolsó napján érvényes szabadpiaci árfolyamon átszámított forint értékben kell értékelni."

9. A II/E/19 pont után a következő 20. pontot kell felvenni, s ezzel egyidejűleg a 20-24. pontok számozása 21-25. pontokra módosul:

"20. Az 1988. évi X. törvény 8. § (5) bekezdésében meghatározott szállodarekonstrukcó és kistelepülési üzletrekonstrukció állóeszközfenntartási költsége legfeljebb 5 évre határolható el, amelybe a mérlegkészítés éve is beletartozik."

Tartalomjegyzék