Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

56/1989. (VI. 15.) MT rendelet

a nyugellátások, egyes baleseti nyugellátások és nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások, valamint egyéb ellátások emeléséről

1. §

(1) A 117/1988. (XII. 31.) MT rendelet 1. § (1) bekezdésében meghatározott és az 1990. január 1-je előtti időponttól megállapított nyugellátások, baleseti nyugellátások és egyéb ellátások közül - a baleseti járadék kivételével -1989. július 1-jével

a) a havi 5000 forintot el nem érő ellátásokat havi 300 forinttal,

b) a havi 5000 forintot elérő, illetőleg meghaladó ellátásokat havi 100 forinttal,

c) az I-II. csoportba tartozó rokkantság címén megállapított nyugellátásokat, baleseti nyugellátásokat, a vakok személyi járadékát, a vakok rendszeres szociális segélyét, a hadigondozási járadékot, a központi szociális segélyt havi 300 forinttal

kell emelni.

(2) Ha az (1) bekezdés b) pontjában említett ellátás a havi 100 forintos emeléssel együtt a havi 5300 forintot nem éri el, az ellátást havi 5300 forintra kell emelni.

(3) A havi 5000 forint összeghatár szempontjából a nyugellátásnak, baleseti nyugellátásnak a házastársi pótlék, a családi pótlék, a házastárs és a gyermek után járó jövedelempótlék, az ösztönző nyugdíjpótlék, a nem társadalombiztosítási ellátás, továbbá a rendszeres szociális járadékban részesülő eltartott hozzátartozójára tekintettel folyósított növelés nélküli összegét kell figyelembe venni.

2. §

(1) A 17/1975. (VI. 14.) MT rendeletben (a továbbiakban: R.) meghatározott nyugdíjösszegek 1989. július 1-jétől a következők:

a) az R. 71. §-a (1) bekezdése szerint járó nyugdíjösszeg havi 3640 forint,

b) az R. 93. §-a (1) bekezdése szerint járó nyugdíjösszegek

a III. rokkantsági csoportban havi 3640 forint,

a II. rokkantsági csoportban havi 3936 forint,

az I. rokkantsági csoportban havi 3971 forint,

c) az R. 144. §-a (1) bekezdése szerint járó özvegyi nyugdíj összeg havi 3440 forint,

d) az R. 148. §-a szerint járó árvaellátás összege havi 3240 forint,

e) az R. 155. §-a (1) bekezdése és az R. 160. §-a szerint járó ellátások összege

öregségi járadék havi 3308 forint,

munkaképtelenségi járadék havi 3800 forint,

az utóbb igénylő házastárs öregségi járadéka havi 3099 forint,

az utóbb igénylő házastárs - munkaképtelenségi járadéka havi 3319 forint,

özvegyi járadék havi 3205 forint,

f) az R. 167. §-a és az R. 170. §-a szerinti ellátások összege

növelt összegű öregségi járadék alapösszege havi 3410 forint,

a növelt összegű munkaképtelenségi járadék alapösszege havi 3800 forint,

a növelt összegű özvegyi járadék legkisebb összege havi 3230 forint,

g) az R. 185. §-a (1) bekezdése szerint járó baleseti rokkantsági nyugdíj összege

a III. rokkantsági csoportban havi 3680 forint,

a II. rokkantsági csoportban havi 4006 forint,

az I. rokkantsági csoportban havi 4066 forint.

(2) A rokkantsági járadék, illetve a rendszeres szociális járadék összege 1989. július 1-jétől havi 2860 forint, illetve havi 3590 forint.

3. §

(1) 1989. július 1-jétől a házastársi pótlékot és a rendszeres szociális járadékos eltartott hozzátartozója utáni növelést, a megállapítás időpontjára tekintet nélkül, havi 200 forinttal kell kiegészíteni.

(2) A házastárs után járó jövedelempótlék összege havi 590 forint, ha a jövedelempótlékot havi 5000 forintot meg nem haladó összegű öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj, illetőleg növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadék mellett folyósítják. Az összeghatár szempontjából az 1. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók, azzal, hogy e rendelet szerinti emelést figyelmen kívül kell hagyni.

4. §

(1) 1989. július 1-jétől az az összeghatár, ameddig

a) az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjhoz házastársi pótlék megállapítható (R. 171. § (1) bekezdés), havi 4540 forint,

b) a saját jogú nyugellátás, baleseti nyugellátás az özvegyi nyugdíjjal, baleseti özvegyi nyugdíjjal együttesen folyósítható (R. 208. §), havi 3890 forint,

c) a házastárs keresete (jövedelme, nyugellátása) mellett házastársi pótlék megállapítható (R. 171. § (2) bekezdés b) pont), havi 3440 forint.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseinek megfelelően kell emelni a rendszeres szociális ellátások megállapítására és folyósítására vonatkozó - külön jogszabályban megjelölt - összeghatárokat, illetőleg kereseti (jövedelmi) értékhatárokat.

5. §

Az emelés ugyanazon személy részére egyszeresen jár. A nemzeti gondozási díjat, a hadiárva-járadékot, a hadigyámolt nevelési pótlékát, továbbá a nyugdíj melletti házastársi pótlékot (jövedelempótlékot) és eltartott hozzátartozó utáni növelést azonban minden egyéb ellátástól függetlenül kell emelni, illetőleg kiegészíteni.

6. §

A hozzátartozói nyugellátásokat, hozzátartozói baleseti nyugellátásokat akkor is emelni kell, ha azok együttes összege az özvegyi nyugdíj két és félszeresét meghaladja.

7. §

Az R-nek a 116/1988. (XII. 31.) MT rendelet 27. §-ával megállapított 59. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"59. § (1) A családi pótlék összege

(2) Annál, aki 1980. július hónapban vagy azt követően három vagy több gyermek után volt jogosult családi pótlékra és a gyermekek száma kettőre vagy egyre csökkent, a családi pótlék összege gyermekenként havi 1900 forint, ha a jogosultat korábban e gyermek (gyermekek) figyelembevételével megillette a családi pótlék.

(3) Egy gyermek után is havi 1900 forint családi pótlék jár annak, akit mint egyedülállót e gyermek figyelembevételével 1980. július hónapban, vagy ezt követően két vagy több gyermek után megillette a családi pótlék és továbbra is egyedülálló.

(4) Havi 2250 forint a családi pótlék összege a tartósan beteg, illetve testileg vagy szellemileg fogyatékos, állandó felügyeletre szoruló gyermek (R. 46. §) után.

(5) Ha a két gyermek közül az egyik gyermek tartósan beteg, illetve testileg vagy szellemileg fogyatékos, a két gyermek után összesen havi 4150 forint családi pótlék jár.

(6) Ha a családi pótlék az (5) bekezdés rendelkezése szerinti összegben jár, és a tartósan beteg, illetve testileg vagy szellemileg fogyatékos gyermek után a családi pótlékra jogosultság megszűnik, a másik gyermek után havi 1900 forint családi pótlék jár.

(7) Havi 2250 forint a családi pótlék összege a nevelőszülő háztartásában levő állami gondozás alatt álló gyermek után; ha e gyermeknél az R. 46. §-ában foglalt feltételek is fennállnak, a családi pótlék havi összege 2650 forint.

(8) Az (1)-(7) bekezdésben meghatározott családi pótlék a gyermek hároméves koráig 100 forinttal emelt összegben jár."

8. §

A 26/1979. (VII. 21.) MT rendeletnek a 117/1988. (XII. 31.) MT rendelet 8. §-ával megállapított 17. § (1) bekezdése, illetőleg a 82/1987. (XII. 27.) MT rendelet 7. §-ávaI megállapított 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § (1) Havi 1300 forint jövedelempótlék jár a gyermek után, ha a családi pótlék a társadalombiztosítási rendelkezések szerint kizárólag azért nem állapítható meg, mert a háztartásban egy hat éven felüli gyermek van."

"20. § A gyermekgondozási segélyre jogosultnak a gyermekek számától függetlenül havi 1490 forint jövedelempótlék jár."

9. §

(1) Ez a rendelet 1989. július 1. napján lép hatályba. Rendelkezései alapján - a (3) bekezdésben említett ellátás kivételével - a július hónapra járó ellátást már emelt összegben kell folyósítani.

(2) A rendelet 4. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott házastársi pótlékra jogosító összeghatár azokra irányadó, akiknek a házastársi pótlékra a jogosultsága 1989. június 30-át követően nyílik meg.

(3) A rendelet alapján emelt családi pótlék (jövedelempótlék) augusztus 1-jétől jár, és az emelt összeg 1989. szeptember hónapban kerül kifizetésre. A nyugdíjjal együtt folyósított családi pótlék (jövedelempótlék) azonban az 1989. augusztus havi nyugdíjhoz már emelt összegben jár.

(4) A családi pótlékot megállapító és folyósító szervek kötelesek a családi pótlék igénykartonra a családi pótlékot (jövedelempótlékot) emelt összegben felvezetni.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke