5/1989. (III. 17.) MM rendelet

a rendkívüli eseményekkel kapcsolatos feladatokról és a biztonságot növelő szolgálat elrendeléséről

A közületi szervek rendészeti tevékenységéről szóló 6/1988. (II. 12.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 12. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §[1] A rendelet hatálya - az önkormányzatok által fenntartott intézmények kivételével - kiterjed az R. 1. §-ának (1) bekezdésében megjelölt közületi szervek közül azokra, amelyek a művelődési és közoktatási miniszter ágazati irányítása alá tartoznak, illetőleg amelyeket a művelődési és közoktatási miniszter alapított (a továbbiakban együtt: művelődési szerv).

A rendkívüli események

2. § (1) E rendelet alkalmazásában minden olyan esemény rendkívülinek minősül, amely a művelődési szerv rendeltetésszerű működését jelentősen zavarja, illetőleg lehetetlenné teszi, így különösen:

a) a természeti és ipari katasztrófák, valamint a természeti környezet állapotát lényegesen rontó föld-, víz-, vagy légszennyezés;

b) a járványos megbetegedések vagy sok ember egészségét jelentősen károsító vagy az életét veszélyeztető események bekövetkezése;

c) a súlyos foglalkozási baleset [3/1987. (XI. 4.) ME rendelet 20. § (7) bekezdés];

d) minden olyan károkozás, amelynél a kárérték becsült nagysága 200 000 Ft-ot meghaladja, jelentős kulturális érték esetén a kár nagyságától függetlenül minden károkozás;

e) a művelődési szerv területén történt fegyverhasználat, vagy a művelődési szerv részére kiadott fegyver eltűnése, elvesztése, illetve eltulajdonítása;

f) a művelődési szervnél kiépített, alkalmazott biztonság-technikai eszközök, berendezések, felszerelések megrongálása;

g) a művelődési szerv területén elkövetett bűncselekmény és szabálysértés;

h) a művelődési szerv magasabb vezetőállású dolgozójával szemben bűncselekmény alapos gyanúja miatt elrendelt nyomozás;

i) a művelődési szervnél tartózkodó magas szintű párt vagy állami vezetők, illetve magas szintű külföldi delegációk tagjainak balesetei;

j) a művelődési szervnél megtartott rendezvény megzavarása.

(2) A polgári fegyveres őrségek tekintetében egyéb rendkívüli eseményt a Művelődési és Közoktatási Minisztérium Polgári Fegyveres Őrség Központi Irányító Parancsnoksága az (1) bekezdésen kívül is meghatározhat.

3. § (1)[2] Rendkívüli esemény bekövetkezésekor az érintett művelődési szerv vezetőjének az emberi élet, az anyagi javak mentése érdekében haladéktalanul intézkednie kell. Egyidejűleg gondoskodni kell arról, hogy a rendkívüli eseményről az elhárítására hivatott szervek (rendőrség, tűzoltóság, mentők, honvédség, polgári védelem, ÁNTSZ stb.) mielőbb értesüljenek.

(2) A rendkívüli esemény bekövetkezését a művelődési szerv vezetője köteles szóban (telefonon) azonnal bejelenteni a művelődési és közoktatási miniszternek az Ágazati Biztonságszervezési Önálló Osztály útján. Munkaidőn túl, illetve munkaszüneti napon bekövetkezett rendkívüli eseményt a Művelődési és Közoktatási Minisztérium ügyeleti szolgálatának kell jelenteni.

(3) A bejelentésnek tartalmaznia kell

a) a művelődési szerv megnevezését és a jelentést adó nevét,

b) a rendkívüli esemény megnevezését, helyét és időpontját,

c) a feltételezett keletkezési okot,

d) a keletkezett kár becsült értékét,

e) a művelődési szerv megtett intézkedéseit.

(4) Az esemény bekövetkezését követő 24 órán belül, továbbá a rendkívüli esemény megszűnése, illetőleg következményeinek felszámolása után írásbeli jelentést kell adni a művelődési miniszter részére az Ágazati Biztonságszervezési Önálló Osztály vezetője útján.

(5) Ha a rendkívüli esemény következményeinek felszámolása, elhárítása huzamosabb időt vesz igénybe, 48 óránként a munkálatok menetéről, valamint az ezzel kapcsolatos intézkedésekről írásbeli tájékoztatót kell adni.

(6) A művelődési szervnél ügyeleti szolgálat megszervezésével, vagy más módon gondoskodni kell arról, hogy a rendkívüli esemény bekövetkezésekor a művelődési szerv vezetője azonnali tájékoztatást kapjon.

A biztonságot növelő szolgálat

4. § (1) A biztonságot növelő szolgálatot - ha a körülmények azt indokolttá teszik - a művelődési és közoktatási miniszter vagy az általa megbízott személy, továbbá a művelődési szerv vezetője rendelheti el.

(2) Biztonságot növelő szolgálatot kell elrendelni:

a) rendkívüli esemény bekövetkezésekor,

b) magas szintű párt, állami vezetőknek és külföldi vendégeknek a művelődési szervnél történő látogatásakor.

(3) A biztonságot növelő szolgálat elrendelésekor a következő fontosabb intézkedéseket kell tenni:

a) a művelődési szervnél a fokozott ellenőrzés megszervezése;

b) a létesítmények, a terület őrzésvédelmének megerősítése;

c) a be- és kilépés, az anyag- és áruszállítás, a belső mozgás szigorítása;

d) a különböző szolgálatok (pl. rendészet, tűzoltóság, polgári fegyveres őrség, önkéntes rendőrök, polgári védelem) együttműködésének megszervezése.

(4) A (2) bekezdés b) pontjában említett eseményt megelőzően - ha azt a körülmények indokolják - az illetékes belügyi szervekkel együttműködve biztosítási tervet kell készíteni, melyet a művelődési szerv vezetője hagy jóvá.

(5) A biztonságot növelő szolgálatot a művelődési szerv vezetőjének elsősorban a rendészeti, továbbá a tűzvédelmi és a polgári védelmi tevékenységet ellátókból kell megszerveznie.

(6) A biztonságot növelő szolgálat elrendeléséről és a szolgálat ideje alatt történt rendkívüli eseményekről 48 órán belül kell szóban jelentést adni a Művelődési és Közoktatási Minisztérium Ágazati Biztonságszervezési Önálló Osztályának.

5. § Ez a rendelet 1989. április 1-jén lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1. § a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 18. §-ával megállapított szöveg.

[2] Lásd az 1991. évi XI. törvényt

Tartalomjegyzék