Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1989. (I. 13.) MT rendelet

a tudományos továbbképzés és a tudományos minősítés szabályainak módosításáról

1. §

A tudományos továbbképzésről szóló 72/1982. (XII. 10.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A tudományos továbbképzés célja a tudományos feladatok megoldására alkalmas szakemberei utánpótlásának szervezett kiképzése, az arra alkalma; fiatal szakemberek tudományos kutatói pályára való egységes felkészítése annak érdekében, hogy tudományos feladatokat önállóan, hozzáértéssel legyenek képesek megoldani.

(2) A tudományos továbbképzés elvi irányítása, összehangolása a Tudományos Minősítő Bizottság (a továbbiakban: TMB) feladata.

(3) Tudományos továbbképzést a TMB, valamint az egyetemek és kutatóintézetek (egyetemi tudományos továbbképzés) szervezhetnek.

(4) A TMB által szervezett tudományos továbbképzéssel összefüggő belföldi és külföldi kapcsolatok ápolása a TMB elnökének a feladata.

(5) Az egyetemi tudományos továbbképzést - a szociális és egészségügyi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, az ipari miniszterrel, a honvédelmi miniszterrel a belügyminiszterrel, és a TMB elnökével egyetértésben - a művelődési miniszter irányítja és szabályozza.

(6) Egyetemi tudományos továbbképzési pályázat a TMB elnökének egyetértésével írható ki.

(7) A TMB által szervezett tudományos továbbképzés (a továbbiakban: továbbképzés) belföldi vagy külföldi ösztöndíjas vagy levelező formában történik.

(8) A továbbképzésben részesülő tudományos ösztöndíjas illetőleg tudományos levelező ösztöndíjas (a továbbiakban: ösztöndíjas, ill. levelező ösztöndíjas) alapvető kötelezettségei a következők:

a) egyéni munkaterv szerint tanulmányokat folytat,

b) eleget tesz az előírt vizsgakötelezettségeinek,

c) egyéni kutató tevékenységet végez,

d) egyéni kutatási eredményeit tudományos jelentésben foglalja össze."

2. §

Az R. 3. §-ának (2) bekezdése c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A belföldi továbbképzésre vonatkozó pályázatot:)

"c) a munkaviszonyban álló a munkáltató véleményével ellátva annak a kutatóhelynek a vezetőjéhez nyújtja be, amelyben a továbbképzést kéri. Ha a pályázó munkaviszonnyal nem rendelkezik (szellemi szabadfoglalkozású), erről a tanácsi szakigazgatási szerv igazolását mellékeli, s pályázatát annak a kutatóhelynek a vezetőjéhez nyújtja be, amelyben a továbbképzést kéri."

3. §

Az R. 5. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"5. § (1) A belföldi továbbképzés időtartama három év, amely nem hosszabbítható meg. Ez idő alatt az ösztöndíjas - a TMB engedélye alapján - meghatározott időtartamot külföldön tölthet szaktanulmányok, illetőleg idegen nyelv gyakorlása céljából (külföldi tanulmányút). A külföldi tanulmányút a képzési időbe beszámít.

(2) Az ösztöndíjas a TMB által egyetemek és kutatóintézetek közreműködésével szervezett, kötelező tanfolyamokon, valamint az egyéni tanulmányi tervben előírt speciális kollégiumokon és szemináriumokon, továbbá egyéni tanulmányok folytatása útján képzi magát és készül fel a vizsgákra.

(3) Az ösztöndíjas vizsgakötelezettségeire, a vizsgakövetelményekre, a vizsgák alóli mentességekre, a vizsgák lefolytatására és értékelésére valamint érvényességére a tudományos fokozatokról és a tudományos minősítésről szóló 1983. évi 24. törvényerejű rendeletnek és az annak végrehajtására kiadott 38/1983. (XI. 3.) MT rendeletnek a kandidátusi vizsgára vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni. Az ugyanabból a tárgyból tett kandidátusi vizsga az egyetemi doktori szigorlat alól, az egyetemi doktori szigorlat a kandidátusi vizsga alól mentesít, ha a Vizsga letételére 1986. szeptember 1-je után kerül sor.

(4) Az ösztöndíjas a vizsgákra való felkészülését, munkáját, kutatásait a kutatóhely vezetője által javasolt és a TMB állal megbízott, tudományos fokozattal rendelkező vezető (tudományos vezető) irányításával végzi.

(5) A tanulmányok megkezdésekor az ösztöndíjas egyéni tanulmányi tervét elkészíti s azt tudományos vezetője jóváhagyásával bemutatja a kutatóhely vezetőjének. A kutatóhely vezetője az ösztöndíjas tanulmányainak megkezdésétől számított két hónapon belül - véleményével ellátva - az egyéni tanulmányi tervet a TMB illetékes szakbizottságának bemutatja.

(6) A tanulmányi tervet a TMB illetékes szakbizottsága hagyja jóvá; azt módosíthatja, további tanfolyamokat, vizsgakötelezettségeket írhat elő. Ennek során előírhatja egynél több szakmai tárgy tanulmányozását s azokból vizsga letételi kötelezettséget is, függetlenül attól, hogy tudományos fokozat szerzéséhez általában hány vizsga letétele kötelező. Ha a TMB illetékes szakbizottsága a tanulmányi tervet elutasítja, ugyanabból a témakörből mégegyszer további két hónapon belül újabb tanulmányi terv terjeszthető elő. A terv végrehajtását a tudományos vezető irányítja, segíti és ellenőrzi.

(7) Az ösztöndíjas továbbképzéséért és munkájának szakmai irányításáért a kutatóhely vezetője és a tudományos vezető együttesen felelős. Az ösztöndíjas szakmai előmenetelét és kutatómunkáját a kutatóhely vezetője és a tudományos vezető évenként értékeli, s erről a TMB-t és az ösztöndíjast tájékoztatja. A továbbképzés második évében a kutatóhely vezetője és a tudományos vezető nyilatkozik a TMB-nek arról, hogy az addigi teljesítmény alapján a továbbképzés folytatását vagy megszüntetését tartja-e indokoltnak, figyelemmel a 12. § (3) bekezdésében foglaltakra.

(8) Az ösztöndíjas kutatómunkáját jelentésben foglalja össze. A jelentés ismerteti az elvégzett kutatómunkát, s kellőképpen dokumentálva, ellenőrizhetően tartalmazza a kutatási eredményeket, illetőleg tapasztalatokat. A jelentés egyetemi doktori vagy kandidátusi értekezés formájában is elkészíthető."

4. §

Az R. 8. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A továbbképzés ideje alatt az ösztöndíjassal kapcsolatos munkáltatói jogokat a TMB gyakorolja a következő kivételével: A kutatóhely vezetője - a tudományos vezetővel egyetértésben - jogosult az ösztöndíjas szabadságának engedélyezésére, valamint a mellékfoglalkozással, és munkaviszonnyal kapcsolatban a főállásos munkáltatót megillető munkáltatói jogok gyakorlására."

5. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"11. § (1) Az ösztöndíjas a kutatási eredményeit összefoglaló tudományos jelentést tudományos kutatóhelyének nyújtja be, amelynek illetékes testülete azt véleményezi.

(2) Ha az ösztöndíjas jelentés helyett egyetemi doktori vagy kandidátusi értekezést készít, akkor az egyetemi doktori, illetőleg a kandidátusi munka benyújtására irányadó szabályok szerint kell eljárni.

(3) A belföldi továbbképzésben résztvevőnek a TMB végbizonyítványt ad, ha a képzési idő leteltéig valamennyi vizsgáját letette és összefoglaló jelentését vagy egyetemi doktori illetőleg kandidátusi értekezését benyújtotta. A végbizonyítvány az előírt vizsgakövetelmények teljesítését, azok eredményét, érvényességük határidejét, a tudományos jelentés benyújtásának időpontját valamint elfogadásának tényét igazolja. A végbizonyítvány a továbbképzés eredményességét minősíti és tanúsítja."

6. §

Az R. 12. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Meg kell szüntetni az ösztöndíjas vagy levelező ösztöndíjas továbbképzést, ha

a) annak folytatását az 1983. évi 24. törvényerejű rendelet 5. §-ának (4) bekezdése kizárja;

b) tanulmányi tervét a TMB illetékes szakbizottsága ismételten elutasítja;

c) a továbbképzési időből két év már eltelt, s addigi teljesítménye alapján tudományos vezetője és a kutatóhely vezetője véleménye szerint a továbbképzés eredményes befejezése határidőben nem várható."

7. §

(1) A tudományos fokozatokról és a tudományos minősítésről szóló 1983. évi 24. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 38/1983. (XI. 3.) MT rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 4. § (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kandidátusi fokozat megszerzéséhez vizsgát kell tenni:)

"c) a kutatómunka szempontjából fontos két idegen nyelvből. Az egyik nyelvből állami középfokú, a másik nyelvből állami alapfokú nyelvvizsgát kell tenni. A vizsga tárgyául szolgáló nyelveket a jelölt szakterületének a jellegével összhangban a jelölttel és a tudományos vezetővel egyetértésben a TMB illetékes szakbizottsága határozza meg."

(2) A Vhr. 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A vizsgára bocsátásról a TMB illetékes szakbizottsága határoz."

8. §

A Vhr. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Egyetemi doktori fokozat elnyerése érdekében benyújtott pályázat esetén - a pályázó tudományos kutatásra alkalmassága és az ezt igazoló színvonalú egyetemi doktori értekezés mérlegelése alapján - az egyetem a kandidátusi fokozat odaítélését a következők szerint javasolhatja:

a) Ha az egyetem a doktori eljárást a doktori fokozatot odaítélő határozattal fejezi be, javaslatát az elbíráláshoz szükséges iratokkal azzal küldi meg a TMB-nek, hogy annak illetékes szakbizottsága egyenértékűség vizsgálata alapján az egyetemi doktori fokozattal rendelkezőnek kandidátusi fokozatot ítéljen oda.

b) A TMB szakbizottsága a kandidátusi fokozat odaítéléséről az összes körülmény alapján határoz: azt megtagadhatja, illetőleg további felrételekhez kötheti."

9. §

A Vhr. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Államtitok vagy szolgálati titok megóvása miatt a TMB elrendeli, más fontos közérdekből elrendelheti a munka zártkörű megvédését."

10. §

A Vhr. 19. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A tudomány doktorát havonta meghatározott összegű illetménykiegészítés illeti meg. A tudomány kandidátusának meghatározott időtartamra illetménykiegészítés jár.

(2) Illetménykiegészítés folyósítható a külön jogszabályban meghatározott feltételek szerint Magyarországon

a) állandó lakhellyel rendelkező, magyar tudományos fokozattal rendelkező magyar állampolgárnak, továbbá

b) állandó lakhellyel rendelkező magyar állampolgárnak, akinek külföldön szerzett tudományos fokozatát a TMB honosította és az illetménykiegészítésről külön rendelkezett, valamint

c) letelepedett, illetőleg letelepedés céljából tartózkodó azon nem magyar állampolgár részére, aki tudományos fokozatát Magyarországon szerezte, vagy akinek a külföldön szerzett tudományos fokozatot tanúsító okiratát a TMB honosítással azonos hatályú záradékkal látta el, és az illetménykiegészítésről külön rendelkezett.

(3) Illetménykiegészítést több tudományos fokozat esetében csak a magasabb fokozat alapján lehet folyósítani. Az Akadémia levelező és rendes tagja tudományos fokozata alapján illetménykiegészítésben nem részesülhet.

(4) A tudomány kandidátusa részére, ha fokozatát 1989. április 1. napját követően szerezte - a fokozat szerzéstől számított öt éven keresztül havi 3000 forint illetménykiegészítés jár, amelyet negyedévenként a TMB folyósít akkor is, ha időközben nyugdíját megállapítják. Az illetménykiegészítés attól az időponttól kezdődően jár, amikor az illetékes szakbizottság vagy a TMB teljes ülése a fokozatot odaítélte.

(5) A TMB a tudomány kandidátusa részére, ha 1989. április 1. napján kandidátusi fokozata van és nem nyugdíjas, öt éven keresztül havi 3000 forint illetménykiegészítést negyedévenként folyósít.

(6) A (4)-(5) bekezdésben szabályozott illetménykiegészítés nem képezi társadalombiztosítási ellátás alapját. Az után társadalombiztosítási járulékot, nyugdíjjárulékot nem kell fizetni, továbbá nem jogosítja a kandidátusi fokozattal rendelkező személy hozzátartozóit a kandidátus halála esetére különellátásra (özvegyi-, szülői-, árva ellátás).

(7) Külföldi tudományos fokozat kandidátusi fokozatként honosítása esetén a (4) bekezdés szerint kell eljárni azzal, hogy a fokozatszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a külföldi tudományos fokozatot a TMB egyenértékűként honosítja, és egyúttal az illetménykiegészítésről külön rendelkezik.

(8) A tudomány kandidátusa részére járó illetménykiegészítést, ha 1989. március 31. napján nyugdíjas, e napon meg kell szüntetni. Egyidejűleg saját jogú nyugdíját 1989. április 1. napjától havi 1000 forinttal fel kell emelni. E nyugdíjemelés folyósításának időbeli korlátozottsága nincs.

(9) A tudomány kandidátusának özvegye, szülője, árvája részére ha 1989. március 31. napján őt kiegészítő ellátás illeti meg, ezt az ellátást meg kell szüntetni. Egyidejűleg 1989. április 1. napjától a társadalombiztosítási jogszabályok alapján járó özvegyi nyugdíjat 500 forinttal, szülői nyugdíjat, árvaellátást havi 250 forinttal fel kell emelni.

(10) Annak a hozzátartozónak, akinek egyébként társadalombiztosítási ellátása nincs, a havi 500 illetőleg 250 forintot nyugdíjfolyósító szerv folyósítja.

(11) Kérelemre - az annak benyújtása előtti öt évben elért kiemelkedő tudományos eredmények egyéni elismerése alapján - a TMB teljes ülése az öt évre szóló kandidátusi illetménykiegészítés folyósítását kivételesen újabb öt évre meghosszabbíthatja, ha az a tudomány doktora fokozat megszerzését nyilvánvalóan elősegítheti."

11. §

A Vhr. 21. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"21. § (1) A TMB feladatát teljes ülése, a szakbizottságok, illetőleg a TMB elnöke és titkára látja el. A tudományos minősítést és a tudományos továbbképzést a TMB teljes ülése irányítja.

(2) A szakbizottságokat -, az egyetemek és kutatóintézetek javaslatai figyelembe vételével - a TMB elnökével és a művelődési miniszterrel tanácskozva az Akadémia tudományos osztályai alakítják ki; s azt a TMB teljes ülése megerősíti.

(3) A szakbizottsági tisztségviselők és tagok megbízatása öt évre szól, amely egy alkalommal meghosszabbítható,

(4) A szakbizottság hatáskörébe tartozik a tudományos továbbképzéssel kapcsolatban a felvételi vizsgák lefolytatása, a munkatervek jóváhagyása, az ösztöndíjasok kutatási jelentéseinek elfogadása; a tudományos minősítéssel kapcsolatban a kandidátusi eljárás engedélyezése, a kandidátusi vizsgatárgyak és vizsgáztató bizottság személyi összetételének megállapítása, a kandidátusi fokozat odaítélése, valamint a doktori pályázatok véleményezése.

(5) A szakbizottság ellátja azokat a feladatokat is, amelyekkel a TMB teljes ülése, illetőleg a TMB elnöke vagy titkára megbízza. A szakbizottságok munkáját közvetlenül a TMB teljes ülése irányítja.

(6) A szakbizottságok körét - a tudományágakhoz igazodva -, az Akadémia elnökségével egyetértésben a TMB teljes ülése határozza meg, és megállapítja azok tudományterület szerinti illetékességét.

(7) A TMB teljes ülésének és szakbizottságainak a működését a TMB Titkársága segíti elő. A TMB Titkárságának hivatali működését az Akadémia főtitkára, szakmai működését a TMB titkára irányítja; a feladatok végrehajtásáról pedig a TMB Titkárságának vezetője köteles gondoskodni. A titkárság feladatkörét és működésének elveit a TMB teljes ülése határozza meg.

(8) A TMB működését jogszabályok és ügyrendje állapítják meg. A TMB ügyrendjét teljes ülése határozza meg, s azt az Akadémia elnöksége hagyja jóvá."

12. §

A Vhr. 27. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az illetménykiegészítés összegét évenként felül kell vizsgálni, s ha szükséges, annak emeléséről kell intézkedni."

13. §

(1) Az illetménykiegészítés forrását az állami költségvetés biztosítja. Az illetménykiegészítés munkáltatónak, illetőleg nyugdíjfolyósító szervnek történő megtérítéséről a TMB évenként gondoskodik.

(2) Ez a rendelet 1989. március 31. napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti az R. 8. §-ának (4) bekezdése, a tudományos dolgozók és hozzátartozóik ellátásáról szóló 1014/1954. (III. 6.) MT határozat, és a tudományos fokozatot elért személyek ls hozzátartozóik részére járó ellátások megállapításáról szóló 10/1976. (V. 8.) MT rendelet.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke