10/1990. (V. 1.) PM-KeM együttes rendelet
a külkereskedelmi tevékenység devizában felmerülő árumellékköltségeivel kapcsolatos gazdálkodási rendjéről
A tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 1002/1974. (I. 17.) MT határozat 3. pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:
1. §
(1) A külkereskedelmi tevékenység folytatására jogosult a külkereskedelmi tevékenységgel összefüggő, devizában felmerülő árumellékköltségek fedezésére a devizát az e rendeletben foglalt szabályok szerint vásárolhatja meg és használhatja fel.
(2) Az e rendeletben szabályozott árumellékköltségek körét az 7. számú melléklet tartalmazza. Az abban felsoroltakon túlmenően felmerülő árumellékköltségek kifizetéséhez, illetve a 10. § (1) és (4) bekezdésében meghatározottak által történő deviza-visszavásárláshoz, a Magyar Nemzeti Bank engedélye szükséges.
A szervezetekre vonatkozó rendelkezések
2. §[1]
A külkereskedelmi tevékenység folytatására jogosult jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok (a továbbiakban: szervezetek) a külkereskedelmi tevékenységgel összefüggő árumellékköltségek fedezésére a devizát - a 3-9. §-okban meghatározott kivételekkel - keretkötöttség nélkül vásárolhatják meg és használhatják fel.
Konvertibilis devizában jelmerülő kereskedelmi és szerelői-műszaki célú utazási költségek
3. §
(1) A szervezet a kereskedelmi utazási költségei - napidíj, szállásköltség, járműhasználati költség és egyéb szükséges költség - fedezésére szolgáló költségkeretét (kereskedelmi utazási keret) naptári évenként forintban állapítja meg.
(2)[2] A kereskedelmi utazási keret a szervezet által a tárgyévben elszámolt - a rubel elszámolású viszonylatokban konvertibilis devizában lebonyolított forgalom nélküli mérleg szerinti - konvertibilis exportárbevétel 5 ezrelékének és a konvertibilis import ellenértékének 1 ezrelékének összege. Az import alapján figyelembe veendő összeg azonban nem haladhatja meg az 1989. évi mérleg szerinti konvertibilis import forintellenértéke 1 ezrelékét. Reexport esetén csak a konvertibilis elszámolású országokba irányuló exportból származó árbevétel forintellenértékének az import forintellenértékével csökkentett összegét lehet figyelembe venni.
(3) A szervezet exportárbevételét növeli a belföldi megbízásából (bizományosi, társasági szerződés alapján) teljesített exportnak a megbízó mérlegében jelentkező konvertibilis árbevétele. A megbízó ilyen exporttal kapcsolatos utazási költsége a megbízott szervezet kereskedelmi utazási keretét terheli.
(4) A tárgyévi kereskedelmi utazási keretet az. előző évi mérleg szerinti export árbevétel és import ellenértéke - legfeljebb azonban az 1989. évi mérleg szerinti import forintellenértéke - alapján kell megnyitni. A keretet az évközi adatok alakulásától függően év közben úgy kell módosítani, hogy az ne haladja meg a (2) bekezdésben írt mértéket.
(5) A (2) bekezdés szerint megállapított keretet - ha nem éri el az 50 000 Ft-ot - az a szervezet, amelyiknek a tárgyévben konvertibilis exportárbevétele van, felemelheti 50 000 Ft-ra.
(6) Azon szervezetek, amelyek a tárgyévben szereztek külkereskedelmi jogosítványt, a bejegyzés évében egyszeri 50 000 Ft összegű induló kereskedelmi utazási keretet nyithatnak, mely a (2) bekezdés szerint megállapítható költségkeretbe nem számít be.
(7) Azok a szervezetek, amelyek korábban más, külkereskedelmi joggal rendelkező vállalaton keresztül bonyolították le külkereskedelmüket, választásuk szerint az (5) bekezdés alapján, vagy a külkereskedelmi tevékenységre vonatkozó bejegyzést megelőző évben elért export árbevétel, illetve import ellenértéke időarányos részének figyelembevételével nyithatják meg kereskedelmi utazási keretüket. Ez utóbbi keretet az évközi adatok alakulásától függően év közben úgy kell módosítani, hogy az ne haladja meg a (2) bekezdésben írt mértéket. Azok a szervezetek, amelyek az újonnan bejegyzett szervezetek részére korábban exportot vagy importot bonyolítottak le, e bejegyzést megelőző évi forgalom időarányos része után nem képezhetnek kereskedelmi utazási keretet.
4. §
A szervezet a 3. § (1)-(4) bekezdése szerint megállapított kereskedelmi utazási keretének általa igénybe nem vett részét ellenszolgáltatásért vagy anélkül átengedheti gazdasági tevékenységet folytató belföldi jogi személynek és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságnak.
5. §
(1) A szervezetek a kiállítást szervező tevékenységükkel kapcsolatos kereskedelmi és szerelői-műszaki célú utazásaik költségeinek fedezésére a 2. számú melléklet szerint vásárolhatnak devizát és az nem terheli a 3. § alapján megállapított keretet.
(2) A devizaigénylésen fel kell tüntetni a kiállítás megnevezését, időtartamát, a kiállítási terület nagyságát.
(3) A kiállításon résztvevő szervezet a részvételével kapcsolatban felmerülő kereskedelmi utazási költségeit csak a saját, a 3. § szerint megállapított keretének terhére fedezheti.
6. §
(1) Az export-szerelői, műszaki utazások utazási költségeinek fedezésére - a 3. §-ban foglaltaktól függetlenül - keretkötöttség nélkül vásárolható deviza. Ilyen címen azonban legfeljebb olyan összegű deviza vásárolható, amely nem haladja meg a külföldi fél által erre a célra előlegként átutalt deviza összegét.
(2) Az import szerelői-műszaki utazásokra fordított deviza összege nem haladhatja meg kötésenként az importált áru értékének fél százalékát.
(3) Az osztályvezetőnél magasabb beosztású dolgozók utazásainak költségeit a 3. § szerint megállapított keret terhére kell elszámolni.
(4) Szerelői-műszaki tevékenységnek minősül a külkereskedelmi szerződés alapján áruexporthoz vagy áruimporthoz kapcsolódó szerelői-műszaki munka és annak közvetlen irányítása, a műszaki-szellemi exporttevékenység, valamint az önállóan értékesített szerelői tevékenység. A szerelői utazások terhére kell elszámolni az áruátvevői utazások költségeit is.
(5) A szerelői-műszaki utazásokkal kapcsolatban minden esetben közölni kell a pénzintézettel az ügylet kötésszámát, export esetén a kötésre befolyt deviza ellenértékét, az előleget.
Külföldről átutalás utazási célra
7. §
(1) A szervezet részére külföldi által egyes, nem közvetlenül az üzleti munkához kapcsolódó utazások (pl.: menedzserképzés, továbbképzés, tanulmányút, konferencia) költségeinek fedezésére, belföldi pénzintézet útján, ellenszolgáltatás nélkül, átutalt devizaösszeg az arra felhatalmazott belföldi pénzintézetnél az erre a célra nyitott kamatozó devizaszámlán jóváírható és arról az említett célra devizában és forintban kifizetés és átutalás teljesíthető.
(2) A külföldi részvétellel működő társaság részére külföldi tagja által, az ügynöki tevékenységet folytató vállalat részére pedig a megbízótól utazási költségeik fedezésére, ellenszolgáltatás nélkül, belföldi pénzintézet útján átutalt devizaösszeg az arra felhatalmazott belföldi pénzintézetnél nyitott kamatozó devizaszámlán jóváírható és arról az említett célra devizában és forintban kifizetés és átutalás teljesíthető.
Konvertibilis devizában felmerülő kereskedelmi képviseleti költségek
8. §
(1) A konvertibilis elszámolású országban működő kereskedelmi képviselettel kapcsolatban felmerülő költségek fedezésére a szervezet a képviseleti keret e terhére vásárolhat devizát. A képviseleti keretet a szervezet évente forintban nyitja meg a pénzintézetnél, az 1989. évben e célra ténylegesen felhasznált deviza forintellenértéke 15%-kal növelt összegében.
(2) Új képviselet létesítése esetén, ha az azzal kapcsolatos, devizában felmerülő költségek meghaladják az (1) bekezdés szerinti keretet, a keret túllépésének engedélyezése iránti kérelmet a Kereskedelmi Minisztériumhoz kell benyújtani. A kerettúllépést a Pénzügyminisztérium engedélyezheti. A kérelemhez mellékelni kell a költségkalkulációt. A képviselettel kapcsolatban devizában felmerülő költségek - figyelembe véve az adott viszonylatban realizált, vagy tervezett áruforgalom nagyságrendjét - nem haladhatják meg az adott piacon, illetve termékcsoportban szokásos ügynöki jutalék mértékét.
A keretek megnyitása és vezetése, a maradvány átvitele
9. §
(1) A keretek megnyitására és vezetésére a szervezet 1990-ben a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt-nek, 1991. január 1-től pedig a Magyar Nemzeti Bank által felhatalmazott pénzintézetek közül egynek adhat megbízást.
(2) A devizakereteket vezető pénzintézettel közölni kell a nyitó devizakereteket és folyamatosan tájékoztatást kell adni a 3. § (2), (3) és (5) bekezdése, valamint a 8. § (3) bekezdése szerinti változásokról.
(3) A 3. § (4), (5) és (7) bekezdése, a 8. § (1) és (3) bekezdése, valamint a 11. § (4) bekezdése szerint megállapított keret fel nem használt részével a következő évi megfelelő keret növelhető. E rendelkezések az 1989. évi keret maradványára is alkalmazhatók. A 11. § (3) bekezdése alapján történt felemelés fel nem használt összege nem vihető át a következő évre.
A magánszemélyekre vonatkozó rendelkezések
10. §
(1)[3] A külkereskedelmi tevékenység folytatására jogosult természetes személyek és alkotóközösségeik (a továbbiakban: magánszemély) a külkereskedelmi forgalomban értékesített áruik, szolgáltatásaik, illetve anyagi értéket képviselő jogaik ellenértékeként (a továbbiakban: export ellenértékeként) kapott devizaértéknek belföldi pénzintézet által történt megvásárlása után a devizaérték 10%-át devizában felmerülő árumellékköltségeinek fedezésére visszavásárolhatja. A visszavásárlási jogosultságról a Magyar Nemzeti Bank, illetőleg az általa erre felhatalmazott pénzintézet* a jogosult kérésére igazolást ad.
(2) A 10%-os keretösszeg a pénzintézet által kiadott igazolás alapján külön devizahatósági engedély nélkül, az árumellékköltségek felmerülésekor használható fel.
(3) A magánszemély kereskedelmi utazások céljára devizában történő kifizetés iránt az (1) bekezdésben meghatározott keretösszeg terhére belföldi megbízottja javára is rendelkezhet.
(4) A keretösszeget meghaladóan felmerülő árumellékköltségek fedezésére történő deviza-visszavásárláshoz a Magyar Nemzeti Banktól kell engedélyt kérni.
Átmeneti és záró rendelkezések
11. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben, valamint a 10. § tekintetében azon devizaértékekre, melyeket belföldi pénzintézet 1988. július 15. napján, vagy azt követően vásárolt meg, alkalmazni kell.
(2) Az árumellékköltség-kereteket a szervezetek részére 1990. évre e rendelet alapján kell megállapítani. A jogszabály közzétételét megelőzően, 1990-ben felhasznált összegekkel a megállapítandó keretösszeget igénybevettnek kell tekinteni.
(3)[4] Azok a szervezetek, amelyek 1989-ben jogosultak voltak arra, hogy kereskedelmi utazási keretüket a normatívától eltérően képezzék, kizárólag 1990-ben a 3. § (2) bekezdése szerint megállapított keretüket kiegészíthetik az 1989-ben ténylegesen felhasznált összeg és a normatíva szerinti összeg különbségével.
(4) Azok a szervezetek, amelyek 1989-ben szereztek külkereskedelmi jogosultságot, de akkor utazási keretüket nem nyitották meg, 1990-ben egyszeri 50 000 Ft összegű kereskedelmi utazási keretet nyithatnak, mely a 3. § (2) bekezdés szerinti kereskedelmi utazási keretbe nem számít be.
(5) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a magánszemélyek külkereskedelmi tevékenységével összefüggő, devizában felmerülő árumellékköltségekről szóló 28/1988. (VII. 15.) PM-KeM együttes rendelet és az azt módosító 3/1989. (I. 13.) PM-KeM együttes rendelet, a külkereskedelmi tevékenységgel kapcsolatban devizában felmerülő árumellékköltségek gazdálkodási rendjéről szóló 1/1971. (PK. 2.) PM-KkM együttes utasítás és az azt módosító 112/1985. (PK. 15.) PM-KkM együttes utasítás, és az előbbi hatályát meghosszabbító 23/1971. (PK. 29.) PM-KkM utasítás, valamint valamennyi egyedi államigazgatási intézkedés.
Dr. Békesi László s. k.,
pénzügyminiszter
Beck Tamás s. k.,
kereskedelmi miniszter
1. számú melléklet a 10/1990. (V. 1.) PM-KeM együttes rendelethez
Devizában felmerülő árumellékköltségek
Kötbér és késedelmi kamat
Jutalék és egyéb ügynöki, képviselői költségek
Forgalmi rabatt
Fuvarköltség, raktározási költség és szállítmányozással összefüggő egyéb kiadások
Reklám és propaganda költség
Vásárok és kiállítások költségei
Biztosítási költség
Minőség- és egyéb vizsgálati díj
Perköltség, ügyvédi költség
Garanciális költség
Kereskedelmi utazások (napidíj, szállásköltség, járműhasználati költség és egyéb szükséges költség)
Szerelői-műszaki utazások
Szerelői-műszaki ellátmányok
Képviseleti költségek
Javítási költségek
Bankköltség
Telex katalógusba történő felvétel költsége
Nemzetközi szervezetek tagdíja
Szállás és étkezési hozzájárulást nem tartalmazó kongresszusi részvételi díj
2. számú melléklet a 10/1990. (V. 1.) PM-KeM együttes rendelethez
I. A kiállítást szervező tevékenységgel kapcsolatos utazási költségekre vásárolható deviza összegének számítása
Kiállítás m2 | Kereskedelmi utazási normatíva a kiállítás előkészítése | Szerelői-műszaki* utazási normatíva (részvétel) | ||||
fő | nap/fő | fő** | Összes nap | |||
0-20 | 1 | 5 | 1 | 10 | ||
21-40 | 2 | 5 | 2 | 15 | ||
41-60 | 2 | 5 | 2 | 20 | ||
61-80 | 3 | 10 | 3 | 40 | ||
81-100 | 3 | 10 | 3 | 50 | ||
101-150 | 4 | 10 | 4 | 60 | ||
151-200 | 4 | 15 | 4 | 120 | ||
201-300 | 5 | 15 | 5 | 150 | ||
301- | 5 | 20 | 5 | 200-400 |
II. Az önálló külkereskedelmi joggal nem rendelkező gazdálkodó szervezetek vásári kiállítási megjelenésének devizafedezetét a Kereskedelmi Minisztérium által kezelt Trade Promotion Alap terhére lehet igényelni.
* A szerelői-műszaki tevékenység meghatározását a 6. § (4) bekezdése tartalmazza.
** A kereskedelmi utazási normatíva kiállítási részvételre, a kiállítási napokra vonatkozik, az alábbi eltéréssel:
A kiállítást napok számához Európában rendezeti kiállítás esetében 1 nap. Amerikában, Afrikában vagy a Közel-keleten rendezett kiállítás esetében 2 nap. a Távol-Keleten rendezett kiállítás esetében 3 nap hozzáadódik.
Lábjegyzetek:
[1] A gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény 2. §-ának (2) bekezdése.
[2] Albánia, Bolgár Népköztársaság, Csehszlovák Köztársaság. Koreai Népi Demokratikus Köztársaság. Kubai Köztársaság, Lengyelország. NDK. Mongólia, Román Köztársaság. Szovjetunió. Vietnami Szocialista Köztársaság.
[3] Jelenleg a következő pénzintézeteknek van felhatalmazásuk: Magyar Külkereskedelmi Bank Rt., Citybank Budapest Rt., Közép-Európai Nemzetközi Bank Rt., UNICBANK Rt., Országos Takarékpénztár. Általános Értékforgalmi Bank Rt., Budapest Bank Rt., Országos Kereskedelmi és Hitelbank Rt., Magyar Hitelbank.
[4] Tájékoztató a külkereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetek devizában felmerülő árumellékköltségeinek finanszírozási rendjéről I/4. pont (Külkereskedelmi Tájékoztató 1989. évf. 12. szám).