18/1990. (VII. 17.) BM rendelet

az 1990. július 29-ére kitűzött népszavazás eljárási határidőinek, határnapjainak naptár szerinti megállapításáról, a választási munkacsoportok feladatairól és a szavazatösszesítés rendjéről

Az országgyűlési képviselők választásáról szóló, az 1990. évi XLV. törvénnyel módosított 1989. évi XXXIV. tv. 53. §-ának (1) és (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az 1990. július 29-ére kitűzött népszavazás határidőiről, határnapjairól, a választási munkacsoportok feladatairól és a szavazatösszesítés rendjéről az alábbiak szerint rendelkezem:

I.

Határidők, határnapok

1. §

A választók nyilvántartása

(1)[1] Az Állami Népességnyilvántartó Hivatal a választók nyilvántartását elkészíti és megküldi a helyi önkormányzatok jegyzőjének 1990. július 20-áig.

(2)[2] A nyilvántartást a helyi önkormányzat hivatali helyiségében legkésőbb 1990. július 20-án közszemlére kell tenni és ennek időpontját a kifüggesztés napján, de legkésőbb július 20-án - a helyben szokásos módon - közzé kell tenni.

(3) 1990. július 20-áig - a helyben szokásos módon - értesíteni kell a választópolgárokat a népszavazás elrendeléséről, a népszavazás napjáról, a népszavazásra feltett kérdésről, a népszavazással kapcsolatos tudnivalókról, továbbá a szavazóhelyiség címéről.

(4)[3] A nyilvántartással kapcsolatos kifogásokat 1990. július 25-én 16,00 óráig lehet előterjeszteni a helyi önkormányzat jegyzőjénél.

(5)[4] Igazolást 1990. július 28-án 16,00 óráig kérhet a választópolgár az állandó lakóhelye szerinti helyi önkormányzat jegyzőjénél.

2. §

A választási szervek

(1) A szavazatszámláló bizottságok megbízott tagjait haladéktalanul be kell jelenteni, illetőleg a szavazatszámláló bizottságot ki kell egészíteni.

(2) A választási szervek legkésőbb 1990. július 20-án az elnököt megerősítik, vagy új elnököt választanak.

(3) A munkacsoport tagjait a rendelet hatálybalépését követően haladéktalanul ki kell nevezni.

3. §

A szavazás

(1) A népszavazással kapcsolatos közvéleménykutatás eredményét 1990. július 21-től július 29-én 20.00 óráig nyilvánosságra hozni tilos.

(2) Kampányt folytatni 1990. július 28-án 00,00 órától július 29-én 20,00 óráig tilos.

(3)[5] A népszavazásra vonatkozó iratokat - az arra jogosultak, illetőleg megbízottaik - az illetékes választási bizottság, vagy a helyi önkormányzat hivatalos helyiségében 1990. augusztus 1-jéig megtekinthetik.

(4) A népszavazás eredményének jegyzőkönyveit 1990. október 29-én kell átadni az illetékes levéltárnak.

(5) 1990. október 29-én a jegyzőkönyvek kivételével a választási iratokat meg kell semmisíteni.

II.

A választási munkacsoportok feladata

4. §

A választási munkacsoportok szervezete, irányítása, feladata

(1)[6] Választási munkacsoportot kell létrehozni minden önkormányzatnál, valamint az Országos Választási Bizottság mellett.

(2)[7] A munkacsoportok szakmai tevékenységét a belügyminiszter a főjegyző, jegyző útján irányítja.

(3) A munkacsoportok ellátják a népszavazás előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos szervezési, ügyviteli, informatikai feladatokat, közreműködnek a szavazatösszesítésben, a népszavazásra biztosított költségvetési pénzek kezelésében, biztosítják a választási szervek működésének és a népszavazásnak a technikai, tárgyi feltételeit.

5. §

A helyi választási munkacsoport feladata

(1)[8] A helyi munkacsoportot a helyi önkormányzat jegyzője vezeti.

(2) A helyi munkacsoport

a) gondoskodik arról, hogy a népszavazás ideje, valamint a népszavazásra feltett kérdés a helyben szokásos módon kihirdetésre kerüljön;

b) előállítja a helyben készülő népszavazási hirdetményeket, nyomtatványokat, gondoskodik közzétételükről;

c) gondoskodik a választók nyilvántartásának, továbbá a választójoggal nem rendelkezők jegyzékének pontosításáról, valamint a választók nyilvántartása közszemlére tételének helyben szokásos módon való kihirdetéséről;

d) döntésre előkészíti a nyilvántartásból történt kihagyás, vagy abba való felvétel miatt érkező kifogásokat;

e) elkészíti a választás napja előtt, valamint a választás napján a választók nyilvántartásába igazolással felvett választópolgárok jegyzékét;

f) előkészíti az igazolások kiadását, továbbá vezeti a választók nyilvántartásának elkészítése előtt kiadott igazolással kapcsolatos nyilvántartást;

g) biztosítja a népszavazáshoz a törvényben meghatározott tárgyi feltételeket (szavazóhelyiség berendezése, írószer, bélyegző, nyomtatványok stb.);

h) közreműködik a szavazóköri jegyzőkönyv elkészítésében, továbbá annak ellenőrzésében;

i) gondoskodik a szavazóköri jegyzőkönyveknek az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottsághoz történő szállításáról;

j) gondoskodik a népszavazási iratok ügykezeléséről, a nyomtatványok biztonságos őrzéséről;

k) kapcsolatot tart a sajtóval;

l) szavazatösszesítéssel kapcsolatos feladatait e rendelet 10. §-ának (1) bekezdése tartalmazza.

6. §

(1) Az országgyűlési képviselői egyéni választókerület (a továbbiakban együtt: egyéni választókerület) székhelyén működő helyi munkacsoport az 5. § (2) bekezdésében foglaltakon túl ellátja az egyéni választókerületi választási bizottság titkársági feladatait, döntésre előkészíti a szavazatszámláló bizottságok döntése ellen benyújtott kifogásokat.

(2) Az egyéni választókerület székhelyén működő helyi munkacsoportoknak a szavazatösszesítéssel kapcsolatos feladatai a 10. § (2)-(6) bekezdése tartalmazza.

7. §

A területi választási munkacsoport feladata

(1)[9] A területi választási munkacsoport vezetője a fővárosi, megyei önkormányzat jegyzője.

(2) A területi választási munkacsoport

a) szakmailag irányítja a helyi munkacsoportok tevékenységét, részükre tájékoztatást szervez, értekezletet tart;

b) kapcsolatot tart a sajtóval, szervezi az állampolgárok népszavazással kapcsolatos jogi felvilágosítását;

c) szervezi a helyi munkacsoportok tagjainak a továbbképzését;

d) gondoskodik a központi előállítású nyomtatványok szállításáról, elosztásáról;

e) szavazatösszesítéssel kapcsolatos feladatait a 11. § tartalmazza.

8. §

Az országos választási munkacsoport feladata

(1) Az Országos Választási Bizottság mellett működő munkacsoportot, a Belügyminisztérium Választási Irodájának vezetője vezeti.

(2) A munkacsoport ellátja az Országos Választási Bizottság titkársági feladatait

a) biztosítja az Országos Választási Bizottság működésének tárgyi, technikai feltételeit;

b) döntésre előkészíti az Országos Választási Bizottsághoz érkező beadványokat, előterjesztés tervezeteket;

c) gondoskodik a népszavazási iratok kezeléséről, biztonságos őrzéséről;

d) közreműködik az Országos Választási Bizottsághoz érkező tájékoztató, továbbá előzetes adatok összesítésében, amelynek feladatait a 12. § tartalmazza.

(3) Az országos munkacsoport

a) előkészíti a népszavazással kapcsolatos jogszabályok és a költségvetés tervezeteit;

b) koordinálja a választók nyilvántartásának összeállításával kapcsolatos tevékenységet;

c) a területi munkacsoportok részére szakmai tájékoztatókat, útmutatókat készít, értekezleteket tart, megszervezi a területi választási munkacsoportok továbbképzését;

d) gondoskodik a népszavazáshoz szükséges központi nyomtatványok előállításáról;

e) gondoskodik a kétszer vagy többször szavazók adatainak, továbbá a szavazóköri jegyzőkönyvek másodlagos feldolgozásáról;

f) kapcsolatot tart a sajtóval, a tömegkommunikációval, szervezi a központi népszavazási jogpropagandát.

III.

A szavazatösszesítés rendje

9. §

A szavazókör

(1)[10] A szavazókörben a szavazatszámláló bizottság elkészíti a népszavazás eredményét tartalmazó jegyzőkönyvet. A helyi választási munkacsoport vezetője gondoskodik a jegyzőkönyvnek a választási iratokkal együtt az illetékes helyi önkormányzathoz történő szállításáról.

(2) A szavazatszámláló bizottság a számszakilag hibás vagy törvénysértő jegyzőkönyvet kijavítja vagy helyette új jegyzőkönyvet állít ki.

10. §

A helyi választási munkacsoport

(1) A helyi választási munkacsoportvezetője alakilag ellenőrzi a választási iratokat és a szavazóköri jegyzőkönyvre rávezeti a szavazókör azonosító kódját. Valamennyi jegyzőkönyv beérkezését követően az iratkísérő jegyzékkel együtt haladéktalanul továbbítja a szavazóköri jegyzőkönyv 1. számú példányát a választókerület székhelyére. Ha valamely szavazókörben nem készült jegyzőkönyv, akkor ennek okát külön jegyzőkönyvben kell rögzíteni és ezt a jegyzőkönyvet kell a választókerület székhelyére szállítani.

(2) Az egyéni választókerület székhelyén működő helyi munkacsoport az (1) bekezdésben foglaltakon túl

a) közreműködik a szavazóköri jegyzőkönyvek számszaki és jogi ellenőrzésében. A választási bizottság döntése alapján a hibásakat visszaküldi a szavazatszámláló bizottsághoz;

b) a kifogástalan szavazóköri jegyzőkönyvek minden adatát folyamatosan összegezi;

c) a folyamatosan összegzett adatokból a népszavazás napján 22 órától óránként tájékoztatást ad a területi választási munkacsoport számára a szavazóköri jegyzőkönyv F, I, J és K jelű adatairól, valamint a feldolgozott jegyzőkönyvek számáról;

d) elkészíti az utolsó szavazóköri jegyzőkönyv beérkezése után az előzetes eredményközlés alapjául szolgáló választókerületi összesítést. Az előzetesen összesített adatok valódiságát a választási bizottság igazolja;

e) összeállítja a szavazóköri jegyzőkönyvek 1. számú példányaiból álló csomagot és az iratkísérő jegyzékkel együtt gondoskodik a területi választási munkacsoporthoz történő szállításról.

f) elkészíti az összesítési folyamatból törvényességi okból kiemelt szavazóköri jegyzőkönyvek F, I, J és K rovatainak összesítését. Ezt a nyomtatványt csatolja a 10. § (2) bekezdésének e) pontja szerint összeállított csomaghoz.

11. §

A területi választási munkacsoport

(1) A területi választási munkacsoport fogadja a 10. § (2) bek. c) pontja alapján megküldött tájékoztató adatokat és azokról területi részösszesítést készít, amelyet óránként továbbít az országos munkacsoport számára.

(2) Fogadja a 10. § (2) bek. e) pontja alapján beérkező választókerületi előzetes összesítőt és a beérkezés sorrendjében a B oldalát folyamatosan továbbítja telefaxon az országos munkacsoport számára.

(3) Az utolsó beérkezett választókerületi jegyzőkönyv csomag után gondoskodik - egyéni választókerületenként kötegelt szavazóköri jegyzőkönyvek 1. számú példányainak, az egyéni választókerületenként előzetes adat-összesítőinek - az Országos Választási Bizottsághoz történő továbbításáról.

(4) Elvégzi a 10. § (2) bek. f) pontja szerint elkészített, törvényességi okból kiemelt szavazóköri jegyzőkönyvek fővárosi, megyei összesítését és azt telefaxon továbbítja az országos munkacsoport számára.

(5)[11] A fővárosi, megyei önkormányzat jegyzőjének döntése alapján a szavazóköri jegyzőkönyvek összesítése a területi munkacsoportnál is elvégezhető. A szavazatösszesítést ez esetben is egyéni választókerületenként kell elvégezni. Ebben az esetben az összesített adatok valódiságát a területi választási bizottság igazolja.

12. §

Az országos választási munkacsoport

(1) A munkacsoport fogadja a 11. § (2) bek. alapján a tájékoztatás célját szolgáló területi adatokat, azokról óránként országos részösszesítéseket készít.

(2) A munkacsoport feldolgozza az előzetes eredmény alapjául szolgáló választókerületi összesített adatokat, amelyeket átad az Országos Választási Bizottságnak a népszavazás előzetes eredményeinek megállapításához.

(3) A munkacsoport elkészíti a törvényességi ok miatt kiemelt szavazóköri jegyzőkönyvek adatainak - szűkített adatkörre vonatkozó - országos összesítését és továbbítja az Országos Választási Bizottság részére.

(4) A munkacsoport fogadja a fővárosból és a megyékből beszállított szavazóköri jegyzőkönyveket és azok átvételi ellenőrzése után gondoskodik az eredeti szavazóköri jegyzőkönyvek 1. számú példányainak második feldolgozásáról.

(5) A munkacsoport adatokat szolgáltat az OVB részére a népszavazás hiteles, végleges eredményének kihirdetéséhez.

13. §

Az adatközlés fajtái

(1)[12] Tájékoztató adatközlés: a szavazatösszesítés ideje alatt óránként végzett szűkített tartalmú adatszolgáltatás az eredmények folyamatos változásáról. Az adattovábbítás a helyi önkormányzattól a területi munkacsoporthoz telefonon, telexen, vagy telefaxon is történhet. A területi munkacsoport az összesített adatokat telefaxon továbbítja az országos munkacsoport számára.

(2) Előzetes adatközlés: a szavazóköri adatok teljeskörű bevonásával, az egyéni választókerületi összesítések felhasználásával történő szolgáltatás az Országos Választási Bizottság számára a népszavazás előzetes eredményének megállapításához. Az egyéni választókerületekben az adatösszesítés számítógéppel is elvégezhető. Az egyéni választókerületi összesítések továbbítása a területi munkacsoporttól az országos munkacsoporthoz telefaxon történik.

(3) Végleges adatközlés: a szavazóköri jegyzőkönyvek második, teljeskörű országos összesítése, amely a jogorvoslati eljárások eredményére is figyelemmel szolgáltat adatot az Országos Választási Bizottság számára a hiteles, végleges eredmény kihirdetéséhez. Az adatösszesítés alapjául számítógépes feldolgozás szolgál. Az adatösszesítés számítógépes programját úgy kell kialakítani, hogy az tegye lehetővé a szavazóköri jegyzőkönyvek egyedi azonosítását és adatainak ellenőrzését is.

14. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Horváth Balázs s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[2] Módosította az 1990. évi LXV. törvény 103. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.09.30.

[3] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[4] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[5] Módosította az 1990. évi LXV. törvény 103. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.09.30.

[6] Módosította az 1990. évi LXV. törvény 103. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.09.30.

[7] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[8] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[9] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[10] Módosította az 1990. évi LXV. törvény 103. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.09.30.

[11] Módosította az 1990. évi LXXXIII. törvény 2. § c) pontja. Hatályos 1990.11.22.

[12] Módosította az 1990. évi LXV. törvény 103. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.09.30.

Tartalomjegyzék