25/1990. (IX. 12.) BM rendelet

a személyi igazolványról szóló 5/1985. (XII. 22.) BM rendelet módosításáról

A személyi igazolványról szóló 38/1969. (XI. 17.) Korm. rendelet 7. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - az 5/1985. (XII. 22.) BM rendeletet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosítom.

1. §

Az R. 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A személyi igazolvány olyan arcképes hatósági igazolvány, amely a Magyar Köztársaság területén hitelesen igazolja tulajdonosának személyazonosságát, valamint személyi és egyéb adatait. A személyi igazolvány lehet állandó (a továbbiakban: személyi igazolvány) vagy ideiglenes.

(2) A Magyar Köztársaság területén állandó jelleggel tartózkodó magyar állampolgárt - a (6) bekezdésben foglaltak kivételével - személyi igazolvánnyal kell ellátni abban az évben, amelyben a tizennegyedik életévét betölti, illetőleg amikor a kiváltásra jogosulttá válik.[1]

(3) Azt a magyar állampolgárt - akár magyar útlevéllel, hazatérési igazolvánnyal vagy külföldi útiokmánnyal érkezett az ország területére -, aki hazatérését bejelentette, személyi igazolvánnyal kell ellátni.

(4) Az állampolgárnak - egy időben - egy személyi igazolványa lehet.

(5) Ideiglenes személyi igazolványt kell kiállítani annak

a) aki a személyi adatait nem tudja az előírt vagy más, hitelt érdemlő okirattal igazolni,

b) akinek az állandó vagy az ideiglenes személyi igazolványa elveszett (ellopták) vagy megsemmisült,

c) akinek az állampolgársága egyértelműen nem tisztázott,

d) akinek a személyi száma nincs megállapítva vagy téves, illetőleg a személyi számában a nemére, állampolgárságára, illetve a születési idejére vonatkozó adat a bemutatott okmányokban szereplő adatoktól eltér, vagy a helyessége iránt kétség merül fel.

(6) A bíróság által a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett személyi igazolványt nem kaphat. Nem lehet személyi igazolvánnyal ellátni azt a kiskorú személyt sem, akit a bíróság a nagykorúságának elérése esetére helyezett a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá."

2. §

Az R. 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A személyi igazolvány tartalmazza és - az ellenkező bizonyításáig - hitelesen igazolja a tulajdonos

a) családi és utónevét, valamint - nőknél - a házasságkötés után viselt nevét,

b) születési helyét és személyi számát,

c) anyjának leánykori családi és utónevét,

d) magyar állampolgárságát,

e) állandó és ideiglenes lakcímét,

f) személyi igazolványának a különleges bejegyzések oldalára bejegyzett bíróság által kiszabott kitiltását és (a fiatalkorú kivételével) pártfogó felügyeletét,

g) személyi igazolványának érvényességi idejét."

3. §

Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Az állandó lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányság (a továbbiakban: rendőrkapitányság) a lejárt személyi igazolvány érvényességi idejét a 3. § (1) bekezdésben meghatározottak szerinti időtartamra, újabb fénykép beragasztásával két esetben meghosszabbítja.

(2) A lejárt személyi igazolvány érvényességi idejét meg kell hosszabbítani, ha a személyi igazolvány jó állapotban van, adatai jól olvashatók és a változások bejegyzésére szolgáló rovatoknak legalább a negyedrésze még nem telt be.

(3) A személyi igazolvány kicserélését és érvényességi idejénak meghosszabbítását - ha azt az állampolgár érdekei indokolják - az ideiglenes lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányság is elvégezheti.

(4) A szigorított javító-nevelő munkára ítélt esetében, ha a személyi igazolványának érvényességi ideje lejárt, az érvényesítést vagy a cserét - a személyi igazolvány elvesztése, megsemmisülése esetén a személyi igazolvány és az ideiglenes személyi igazolvány kiadását is -, a szigorított javító-nevelő munka végrehajtására kijelölt intézet helye szerint illetékes rendőrkapitányság hajtja végre."

4. §

Az R. 6. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A tizenötödik életévét még be nem töltött személy első személyi igazolványának kiállítása díjmentes."

5. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) A személyi igazolvány kiváltásához, illetőleg adatai kiegészítéséhez be kell nyújtani:

a) a születési anyakönyvi kivonatot és a személyi lapot,

b) a névviselés megállapítására alkalmas okiratot (születési, házassági anyakönyvi kivonat, névváltoztatási okirat, névviselési okirat, bírói ítélet),

c) a személyi igazolvány kiállításához rendszeresített adatlapot (a továbbiakban: adatlap),

d) két, három hónapnál nem régebbi, szembenéző, fedetlen fejjel készült, felismerésre alkalmas retusálatlan fekete-fehér vagy színes, a szabványnak megfelelő igazolványképet,

e) az illetékbélyeget.

(2) A születési anyakönyvi kivonatot eredetben vagy hiteles másolatban kell bemutatni. Elfogadható a külföldön kiállított egyházi anyakönyvi kivonat, ha az a kiállítás helyének joga szerint a születés hiteles tanúsítására szolgál. A születés hazai anyakönyvezésének hiánya az állandó személyi igazolvány kiadásának nem akadálya.

(3) A személyi lapot a tizennégy éves esetében a törvényes képviselőjének, illetőleg a cselekvőképességet kizáró gondnokság megszűnése miatt személyi igazolvány kiváltására kötelezettnek kell benyújtani. Aki ezzel nem rendelkezik, azt (a tizennégy éves esetében a törvényes képviselőjét) az állandó lakóhely szerint illetékes városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez, a megyei városi hivatalhoz, illetőleg a községi szakigazgatási szervhez kell irányítani a személyi lap beszerzése végett. A személyi lapot a személyi igazolvány kiadása után a rendőrkapitányság megsemmisíti.

(4) Át nem látszó vagy napszemüveggel készült fénykép csak a vak személytől fogadható el.

(5) Ha a születési anyakönyvi okiratot külföldről kell beszerezni, beérkezéséig az érdekelt személy részére az ideiglenes személyi igazolványt a rendőrkapitányságon aláírt adatlap alapján kell kiadni.

(6) A személyi igazolvány érvényesítésekor vagy kicserélésekor a személyi igazolványt, az (1) bekezdésben meghatározott két fényképet, az adatlapot, az illetékbélyeget, valamint a megváltozott, de a személyi igazolványba be nem jegyzett vagy olvashatatlanná vált, illetőleg hiányzó adat igazolásához szükséges okiratot kell benyújtani. Nem követelhető meg olyan okirat bemutatása, melynek tartalma a régi személyi igazolványból és a változást bizonyító okirat összevetéséből egyértelműen kitűnik.

(7) Ha a személyi igazolvány kicserélése a rendőrkapitányság vagy más szerv által teljesített téves bejegyzés következtében válik szükségessé, kiállítási díjat lerovatni nem lehet. A bélyeg helyére "téves kiállítás" vagy "téves bejegyzés" jelzést kell feljegyezni, és le kell bélyegezni.

Ilyen esetben a fényképet a rendőrkapitányság köteles elkészíteni a saját szene útján."

6. §

Az. R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) Kizárólag a rendőrkapitányság jegyzi be a bíróság által kiszabott kitiltást és a pártfogó felügyeletet a felnőtt korúakra vonatkozóan.

(2) A városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a megyei városi hivatal, illetőleg a községi szakigazgatási szerv (a továbbiakban: igazgatási osztály) jegyzi be a személyi igazolvány tulajdonosának

a) házasságkötés után választott nevét (a személyi igazolvány 1. oldalának 1. és 2. rovatába) abban az esetben is, ha az a leánykori családi és utónevével azonos,

b) állandó és ideiglenes lakcíme változását.

(3) A bejegyzésre jogosult hatóság, szerv köteles az e íjban meghatározott esetekben a változást a személyi igazolványba bejegyezni, a rendőrkapitányság pedig a 11. §-ban felsorolt esetekben a személyi igazolványt bevonni, és helyette újat kiállítani.

(4) A rendőrkapitányság a személyi igazolvány adataiban előforduló valamennyi változás bejegyzésére jogosult."

7. §

(1) Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A személyi igazolvány az (1) bekezdésben felsoroltakon kívül is kicserélhető, ha azt a tulajdonos más fontos okból kéri. Így az állampolgár kérésére ki kell cserélni a személyi igazolványt, ha a kitiltás vagy a pártfogó felügyelet időtartama lejárt."

(2) Az R. 11. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A tulajdonos arcának változása (plasztikai műtét, szakállnövesztés) miatt a személyi igazolványt kicserélni nem kötelező, újabb fénykép beragasztásával érvényesíthető. A tulajdonos kifejezett kérésére arcváltozás esetén a személyi igazolványt ki kell cserélni. Az érvényesítés előtt vizsgálni kell, hogy a személyi igazolványban eredetileg elhelyezett és az érvényesítéshez benyújtott fénykép azonos személyt ábrázol-e. A hajviselet megváltoztatása miatt sem cserére, sem érvényesítésre nincs szükség.

(5) Ha a személyi igazolvány érvényesítése vagy cseréje a lakcímváltozás bejelentésével egyidejűleg válik szükségessé, azt az új állandó lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányság hajtja végre. (Ideiglenes személyi igazolvánnyal való ellátás esetén a változást a hivatalos feljegyzéseknél tünteti fel.)"

8. §

(1) Az R. 12. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) kivándorol vagy kivándorolt,"

(2) Az R. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A katonai szolgálatra bevonult hadköteles a személyi igazolványát az illetékes megyei hadkiegészítési és területvédelmi (Budapest Fővárosi Hadkiegészítő) parancsnokságnak, illetőleg katonai szervezetnek a bevonulási helyen köteles átadni. A személyi igazolványt tároló katonai szervezet az esetleges változások átvezetése és ügyintézés céljából, valamint leszereléskor a személyi igazolványt tulajdonosának kiadja. A honvédség hivatásos állományába kinevezett a polgári személyi igazolványát megtartja."

9. §

(1) Ez a rendelet 1991. április 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 2. §-ának (2) és (3) bekezdése, 5. §-ának (2) bekezdése, 12. §-ának (3) bekezdése, 14. §-ának (2) bekezdése a hatályát veszti.

(3) Az R. 12. §-a (1) bekezdésének b) pontjából és (4) bekezdéséből a "szigorított őrizet" és az "alkoholisták kötelező intézeti gyógykezelése" szövegrész, a (8) bekezdéséből a "kivándorlási engedély, illetőleg" szövegrész, 14. §-ának (3) bekezdéséből "A rendelet hatálybalépése előtt kiadott, és" szövegrész a hatályát veszti.

(4) Az R. 11. §-a (1) bekezdésének b) pontjában a "szüleinek" szövegrész "anyjának" szövegrészre, a 12. §-a (1) bekezdésének b) pontjában az "elzárás" szövegrész "pénzbírságot helyettesítő elzárás" szövegrészre, (5) bekezdésében az "elzárással sújtott" szövegrész "illetve a pénzbírságot helyettesítő elzárását töltő" szövegrészre, (8) bekezdésében "A véglegesen külföldön letelepedő" szövegrész "A kivándorló" szövegrészre változik.

10. §

(1) E rendelet hatálybalépésétől a rendelet kiadása előtti személyi igazolványt nem lehet kiállítani. A meglevő adattartalmú személyi igazolvány adatlap-készletét fel kell használni.

(2) A honvédség hivatásos és nyugállományú tagjait a katonai személyi igazolvány és a kitöltött adatlap adatai alapján kell ellátni személyi igazolvánnyal.

(3) E rendelet hatálybalépése előtt kiállított személyi igazolvány használatára, cseréjére és érvényesítésére az R-ben foglaltakat a következők szerint kell alkalmazni:

a) a személyi igazolvány érvényességének lejártáig használható, de az állampolgár kérésére érvényességét -ha ennek feltételei fennállnak - meg kell hosszabbítani,

b) a személyi igazolvány "Anyakönyvi rész", a "Szakképzettségre vonatkozó bejegyzések", a "Munkahelyváltozások" és a "Katonai bejegyzések" rovataiban szereplő adatok a rendelet hatálybalépésétől nem tekinthetők hitelesnek. E rovatokba új adatot (adatváltozást) bejegyezni nem lehet.

Dr. Horváth Balázs s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1990/100. száma. Megjelent 1990.10.09.