Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1990. (II. 28.) MÉM rendelet

az ipari takarmányok előállításáról és forgalombahozataláról szóló 9/1974. (III. 21.) MT rendelet végrehajtására

Az ipari takarmányok előállításáról és forgalombahozataláról szóló 9/1974. (III. 21.) MT rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és érdekképviseleti szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed a forgalombahozatal céljára előállított ipari takarmányalapanyagok, takarmánykiegészítők, előkeverékek és takarmánykeverékek, valamint a forgalombahozatal és saját felhasználás céljára előállított gyógyszeres előkeverékek és gyógyszeres takarmánykeverékek (továbbiakban együtt: ipari takarmányok) előállítására és forgalombahozatalára.

2. §

E rendelet alkalmazása szempontjából

(1) Ipari takarmányalapanyag: az állatok takarmányozására használt, egy vagy több komponensből álló, iparilag előállított takarmányösszetevő, beleértve az. ipari eljárással készült növényi és takarmányozásra alkalmas állati eredetű anyagokat is.

(2) Takarmánykiegészítő anyagok: a testépítő és a tápanyagok (vagy a takarmányok) hasznosulását, valamint stabilitását elősegítő, koncentráció határok közölt alkalmazható anyagok:

a) természetes takarmánykiegészítők (ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok, aminosavak, nem protein nitrogén anyagok), és nem kumulálódó takarmánytartósító kémiai szerek és biopreparátumok;

b) testidegen és kumulálódó takarmánykiegészítők

(3) Új ipari takarmány:

a) a korábban nem engedélyezett,

b) a korábbitól eltérő eljárással készült,

c) új takarmányozás élettani hatással bíró, illetőleg

d) új célra vagy új módon felhasználandó takarmány-alapanyag és takarmány-kiegészítő.

(4) Előkeverék: egy vagy több takarmánykiegészítőt, valamint vivőanyagot tartalmazó, közvetlen takarmányozásra nem használható, ipari úton előállított, termék.

Előkeveréknek minősül:

a) a premix, az olyan több komponensű takarmányelőkeverék, amely biológiailag aktív anyagokat, nyomelemeket olyan koncentrációban tartalmaz, hogy takarmánykeverékek gyártására 50-200-szoros hígításban legyen felhasználható,

b) a komplett premix, az olyan több komponensű takarmányelőkeverék, amely a premixen kívül az állat biológiai szükségleteit kielégítő ásványi anyagokat is tartalmazza, és a takarmánykeverék gyártásánál 10-50-szeresen hígított formában használható fel,

c) a szupplement (szupermix), az olyan több komponensű takarmányelőkeverék, mely a premixen, az ásványi anyagokon kívül egyes fehérjetakarmány komponenseket, elsősorban állati eredetű fehérjetakarmányokat is tartalmaz, és a takarmánykeverékek gyártásánál 7-10-szeresen hígított formában használható fel.

(5) Takarmánykeverék (táp): szemes termények őrleményéből, fehérjetakarmányokból, takarmánykiegészítőkből, illetőleg egyéb takarmányalapanyagokból készült, feletetésre közvetlenül alkalmas termék, amely a haszonállatok táplálóanyag-igényének kielégítésére szolgál; beleértve a csak szemes termények őrleményével kiegészítendő takarmánykoncentrátumot is.

(6) Gyógyszeres előkeverék és takarmánykeverék olyan előkeverék, illetve takarmánykeverék, amely a gyógyszerekre vonatkozó rendeletek hatálya alá tartozó hatóanyagot is tartalmaz.

(7) Forgalombahozatal céljára előállított ipari takarmány: a forgalomba kerülő ipari takarmány, valamint az ilyen végtermék előállításához gyártott ipari takarmány-alapanyag, takarmánykiegészítő és előkeverék.

3. §

(1) A takarmányok toxikus anyagai: az eredeti természetes toxikus anyagok, a toxikus bomlástermékek, a mikroorganizmusok által termelt toxikus anyagok, a maradékanyagok, valamint az ártalmas xenobiotikumok, melyeket a takarmány nem tartalmazhat, illetve melyeknek a takarmányokban megengedett maximális határértékeit az 1. számú melléklet tartalmazza.

(2) Toxikus nyomelemek: a takarmányok adalékanyagaként használatos elemek, a szervezetben kumulálódó nehézfémek, vagy azok vegyületei, amelyeknek a takarmányokban megengedett maximális határértékeit a 2. számú melléklet tartalmazza.

(3) Az ipari takarmányok előállítása és forgalombahozatala során betartandó, a minőséget meghatározó egyéb előírásokat és határértékeket a 3. számú melléklet tartalmazza.

4. §

Ipari takarmányt forgalombahozatal céljára az állíthat elő. aki

a) a gyártani kívánt takarmánynak a szabványban előírt, vagy az ipari takarmány előállító által meghatározott és nyilvántartásba vett (8. § (2) bekezdés], valamint az 1., 2. és 3. számú mellékletben előírt követelményeknek megfelelő minőségben (a továbbiakban együtt: minőségi követelmények) való előállítására alkalmas üzemmel, berendezéssel rendelkezik és

b) biztosítja a gyártani kívánt terméknek a jelölésben meghatározott paraméterei vizsgálatára is alkalmas minőségellenőrzését.

5. §

(1)[1] Gyógyszeres takarmánykeveréket - saját üzemi felhasználásra is - csak a keverőüzem székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás (a továbbiakban: Állomás), gyógyszeres előkeveréket az Állatgyógyászati Oltóanyag, Gyógyszer- és Takarmányellenőrző Intézet (a továbbiakban: ÁOGYTI) külön engedélyével lehet előállítani. Az engedély akkor adható ki, ha a keverőüzem a minőségi követelményeknek megfelelő takarmány előállítására alkalmas műszaki felszereltséggel rendelkezik, továbbá biztosítani tudja, hogy a gyógyszeres takarmányelőállítás gyógyszerész vagy állatorvos szakmai irányításával történjen. A megfelelő műszaki felszereltséget a homogenitás vizsgálat elvégzése alapján az ÁOGYTI állapítja meg.

(2) Az engedélyben meg kell határozni a bekeverhető gyógyszerek körét, az előállítható előkeverék gyógyszerkoncentrációját, gyógyszeres takarmánykeverék esetén a bekeverhető gyógyszeres előkeverék legkisebb mennyiségét is.

6. §

(1) Gyógyszeres előkeverék és takarmánykeverék előállításához csak a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által - a Szociális és Egészségügyi Minisztériummal egyetértésben -, erre a célra engedélyezett gyógyszert szabad felhasználni.

(2) Gyógyszert a keverőüzem csak állatorvosi rendelvényre, vagy az általa láttamozott megrendelésre (továbbiakban: rendelvény) keverhet be a takarmányba. A rendelvényen fel kell tüntetni, hogy a gyógyszeres takarmány milyen állatfaj gyógyítására szolgál. A rendelvény 7 napig, a gyógyszeres takarmányt programszerűen alkalmazó gazdaságok rendelvénye 6 hónapig érvényes. A rendelvényt a keverőüzem a gyógyszeres takarmány kiadásától 1 évig köteles megőrizni.

(3) A gyógyszerek körébe tartozó kokeidiózis elleni szerek és hozamfokozók a forgalombahozatali engedélyükben foglaltak szerint állatorvosi vény nélkül is bekeverhetek ipari takarmányba és vény nélkül forgalmazhatók.

7. §

(1) Az ipari takarmány táplálóanyag tartalmát - e rendeletben foglaltak figyelembevételével - szabvány vagy ennek hiányában a gyártó határozza meg.

(2) Meghatározott állatfaj, vagy annak korcsoportja részére előállított ipari takarmány táplálóanyag tartalmának olyannak kell lennie, hogy az megfeleljen az adott állatfaj, korcsoport genetikai potenciájához alkalmazkodó élettani igényeinek.

8. §

(1)[2] Az előállítónak minden forgalomba hozatal céljából gyártott takarmányról - az előállítás megkezdése előtt -gyártmánylapot kell kiállítania. A gyártmánylapot (4. számú melléklet) - a nyilvántartásba vétel céljából - keveréktakarmány és takarmánykoncentrátum esetében az előállítás helye szerint illetékes Állomáshoz, előkeverék esetében pedig az ÁOGYTI-hez kell benyújtani.

(2) Ipari takarmányt csak nyilvántartásba vett gyártmánylap alapján lehet forgalomba hozni.

(3)[3] Amennyiben a gyártmánylap adataiból megállapítható, hogy a termék e rendelet előírásainak nem felel meg az Állomás, illetőleg az ÁOGYTI a nyilvántartásba vételt megtagadhatja, amelyről az előállítót a gyártmánylap benyújtásától számított 15 napon belül értesíti.

9. §

(1)[4] Az új ipari takarmány forgalomba hozatalát a Mezőgazdasági Minősítő Intézet (a továbbiakban: Intézet) engedélyezi. Az előállítónak az engedélyezés iránti kérelemmel együtt a vizsgálatra alkalmas mintát is be kell nyújtania. Abban az esetben, ha az Intézet a dokumentumokból, illetve a vizsgálat során gyógyszer jelenlétét állapítja meg, a kérelmet és a teljes dokumentációt az ÁOGYTI-hez átteszi, mely vizsgálatai alapján dönt az engedély megadásáról.

(2)[5] Gyógyszert vagy a 2. § (2) bekezdésének b) pontjában foglalt anyagot tartalmazó új ipari takarmány esetén a kérelmet, az 5. számú mellékletben előírt dokumentációval együtt, az ÁOGYTI-hez kell benyújtani, mely az Intézet állal lefolytatott takarmányozási hatásvizsgálatok eredményeit is figyelembe véve határoz a forgalomba hozatali engedély megadásáról.

(3) Nem adható ki a forgalombahozatali engedély, ha az új ipari takarmány:

a) az állat, vagy az állati termék fogyasztójának egészségére káros;

b) az engedélykérelemben rögzített takarmányozási hatást nem éri el.

10. §

(1) Az ipari takarmány behozatalára vonatkozó kérelmet a 6. számú melléklet szerint a belföldi megrendelő, illetve forgalmazó nyújtja be - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az Intézethez.

(2)[6] Gyógyszert vagy a 2. § (2) bekezdésének b) pontjában foglalt anyagot tartalmazó ipari takarmány esetén a kérelmet az ÁOGYTI-hez kell benyújtani.

(3)[7] Az Intézet, illetve az ÁOGYTI a kérelemhez csatolt mintát megvizsgálja, hogy az megfelel-e a minőségi követelményeknek, valamint a gyártó által megadott beltartalmi értékeknek.

(4)[8] Az ÁOGYTI a kérelmet és a vizsgálat eredményét véleményével együtt a minisztériumhoz terjeszti fel elbírálásra. A gyógyszert vagy a 2. § (2) bekezdésének b) pontjában foglalt anyagot nem tartalmazó ipari takarmányok esetében az ipari takarmány behozatalára vonatkozó kérelmet az Intézet bírálja el. Az elbírálás a takarmányozási célú felhasználás engedélyezésére irányul, nem érinti a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának hatáskörébe tartozó, külön jogszabályban* előírt behozatali engedélyezést.

11. §

(1) Az ipari takarmány előállítója az előállított takarmányokról nyilvántartást köteles vezetni. A nyilvántartásban el kell különíteni a saját felhasználásra kerülő, illetőleg a forgalombahozatalra szánt takarmányokat.

(2) Az üzemi nyilvántartásba az egy munkanapon vagy egy műszakban, ugyanazon gépsoron előállított azonos ipari takarmányt egy termelési számon kell bevezetni. Nagykereskedelmi értékesítés esetén a vevőt is fel kell tüntetni.

(3) Az ipari takarmány gyártója egy termelési szám alatt egy keverési tételt is nyilvántarthat, amennyiben a termék minden egyes kiszerelési egységén a termelési számot feltünteti. Ezekben az esetekben a továbbfeldolgozókat, illetőleg vásárlókat ennek megfelelően kell nyilvántartani.

(4) Az ipari takarmány előállító köteles a gyógyszeres takarmányból keverési tétellenként, egyéb ipari takarmányból termelési számonként 1 kg-os mintát venni, azt az azonosíthatóság érdekében megjelölni és a minőségmegőrzési idő lejártáig, de legalább 2 hónapig megőrizni.

(5) A keverőüzemben a gyógyszeres takarmány előállításához, szükséges gyógyszereket külön erre a célra szolgáló helyiségben (gyógyszerszoba) kell tárolni, az Állategészségügyi Szabályzat előírásai szerint.

(6) A gyógyszeres előkeveréket és takarmánykeveréket az egyéb ipari takarmányoktól elkülönítve és szembetűnő módon megjelölve kell tárolni.

12. §

(1) Az ipari takarmány minden kiszerelési egységén (csomagolóanyagán vagy címkéjén), ömlesztett szállítmány esetén a kísérő szállító jegyen, a 7. számú mellékleten, illetve a forgalombahozatali engedélyben meghatározott adatokat, továbbá az ipari takarmány minőségmegőrzési határidejét (továbbiakban: jelölés) fel kell tüntetni. A jelölésen szereplő adatoknak meg kell egyezniük a gyártmánylapon szereplő adatokkal. A jelölés egyben a minőség tanúsítására is szolgál.

(2) Külföldről behozott ipari takarmány jelölésének tartalmát a behozatali engedélyben kell meghatározni. A magyar nyelvű jelölésről az. ipari takarmány belföldi forgalombahozója köteles gondoskodni.

13. §

(1) Az ipari takarmányok minőségmegőrzési határideje: az előállító által meghatározott idő, de

- keveréktakarmányok esetében legfeljebb 30 nap

- takarmánykoncentrátumok esetében legfeljebb 60 nap.

(2) A minőségmegőrzési határidőt az előállítás folyamatának befejezésétől kell számítani.

14. §

(1) A gyógyszeres előkeverék és takarmánykeverék kiszerelési egységeit "gyógyszeres takarmány" felirattal, valamint kék kereszt jelzéssel is el kell látni.

(2) Az ömlesztett gyógyszeres takarmány tárolási helyén a jelölés adatait (minőségi bizonyítvány) tartalmazó tájékoztatót kell elhelyezni.

15. §

(1) Az ipari takarmányt a minőségmegőrzési határidő lejártát követően csak az. állomás által végzett vizsgálat kedvező eredménye alapján, csökkent értékűként, legfeljebb az. engedélyben megjelölt időpontig lehet forgalomban tartani, vagy hatóanyagkiegészítéssel felhasználni.

(2) Kedvező eredményű vizsgálat esetén egyidejűleg meg kell állapítani az értékcsökkenés vagy a szükséges hatóanyagkiegészítés mértékét is.

(3) Vizsgálat hiányában, illetőleg az engedélyben meghatározott időn túl a takarmányt, a (4) bekezdésben foglalt kivétellel forgalmazni, felhasználni nem szabad. A forgalomból való kivonást, illetve az. árcsökkentést az. hajija végre, akinek az ipari takarmány a birtokában van.

(4) Kiskereskedelmi forgalomban lévő, előírásszerűen tárolt, és a 3. számú melléklet 3. és 4. pontjában meghatározott követelményeknek megfelelő keveréktakarmány a minőségmegőrzési határidőn túl további vizsgálat nélkül csökkentett áron még tíz napig forgalomban tartható, ha e tényt a forgalmazó a vásárlókkal közli.

16. §

(1) Az ipari takarmányok beltartalmi vizsgálatát szolgáltatásként végző laboratórium működésének előfeltétele az Intézet által előzetesen végzett kedvező eredményű minősítés. A minősítés iránti kérelmet a 8. számú mellékletnek megfelelően kell benyújtani. A hatósági eljárás során vett takarmányminták vizsgálatára jogosult laboratóriumokat - az általuk végezhető vizsgálatok meghatározásával - a minősített laboratóriumok köréből a minisztérium jelöli ki.

(2) Ha a laboratórium az ellenőrzést követő figyelmeztetés ellenére a feltételeket nem teljesíti, a szabványban megengedett eltérésnél nagyobb hibával végzi a vizsgálatokat, a kedvező minősítést vissza kell vonni.

17. §

E rendeletben rögzített minősítő vizsgálatokért a megrendelő, importált termékek esetében a belföldi megrendelő a külön jogszabályban előírt díjat fizeti. Ennek hiányában a felek az árszabályozó rendelkezések figyelembevételével szabadon állapodnak meg.

18. §[9]

(1) A rendeletben foglaltak megtartását hatósági jogkörben eljárva

a) keveréktakarmány és takarmánykoncentrátum esetében a takarmányelőállítás, illetőleg a forgalomba hozatal helye szerint illetékes Állomás takarmányfelügyelője,

b)[10] az előkeveréket előállító üzemek működését, valamint - az Intézet vizsgálatai alapján - a hatósági döntést megalapozó vizsgálatokra kijelölt laboratóriumok működését, az ÁOGYTI ellenőrzi, illetve engedélyezi.

A területi és a központi takarmányellenőrzési feladatokat az ÁOGYTI koordinálja.[11]

(2)[12] Takarmánykeverék esetében az Állomás, előkeverék esetében pedig az ÁOGYTI ellenőrzi a gyógyszerhatóanyag-tartalmat.

19. §

(1) Az ellenőrzés keretében vizsgálni kell, hogy a forgalombahozatal céljára ipari takarmányt előállító üzem, illetőleg a takarmányvizsgáló laboratórium működése megfelel-e a rendeletben előírt követelményeknek, valamint az ipari takarmány megfelel-e a minőségi követelményeknek.

(2) Az ellenőrzési feladatok ellátása során a hatóság a szabványnak megfelelő térítésmentes mintát vehet.

20. §

(1) A hatósági állatorvos minden gyógyszeres takarmányt előállító üzemben ellenőrzi a gyógyszerszoba gyógyszerek tárolására való alkalmasságát (elkülönített, ellenőrzött, zárható), a gyógyszerek szabályszerű tárolását és a beszerzésükhöz szükséges megrendeléseket, illetőleg beszerzésük módját, a gyógyszerek minőségét és hatóanyagtartalmát tanúsító minőségi bizonylatokat, a gyógyszeres takarmány megfelelő elkülönítését, ható-anyagtartalmát a keverési napló adatait, forgalmát a rendelvények alapján.

(2) Gyógyhatás elmaradása, mérgezés gyanúja, betegség fellépése, illetőleg szakmailag indokolt egyéb esetben a gyógyszeres takarmányból a hatósági állatorvos mintát vesz, és azt a gyógyszertartalom meghatározására a minisztérium által kijelölt laboratóriumba küldi. Szükség esetén a készítmény további felhasználását és forgalmazását megtiltja, és további intézkedés végett erről az előállító, illetve a forgalmazó telephelye szerint illetékes Állomást értesíti.

21. §

(1) Az ellenőrzés során tett hatósági megállapítás az azonos termelési számú ipari takarmányra vonatkozik, feltéve, hogy a megvizsgált ipari takarmány az előállító telepét nem hagyta el, vagy a hatósági megállapítás bontatlan csomagolású ipari takarmány esetében történt.

(2) Bontott csomagolású ipari takarmány esetében egyidejűleg az azonos termelési számú bontatlan csomagolású ipari takarmányból is ellenőrző mintát kell venni. Ha a bontott és a bontatlan csomagolású ipari takarmány a minőségi követelményeknek nem felel meg, a minőséghiba megállapítása az azonos termelési számú összes takarmányra vonatkozik.

(3)[13]

(4) Ha az ellenőrzés során megállapítják, hogy a minőségi követelményeknek nem megfelelő ipari takarmányt már forgalomba hozták és a korrekció másként nem lehetséges, meg kell állapítani az értékcsökkenés mértékét, az árkülönbözetet a vevő részére meg kell téríteni, és az ipari takarmányt csak csökkentett áron szabad tovább forgalomba hozni.

(5) Az értékcsökkenés mértékét a 9. számú melléklet szerint kell megállapítani.

(6)[14] Kifogásolt gyógyszerhatóanyag-tartalmú minta esetén a kifogásolt gyógyszeres takarmány forgalmazását a keverőüzem telephelye szerint illetékes Állomás, az előkeverék forgalmazását pedig az ÁOGYTI megtilthatja; egyúttal dönt a tétel további felhasználásáról, s annak feltételeiről is. A minőséghibáról - a keverő üzemtől bekért nyilvántartás alapján - a már elszállí-tott tételek felhasználóinak telephelye szerint illetékes Állomást értesíti.

22. §

(1) Ez a rendelet 1990. március 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a 2/1983. (I. 29.) MÉM rendelet, a 12/1986. (VIII. 21.) MÉM rendelet, a 3/1985. (II. 1.) MÉM rendelet és a 13/1986. (VIII. 21.) MÉM rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépése előtt laboratórium működésére, gyógyszeres takarmány gyártására, illetve takarmány előállítására és forgalombahozatalára kiadott engedélyek továbbra is érvényben maradnak.

Dr. Hütter Csaba s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelethez

A toxikus anyagok maximálisan megengedhető mennyisége (határértéke) a takarmányokban*

(eredeti szárazanyagtartalomra vonatkoztatva)

[15]
Toxikus anyagTakarmányHatárérték mg/kg
Aflatoxin B1Takarmányalapanyag0,05
Keverék- és kiegészítő takarmány, szarvasmarha, juh és kecske részére, ki-
véve a tejelő állatok, borjak és bárányok
0,05
Takarmánykiegészítő sertés és baromfi részére, kivéve a fiatal állatok0,03
Takarmánykeverék sertés és baromfi részére, kivéve a fiatal állatok0,02
Egyéb takarmánykeverék és takarmánykiegészítő0,01
ArzénZöld takarmányliszt, szárított cukorgyári répaszelet, melasz4
Takarmány-alapanyag 8% P-tartalom felett10
Halliszt10
Egyéb takarmány-alapanyag és táp2
Ásványi takarmány12
Kiegészítő takarmány, ásványi és/vagy vitaminpremix4
CiánhidrogénLenmag250
Extrahált lenmagdara és pogácsa350
Takarmányalapanyag maniókából vagy mandulából100
Egyéb takarmányalapanyag50
Takarmánykeverék csibék részére10
Egyéb takarmánykeverék50
ÓlomZöld takarmány (legelőfű, répalevél is) szilázs-szenázs, széna10
Takarmány-alapanyag 8% P-tartalom felett, ásványi takarmány30
Takarmányélesztő5
Egyéb takarmány-alapanyag és kiegészítő takarmány, ásványi
és/vagy vitaminpremix10
Szarvasmarha-, juh- és kecsketáp5
Tejelő szarvasmarha-, juh- és kecsketáp5
Egyéb táp5
HiganyHalliszt0,5
Egyéb takarmánykomponens és táp0,1
Kutya-, macskatáp0,4
Kiegészítő takarmány, ásványi és/vagy vitaminpremix0,2
KadmiumNövényi eredetű takarmány-alapanyag1,0
Állati eredetű takarmány-alapanyag (a kedvtelésből tartott állatok
takarmányait kivéve)2,0
Ásványi takarmány5,0
vagy: P %-onként0,75
Takarmány-alapanyag 8% P felett15
vagy: P %-onként0,5
Szarvasmarha-, juh-, kecsketáp (kivéve borjú-, bárány- és gidatáp)1,0
Minden egyéb takarmány-alapanyag, kiegészítő takarmány, premix
és táp0,5
[16]
Toxikus anyagTakarmányHatárérték mg/kg
FluorÁllati eredetű takarmány-alapanyag500
Takarmány-alapanyag 8% P-tartalom felett2000
Egyéb takarmány-alapanyag150
Tejelő szarvasmarha-, juh- és kecsketáp30
Egyéb szarvasmarha-, juh- és kecsketáp50
Sertéstáp100
Csibetáp250
Egyéb baromfitáp350
Egyéb táp150
Kiegészítő takarmány P %-onként125
GossypolExtrahált gyapotmagdara és pogácsa1200
Egyéb takarmányalapanyag20
Takarmánykeverék borjak részére100
Egyéb szarvasmarhatáp500
Takarmánykeverék malac részére20
Egyéb sertéstáp60
Juh- és kecsketáp500
Tojótáp20
Egyéb baromfitáp100
Nyúltáp60
Egyéb takarmánykeverék20
Nitrit (NátriumHalliszt60
nitritben kifejezve)Takarmánykeverék15
AnyarozsGabona, aprítatlan1000
RicinusTakarmányalapanyag és takarmánykeverék10
MustárolajExtrahált repcedara
(allil-izotiocianátkéntA típusú2000
számítva)B típusú5000
Egyéb takarmányalapanyag100
Takarmánykeverék baromfi részére500
Takarmánykeverék malac részére150
Egyéb sertéstáp500
Takarmánykeverék növendék marha, juh és kecske részére150
Egyéb kérődzőtáp1000
Egyéb takarmánykeverék150
TeobrominTakarmánykeverék szarvasmarha részére700
Egyéb takarmánykeverék300
Alkaloidát, glükozidot vagy más mérgező anyagot tartalmazó gyomok magvai és termései
Ezen belül:
3000
Datura stramonium1000
Lolium remotum1000
Lolium temulentum1000
Vinil-tio oxazolidonExtrahált repcedarában (00-ás)0,4%
Aldrin és dieldrinNövényi vagy állati zsiradék0,2
együttEgyéb takarmány0,01
EndrinNövényi vagy állati zsiradék0,05
Egyéb takarmány0,01
Össz-DDTNövényi vagy állati zsiradék0,5
DDT+DDD+DDE)Egyéb takarmány0,05
Toxikus anyagTakarmányHatárérték mg/kg
KlordanNövényi vagy állati zsiradék0,05
(cisz- és transz izomer, va-
lamint oxiklordan együtt)
- Egyéb takarmány0,02
EndoszulfánKukorica és feldolgozott termékei0,2
(alfa és béta izomer vala-Olajos magvak és feldolgozott termékei0,5
mint EndoszulfánszulfátHaltápok0,005
együtt)Egyéb takarmánykeverék0,1
Heptaklór és heptaklórNövényi és állati zsiradék0,2
epoxid együttEgyéb takarmány0,01
HexaklórbenzolNövényi és állati zsiradék0,2
(HCB)Egyéb takarmány0,01
HexaklórcikohexánNövényi és állati zsiradék0,2
(HCH)Egyéb takarmány0,02
Béta-izomerNövényi és állati zsiradék0,1
Tejelő állatok tápjai0,005
Egyéb takarmány0,01
Gamma-izomerNövényi és állati zsiradék2,0
Egyéb takarmány0,2

* Előkeverék esetében a toxikus anyagok megengedett mennyiségeként az előállításhoz felhasznált alapanyagok összetételével arányos értékeit kell figyelembevenni.

** P %-onként

2. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelethez

A toxikus nyomelemek maximálisan megengedhető mennyisége (határértéke) a takarmányokban

(az értékek eredeti szárazanyagtartalomra vonatkoznak)

Toxikus nyomelemTakarmányHatárérték* mg/kg
RézTejpótló borjútápszer30
Egyéb borjútáp50
Juhtáp15
Hízósertéstáp
16 hetes korig175
16 hetes kor felett35
Tenyészsertés tápok35
Egyéb takarmánykeverék35
MangánTakarmánykeverékek250
CinkTakarmánykeverékek250
VasTakarmánykeverékek1250
MolidbénTakarmánykeverékek2,5
SzelénTakarmánykeverékek0,5
KobaltTakarmánykeverékek10
JódTakarmánykeverékek40

* A takarmánykiegészítőkben előkeverékekben a maximálisan megengedhető mennyiség annyi lehet, hogy a belőlük készült takarmánykeverék nyomelem tartalma - a takarmánykeverék többi komponensét is figyelembevéve - e határértékeket ne haladja meg.

3. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelethez

Az ipari takarmányok előállítása és forgalmazása során betartandó egyéb határértékek és előírások

1. AZ IPARI TAKARMÁNYOK MEGENGEDHETŐ ELTÉRÉSEI A DEKLARÁLT TARTALOMTÓL:

Nedvességtartalom+ 0,5% A
Nyersfehérje tartalom
Takarmánykeverékeknél
15%-ig- 1,0% A
15% felett- 1,5% A
egyéb ipari takarmányoknál
50%-ig- 2,0% R
50% felett- 1,0% A
Emészthető fehérje tartalom (mesterséges emésztéssel)
Takarmánykeverékeknél
15%-ig- 2,0% A
15% felett- 3,0% A
egyéb ipari takarmányoknál
30%-ig- 1,2% A
30-50% között- 4,0% R
50% felett- 2,0% A
Energia tartalom
10 MJ/kg-ig- 8,0% R
10 MJ/kg felett- 0,8 MJ/kg
Nyers rost tartalom
Takarmánykeverékeknél
4%-ig± 0,8% A
4% felett± 1,2% A
egyéb ipari takarmányoknál
10%-ig+ 0,4% A
10%. felett+ 0,6% A
Nyers zsír tartalom
10%-ig± 0,5% A
10-20% között± 1,0% A
20%. felett± 1,5% A
Keményítő tartalom- 1,5% A
Lizin tartalom
1,5%-ig- 0,2% A
1,5% lelett- 0,3% A
Methionin tartalom
0,5%-ig- 0,1% A
0,5-1% között- 0,15% A
1% felett- 0,2% A
Methionin + Cisztin tartalom
1%-ig- 0,2% A
1% felett- 0,3% A
Nyers hamu tartalom
6%-ig+ 0,3% A
6-20% között+ 5,0% R
20% felett+ 1,0% A
Sósavban oldhatatlan hamu (homok) tartalom
5%-ig+ 0,5% A
5-10% között+ 10,0% R
10% felett+ 1,0% A
CA-, Mg tartalom
2%-ig± 0,3% A
2-8% között+ 15,0% R
8-10% között± 1,2% A
10% felett± 12,0% R
P tartalom
1,7%-ig± 0,2% A
1,7% felett± 12,0% R
Na tartalom
0,4%-ig± 0,1% A
0,4-1,2% között±25,0% R
1,2-1,5% között±0,3% A
1,5% felett± 20,0% R
Karbamid (és egyéb NPN anyag) tartalom
1%-ig± 0,3% A
1-3% között± 30,0% R
3% felett± 20,0% R
Nyomelem (Mn, Fe, Cu, Zn, Co, Se, J) tartalom
10 mg/kg-ig± 25% R
10 mg/kg felett± 20,0% R
A vitamin tartalom
10 000 NE/kg-ig- 30,0% R
10 000-100 000 NE/kg
között- 25,0% R
100 000 NE/kg felett- 15,0% R
E vitamin tartalom
20 NE/kg-ig- 30% R
20-100 NE/kg között- 25% R
100-500 NE/kg között- 20% R
500 NE/kg felett- 15% R
Egyéb vitamin tartalom
50 mg/kg-ig- 30% R
50-100 mg/kg közölt- 20% R
100 mg/kg felett- 15% R
Antioxidáns tartalom
1000 mg/kg-ig- 30% R
1000 mg/kg felett- 25% R
Gyógyszer tartalom
100 mg/kg-ig± 20% R
100-400 mg/kg között± 15% R
400 mg/kg felett± 10% R
A = abszolút eltérés
R = relatív eltérés

2. A TAKARMÁNYOK MINŐSÍTŐ MIKROBIOLÓGIAI HATÁRÉRTÉKEI

a takarmányok 1 g-jára vonatkoztatva

MegnevezésFecal E.
coliszám
Spórás ana-
erob rot-
hasztó bak-
tériumszám
Fehérje-
bontó
baktéri-
umszám
Penészszám
Szemestermények
és azok dará-
ja**
102102nem vizs-
gáljuk
104
Növényi eredetű,
fehérjetakar-
mányok, zöld-
növénylisztek,
szárított répa-
szelet, takar-
mányélesztő***
102102nem vizs-
gáljuk
3x103
Állati eredetű fe-
hérjetakarmá-
nyok, takar-
mányzsír, zsír-
por****
1023x102104103
Dercés takar-
mánykeverékek
102104104104
Granulálttakar-
mánykeverékek
1021021043x103
Tápszerek*****102102104103
Nedvesen tartó-
sított kukori-
ca* (szemes,
zúzott, csőzú-
zalék, CCM)
1023x102nem vizs-
gáljuk
2x104

Az össz. csíraszám megengedhető határértékei:

** = jelzett takarmányok esetében max. 1 000 000/g

*** = jelzett takarmányok esetében max. 300 000/g

**** = jelzett takarmányok esetében max. 500 000/g

***** = jelzett takarmányok esetében max. 300 000/g

(a probiotikummal kiegészítettek kivételével)

* = Nedvesen tárolt kukoricát a fenti értékek alapján csak akkor lehet minősíteni, ha a mintavétel és a laboratóriumi feldolgozás közöli 24 óránál hosszabb idő nem telt el.

3. AZ IPARI TAKARMÁNYOK ÁLLAGI ELŐÍRÁSAI

1. Az ipari takarmány legyen egészséges, a termékre jellemző színű, szagú, ízű. Nem lehet rovarfertőzött, káros-, mérgező gyommag-tartalmú, penészes, dohos, avas vagy romlottságra utaló bűzös szagú.

2. A takarmánykeverékhez a takarmánykoncentrátumhoz, illetve alapanyagaihoz a gyártás során vizet hozzáadni tilos. Kivételt képeznek azok az eljárások (pl. granulálás), ahol vízgőz hozzáadása az alkalmazott gyártástechnológia előírt feltétele.

3. A takarmánykeverékek maximális víztartalma 14,0%, a takarmánykoncentrátumok maximális víztartalma 12,0% lehet.

4. A lisztes (dercés) takarmánykeverékeknek és takarmánykoncentrátumoknak megfelelően aprítottnak, egyöntetűnek (homogénnek) kell lenniük.

5. A lisztes (dercés) takarmánykeverékek, takarmánykoncentrátumok és azok alapanyagainak aprítottsága akkor megfelelő, ha a szemcseméret az adott állatfaj és korcsoport igényeihez alkalmazkodik, de a 2 mm-es lyukbőségű szitán 100%-ban átesik.

6. A préselt (granulált) a morzsázott (roppantott) termékek alapanyagainak aprítottsága (szemcsenagysága) megegyezik a lisztes (dercés) termékekre előírtakkal.

7. A préselt (granulált) takarmánykeverékeknek kellően hűtöttnek (a hőmérséklet közvetlenül a zsákolás után 30 C°-nál nagyobb nem lehet, magasabb környezeti levegő hőmérséklet esetén azonban a levegő hőmérsékleténél 5 C°-kal lehet magasabb), megfelelő szilárdságúnak és rostáltnak kell lenniük.

A morzsolódott és elporlott 1 mm-es rostán áteső részek aránya 10%-nál több nem lehet.

8. A préselt takarmánykeverékek granulátum méretének olyannak kell lennie, hogy az feleljen meg az adott állalfaj és korcsoport igényeinek és nehézség nélkül adagolható legyen.

Erre vonatkozó speciális igényeket a szállítási szerződésben célszerű rögzíteni.

9. A morzsázott (roppantott) takarmánykeverékeknek kellően roppantottnak és osztályozottnak kell lenniük. Egész granulátumot és 10%-ot meghaladó mennyiségű elporlott 1 mm-es rostán áteső részt nem tartalmazhatnak.

10. Az ipari takarmányok állagának jellemzésére használatos értékszámok.

Sav-
szám
Peroxid-
szám
Paraanizi-
dinszám
megengedhető maximális érték
Növényolajipari extrahált
darák
4025
Növényi foszfatid4510
Tejpótló tápszerek zsírelő-
keverékek
5825
Minden egyéb ipari takar-
mány
5025

4. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MEM rendelethez

A.
GYÁRTMÁNYLAP
az ipari takarmányalapanyagokhoz,
takarmánykiegészítőkhöz, előkeverékekhez
Az ipari takarmány megnevezése, termékszáma:
Az előállító neve, címe:
Az előállítás helye:
Az előállítás kezdete:
befejezése:
A termék egységnyi mennyiségére számított alapanyag
összetétel:
Az ipari takarmány garantált beltartalmi (hatóanyag)
értékei:
A bedolgozott hatóanyag előkeverék gyártója, jele, szá-
ma, bedolgozási %-a:
Gyógyszer(ek) (megnevezése): mg/kg
Minőségmegőrzési idő.........nap/hónap
Élelmezésegészségügyi várakozási idő.........nap
Tárolással, további feldolgozással, illetve felhasználás-
sal kapcsolatos közlések, adatok:
B.
GYÁRTMÁNYLAP
takarmánykeverékekhez
A takarmánykeverék neve (termékszáma):
Rendeltetésszerű felhasználása (állatfaj, korcsoport,
testtömeg kg):
Az előállító neve, címe:
Az előállítás helye:
Az előállítás kezdete:
befejezése:
Beltartalmi értékei:
Szárazanyag:%
Nyersfehérje:%
Nyers zsír:%
Nyers rost:%
Emészthető energia:MJ/kg
Metabolizálható energia:MJ/kg
Nettó energia:
NE m:MJ/kg
NE g:MJ/kg
NE 1:MJ/kg
Emészthető nyersfehérje:%
Lízin%
Methionin:%
Methionin + Cisztin:%
Ca:%
P:%
Na:%
NPN anyag:%
Bedolgozott előkeverék jele, száma,%
mennyisége:
Gyógyszer(ek) (megnevezés): mg/kg

Élelmezésegészségügyi várakozási idő:.............nap

A tárolással, felhasználással kapcsolatos közlések, adatok:

5. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MEM rendelethez

Mezőgazdasági Minősítő Intézet 1525 Budapest, Keleti K.
u. 24., vagy a Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer Ellen-
őrző Állomás 1135 Budapest, XIII., Lehel u. 43-47.
A 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelet 9. §-ának (2) bekez-
dése alapján az alábbi feltételeknek megfelelő új ipari ta-
karmányforgalomba hozatal céljából történő előállításá-
nak és forgalomba hozatalának engedélyezését kérem.
Az ipari takarmány megnevezése, termékszáma:
A felhasználás területe és módja (állatfajok, korcsopor-
tok, hasznosítási irányok szerint):
Az ipari takarmány százalékos összetétele, az összetevők
minőségi jellemzői (fizikai, kémiai, mikrobiológiai stb.):
A kijelölt intézményekben végzett, előírt laboratóriumi
és állattenyésztési vizsgálatok eredményei, melyek tartal-
mazzák az ipari takarmány
- hatásait, előnyeit más, ismert termékekkel szemben,
- esetleges kölcsönhatásait más szerrel, vagy takar-
mánnyal,
- a várható mellékhatásokat,
- a várható immunbiológiai, toxikológiai hatásait,
- rezidulum-vizsgálatok eredményei, teratogén, mu-
tagén, karcinogén hatások:
A nem nutritív takarmánykiegészítő anyagok hatóanya-
gának minőségi és mennyiségi meghatározásához szüksé-
ges módszer leírása:
A gyártástechnológia leírása:
Csomagolási, minőségtanúsítási, raktározási előírások:
A gyártás, tárolás és felhasználás speciális munkavédel-
mi előírásai:
A gyártás és forgalmazás megkezdésének időpontja:
....................199..................hó.........nap.
……………………………………
a kérelmező aláírása
……………………………………
címe

6. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MEM rendelethez

Mezőgazdasági Minősítő Intézet 1525 Budapest, Kele-
ti K. u. 24., vagy a Fővárosi Állategészségügyi és Élelmi-
szer Ellenőrző Állomás 1135 Budapest, XIII., Lehel u.
43-47.
Kérem, hogy az alábbi ipari takarmány behozatalához
hozzájárulni szíveskedjék:
Az előállító (szállító) megnevezése, székhelye, címe:
Az ipari takarmány
megnevezése:
mennyisége:
a behozatal célja:
saját felhasználás*
további eladás
feldolgozás
kísérlet
Az összetétel részletes leírása, az összetevő anyagok jel-
lemzői, fizikai, kémiai, mikrobiológiai stb. vizsgálati ered-
mények:
A behozatal indoklása:
…………………199……..……..hó……nap.
……………………………………
a kérelmező aláírása
……………………………………
címe
______________
* = a megfelelő szó aláhúzandó.

7. számú melléklet 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelethez

Az ipari takarmány csomagoló anyagán vagy címkéjén
feltüntetendő
ADATOK
(jelölés)
Az ipari takarmány megnevezése, termékszáma:
Rendeltetésszerű felhasználása
(állatfaj, korcsoport, testtömeg kg):
Az előállító neve, címe:
Az előállítás helye:
Az előállítás kelte a gyártó műszak megjelölésével (ter-
melési szám):
Tiszta (nettó) tömeg:
Garantált beltartalmi értékek és adalékok:
Szárazanyag:%
Nyersfehérje:%
Nyers zsír:%
Nyers rost:%
Emészthető nyersfehérje:%
Lizin:%
Methionin:%
Methionin + Cisztin%
Ca:%
P:%
Na:%
NPN anyag:%
Bedolgozott előkeverék jele, száma,%
mennyisége:
Gyógyszer(ek) (megnevezés):mg/kg
Élelmezésegészségügyi várakozási idő:..............nap
Minőségét megőrzi:.......................hónap….......nap.
A tárolással, felhasználással kapcsolatos közlések:
Megjegyzés: Ömlesztett szállításnál legalább 5 db minő-
ségi bizonyítványt kell csatolni. A csomagoló burkolaton
(cimkén), minőségi bizonyítványon a vonatkozó szab-
ványban felsorolt adatokat is fel kell tüntetni. A jelölés
adatai az érdekeltek által szükségesnek tartott egyéb ada-
tokkal is kiegészíthetők.

8. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelethez

MEZŐGAZDASÁGI MINŐSÍTŐ INTÉZET
1525 Budapest, 114. Pf. 30. Keleti Károly u. 24.
4/1990. (II. 28.) MÉM rendelet 16. §-a alapján a takar-
mányvizsgáló laboratórium előzetes minősítését kérem.
A bejelentő neve, címe (székhelye):
A vizsgálatokat végző laboratórium pontos címe:
A laboratórium vezetőjének neve:
A takarmányvizsgálatok (vizsgálati féleségek) felsoro-
lása:
A tevékenység megkezdésének tervezett időpontja:
........................199..................hó............nap
……………………………………
kérelmező aláírása
……………………………………
címe

9. számú melléklet a 4/1990. (II. 28.) MÉM rendelethez

1. A takarmánykeverékek takarmánykoncentrátumok és állattápszerek értékcsökkentésének megállapítása

Alkotórész
megnevezése
A garantált, illetve előírt értéktől
való eltérés
Értékcsökkenés mértéke %
I. kategóriaII. kategória
Szárazanyag- 1,0% A felett10,010,0
Nyersfehérje- 2,5 - 4,5 % A között15,010,0
- 4,5 % A felett20,015,0
Aminosav tartalom:
Methionin- 0,2 % A felett
Methionin + Cisztin- 0,3% A felett20,0-
Lizin- 0,3 % A felett20,0-
Energiatartalom- 10,0 % R felett15,010,0
Na tartalomTakarmánykeverékek+ 0,15 % A felett10,0-
- 0,15 % A felett5,0-
Koncentrátumok+ 0,50 % A felett10,05,0
- 0,50 % A felett5,05,0
Ca tartalom+ 1,2 % A felett7,07,0
- 0,6 % A felett7,07,0
P-tartalom+ 0,6 % A felett5,05,0
- 0,3 % A felett5,05,0
Mikrobiológiai*
minősítés
A kétszeres határérték felett20,010,0

A = abszolút eltérés

R = relatív eltérés

X = Salmonella fertőzés, valamint határérték feletti aflatoxin tartalom kizáró ok.

I. kategória: Baromfi-, sertés-, nyúl-, borjú- és báránytápok, koncentrátumaik, állattápszerek.

II. kategória Egyéb kérődzőtápok és koncentrátumaik.

Ha együttesen több minőségi hiba lordul elő egy minősített tételnél, akkor az értékcsökkenés mértéke (%) összeadódik, kivétel a nyersfehérje és az aminosav hiány, ahol minden esetben vagylagos az érték.

2. Előkeverékek és takarmánykiegészítők értékcsökkentése

Alkotórész megnevezéseA garantált, illetve előírt értéktől
való eltérés
Értékcsökkenés mértéke %
Egységes
premixek
Komplett
premixek
Szupple-
mentek
és
szupermixek
Egyéb
előkeve-
rék és
tak. kieg.
Nyersfehérje- 2,5-4,5 % A között
- 4,5 % A felett
-
-
-
-
15
20
-
-
Aminosav (lizin, methionin)- 30 % R felett2020205
Na± 30 % R felett-1075
Ca± 30 % R felett-555
P± 25 % R felett-555
Nyomelem (Zn, Cu, Mn, Co, Se, J)± 30 % E felett10555
A-vitamin
500 ezer NE/kg-ig
500 ezer NE/kg felett
- 50% R felett
- 40% R felett
20151010
Alkotórész megnevezéseA garantált, illetve előírt értéktől
való eltérés
Értékcsökkenés mértéke %
Egységes
premixek
Komplett
premixek
Szupple-
mentek
és
szupermixek
Egyéb
előkeve-
rék és
tak. kieg.
E-vitamin
500 NE/kg-ig
500 NE/kg felett
- 50 % R felett
- 40 % R felett
20151010
Egyéb vitamin
100 mg/kg-ig
100 mg/kg felett
- 50 % R felett
- 30 % R felett
20151010

A = abszolút eltérés:

R = relatív eltérés:

3. A fehérjetakarmányok értékcsökkentése

Nyers fehérje tartalom
%
Emészthető nyersfehér-
je tartalom %
Ureáz aktivitás
IMPORT FEHÉRJETAKARMÁNYOK
Növényi fehérjékHatárérték*- 2,1- 2,10,5 felett
Értékcsökkentés
mértéke (%)A fehérjehiány alapján értékarányosan15
Állati fehérjék **Határérték*- 2,5- 2,5-
Értékcsökkentés
mértéke (%)A fehérjehiány alapján értékarányosan-
HAZAI FEHÉRJETAKARMÁNYOK
Extrahált darákHatárérték*- 2,1- 2,10,5 felett
Értékcsökkentés
mértéke (%)A fehérjehiány alapján értékarányosan15
Egyéb növényi fehérje-Határérték*- 2,1- 2,10,5 felett
takarmány és tak. élesztő
Értékcsökkentés
mértéke (%)A fehérjehiány alapján értékarányosan15
Állati eredetű fehérje-Határérték*- 2,5- 2,5-
takarmányok **
Értékcsökkentés
mértéke (%)A fehérjehiány alapján értékarányosan-

* = A garantált értéktől való abszolút eltérés.

** = Magas sav és peroxidszám esetén értékcsökkentést kell alkalmazni.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[2] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 1993.09.02.

[3] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1993.09.02.

[4] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[5] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 3. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[6] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 4. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[7] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 4. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[8] Megállapította a 23/1994. (V. 4.) FM rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.05.07.

[9] Megállapította a 20/1992. (VII. 16.) FM rendelet 5. §-a. Hatályos 1992.08.01.

[10] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 5. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[11] A záró szövegrészt megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 5. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[12] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 5. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[13] Hatályon kívül helyezte a 19/1992. (VII. 10.) FM rendelet 3. §-a. Hatálytalan 1992.07.15.

[14] Megállapította a 36/1993. (IX. 2.) FM rendelet 6. §-a. Hatályos 1993.09.02.

[15] Módosította a 20/1992. (VII. 16.) FM rendelet 6. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 1992.08.01.

[16] Módosította a 20/1992. (VII. 16.) FM rendelet 6. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 1992.08.01.

Tartalomjegyzék