Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1991. (III. 29.) PM-NGKM együttes rendelet

a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról

A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 9/1966. (II. 5.) Korm. rendelet 18. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

(1) A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló - többször módosított 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő mondat lép:

"A vámhivatal a vám biztosításától eltekinthet, ha a vám más módon biztosítható, illetve ha a vámfizetésre kötelezettnek vámtartozása nincs."

(2) A R. 6. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A vámhivatal csak annak a kezességi nyilatkozatát fogadja el, akinek nincs vámtartozása."

(3) A R. 6. §-ának (5) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kezességi nyilatkozatnak tartalmaznia kell:)

"e) A kezes bankszámláját vezető pénzintézet megnevezését, bankszámlájának számát;"

2. §

A R. 7. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E jogszabály alkalmazása szempontjából:)

"a) külkereskedelmi áruforgalomban behozottnak azt a vámárut, külkereskedelmi áruforgalomban kivittnek azt az árut (vámárut) kell tekinteni, amely - a c)-d) pontokban foglaltak kivételével - belföldi jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, szakcsoport vagy egyéni vállalkozó részére érkezik be, illetőleg ezek által kerül kivitelre, ideértve a képző-, ipar- és fotóművészek, valamint az általuk létrehozott alkotóközösségek részére érkező, vagy az általuk kiküldött árukat, a természetes személyek által az Országos Találmányi Hivatalnál bejelentett, vagy szabadalmaztatott, külföldre bármilyen címen kivitt találmányt, továbbá a mezőgazdasági termelő által előállított és külföldre értékesítés céljából kiszállított mezőgazdasági terméket is, amennyiben a cég, a természetes személy, illetve az alkotóközösség a külkereskedelmi tevékenység megkezdését a jogszabályban foglaltaknak megfelelően a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumával írásban közölte, és a vámáru behozatala, illetve az áru (vámáru) kivitele a külkereskedelmi tevékenysége keretében történt."

3. §

A R. 31. §-a (3) bekezdésének j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az 1. §-ban foglaltaktól eltérően:)

"j) magánszemélyek esetében az a)-i) pontokba nem tartozó áruk vámkezelésére Budapest területén a 2., a 3., a 6., a 7., a 8., a 10. és a 15. számú vámhivatal;"

4. §

A R. 33. §-a (5) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az árunyilatkozatot vissza kell utasítani, ha:)

"f) a külkereskedelmi áruforgalomban a behozatali előjegyzésre, vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásban való vámkezelésre, valamint a belföldi forgalom számára való vámkezelésre, kiviteli ellenőrzésre, kiviteli előjegyzésre, valamint kiléptetésre vonatkozó árunyilatkozaton (nemzetközi vámokmány kivételével) az árunyilatkozatot adó nem tüntette fel az adóigazgatási számot, adóigazgatási számmal nem rendelkező a külkereskedelmi regisztrációs számot;"

5. §

A R. 36. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A külön jogszabályban meghatározott és megállapított célra behozott vámárukat vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásban lehet vámkezelni."

6. §

A R. 37. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A belföldi forgalom számára vámkezelt árunak a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásba történő utólagos bevonását - az eredeti vámkezelés hatálytalanítása mellett - a fővárosi parancsnokság az eredeti vámkezelés naptári évében, ezt követően pedig akkor engedélyezheti, ha a belföldi forgalom számára való vámkezelés céljából tartott belső áruvizsgálat napja óta három hónapnál hosszabb idő nem telt el."

7. §

A R. 38. §-ának (4) bekezdése kiegészül az alábbi mondattal:

"A vámhivatal - erre irányuló kérelem nélkül is - elrendelheti a vámáru vámraktáron kívüli raktározását, ha az árunyilatkozatot a 33. § (5) bekezdése alapján visszautasította."

8. §

A R. 38/A. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) taktikai ügylet keretében, későbbi értékesítésre hozták be. Az engedély iránti kérelemhez csatolni kell a külkereskedelmi szerződés egy példányát és arra vonatkozó nyilatkozatot, hogy taktikai ügylet céljából történt a behozatal."

9. §

A R. 61. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő mondat lép:

"A nem külkereskedelmi áruforgalomban szállított külföldi tértiáru, továbbá a külföldön áthaladó belföldi forgalomban szállított áru, a kivándorlók ingóságai, valamint a nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák, a kábítószer és a sugárzó anyag külföldre történő kivitele esetében a kiviteli ellenőrzésre vonatkozó rendelkezések mellett az árutovábbításra vonatkozó előírásokat is figyelembe kell venni."

10. §

A R. 66. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Személygépkocsi belföldi forgalom számára való vámkezeléséhez külkereskedelmi áruforgalomban be kell mutatni a behozatali engedély eredeti példányát."

11. §

A R. 83. §-a (1) bekezdése b) pontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Családonként személygépkocsiból és tehergépkocsiból 1-1 db, nemesfémtárgyból 1000 g hozható be vámmentesen."

12. §

A R. 84. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) A hivatalos jövedelem 40%-át meghaladó értékű, valamint a nem a saját hivatás, foglalkozás gyakorlásához szükséges vámáru, termelő-, kutatási és munkaeszköz vámfizetés mellett vámkezelhető."

13. §

A R. 98. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámot készpénzben, átutalási postautalvány felhasználásával vagy banki átutalással lehet megfizetni. Bankszámlával rendelkezők a vámot a vám- és pénzügyőrségi szervek által meghatározott határnapig kötelesek átutalni. Az átutalás elmulasztása esetén a követelést azonnali beszedési megbízással kell beszedni. A beszedési megbízást a fizetési határidő lejártát követő 9. munkanapon kell kiadni. Megbízás alapján kért vámkezelés esetén a megbízott a megbízó nevében fizetést teljesíthet. Bankszámlával és adószámmal nem rendelkező személy a vámot csak készpénzzel, vagy átutalási postautalvány felhasználásával fizetheti meg. A vámhivatal kérheti annak igazolását, hogy a vámfizetésre kötelezett vagy megbízottja bankszámlával és adószámmal rendelkezik."

14. §

(1) A R. 104. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem kell vámkezelési díjat kiszabni és beszedni, ha a vámkezelés jogszabályban meghatározott vámmentesség alkalmazásával történik, illetőleg ha a vámáru Finnországból származik és azt onnan közvetlenül vásárolták, továbbá a 7. § (2) bekezdése szerint 17%-os vámtétellel vámkezelendő vámáru esetében."

(2) A R. 104. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A vámkezelési díjat vissza kell téríteni, ha)

"a) a vámot a 100. § (1) bekezdésének a)-b) és d) pontja alapján visszatérítették,"

15. §

(1) A R. 105. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha a vámhivatal hivatalos helyén kívüli helyre kért vámkezelés a kérelmező vagy a megbízott hibájából elmarad, vagy egy órát meghaladó várakozás után kezdhető meg, illetőleg folytatható, költségtérítést kell fizetni. A költségtérítés összege a várakozás minden teljes órája (60 perc) után 1000 Ft. Meghiúsult vámkezelés esetében a felmerült kiküldetés költséget és a költségtérítést akkor is meg kell fizetni, ha a várakozás ideje az egy órát nem haladja meg. Meghiúsult vámkezelésnek kell tekinteni, ha a kért vámkezelés az árunyilatkozat, az áru vagy a fuvareszköz (szállítóeszköz) hiánya miatt nem végezhető el. Nem minősül meghiúsult vámkezelésnek és költségtérítés nem számolhat fel, ha a fuvareszköz hiánya a vámkezelést kérő mulasztásának nem róható fel."

(2) A R. 105. §-a (10) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Amennyiben a vámraktáron kívüli raktározásra a további vámkezeléshez szükséges hatósági engedély hiánya miatt, vagy azért került sor, mert a vámkezelést kérő adószámmal még nem rendelkezett, a költségmentes határidő kezdő napjaként az akadály megszűnésének napját, ha a vámraktáron kívüli raktározást a 38. § (4) bekezdésében foglaltak alapján a vámhivatal rendelte el, az árunyilatkozat visszautasításáról hozott határozat jogerőre emelkedésének napját kell tekinteni."

16. §

A R. 1. sz. mellékletének 1. pontja az e rendelet melléklete szerint módosul.

17. §

(1) Ez a rendelet 1991. április 2. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépés napján és az azt követően végzett vámkezelésekre kell alkalmazni. Egyidejűleg a R. 68. §-ának (8) bekezdése, 74. §-ának (2) bekezdése, 88/A. §-a, valamint a 98. § (5) bekezdése a) pontjából a "de a 74. § (2) bekezdésének hatálya alá nem tartozó" szövegrész, továbbá a R. 2. számú melléklete hatályát veszti.

(2) A R. - a 26/1990. (XII. 27.) PM-NGKM együttes rendelet 46. §-ával hatályon kívül helyezett - 81/A. §-a (2) bekezdésében foglalt rendelkezését 1991. december 31-éig kell alkalmazni abban az esetben, ha a mozgássérült 1991. január 1-jét megelőzően kelt igazolással bizonyítja, hogy a vámmentesség igénybevételére jogosult és a gépkocsit a teljes vételár belföldi pénzintézeten keresztül történt átutalásával 1991. január 1. napja előtt megrendelte.

Dr. Kupa Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

Dr. Kádár Béla s. k.,

a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere

Melléklet a 10/1991. (III. 29.) PM-NGKM együttes rendelethez

A R. 1. sz. mellékletének 1. pontja az alábbi d) ponttal egészül ki, egyben a jelenlegi d) és e) pont e) és f) pontra módosul.

"d) kávé 2 kg"

Tartalomjegyzék