12/1991. (I. 18.) Korm. rendelet
a távbeszélő-állomások létesítésére vonatkozó igények teljesítésének rendjéről
1. §[1] E rendelet hatálya a közcélú távbeszélő szolgáltatójára (a továbbiakban: szolgáltató) és a szolgáltatást igénylő jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra és magánszemélyre (a továbbiakban: igénylő) terjed ki.
2. § (1) A szolgáltató, ha a távbeszélő-állomás felszerelésére, áthelyezésére irányuló igényi (a továbbiakban: igénybejelentés) az igénybejelentéstől számított 60 napon belül a szolgáltatónál felmerült okból teljesíteni nem képes, köteles
- az igénybejelentést a bejelentés napjával nyilvántartásba venni és
- a bejelentett igényeket az c rendeletben meghatározottak szerinti sorrendben teljesíteni.
(2) A távbeszélő-kötvény alapján, vagy saját vállalkozásból történő fejlesztés esetében - ideértve a gazdasági társaság által a saját tagjának nyújtott szolgáltatást is -, az e rendeletben meghatározott sorolás helyett, az igénybejelenlés teljesítésére a kötvényben meghatározott feltételek, a felek megállapodása, illetőleg a társaság alapszabálya (társasági szerződése) az irányadó.
3. § (1) Az igénybejelentést az igényelt távbeszélő-állomásra irányadó műszaki egységenként kell nyilvántartásba venni. A nyilvántartásban
- az igénylő nevét és címét,
- a távbeszélő-állomás helyét,
- az igénylés jellegét (közületi, magán),
- az igénybejelentésnek a szolgáltatóhoz történő beérkezése időpontját
kell feltüntetni, továbbá, hogy az igény az adott helyen az igénylő első vagy további távbeszélő-állomására vonatkozik-e.
(2) E rendelet alkalmazásában közületi igénylőnek minősülnek az 5/1969. (VII. 12.) KPM rendelettel kiadott Távbeszélőszabályzat 12. §-ának (6) bekezdésben felsorolt szervezetek, valamint az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvényben meghatározott egyéni vállalkozók, amennyiben az igénybejelentésben a közületeket terhelő beruházási hozzájárulás megfizetését és a közületekre vonatkozó feltételeket vállalják.
(3) A nyilvántartást úgy kell kialakítani, hogy az áttekinthető, ellenőrizhető legyen és kizárja az utólagos adatfelvételt vagy adatmódosítást. A nyilvántartásba bármely igénylő az őt érintő adatok ellenőrzése céljából betekinthet.
(4) Ha az igény a bejelentéstől számított 60 napon belül nem elégíthető ki, a szolgáltató a bejelentés kézhezvételétől számított 30 napon belül írásban tájékoztatja az igénylőt arról, hogy a nyilvántartásbavételkor a műszaki egységben időrendben a hányadik várakozó és a távbeszélő-állomás felszerelésére várhatóan mely időpontban lesz lehetőség.
4. § (1) Az igénybejelentéseket a beérkezés sorrendjében kell teljesíteni.
(2) Minden igényt megelőzően - a következő sorrend szerint - kell teljesíteni a távbeszélő-állomás felszerelési helyén az első távbeszélő-állomásra, illetőleg a műszaki előírásban megjelölt forgalmi méretezésnek megfelelő alközponti főáramkörre vonatkozó igénybejelentését:
a) az egészségügyet és az életvédelmet közvetlenül szolgáló szervezeteknek (mentők, kórházak, orvosi rendelők, gyógyszertárak stb.);
b) a központi államhatalomnak, az államigazgatás országos és helyi szerveinek, a helyi önkormányzatoknak;
c) a közrendet, a közbiztonságot és a nemzetbiztonságot közvetlenül szolgáló szervezeteknek (rendőrség, tűzoltóság, polgári védelem, árvíz- és belvízvédelem stb.);
d) a külföldi állampolgárok diplomáciai és konzuli képviseletének és ezek tagjainak, valamint a nemzetközi jogon alapuló státust élvező nemzetközi szervezetek magyarországi irodáinak, vezetőjének és külföldi állampolgárságú tisztségviselőinek;
e) a víz-, gáz-, elektromos közszolgáltatóknak feltéve, hogy a távbeszélő-állomás (főáramkör) közvetlenül a közellátást szolgálja;
f) a bölcsődéknek, a nevelési-oktatási intézményeknek;
g) a Magyar Honvédség országos területi és helyi szerveinek.
(3) A (2) bekezdésben foglaltakat követő sorrendben kell teljesíteni:
a) az új alközpontok bekapcsolásához szükséges főáramköri igényeket, továbbá a meglevő alközpontok (távbeszélő-főállomások) forgalomlebonyolító képességét növelő bővítési igényt, amelyet a forgalmi szint feletti terhelés miatt a szabványban (műszaki előírásban) meghatározott minőségi követelmény tesz szükségessé;
b) a hatósági intézkedések (helyiség-igénybevétel stb.) következtében jelentkező áthelyezési igényeket;
c) a távbeszélő-állomásnak - a távbeszélő-szolgáltatás minőségének fenntartása miatti - átalakításából eredő igényt;
d)[2] a távközlési szervezet szolgáltatási területéhez tartozó primer körzetben (körzetekben*) bejelentett áthelyezési igényt, illetőleg az olyan igénybejelentést, amely szerint az igénylő előfizetői jogviszonya más távközlési szervezet szolgáltatási területéhez tartozó primer körzetében az abból történő átköltözés miatt szűnt meg.[3]
5. § A 4. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott igények teljesítését követően vagy ilyen igények hiányában az igénybejelentést - a beérkezés sorrendjében - úgy kell teljesíteni, hogy
a) a közületi igény megelőzi a magánigényt,
b) az első távbeszélő-állomásra vonatkozó igény megelőzi az időrendben előbbi olyan igényt, amely az előfizetőnek a műszaki egységen belül felszerelendő második vagy további távbeszélő-állomására vonatkozik.
6. § (1) Ha a távbeszélő előfizetői jogviszony az előfizető halála vagy a helyiség végleges elhagyása miatt szűnt meg, átírásra jogosult hiányában, a távbeszélő-állomást a helyiség új, jogszerű használójának (tulajdonos, bérlő) beköltözéséig, legfeljebb azonban hat hónapig nem szabad megszüntetni.
(2) Ha a lakásból (helyiségből) elköltöző előfizető áthelyezést kér és a lakásban (helyiségben) olyan személy marad, aki átírásra jogosult, az elköltözőre az áthelyezés szabályait, a lakásban (helyiségben) maradóra az átírás szabályait kell megfelelően alkalmazni. A beruházási hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége szempontjából a lakásban (helyiségben) maradó új igénylőnek minősül.
(3) Ha a lakásból (helyiségből) elköltöző előfizető áthelyezést kér, a közvetlenül utána beköltöző személynek pedig távbeszélő-kötvény, társasági szerződés vagy más megállapodás alapján meghatározott időpontban a szolgáltató köteles a távbeszélő-állomást felszerelni, az elköltöző távbeszélő-előfizetői jogosultságát, illetőleg a szolgáltatóval szembeni (távbeszélő-kötvény, társasági szerződés, vagy más megállapodás alapján) fennálló követelést a felek egymással elcserélhetik.
(4) Ha a 4. § (2) bekezdésében említett jogcímek szerint a közületi távbeszélő-állomást magánszemély lakásán kell felszerelni, és a magánszemély utóbb változik, az áthelyezési költség viselése mellett a távbeszélő-állomást a jogcímet megvalósító új magánszemélyhez kell áthelyezni.
7. § (1) Az a távbeszélő-állomás létesítésére kötött szerződés, amely a rendelet hatálybalépését követően az e rendeletben foglalt sorolás figyelmen kívül hagyásával jött létre, semmis.
(2)[4] A távbeszélő-állomás iránti igények nyilvántartását és teljesítését a területi hírközlési felügyelet ellenőrzi. Jogszabálysértés esetében - az államigazgatási eljárás szabályai szerint - határozatban kötelezi a szolgáltatót a szabálytalan intézkedés megszüntetésére és a jogszabály szerinti eljárásra.
8. § (1) Ez a rendelet kihirdetésekor lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekre is alkalmazni kell.
Egyidejűleg
a) hatályát veszti az 5/1969. (VII. 12.) KPM rendelettel kiadott Távbeszélő-szabályzat 12. §-ának (3) bekezdésének második mondata;
b) Távbeszélő-szabályzat
- 12. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) E jogszabály alkalmazása szempontjából közületi előfizető a jogi személy, az állami költségvetési szerv, a társadalmi szervezet (1989. évi II. törvény), a Polgári Törvénykönyv 685. §-ának c) pontjában felsorolt gazdálkodó szervezet, a Magyar Nemzeti Bank."
- a 32. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:
"(2) Ki kell kapcsolni a berendezést, ha az előfizető részére a berendezési a távbeszélő-állomások létesítésére vonatkozó igények teljesítésének rendjéről szóló 12/1991. (I. 18.) Korm. rendelet hatálybalépési követően, az abban meghatározott sorolási előírások megszegésével, vagy megkerülésével szerelték fel."
b)[5]
(2) A távbeszélő-szolgáltató az eddigi nyilvántartásokat legkésőbb 1991. május 31-éig köteles a rendeletben foglaltak szerint átalakítani és erről az igénylőket értesíteni kell.
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése gb) pontja. Hatályos 1993.11.01.
[2] Megállapította a 84/1995. (VII. 12.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése. Hatályos 1995.07.20.
[3] * Lásd a közcélú távbeszélő-hálózat struktúratervéről szóló 26/1993. (IX. 9.) KHVM rendeletet, illetőleg a közcélú távbeszélő-hálózat számozási tervéről szóló 24/1993. (IX. 9.) KHVM rendeletet
[4] Módosította a 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése gc) pontja. Hatályos 1993.11.01.
[5] Hatályon kívül helyezte a 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése ga) pontja. Hatálytalan 1993.11.01.