Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12/1991. (I. 18.) Korm. rendelet

a távbeszélő-állomások létesítésére vonatkozó igények teljesítésének rendjéről

1. §[1] E rendelet hatálya a közcélú távbeszélő szolgáltatójára (a továbbiakban: szolgáltató) és a szolgáltatást igénylő jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra és magánszemélyre (a továbbiakban: igénylő) terjed ki.

2. § (1) A szolgáltató, ha a távbeszélő-állomás felszerelésére, áthelyezésére irányuló igényi (a továbbiakban: igénybejelentés) az igénybejelentéstől számított 60 napon belül a szolgáltatónál felmerült okból teljesíteni nem képes, köteles

- az igénybejelentést a bejelentés napjával nyilvántartásba venni és

- a bejelentett igényeket az c rendeletben meghatározottak szerinti sorrendben teljesíteni.

(2) A távbeszélő-kötvény alapján, vagy saját vállalkozásból történő fejlesztés esetében - ideértve a gazdasági társaság által a saját tagjának nyújtott szolgáltatást is -, az e rendeletben meghatározott sorolás helyett, az igénybejelenlés teljesítésére a kötvényben meghatározott feltételek, a felek megállapodása, illetőleg a társaság alapszabálya (társasági szerződése) az irányadó.

3. § (1) Az igénybejelentést az igényelt távbeszélő-állomásra irányadó műszaki egységenként kell nyilvántartásba venni. A nyilvántartásban

- az igénylő nevét és címét,

- a távbeszélő-állomás helyét,

- az igénylés jellegét (közületi, magán),

- az igénybejelentésnek a szolgáltatóhoz történő beérkezése időpontját

kell feltüntetni, továbbá, hogy az igény az adott helyen az igénylő első vagy további távbeszélő-állomására vonatkozik-e.

(2) E rendelet alkalmazásában közületi igénylőnek minősülnek az 5/1969. (VII. 12.) KPM rendelettel kiadott Távbeszélőszabályzat 12. §-ának (6) bekezdésben felsorolt szervezetek, valamint az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvényben meghatározott egyéni vállalkozók, amennyiben az igénybejelentésben a közületeket terhelő beruházási hozzájárulás megfizetését és a közületekre vonatkozó feltételeket vállalják.

(3) A nyilvántartást úgy kell kialakítani, hogy az áttekinthető, ellenőrizhető legyen és kizárja az utólagos adatfelvételt vagy adatmódosítást. A nyilvántartásba bármely igénylő az őt érintő adatok ellenőrzése céljából betekinthet.

(4) Ha az igény a bejelentéstől számított 60 napon belül nem elégíthető ki, a szolgáltató a bejelentés kézhezvételétől számított 30 napon belül írásban tájékoztatja az igénylőt arról, hogy a nyilvántartásbavételkor a műszaki egységben időrendben a hányadik várakozó és a távbeszélő-állomás felszerelésére várhatóan mely időpontban lesz lehetőség.

4. § (1) Az igénybejelentéseket a beérkezés sorrendjében kell teljesíteni.

(2) Minden igényt megelőzően - a következő sorrend szerint - kell teljesíteni a távbeszélő-állomás felszerelési helyén az első távbeszélő-állomásra, illetőleg a műszaki előírásban megjelölt forgalmi méretezésnek megfelelő alközponti főáramkörre vonatkozó igénybejelentését:

a) az egészségügyet és az életvédelmet közvetlenül szolgáló szervezeteknek (mentők, kórházak, orvosi rendelők, gyógyszertárak stb.);

b) a központi államhatalomnak, az államigazgatás országos és helyi szerveinek, a helyi önkormányzatoknak;

c) a közrendet, a közbiztonságot és a nemzetbiztonságot közvetlenül szolgáló szervezeteknek (rendőrség, tűzoltóság, polgári védelem, árvíz- és belvízvédelem stb.);

d) a külföldi állampolgárok diplomáciai és konzuli képviseletének és ezek tagjainak, valamint a nemzetközi jogon alapuló státust élvező nemzetközi szervezetek magyarországi irodáinak, vezetőjének és külföldi állampolgárságú tisztségviselőinek;

e) a víz-, gáz-, elektromos közszolgáltatóknak feltéve, hogy a távbeszélő-állomás (főáramkör) közvetlenül a közellátást szolgálja;

f) a bölcsődéknek, a nevelési-oktatási intézményeknek;

g) a Magyar Honvédség országos területi és helyi szerveinek.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakat követő sorrendben kell teljesíteni:

a) az új alközpontok bekapcsolásához szükséges főáramköri igényeket, továbbá a meglevő alközpontok (távbeszélő-főállomások) forgalomlebonyolító képességét növelő bővítési igényt, amelyet a forgalmi szint feletti terhelés miatt a szabványban (műszaki előírásban) meghatározott minőségi követelmény tesz szükségessé;

b) a hatósági intézkedések (helyiség-igénybevétel stb.) következtében jelentkező áthelyezési igényeket;

c) a távbeszélő-állomásnak - a távbeszélő-szolgáltatás minőségének fenntartása miatti - átalakításából eredő igényt;

d)[2] a távközlési szervezet szolgáltatási területéhez tartozó primer körzetben (körzetekben*) bejelentett áthelyezési igényt, illetőleg az olyan igénybejelentést, amely szerint az igénylő előfizetői jogviszonya más távközlési szervezet szolgáltatási területéhez tartozó primer körzetében az abból történő átköltözés miatt szűnt meg.[3]

5. § A 4. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott igények teljesítését követően vagy ilyen igények hiányában az igénybejelentést - a beérkezés sorrendjében - úgy kell teljesíteni, hogy

a) a közületi igény megelőzi a magánigényt,

b) az első távbeszélő-állomásra vonatkozó igény megelőzi az időrendben előbbi olyan igényt, amely az előfizetőnek a műszaki egységen belül felszerelendő második vagy további távbeszélő-állomására vonatkozik.

6. § (1) Ha a távbeszélő előfizetői jogviszony az előfizető halála vagy a helyiség végleges elhagyása miatt szűnt meg, átírásra jogosult hiányában, a távbeszélő-állomást a helyiség új, jogszerű használójának (tulajdonos, bérlő) beköltözéséig, legfeljebb azonban hat hónapig nem szabad megszüntetni.

(2) Ha a lakásból (helyiségből) elköltöző előfizető áthelyezést kér és a lakásban (helyiségben) olyan személy marad, aki átírásra jogosult, az elköltözőre az áthelyezés szabályait, a lakásban (helyiségben) maradóra az átírás szabályait kell megfelelően alkalmazni. A beruházási hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége szempontjából a lakásban (helyiségben) maradó új igénylőnek minősül.

(3) Ha a lakásból (helyiségből) elköltöző előfizető áthelyezést kér, a közvetlenül utána beköltöző személynek pedig távbeszélő-kötvény, társasági szerződés vagy más megállapodás alapján meghatározott időpontban a szolgáltató köteles a távbeszélő-állomást felszerelni, az elköltöző távbeszélő-előfizetői jogosultságát, illetőleg a szolgáltatóval szembeni (távbeszélő-kötvény, társasági szerződés, vagy más megállapodás alapján) fennálló követelést a felek egymással elcserélhetik.

(4) Ha a 4. § (2) bekezdésében említett jogcímek szerint a közületi távbeszélő-állomást magánszemély lakásán kell felszerelni, és a magánszemély utóbb változik, az áthelyezési költség viselése mellett a távbeszélő-állomást a jogcímet megvalósító új magánszemélyhez kell áthelyezni.

7. § (1) Az a távbeszélő-állomás létesítésére kötött szerződés, amely a rendelet hatálybalépését követően az e rendeletben foglalt sorolás figyelmen kívül hagyásával jött létre, semmis.

(2)[4] A távbeszélő-állomás iránti igények nyilvántartását és teljesítését a területi hírközlési felügyelet ellenőrzi. Jogszabálysértés esetében - az államigazgatási eljárás szabályai szerint - határozatban kötelezi a szolgáltatót a szabálytalan intézkedés megszüntetésére és a jogszabály szerinti eljárásra.

8. § (1) Ez a rendelet kihirdetésekor lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekre is alkalmazni kell.

Egyidejűleg

a) hatályát veszti az 5/1969. (VII. 12.) KPM rendelettel kiadott Távbeszélő-szabályzat 12. §-ának (3) bekezdésének második mondata;

b) Távbeszélő-szabályzat

- 12. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) E jogszabály alkalmazása szempontjából közületi előfizető a jogi személy, az állami költségvetési szerv, a társadalmi szervezet (1989. évi II. törvény), a Polgári Törvénykönyv 685. §-ának c) pontjában felsorolt gazdálkodó szervezet, a Magyar Nemzeti Bank."

- a 32. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) Ki kell kapcsolni a berendezést, ha az előfizető részére a berendezési a távbeszélő-állomások létesítésére vonatkozó igények teljesítésének rendjéről szóló 12/1991. (I. 18.) Korm. rendelet hatálybalépési követően, az abban meghatározott sorolási előírások megszegésével, vagy megkerülésével szerelték fel."

b)[5]

(2) A távbeszélő-szolgáltató az eddigi nyilvántartásokat legkésőbb 1991. május 31-éig köteles a rendeletben foglaltak szerint átalakítani és erről az igénylőket értesíteni kell.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése gb) pontja. Hatályos 1993.11.01.

[2] Megállapította a 84/1995. (VII. 12.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése. Hatályos 1995.07.20.

[3] * Lásd a közcélú távbeszélő-hálózat struktúratervéről szóló 26/1993. (IX. 9.) KHVM rendeletet, illetőleg a közcélú távbeszélő-hálózat számozási tervéről szóló 24/1993. (IX. 9.) KHVM rendeletet

[4] Módosította a 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése gc) pontja. Hatályos 1993.11.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése ga) pontja. Hatálytalan 1993.11.01.