Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

124/1992. (VIII. 19.) Korm. rendelet

a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet módosításáról

A Kormány a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény (a továbbiakban: T.) 115. §-ának (1) bekezdésében és 124. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A T. végrehajtására kiadott és többször módosított 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 336. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"336. § (1) A társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség vezetője méltányos esetben mérsékelheti, illetőleg elengedheti

a) a nem jogi személyt terhelő megtérítés összegét;

b) az ellátás jogalap nélküli felvétele miatt visszafizetési kötelezettségként előírt tartozás összegét;

c) a munkáltatót, az egyéb szervet és a magánszemélyt terhelő rendbírságot, eljárási költséget, valamint

d) járuléktartozás rendezésére irányuló eljárás keretében - a járuléktartozás megfizetése esetén - a késedelmi pótlékot, feltéve, hogy a határozatot, fizetési meghagyást a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség illetékes szakágazati egysége hozta (hozná) vagy bocsátotta (bocsátaná) ki.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetekben a Nyugdíjfolyósítási Igazgatóság vezetője jár el, ha a határozatot, fizetési meghagyást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság illetékes szakágazati egysége hozta (hozná), illetőleg bocsátotta (bocsátaná) ki.

(3) A mérséklési, illetőleg az elengedési jogkört a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetője gyakorolja, ha az (1) bekezdés a)-b) pontjában megjelölt ügyekben a határozatot a MÁV Nyugdíj Igazgatóság vagy a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút soproni igazgatósága (a továbbiakban: GYSEV) hozta, illetőleg hozná.

(4) Ha a méltányosságot kérő személy vagy szerv érdekképviseletnek (képviselőjének) véleményét rendelkezésre bocsátja, a véleményt az (1)-(3) bekezdés alkalmazásánál mérlegelni kell."

2. §

A R. 337. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"337. § A T. 115. §-ának (1) bekezdésében megjelölt vitás ügyekben eljáró szervek, illetőleg személyek:

a) a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség ügykör szerint illetékes szakágazati, illetőleg a fellebbezés elbírálása céljából létrehozott egysége (a továbbiakban együtt: szakágazati egység),

b) a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség és a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság vezetője,

c) a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetője,

d) a MÁV Nyugdíj Igazgatóság vezetője."

3. §

A R. 338. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"338. § (1) A kifizetőhelynek, valamint a Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatnak (a továbbiakban: TÁKISZ) a betegségi és anyasági ellátással, valamint a baleseti táppénzzel kapcsolatban tett intézkedése, illetőleg hozott határozata ellen a munkáltató székhelye (telephelye) szerinti illetékes társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség szakágazati egységéhez lehet fellebbezni.

(2) A vasutak biztosítottal - ideértve azokat is, akiknek az igényét a GYSEV bírálta el - a kifizetőhelynek az (1) bekezdésben említett intézkedése, illetőleg határozata ellen a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetőjéhez fellebbezhetnek.

(3) Ha első fokon társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség szakágazati egysége, a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság erre illetékes egysége intézkedett vagy hozott határozatot, a fellebbezést az igazgatóság, kirendeltség vezetője, illetőleg a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetője bírálja el.

(4) A fellebbezést, az intézkedés közlését, illetőleg a határozat kézbesítését követő tizenöt napon belül annál a munkáltatónál (szervnél) kell írásban benyújtani vagy jegyzőkönyvbe mondani, amely a sérelmezett intézkedést, határozatot hozta. A munkáltató a fellebbezést a kapcsolódó iratokkal együtt három napon belül köteles továbbítani az elbírálásra jogosulthoz."

4. §

A R. 339. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"339. § (1) A nyugellátással, baleseti nyugellátással kapcsolatban a lakóhely szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség szakágazati egysége által hozott határozat ellen a határozat kézbesítését követő tizenöt napon belül az igazgatóság, illetőleg kirendeltség vezetőjéhez, ha pedig a határozatot a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság szakágazati egysége hozta, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság vezetőjéhez lehet fellebbezni.

(2) A vasutak igazgatási szerveinek a nyugellátással és a baleseti nyugellátással kapcsolatban hozott határozata ellen a határozat kézbesítését követő tizenöt napon belül a MÁV Nyugdíj Igazgatóság vezetőjéhez, a GYSEV határozata ellen pedig a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetőjéhez lehet fellebbezni.

(3) A fellebbezést az első fokú határozatot hozó szervhez kell benyújtani."

5. §

A R. 340. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"340. § AR. 338-339. §-a szerint a benyújtott fellebbezést határozattal kell elbírálni. A határozatot írásba kell foglalni. A határozatnak tartalmaznia kell a fellebbezés tárgyát, a döntést, annak indokolását és a jogorvoslati lehetőséget. A határozatot a fellebbezést elbíráló szakágazati egység vezetője, illetőleg a határozatot hozó vezető írja alá. A határozatot meg kell küldeni a fellebbezőnek és az igényelbíráló szervnek."

6. §

A R. 341. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"341. § A R. 337. §-ában felsorolt személyek, illetőleg szervek másodfokú határozata ellen a határozat kézbesítését követő harminc napon belül az érdekelt keresettel fordulhat az első fokú határozatot hozó szerv székhelye szerint illetékes bírósághoz. Ha az első fokú határozatot kifizetőhely vagy a TÁKISZ hozta, a keresetet a munkáltató székhelye (telephelye) szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság, kirendeltség, a 338. § (2) bekezdése szerinti esetben pedig a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság ellen kell megindítani."

7. §

(1) Ez a rendelet 1992. szeptember 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a R. 6, §-a (2) bekezdésének és 81. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata, 342-345. §-a és 347. §-ának (1) bekezdése, a társadalombiztosítás szervezetének és irányításának egyes kérdéseiről szóló 1/1984. (VI. 29.) ME rendelet, továbbá a társadalombiztosítás szervezetéről és irányításáról szóló 1009/1984. (III. 31.) MT határozat I. fejezetének 6. pontja hatályát veszti.

(2) E rendeletet a hatálybalépés napján folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. Ha azonban a megyei (fővárosi) társadalombiztosítási tanács a R. 6. §-a (2) bekezdésének vagy 81. §-a (3) bekezdésének utolsó mondatában foglalt hatáskörében az igénylőre kedvezően már döntött, az igényt a döntés figyelembevételével kell elbírálni.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök