124/1992. (VIII. 19.) Korm. rendelet
a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet módosításáról
A Kormány a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény (a továbbiakban: T.) 115. §-ának (1) bekezdésében és 124. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A T. végrehajtására kiadott és többször módosított 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 336. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"336. § (1) A társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség vezetője méltányos esetben mérsékelheti, illetőleg elengedheti
a) a nem jogi személyt terhelő megtérítés összegét;
b) az ellátás jogalap nélküli felvétele miatt visszafizetési kötelezettségként előírt tartozás összegét;
c) a munkáltatót, az egyéb szervet és a magánszemélyt terhelő rendbírságot, eljárási költséget, valamint
d) járuléktartozás rendezésére irányuló eljárás keretében - a járuléktartozás megfizetése esetén - a késedelmi pótlékot, feltéve, hogy a határozatot, fizetési meghagyást a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség illetékes szakágazati egysége hozta (hozná) vagy bocsátotta (bocsátaná) ki.
(2) Az (1) bekezdés szerinti esetekben a Nyugdíjfolyósítási Igazgatóság vezetője jár el, ha a határozatot, fizetési meghagyást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság illetékes szakágazati egysége hozta (hozná), illetőleg bocsátotta (bocsátaná) ki.
(3) A mérséklési, illetőleg az elengedési jogkört a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetője gyakorolja, ha az (1) bekezdés a)-b) pontjában megjelölt ügyekben a határozatot a MÁV Nyugdíj Igazgatóság vagy a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút soproni igazgatósága (a továbbiakban: GYSEV) hozta, illetőleg hozná.
(4) Ha a méltányosságot kérő személy vagy szerv érdekképviseletnek (képviselőjének) véleményét rendelkezésre bocsátja, a véleményt az (1)-(3) bekezdés alkalmazásánál mérlegelni kell."
2. §
A R. 337. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"337. § A T. 115. §-ának (1) bekezdésében megjelölt vitás ügyekben eljáró szervek, illetőleg személyek:
a) a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség ügykör szerint illetékes szakágazati, illetőleg a fellebbezés elbírálása céljából létrehozott egysége (a továbbiakban együtt: szakágazati egység),
b) a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség és a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság vezetője,
c) a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetője,
d) a MÁV Nyugdíj Igazgatóság vezetője."
3. §
A R. 338. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"338. § (1) A kifizetőhelynek, valamint a Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatnak (a továbbiakban: TÁKISZ) a betegségi és anyasági ellátással, valamint a baleseti táppénzzel kapcsolatban tett intézkedése, illetőleg hozott határozata ellen a munkáltató székhelye (telephelye) szerinti illetékes társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség szakágazati egységéhez lehet fellebbezni.
(2) A vasutak biztosítottal - ideértve azokat is, akiknek az igényét a GYSEV bírálta el - a kifizetőhelynek az (1) bekezdésben említett intézkedése, illetőleg határozata ellen a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetőjéhez fellebbezhetnek.
(3) Ha első fokon társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség szakágazati egysége, a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság erre illetékes egysége intézkedett vagy hozott határozatot, a fellebbezést az igazgatóság, kirendeltség vezetője, illetőleg a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetője bírálja el.
(4) A fellebbezést, az intézkedés közlését, illetőleg a határozat kézbesítését követő tizenöt napon belül annál a munkáltatónál (szervnél) kell írásban benyújtani vagy jegyzőkönyvbe mondani, amely a sérelmezett intézkedést, határozatot hozta. A munkáltató a fellebbezést a kapcsolódó iratokkal együtt három napon belül köteles továbbítani az elbírálásra jogosulthoz."
4. §
A R. 339. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"339. § (1) A nyugellátással, baleseti nyugellátással kapcsolatban a lakóhely szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg kirendeltség szakágazati egysége által hozott határozat ellen a határozat kézbesítését követő tizenöt napon belül az igazgatóság, illetőleg kirendeltség vezetőjéhez, ha pedig a határozatot a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság szakágazati egysége hozta, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság vezetőjéhez lehet fellebbezni.
(2) A vasutak igazgatási szerveinek a nyugellátással és a baleseti nyugellátással kapcsolatban hozott határozata ellen a határozat kézbesítését követő tizenöt napon belül a MÁV Nyugdíj Igazgatóság vezetőjéhez, a GYSEV határozata ellen pedig a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság vezetőjéhez lehet fellebbezni.
(3) A fellebbezést az első fokú határozatot hozó szervhez kell benyújtani."
5. §
A R. 340. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"340. § AR. 338-339. §-a szerint a benyújtott fellebbezést határozattal kell elbírálni. A határozatot írásba kell foglalni. A határozatnak tartalmaznia kell a fellebbezés tárgyát, a döntést, annak indokolását és a jogorvoslati lehetőséget. A határozatot a fellebbezést elbíráló szakágazati egység vezetője, illetőleg a határozatot hozó vezető írja alá. A határozatot meg kell küldeni a fellebbezőnek és az igényelbíráló szervnek."
6. §
A R. 341. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"341. § A R. 337. §-ában felsorolt személyek, illetőleg szervek másodfokú határozata ellen a határozat kézbesítését követő harminc napon belül az érdekelt keresettel fordulhat az első fokú határozatot hozó szerv székhelye szerint illetékes bírósághoz. Ha az első fokú határozatot kifizetőhely vagy a TÁKISZ hozta, a keresetet a munkáltató székhelye (telephelye) szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság, kirendeltség, a 338. § (2) bekezdése szerinti esetben pedig a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság ellen kell megindítani."
7. §
(1) Ez a rendelet 1992. szeptember 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a R. 6, §-a (2) bekezdésének és 81. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata, 342-345. §-a és 347. §-ának (1) bekezdése, a társadalombiztosítás szervezetének és irányításának egyes kérdéseiről szóló 1/1984. (VI. 29.) ME rendelet, továbbá a társadalombiztosítás szervezetéről és irányításáról szóló 1009/1984. (III. 31.) MT határozat I. fejezetének 6. pontja hatályát veszti.
(2) E rendeletet a hatálybalépés napján folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. Ha azonban a megyei (fővárosi) társadalombiztosítási tanács a R. 6. §-a (2) bekezdésének vagy 81. §-a (3) bekezdésének utolsó mondatában foglalt hatáskörében az igénylőre kedvezően már döntött, az igényt a döntés figyelembevételével kell elbírálni.
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök