Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/1992. (IV. 4.) IKM rendelet

az iskolarendszeren kívüli, az ipari és kereskedelmi tevékenységgel összefüggő szakmai oktatásról, képesítésről és minősítésről

Az iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásról szóló 7/1988. (II. 17.) MT rendelet 24. §-ában kapott felhatalmazás alapján az iskolarendszeren kívüli, az ipari és kereskedelmi tevékenységgel összefüggő szakmai oktatás, képesítés és minősítés szakmai követelményeinek egységes érvényesítése érdekében a munkaügyi miniszterrel, a művelődési és közoktatási miniszterrel, a miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az érdekképviseleti szervezetekkel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium (a továbbiakban: IKM) ágazati felügyelete alá tartozó, a rendelet 2-11. számú mellékleteiben megnevezett szakképesítések megszerzésére irányuló iskolarendszeren kívüli szakmai oktatás, képesítés és minősítés követelményeire, az oktatás és vizsgáztatás szervezőire, az abban résztvevő tanulókra, oktatókra és vizsgáztatókra.

2. §

(1) A szakmai oktatás célja a képesítési és minősítési szintekben (követelményrendszerben) megállapított elméleti ismeretek, gyakorlati jártasságok és készségek elsajátíttatása.

(2) Szakmai oktatást az elméleti és a gyakorlati oktatás feltételeivel egyaránt rendelkező bármely természetes és jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság végezhet.

(3) A szakmai oktatást annak szervezője a nyilvántartásbavétel érdekében 1 hónappal az oktatás tervezett megkezdése előtt köteles az IKM-nek bejelenteni.

(4) A bejelentésnek a következőket kell tartalmaznia:

- a szervező neve, székhelye;

- a szakmai oktatás pontos megnevezése;

- az oktatás személyi, technikai, dologi feltételeinek megnevezése és nyilatkozat a meglétükről;

- a kezdés és befejezés tervezett időpontja;

- az IKM által kiadott tematika és tananyag felhasználása esetén ennek megnevezése, hiányában a szervező által készített oktatási program (tematika) és óraterv.

(5) A szervező által készített oktatási program alkalmazásának feltétele az IKM jóváhagyó döntése.

3. §

(1) A szakmai oktatásban való részvétel általános feltételei

a) általános iskolai vagy ezzel egyenértékű iskolai végzettség;

b)[1] a képesítő vizsga időpontjáig a mellékletekben* megjelölt, betöltött életkor;

c)[2] a képesítéssel betölthető munkakörhöz külön jogszabályban** előírt egészségi alkalmasság igazolása.

(2) Az oktatásnak a részvétel általános feltételeitől eltérő megszervezéséhez az IKM esetenkénti engedélye szükséges.

A képesítő és minősítő testületek

4. §

(1) A képesítési és minősítési követelmények egységes érvényesítése érdekében szakterületenként képesítő, illetve minősítő testületeket (a továbbiakban: testület) kell létrehozni.

(2) A testületek tagjaira a minisztériumok és főhatóságok, szakmai érdekképviseleti szervezetek és szakhatóságok, a szakirányú tevékenységet folytató vállalatok, kutató és tudományos intézetek, egyesületek, a szakirányú képzést folytató közép- és felsőfokú oktatási intézmények javaslatot tehetnek.

(3) A bányászati foglalkozásokra képesítő testület elnökére, elnökhelyettesére és tagjaira az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnöke, a nyomástartó berendezésekkel, a villamos biztonságtechnikával, a gáz- és olajüzemi berendezésekkel, továbbá villamos- és atomerőművi munkakörökkel kapcsolatos képesítő testületek elnökeire, elnökhelyetteseire és tagjaira az Energia-biztonságtechnikai Hatóság vezetője tesz javaslatot.

(4) A testületek elnökeit, elnökhelyetteseit és tagjait a (2)-(3) pontban említettek köréből a miniszter, illetve az IKM-nek e jogkörrel a miniszter által felruházott vezetője bízza meg. A megbízások 3 évre szólnak.

(5) A testületek munkájukat az IKM által jóváhagyott ügyrend, illetve szervezeti, működési szabályzat szerint végzik.

A képesítő és minősítő eljárás

5. §

(1) Képesítés és minősítés képesítő, minősítő vizsgabizottság előtt tett eredményes gyakorlati és/vagy elméleti vizsgával szerezhető.

(2) A képesítő, illetve minősítő eljárás (vizsga) időpontját, egyben kérve a vizsgabizottság megalakítását, 2 héttel a vizsgát megelőzően köteles a vizsga szervezője az IKM-nek bejelenteni.

(3) - A képesítés, illetve minősítés követelményrendszerét az illetékes képesítő, minősítő és egyéb szakmai testületek javaslatára az IKM állapítja meg és teszi közzé.

- Amennyiben a képesítés követelményrendszerét az IKM nem tette közzé, arra a vizsga szervezője tesz javaslatot, és a vizsgaidőpont bejelentésekor kéri az IKM-től jóváhagyását.

- A vizsga részenként (tantárgyanként, részegységenként) is teljesíthető. A sikeres részvizsgáról vizsgajegyzőkönyv kivonatot kell kiállítani, és adni a jelöltnek.

(4) A vizsgáztatást az oktatás, illetve a vizsgáztatás szervezőjétől független vizsgabizottság végzi. A vizsgabizottság elnökből és tagokból áll. Az elnököt az illetékes képesítő, minősítő testület tagjai közül az IKM megbízza, a tagokat a munkáltatók, illetve a munkavállalók érdekképviseleti szervei képviselői köréből felkéri.

(5) A képesítő, illetve minősítő eljárásban vizsgáztatók (az egyes vizsgatárgyak kérdezői) és a vizsgáztatás során alkalmazott dokumentumokat kiállító jegyző vesznek részt.

Az oktatókra, vizsgabizottsági tagokra vonatkozó általános követelmények

6. §

(1) Elméleti oktató az lehet, aki az oktatandó szakterületen, illetve a képesítés, minősítés szakiránya szerinti felsőfokú iskolai végzettséggel, 2 év szakterületi gyakorlattal és 2-11. mellékletekben esetenként külön feltüntetett képesítéssel rendelkezik.

(2) Gyakorlati oktatást technikus, érettségizett szakmunkás, illetve mesterszakmunkás, továbbá a szakma mestere (kisipari mester) képesítéssel rendelkezők is végezhetnek 3 év szakterületi gyakorlatot követően.

A szakmai oktatás, képesítés és minősítés dokumentációi

7. §

(1) Az oktatás szervezőjének az oktatásról

- tanfolyami naplót, a vizsga szervezőjének

- törzskönyvet,

- vizsgajegyzőkönyvet és

- a kiállított vizsgabizonyítványokról nyilvántartási lapot kell vezetnie, illetve kiállítania.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt dokumentumokat a vizsgabizottság elnöke a vizsgán aláírásával, az oktatás, illetve a vizsga szervezője pecsétjével hitelesíti. Az oktatás és vizsgáztatás dokumentumai nem selejtezhetők. Azokat az oktatás szervezője az iratkezelés szabályai szerint köteles megőrizni.

(3) A vizsgajegyzőkönyv és a vizsgabizonyítványokról kiállított nyilvántartási lap egy-egy másodpéldányát a vizsga szervezője a vizsgát követő 10 napon belül köteles az IKM-nek megküldeni.

A vizsgabizonyítvány

8. §

(1) Az eredményes vizsgáról képesítő vagy minősítő vizsgán bizonyítványt kell kiállítani.

(2) A vizsgabizonyítványt, a vizsga szervezője által adott törzskönyvi számot és az IKM engedélyező döntésének számát tartalmazó azonosítási számmal kell ellátni.

(3) A vizsgabizonyítvány érvényességi idejét és érvényesítési feltételeit az egyes szakterületekre a 2-11. számú mellékletek esetenként tartalmazzák.

(4) Vizsgabizonyítványról készült másodlatot a vizsga szervezője csak az IKM hitelesítésével adhat ki.

A szakképesítő oktatás és vizsgáztatás ellenőrzése

9. §

(1) Az oktatási feltételek meglétét, illetve az alkalmassági engedélyeket és azok érvényességét az IKM munkatársai vagy megbízottai útján a helyszínen ellenőrizheti.

(2) Az IKM felügyeleti ellenőrzési jogkörrel bármely vizsgára delegálhat egy tagot.

10. §

(1) Jelen rendelet alapján szervezett szakmai oktatás, képesítés és minősítés részletes rendjét (szervezési és vizsgaszabályzat), az egyes képesítések és minősítések követelményrendszerét az 1-11. számú mellékletek, az oktatás és vizsgáztatás során használható dokumentumokat a függelék tartalmazza.

(2) E rendelet hatálybalépése előtt kiadott bizonyítványok, oklevelek, látogatási igazolások érvényét jelen rendelet nem érinti.

11. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

12. §

A rendelet megjelenésével hatályát veszti a 2/1974. (II. 15.) BkM rendelet a kereskedelmi, a vendéglátóipari és az idegenforgalmi dolgozók továbbképzéséről,

16/1974. (X. 28.) ÉVM rendelet, a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről az építésügyi ágazatban,

20/1976. (VIII. 12.) ÉVM rendelet, a mesterszakmunkás továbbképzésről az építésügyi ágazatban,

3/1977. (I. 18.) BkM rendelet a mesterszakmunkás továbbképzésről,

25/1977. (IX. 3.) ÉVM rendelet, a művezetőképzésről az építésügyi ágazatban,

8/1979. (VI. 7.) BkM rendelet, az egyes kereskedelmi és vendéglátóipari szakmákra képesítő vállalati (ágazati) szakmunkásképzésről,

12/1979. (VIII. 12.) ÉVM rendelet, az egyes építőipari és építőanyag-ipari munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazatai) szakmunkásképzésről,

4/1980. (I. 19.) ÉVM rendelet, az építőipari és az építőanyag-ipari árkalkulátort képesítésről, továbbá az árkalkulátori és az árszakértői képesítéshez kötött munkakörökről.

Dr. Szabó Iván s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] A mellekletek az Ipari és Kereskedelmi Közlönyben kerülnek kihirdetésre.

[2] Lásd a 4/1981. (III. 31.) EüM rendeletet.

Tartalomjegyzék