25/1992. (XII. 29.) FM-PM együttes rendelet
az erdők fenntartásának és bővítésének pénzügyi rendjéről szóló 16/1985. (XII. 28.) MÉM-PM-ÁH együttes rendelet módosításáról
Az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény végrehajtásáról rendelkező 73/1981.(XII. 29.) MT rendelet 51. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:
1. §
A többször módosított 16/1985. (XII. 28.) MÉM-PM-ÁH együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (2) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(Erdőszerkezet-átalakítás, fásítás kormányzati beruházási forrásból valósítható meg...)
"h) befejezett erdőtelepítések ápolása, a befejezéstől számított öt éven belül."
2. §
A R. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) A R. 4. § (2) bekezdésének a) és b) pontjában foglaltakat minden erdőtelepítésre és fásításra alkalmas földtulajdonnal rendelkező gazdálkodóra vonatkozóan alkalmazni kell."
3. §
A R. mellékletei kiegészülnek az e rendelet 1-3. számú mellékleteiben foglalt 5-7. számú mellékletekkel.
4. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Gergátz Elemér s. k.,
földművelésügyi miniszter
Dr. Kupa Mihály s. k.,
pénzügyminiszter
1. számú melléklet a 25/1992. (XII. 29.) FM-PM együttes rendelethez
A 16/1985. (XII. 28.) MÉM-PM-ÁH együttes rendelet 5. számú melléklete
Az erdőtelepítések és fásítások kormányzati beruházási keretből való finanszírozásának pályázati feltételei
1. Állami támogatásból erdőtelepítés, fásítás céljára pénzügyi támogatást igényelhet - pályázat útján - minden természetes vagy jogi személy, aki erdőtelepítésre alkalmas földterülettel rendelkezik és eleget tesz az előírt egyéb feltételeknek. Egy területre csak egy forrásból adható támogatás, erdőfelügyeleti ellenőrzés mellett.
2. Az erdősítés állami támogatás iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített űrlapon, 2 példányban, községhatáronkénti bontásban kell benyújtani a területileg illetékes erdőfelügyelőségnél (6. számú melléklet). A pályázatokat az erdők fenntartásának és bővítésének pénzügyi rendjéről szóló, jelenleg a 17/1987. (XII. 31.), a 2/1990. (I. 23.) MÉM-PM és a 14/1991. (VI. 29.) FM-PM rendelettel módosított 16/1985. (XII. 28.) MÉM-PM-ÁH együttes rendelet előírásainak megfelelő erdősítési kiviteli terv 2 példányos mellékelésével legkésőbb minden év október 1-jéig lehet benyújtani. Természetvédelmi oltalom alatt álló területeken tervezett erdőtelepítésekre az illetékes természetvédelmi hatóság előzetes hozzájárulását is be kell szerezni.
A támogatás odaítéléséről vagy elutasításáról az illetékes erdőfelügyelőség a benyújtott kérelem egy példányának visszaküldésével tájékoztatja a pályázót, aki ezután szerződést köt az erdőfelügyelősséggel.
3. Állami támogatás erdőtelepítésre akkor igényelhető, ha a létesíteni kívánt új erdőterület önálló erdőtest esetében minimálisan összefüggően legalább 3 ha nagyságú, már meglévő erdőhöz való csatlakozás esetében legalább 1 ha nagyságú. Ez összeadódhat több tulajdonos összefüggő területéből is.
4. Az erdősítési tervek alapján az erdőfelügyelőség a pályázatokat erdőtelepítési (erdősíthetőségi) kategóriákba sorolja. Az erdőtelepítési kategória határozza meg az állami támogatás részarányát.
Az elszámolási rendszerben az erdőtelepítési egységárak, az erdősítési költségeken alapuló, maximált jelleggel működnek.
Az I. kategóriájú erdőtelepítés 100%-os egységárú támogatásban,
a II. kategóriájú erdőtelepítés 70%-os egységárú támogatásban,
a III. kategóriájú erdőtelepítés 40%-os egységárú támogatásban
részesülhet.
Erdőtelepítési (erdősíthetőségi) kategóriák:
I. Kizárólagosan erdő termőhelyek.
II. Alternatív erdő vagy mezőgazdasági termőhelyek.
III. Mezőgazdasági, illetve fatermesztésre egyaránt jó termőképességű termőhelyek.
(Az egyes termőhelyek kategóriákba való besorolását a klímaövezeteknek megfelelően a 7. számú melléklet tartalmazza.)
I. Kizárólagosan erdő termőhelyek:
Ide tartoznak elsődlegesen a környezetvédelmi rendeltetésű területek, továbbá, azok az eróziónak, deflációnak stb. kitett területek, amelyeknél véderdő létesítése közérdek, valamint azok a területek, melyek más művelésre nem alkalmasak, kedvezőtlen terepviszonyok, termőhely, természetvédelem stb. miatt viszonylag alacsony fatermő képességgel rendelkeznek, területnagyság korlátozása nélkül.
II. Alternatív erdő vagy mezőgazdasági termőhelyek:
Amelyek gyenge vagy bizonytalan mezőgazdasági termőképességgel, de közepes vagy jó fatermő képességgel rendelkeznek. Mezőgazdasági műveléssel hosszabb távon, racionálisan a kedvezőtlen jövedelmezőség miatt nem hasznosíthatók, de hosszú távon természetszerű erdővel gazdaságosan hasznosítható területek.
III. Mezőgazdasági, illetve fatermesztésre egyaránt jó termőképességű területek:
Ide tartoznak mindazok a mezőgazdasági termesztésre alkalmas, elsősorban szántóterületek, amelyeken a fatermesztés is gazdaságos. Ezek a területek elsősorban az ültetvényes fatermesztést szolgálják. A telepítő részéről elsősorban üzleti vállalkozás, melyből részére is belátható, viszonylag rövid idő alatt (10-20 év) anyagi nyereséget remél. Ennek megfelelően a beruházás terheinek nagyobb részét magára kell vállalnia, az állami támogatás részaránya itt a legkisebb. Ezeknek a területeknek az erdősítéséhez az elsőfokú földvédelmi hatóság, az illetékes körzeti földhivatal véleményét is meg kell kérni.
5. Valamennyi erdőtelepítési támogatáshoz az erdőfelügyelőség által jóváhagyott éves költségvetés 50%-os mértékéig előleg adható. A teljes összeg évente az erdősítés eredményességi %-ának megfelelő év végi leszámolás szerint folyósítható. Az erdősítés befejezését követő 5 éves általános műszaki felülvizsgálat eredményétől függően válik végleges érvényűvé. Negatív eredményű szakmai felülvizsgálat esetén a támogatást vissza kell fizettetni az adott évi jegybanki alapkamatnak megfelelő kamat mellett.
6. Amennyiben a beérkezett támogatási igények mértéke meghaladja az éves állami támogatási lehetőséget, a pályázatokat rangsorolni kell. Előnyben részesülnek azok a pályázatok, amelyek
a) közérdekű (környezeti, természeti, műemléki és tájvédelmi, valamint közjóléti érdekeket szolgáló) telepítések;
b) többcélú hasznosítás érdekében megvalósuló erdőtelepítések, fásítások (zöldövezet, út, vasút, csatorna stb. fásítás);
c) nagy erdőtömbök kialakítását eredményező erdőtelepítések;
d) gyorsan növő, nagyhozamú nyár, fűz, éger, fenyő állományok telepítésére vonatkoznak. Elsősorban hullámtéri és belvízveszélyes, mély fekvésű, így mezőgazdasági termelés részére biztonságot nem nyújtó, valamint a dombvidék erodálódó, de fatermesztésre gazdaságos, jó termőhelyen létesülő telepítések;
e) a racionális földhasználattal összefüggésben mezőgazdasági műveléssel gazdaságosan már nem, de erdővel még gazdaságosan hasznosítható szántóterületek.
A rangsorolásnál figyelembe kell venni, hogy a pályázat megfelel-e az előírt követelményeknek. A közérdekű telepítések után a jobb termőhelyeket, az értékesebb őshonos célállománytípusokat és a kisebb állami támogatást igénylő erdősítőket kell előnyben részesíteni. Amennyiben az erdősítésre tervezett terület rendelkezik olyan térségfejlesztési tervvel, melyben az erdőhasznosítás szerepel, azt szintén előnyben kell részesíteni.
Ezenkívül figyelembe kell venni azt is, hogy a támogatást igénylő milyen mértékben rendelkezik az erdősítés szakszerű, sikeres végrehajtásához, annak ápolásához és fenntartásához szükséges szakmai feltételekkel. Vizsgálni kell az igénylő eddigi erdősítési tevékenységét is, ha van ilyen. A rangsorolásnál az igénylő erdőterületén esetleg fennálló erdősítési hátralék, vagy nem üzemterv szerinti gazdálkodás, hátrányt jelent.
7. Az erdőtelepítések befejezésekor az ingatlan-nyilvántartási térkép változásvezetését szolgáló geodéziai felmérésről, valamint a térképváltozási munkarészek elkészítéséről (megvalósulási térkép, változási vázrajz) a támogatást igénybe vevő köteles gondoskodni. A fenti feladat teljesítése a támogatás kifizetésének feltétele, melyet a földhivatal elfogadó nyilatkozatával kell igazolni.
8. A kivitelezés és az elszámolás egyéb szakmai kérdéseiben a végrehajtásra a 2. pontban ismertetett rendelet előírásai szerint kell eljárni.