18/1993. (VII. 16.) KHVM rendelet
a helyi rádió és televízió műsorszóró adók frekvenciakijelöléséről, rádióengedélyezéséről és üzemeltetési feltételeiről
A frekvenciagazdálkodásról szóló 1993. évi LXII. törvény 3. §-a (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás, továbbá a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló - többször módosított - 44/1990. (IX. 15.) Korm. rendelet 2. §-a (2) bekezdésének g) pontja alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) A frekvenciagazdálkodási feladatokat ellátó szervezet (a továbbiakban: hatóság) feladat- és hatásköréről szóló jogszabálynak megfelelően - a helyi rádió és televízió műsorszórási lehetőségeket köteles kidolgozni és meghatározni.[1]
(2) A hatóság köteles a műsorszórási lehetőségekről a Művelődési és Közoktatási Minisztériumot tájékoztatni. E tájékoztatásnak tartalmaznia kell:
a) a helyi műsorszóró adók javasolt telephelyét és a telepítés egyéb műszaki követelményeit;
b) a helyi műsorszóró adóval várhatóan besugározható ellátottsági körzetet;
c) a frekvenciasávot (a Nemzetközi Rádiószabályzat jelölései szerint);
d) a műsorszóró szolgáltatás végzésére feljogosított által fizetendő - külön jogszabályban meghatározott - frekvencialekötési és frekvenciahasználati díj összegét.
2. §
(1) A hatóság csak olyan műsorszóró szolgáltató kérelmét fogadja el frekvenciakijelölés iránt, és nyújthat részére adatszolgáltatást a műsorszóró adó sugárzási jellemzőinek tervezéséhez, az adóállomás létesítéséhez, az adóberendezés vásárlásához, akit a Művelődési és Közoktatási Minisztérium stúdióalapítási engedélyével rendelkező ezzel megbízott.
(2) Az (1) bekezdés szerinti engedéllyel rendelkező által benyújtott kérelmet a hatóság nem utasíthatja el.
3. §
A hatóság a helyi műsorszóró adók sugárzási lehetőségeinek tervezésekor érvényesíteni köteles különösen, hogy
a)[2] az országos, illetőleg regionális műsorszórás céljára az általa tervezett, továbbá az 1960. évi genfi, az 1961. évi stockholmi, valamint az 1984. évi genfi körzeti megállapodásokban rögzített adási frekvenciák helyi műsorszórásra;
b) a Magyar Rádió (Kossuth, Petőfi, Bartók) és a Magyar Televízió (TV1, TV2) műsorai vételének javítását szolgáló frekvenciák helyi szerkesztésű műsorsugárzásra nem jelölhetők ki.
4. §
(1) A műsorszóró adó rendszeresített rádióengedélye, illetőleg annak melléklete az alábbi üzemeltetési feltételekkel egészül ki:
a) a műsorszóró adó üzemeltetője - a műsorkészítővel együttműködve - köteles folyamatosan vagy meghatározott, naponta ismétlődő időben azonosító jelet sugározni, vagy bemondani az azonosításra szolgáló információkat. Az adóállomás úgy azonosítható, hogy az adásban megjelenik az adóállomás, a stúdió, a műsor neve, az adó frekvenciája. Abban az esetben, ha egy adó több stúdió műsorát sugározza, akkor azoknak az azonosítás által meg-különböztethetőknek kell lenniük;
b) a műsorszóró adó mérőjelet, mérőábrát, állóképet, illetve monoszkópot a rendszeres műsor megkezdése előtt és után legfeljebb 10 percig, műsor közben legfeljebb 5 percig sugározhat;
c) televízió műsorszóró adó üzemideje alatt - rendszeresített műsorkezdettől műsorzárásig - a hang és a képadó - általában nem működtethető külön, vagy úgy, hogy az eltérő vagy egymással nem kapcsolatos műsoranyagot sugározzon. Külön működtethető azonban korlátozott ideig
- az előre bejelentett mérés, vagy kísérleti sugárzás,
- állókép, illetve monoszkóp sugárzás,
- ha a kép- vagy hangcsatorna berendezéseinek hibája miatt az üzemzavari csak a hang- vagy a képcsatornán lehet bejelenteni;
d) műsorszóró adóállomás üzemeltetője köteles naplót vezetni az adó üzemeltetéséről. A napló tartalmi és formai követelményeit az engedélyező hatóság határozatában állapítja meg.
(2)[3] Az új telepítésű helyi televízió műsorszóró adók a megrendelő stúdió SECAM-ban vagy PAL-ban kódolt képjelét átkódolás nélkül sugározzák ki. A SECAM kódolású képjel mellett D/K rendszerű, a PAL kódolású képjel melleit D vagy G rendszerű hangvivő sugározható.
(3) A helyi műsorszóró adók rádióengedélyének érvényességét a hatóság legfeljebb hat évre állapíthatja meg.
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) A rendelet alkalmazásában helyi műsorszórásnak minősül az olyan műsorszórás, amelynek összefüggő vételkörzete egy települési önkormányzat illetékességi területével esik egybe, vagy a közvetlen egymás mellett fekvő településeken élő lakosság száma legfeljebb 100 000 fő, a főváros esetében legfeljebb 500 000 fő.
Dr. Schamschula György s. k.,
közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Lásd 142/1993. (X. 13.) Korm. rendelet.
[2] Megállapította a 10/1994. (III. 10.) KHVM rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.10.
[3] Megállapította a 29/1994. (XI. 23.) KHVM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 1994.12.01.