4/1993. (VI. 15.) TNM rendelet

az atomerőmű biztonságtechnikai kérdéseiről szóló 5/1979. (III. 31.) NIM rendelet módosításáról

Az atomenergiáról szóló 1980. évi I. törvény 27. §-ában, a törvény végrehajtásáról rendelkező 12/1980. (IV. 5.) MT rendelet 29. §-ában, valamint a tárca nélküli miniszterek feladatairól szóló 27/1991. (II. 16.) Korm. rendelet 6. §ának h) pontjában adott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

Az atomerőmű biztonságtechnikai kérdéseiről szóló - az 5/1981. (IX. 23.) IpM rendelettel, a 2/1982. (I. 20.) IpM rendelettel és a 14/1982. (VIII. 18.) IpM rendelettel módosított 5/1979. (III. 31.) NIM rendelet (a továbbiakban: R.), 1. §-a helyére az alábbi rendelkezés lép:

"1. § (1) A rendelet hatálya alá tartozik az atomerőmű, az atomfűtőmű, a nukleáris kritikus és szubkritikus rendszer, a kutató és oktató atomreaktor, valamint az 1972. évi 9. tvr. 1. §-ával kihirdetett; a Magyar Népköztársaság és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség között a nukleáris fegyverek elterjedésének a megakadályozásáról szóló szerződés szerinti biztosítékok alkalmazásáról Bécsben, 1972. III. 6-án aláírt Egyezmény 97. Cikkelyének I. pontjában meghatározott egyéb létesítmény (a továbbiakban együtt: nukleáris létesítmény).

(2) Ahol a rendelet atomerőművi berendezést említ, nukleáris berendezést kell érteni."

2. §

Az R. 2. § (2) bekezdése az alábbiak szerint módosul és további i), j) és k) pontokkal, valamint (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) (E rendelet mellékleteként kiadott)

i) Kritikus és Szubkritikus Rendszerek Nukleáris Biztonsági Szabályzata,[1]

j) Kutató és Oktató Atomreaktorok Nukleáris Biztonsági Szabályzata,[2]

k) Kritikus és Szubkritikus Rendszerek, Kutató és Oktató Atomreaktorok Gépészeti Berendezéseinek Minőségbiztosítási Szabályzata alkalmazását elrendelem.[3]

(3) A felsorolt szabályzatokban foglalt nukleáris biztonsági és ehhez kapcsolódó biztonságtechnikai követelmények teljesülése a hatósági engedély megadásának előfeltétele, kivéve, ha az engedélyes a nukleáris biztonságtechnikai megfelelőséget az irányadó szabályzatokban foglaltaktól eltérően biztosítja, úgy a hatósági eljárásban szakértői véleménnyel bizonyítania kell az általa választott megoldás megfelelőségét; egyenértékű vagy nagyobb biztonságát."

3. §

Az R. 3. §-a (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép, illetve a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"3. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartozó nukleáris létesítményekkel és berendezésekkel kapcsolatos nukleáris biztonságtechnikai hatósági ügyekben:

a) elsőfokon az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonságtechnikai Felügyelete (a továbbiakban: Felügyelet);

b) másodfokon az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonságtechnikai Főfelügyelete (a továbbiakban: Főfelügyelet) jár el. [Továbbiakban az a) és b) pontokban megjelölt szerv együttesen: Hatóság).

(2) A Hatóság a nukleáris létesítmények és berendezések biztonságtechnikai kérdéseivel kapcsolatos hatósági jogköréből eredő feladatait jelen rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében felsorolt szabályzatok, és az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény alapján végzi.

(3) A Hatóság nukleáris biztonságtechnikai követelmények érvényre juttatása érdekében - a szabályzatokban rögzítetteken kívül - egyéb feltételeket is előírhat, ezek azonnali végrehajtását azonban csak életveszély miatt rendelheti el."

4. §

Az R. 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Nukleáris biztonságtechnikai engedély (a továbbiakban: engedély) szükséges a nukleáris létesítmény

a) telephelyének kiválasztásához, (telephely-engedély);

b) létesítéséhez (létesítési engedély);

c) üzembe helyezéséhez (üzembe helyezési engedély);

d) üzemeltetéséhez (üzemeltetési engedély);

e) átalakításához (átalakítási engedély), valamint

f) megszüntetéséhez (megszüntetési engedély).

Engedély szükséges továbbá a nukleáris berendezések

a) gyártásához (gyártási engedély);

b) külföldről való behozatalához (behozatali engedély);

c) beépítéséhez és szereléséhez (beépítési és szerelési engedély);

d) üzemébe helyezéséhez, üzemeltetéséhez (üzemeltetési engedély);

e) átalakításához (átalakítási engedély);

f) javításához (javítási engedély); valamint

g) leszereléséhez (leszerelési engedély)."

5. §

Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A 4. §-ban felsorolt engedélyek iránti kérelmeket a nukleáris létesítmény üzemeltetője, vagy az üzemben tartó (tulajdonos) megbízottja köteles benyújtani a Felügyelethez.

(2) Az engedély megadásának előfeltétele, hogy a kérelmező a jogszabályban előírt egyéb hatósági engedélyeket beszerzi és a benyújtott engedélykérelemhez csatolja."

6. §

Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § Nukleáris létesítmények és berendezések belföldi üzembe helyezése céljából - külföldről történő behozatal esetén - gyártóművi hatósági vizsgálatokat külföldi szakértő szervezet csak a Főfelügyelet jóváhagyása alapján végezhet."

7. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) A tartós üzemeltetés megkezdésétől számított, legkésőbb minden 12 éven belül a nukleáris létesítmények átfogó nukleáris biztonságtechnikai felülvizsgálatát el kell végezni. A felülvizsgálatok lefolytatása után a 4. § (1) bekezdése szerinti nukleáris biztonságtechnikai üzemeltetési engedély megújítása szükséges."

8. §

Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) Az engedély megadásakor rögzített nukleáris biztonságtechnikai feltételek megváltozását az engedélyes köteles a Hatóságnak haladéktalanul írásban bejelenteni. A bejelentés után csak a Hatóság döntése alapján módosíthatók az engedélyfeltételek.

(2) A nukleáris berendezés üzemeltetési engedélye hatályát veszíti, ha

a) az abban meghatározott időtartam lejár;

b) a nukleáris berendezés a szabályzatokban meghatározott időtartamon keresztül folyamatosan üzemen kívül áll;

c) a nukleáris berendezésnek a nukleáris biztonságtechnikát érintő átalakítását vagy javítását az engedélyben foglaltaktól eltérően vagy engedély nélkül végezték el;

d) a Hatóság a nukleáris berendezés leállítását rendelte el a 8. § (1) bekezdése szerinti ellenőrzés alapján.

(3) Ha a nukleáris berendezés üzemeltetési engedélye a (2) bekezdés c) pontja alapján veszti hatályát, a Felügyelet az átalakítási vagy javítási engedélyt utólag megadhatja, vagy meghatározhatja a további üzemeltetés feltételeit.

(4) Ha a nukleáris létesítmény egyes nukleáris berendezéseinek üzemeltetési engedélye hatályát veszti, s ha ez kihal az üzemeltetés biztonságára a Hatóság a nukleáris létesítmény üzemeltetési engedélyét is visszavonhatja.

(5) A Felügyelet elrendelheti a nukleáris berendezés vagy létesítmény leállítására vonatkozó határozat azonnali végrehajtását."

9. §

Az R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) A Felügyelet a biztonságtechnikai követelmények érvényre juttatása érdekében:

a) ellenőrzi a nukleáris biztonságtechnikai követelmények és az engedélyek alapját képező feltételek megtartását (a továbbiakban: ellenőrzés);

b) a bejelentéseket kivizsgálja (a továbbiakban: kivizsgálás).

(2) Az ellenőrzés és kivizsgálás előzetes értesítés nélkül is megtartható. Ebben az esetben az ellenőrzés megkezdésekor az engedélyes intézkedésre jogosult képviselőjét szóban kell értesíteni.

(3) Az ellenőrzésről és kivizsgálásról a Felügyelet jegyzőkönyvet készít, amelynek a ténymegállapításokon túlmenően tartalmaznia kell az engedélyes intézkedésre jogosult képviselőjének ezekre vonatkozó nyilatkozatát is. A jegyzőkönyv egy másolati példányát a felelős képviselőnek át kell adni.

(4) Ha az ellenőrzés vagy kivizsgálás során a felelős képviselő nem volt jelen, akkor a jegyzőkönyv másolati példányát tértivevénnyel meg kell küldeni részére azzal, hogy nyilatkozatát a kézhezvételtől számított 15 napon belül megteheti.

(5) Az ellenőrzött szerv a jegyzőkönyv alapján hozott határozatnak megfelelően köteles a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtenni, és erről a Felügyeletet írásban tájékoztatni."

10. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § Nukleáris létesítményt és berendezést üzembe helyezni, üzemeltetni, átalakítani, javítani, karbantartani vagy leszerelni - ahol ezt jogszabály előírja - csak hatósági jogosítvánnyal rendelkező személyzettel szabad."

11. §

(1) A tizenkét évnél régebben üzemeltetett nukleáris létesítmények üzemeltetési engedélyének megújítását e rendelet hatálybalépését követő két éven belül kell lefolytatni.

(2) E rendelet 1993. július 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az R. 9. és 15. §-a, valamint a nukleáris kritikus és szubkritikus rendszerek kutató és oktató atomreaktorok gépészeti berendezéseinek biztonságtechnikai kérdéseiről szóló 1/1983. OAB-ETA-F. együttes utasítás - a melléklete kivételével - hatályát veszti.

Dr. Pungor Ernő s. k.,

tárca nélküli miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Az 1/1981. OAB. E. utasítás léptette hatályba.

[2] Az 1/1981. OAB. E. utasítás léptette hatályba.

[3] Az 1/1983. OAB-E-MTA-F. együttes utasítás léptette hatályba.