114/1994. (VIII. 31.) Korm. rendelet

az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló 23/1991. (II. 9.) Korm. rendelet módosításáról

A társadalombiztosításról szóló, többször módosított 1975. évi II. törvény 124. § (2) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló 23/1991. (II. 9.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) módosítása tárgyában - a Nyugdíjbiztosítási Önkormányzattal egyetértésben - a következőket rendeli el:

1. §

Az R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Azokat, akiknek a munkaviszonya szénbányászati, tőzegkitermelési, uránérc-bányászati, bauxitbányászati tevékenységet folytató, valamint fémtartalmú ércek és nemfémes ásványok bányászatával, mélységi vizek bányászati technológiával történő felszínre hozatalával foglalkozó gazdálkodó szervezetnél (a továbbiakban: bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezel) a bányászati szerkezetátalakítás, korszerűsítés miatt vagy a bányaüzem bezárása következtében szűnik meg, a következő társadalombiztosítási kedvezmények illetik meg:

a) korkedvezmény,

b) rokkantsági nyugdíjkedvezmény,

c) havi átlagkereset-számítási kedvezmény."

2. §

Az R. 3. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az e rendelet alapján megállapított nyugdíj állapotjavulás címén csak az 50%-ot el nem érő munkaképesség-csökkenés esetén szüntethető meg. Ez a rendelkezés vonatkozik arra a nyugdíjasra is, akinek rokkantsági nyugdíját nem e rendelet alapján állapították meg, de - nyugdíjazása előtt - bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetnél állt munkaviszonyban."

3. §

Az R. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az a bányász, aki munkaviszonyának megszűnéséig 10 év föld alatti, illetve 15 év, nem a mellékletben szereplő külszíni munkakörben eltöltött bányaüzemi szolgálati időt szerzett és más munkaterületen helyezkedett el, az öregségi, illetőleg rokkantsági nyugdíj igénybevételekor kérheti, hogy a nyugdíj alapját képező havi átlagkeresetét

a) bányászati munkaviszonyának megszűnését megelőzően elért havi átlagkeresete, vagy

b) annak a havi állagkeresetnek a figyelembevételével állapítsák meg, amit az utolsó bányaüzemi munkakörének megfelelő munkakörben a gazdálkodó szervezetnél (megszűnése esetén azonos bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetnél, ennek hiányában a bányászat ágazati irányítását ellátó miniszter által - az illetékes érdekképviseleti szervezetek véleményének meghallgatásával - meghatározott gazdálkodó szervezetnél) foglalkoztatottak a nyugdíjazás évében átlagosan elértek."

4. §

(1) Az R. 6. § (1) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezet köteles legkésőbb a bányász munkaviszonyának megszűnésekor igazolni, hogy e jogszabály alapján kedvezményre jogosult-e, továbbá el kell látni az 1987. december 31. utáni, a munkaviszony megszűnése napjáig terjedő időben elért, nyugdíjjárulék-köteles, személyi jellegű kifizetést (juttatást) tartalmazó igazolással."

(2) Az R. 6. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az e rendeletben meghatározott kedvezmények a tanbányákra is kiterjednek."

5. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép, és a jelenlegi 7. § számozása 8. §-ra változik:

"7. § E rendelet alkalmazásában:

a) "bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezet" kifejezésen magyarországi bányavállalatot, bányát, bányászati tevékenységgel foglalkozó gazdasági társaságot, bányavállalkozást, továbbá az ezekből kivált (önállósult) gazdasági egységet,

b) "bányászati tevékenység", "bányászat", "bányavállalkozó" kifejezéseken a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény fogalommeghatározását,

c) "bányaüzem" kifejezésen a 115/1993. (VIII. 12.) Korm. rendelet fogalommeghatározását

kell érteni."

6. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Egyidejűleg az R. szövegében a "dolgozó" kifejezés helyébe a "bányász" kifejezés lép, az R. mellékletében a kocsis (gazda, hajtő), lóápoló és útkaparó munkakörökre utalás hatályát veszti.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök