Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

25/1994. (II. 25.) Korm. rendelet

a családi pótlék egyszeri kiegészítéséről

A Magyar Köztársaság 1994. évi költségvetéséről szóló 1993. évi CXI. törvény 73. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) Az 1994. március hónapban családi pótlékra jogosult személy a családi pótlék egyszeri kiegészítésében (a továbbiakban: kiegészítés) részesül, ha

a) a családjában - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - az 1993. évi egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladta meg az öregségi nyugdíj 1994. március 1-jén érvényes legkisebb összegének kétszeresét; és

b) a családi pótlék kiegészítése iránti igényét - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - a rendelet mellékletei szerinti igénylőlap benyújtásával a családi pótlékot folyósító szervnél (a továbbiakban: folyósító szerv) előterjeszti.

(2) A folyósító szervhez eljuttatott igénylés akkor tekinthető benyújtottnak, ha az igénylő és vele egy háztartásban élő nagykorú családtagja az igénylőlap 4-5. pontjában foglaltakat aláírásával igazolja, illetve elfogadja.

(3) Ha a család valamely tagjának keresőtevékenysége - ideértve a vállalkozói tevékenységet is - 1993. január 1-je és a kérelem benyújtását megelőző hónap utolsó napja közötti időszakban megszűnt, és ez a helyzet a kérelem benyújtásának napján is fennáll, ebben az esetben a keresőtevékenységet már nem folytató családtag jövedelmeként a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó jövedelmét kell feltüntetni és figyelembe venni.

(4) A családi pótlékról szóló - többször módosított - 1990. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Cspt.) 1. §-ának (3)-(6) bekezdésében meghatározott gyermek esetében (a továbbiakban: intézeti elhelyezett) a kiegészítésre az intézmény vezetője jogosult.

(5) Amennyiben az igénylőlapot a jogosult hiánypótlást nem igénylő tartalommal 1994. március 21-ig benyújtja a 2. § (1) bekezdésében foglalt szerv részére, a kiegészítés 1994. április 30-ig folyósításra kerül. A kiegészítés iránti igény 1994. szeptember 30-ig érvényesíthető.

(6) Ha az igénylőlapon feltüntetett adatok valódiságával kapcsolatban az igény teljesítését követően kétség merül fel, a kifizetőhely megkeresésére a jövedelemre vonatkozó adatok tekintetében az állami adóhatóság, illetőleg az adót megállapító munkáltató igazolást állít ki a megkeresésben megjelölt személyek 1993. évi összevonás alá eső adóköteles jövedelméről. A megkereséshez a kifizetőhely csatolja a megkeresésben megjelölt személyek hozzájárulását. Amennyiben a kétség a közös háztartásban élés tekintetében merül fel, a közös háztartásban élés tényéről a kifizetőhely a lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjét kéri fel a feltüntetett adatok igazolására. Amennyiben az igénylőlapon feltüntetett adatok valótlansága beigazolódik, a folyósító szerv a Cspt.-nek a jogalap nélkül felvett ellátásokra vonatkozó szabályait alkalmazza.

2. § (1) A kiegészítés iránti igényt ahhoz a családi pótlékot folyósító szervhez kell benyújtani, amely az igénylő részére az 1994. március havi családi pótlékot folyósítja.

(2) Ha az együttélő szülők gyermekenként külön-külön részesülnek családi pótlékban, a kiegészítést is külön-külön kell igényelni.

(3) Az intézeti elhelyezett után járó kiegészítés iránti igényt az intézmény vezetője nyújtja be a családi pótlékra jogosító gyermek nevének, személyi azonosító jelének és a családi pótlék folyósítási törzsszámának feltüntetésével.

(4) A kiegészítés iránti igény előterjesztéséhez szükséges igénylőlapot a folyósító szervek és a települési önkormányzatok polgármesteri hivatalai (a továbbiakban: polgármesteri hivatal) díjmentesen biztosítják.

3. § A kiegészítés összege a családi pótlékra jogosító gyermekenként, illetve személyenként

a) 2000 Ft, ha a gyermek hatodik életévét még nem tölti be;

b) 3000 Ft, ha a gyermek hatodik életévét betölti, de tizedik életévét még nem tölti be;

c) 4000 Ft, ha a gyermek tizedik életévét betölti, de tizennegyedik életévét még nem tölti be;

d) 6000 Ft, ha a gyermek, illetve személy tizennegyedik életévét betölti

1994. március 31-ig.

4. § A kiegészítés a személyi jövedelemadó, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló, módosított 1993. évi III. törvény alkalmazásának szempontjából családi pótléknak minősül.

5. § A folyósító szerveknek, valamint a polgármesteri hivataloknak az igényérvényesítéshez szükséges igénylőlappal való ellátásáról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) díjmentesen gondoskodik. Ha a családi pótlékot a nyugdíjfolyósító szerv folyósítja, a 2. számú melléklet szerinti igénylőlapot a nyugdíjfolyósító szerv a családi pótlékban részesülőknek 1994. március 5-ig megküldi.

6. § A családi pótlék kiegészítésének folyósításával és az adatok statisztikai feldolgozásával kapcsolatos költségek elszámolásáról, valamint a folyósított kiegészítés költségvetési térítésének átutalásáról a Pénzügyminisztérium, a Népjóléti Minisztérium, az OEP és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság megállapodást köt.

7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

Dr. Boross Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 25/1994. (II. 25.) Korm. rendelethez

IGÉNYLŐLAP
a családi pótlék egyszeri kiegészítésére jogosultság
megállapításához
1. A családi pótlék kiegészítését igénylő neve és lakcíme:
.............................................................................................................................................................................................................
2. Szem. sz.: ..............................................................
Családi pótlék törzsszám: ...............................................................
3. Az igénylő családi pótlékra jogosító gyermekeinek (nevelt gyermekeinek) az adatai, akik után a családi pótlékot az igénylő veszi igénybe:
Sor-
szám
Gyermek neveA kiegészítés összege*
4. Az igénylő és vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozók büntetőjogi, anyagi felelősségük tudatában kijelentik, hogy a családi pótlék egyszeri kiegészítés igénylőlapján közölt adatok a valóságnak megfelelnek, hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövedelemadatokat az állami adóhatóság (az adót megállapító munkáltató), az egy háztartásban élő személyek számát a jegyző igazolja:
Sor-
szám
Rok.
fok
Igénylő és
hozzátartozói neve
Nettó jövedelem
havi átlaga, Ft
Aláírás
Összesen
5. Egy főre jutó havi családi nettó jövedelem ............... Ft/hó
1994. ..................................................... hó ...... nap
....................................................
igénylő aláírása
______________________________________________________________________________________________
Igazolás
................................................................. nevű igénylőtől a családi pótlék kiegészítéshez szükséges igénylőlapot átvettem:
1994. ................................... hó ...... nap
......................................................
P. H.
* A folyósító szerv tölti ki.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

A) Az igénylőlapon szereplő fogalmak meghatározása:

Háztartásban élő közeli hozzátartozónak az igénylővel egy háztartásban élő házastársat, élettársat, egyenes ágbeli rokont (gyermek, unoka, szülő, nagyszülő, dédszülő), az örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermeket, az örökbe fogadó mostoha- és nevelőszülőt kell tekinteni. Háztartásban élő gyermeknek kell tekinteni azt a gyermeket is, aki átmenetileg tartózkodik háztartáson kívül (pl. diákotthonban, külföldön tanulmányokat folytat, kórházban van).

A nettó jövedelem a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvényben jövedelemként meghatározott vagyoni érték (bevétel) munkavállalói járulékkal, személyi jövedelemadóval, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal, valamint a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvényben elismert költségekkel csökkentett része, függetlenül attól, hogy adómentesnek vagy adókötelesnek minősül.

A nettó jövedelmek számítása során figyelembe kell venni:

a) a munkaviszonyból, egyéb jogviszonyból, egyéni és társas vállalkozásból származó jövedelemmel rendelkező személyek esetében az 1993. évi adóbevallás adatait;

b) az adóköteles jövedelemszintet el nem érők közül

- a munkaviszonyban állóknál, a munkáltatók által a magánszemélyek jövedelemadó-elszámolásához készített jövedelemigazolásban szereplő 1993. évi nettó jövedelmet,

- a vállalkozóknál, a szellemi szabadfoglalkozásúaknál és mezőgazdasági kistermelőknél (az önálló tevékenységet folytatóknál) pedig a költségeikkel, közterheikkel csökkentett bevételeiket is;

c) az egyén nettó jövedelme részének kell tekinteni, az a), b) pontban nem szerepelt

- nyugellátást, nyugdíjszerű ellátásokat,

- a gyermek neveléséhez, otthoni gondozásához kapcsolódó ellátásokat (családi pótlék, gyermektartásdíj, GYED, GYES, GYET stb.),

- az önkormányzat és a munkaügyi szervek által folyósított rendszeres pénzbeli ellátásokat (munkanélküli járadék, rendszeres szociális és nevelési segély, ápolási díj, jövedelempótló támogatások stb.),

- egyéb jövedelmeket (pl. kis összegű kifizetések, kamatjövedelem, osztalékjövedelem) is.

B) Az igénylőlap egyes pontjaihoz:

- A 2. pontban szereplő törzsszámot csak abban az esetben kell közölni, ha a családi pótlékot a megyei (fővárosi) Egészségbiztosítási Pénztár vagy annak kirendeltsége folyósítja.

- A 4. pont táblázatában az egy háztartásban élő közeli hozzátartozókat személyenként kell feltüntetni. Nyilatkozniuk kell a jövedelemmel nem rendelkező közeli hozzátartozóknak is. A 4. pontban szerepeltetni kell a 3. pontban már feltüntetett gyermeket, továbbá a családi pótlékban nem részesülő gyermeket is.

- Az igénylőlapon az egy háztartásban élő közeli hozzátartozók nettó jövedelmének 1 havi átlagát személyenként kell feltüntetni. A családi pótlékot, a GYES-t és a gyermek után kapott egyéb ellátást az azt igénybe vevő eltartónál és nem a gyermek jövedelménél kell figyelembe venni.

Akinek a keresőtevékenysége - beleértve a vállalkozói tevékenységet is - 1993. január 1-je és a kérelem benyújtását megelőző hónap között megszűnt, és ez a helyzet a kérelem benyújtásakor is fennáll, az a jövedelemként a kérelem benyújtása előtti hónap nettó jövedelmét tünteti fel.

- Az egy főre jutó havi családi jövedelem számításnál az igénylőlap 4. pontjában feltüntetett személyek összes 1 havi nettó jövedelmét kell osztani az ott feltüntetett személyek számával.

- A jövedelemnyilatkozatot minden 18 év feletti személynek alá kell írnia akkor is, ha jövedelemmel nem rendelkezik. A 18 év alatti személyek helyett az ellátást igénylő ír alá. A nem cselekvőképes személyek helyett a törvényes képviselő jogosult az aláírásra.

- A sorszám utáni rovatban - az igénylő személyéhez viszonyított - rokonsági fokot kell a következő személyeknél jelölni: házastárs (élettárs): H; gyermek: GY; szülő: SZ; anyós, após: A.

A folyósító szervekhez eljuttatott igénylés csak abban az esetben tekinthető benyújtottnak, ha az igénylő és vele egy háztartásban élő nagykorú hozzátartozók az igénylőlap 4-5. pontjaiban foglaltakat aláírásukkal igazolják.

2. számú melléklet a 25/1994. (II. 25.) Korm. rendelethez

Cím:
IGÉNYLŐLAP
nyugdíjasok részére a családi pótlék egyszeri kiegészítésére jogosultság
megállapításához
1. A családi pótlék kiegészítését igénylő neve és lakcíme:
.............................................................................................................................................................................................................
2. Szem. sz.: ..............................................................
Családi pótlék törzsszám: ...............................................................
3. Az igénylő családi pótlékra jogosító gyermekeinek (nevelt gyermekeinek) az adatai, akik után a családi pótlékot az igénylő veszi igénybe:
Sor-
szám
Személyi számSor-
szám
Személyi szám
4. Az igénylő és vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozók büntetőjogi, anyagi felelősségük tudatában kijelentik, hogy a családi pótlék egyszeri kiegészítés igénylőlapján közölt adatok a valóságnak megfelelnek, hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövedelemadatokat az állami adóhatóság (az adót megállapító munkáltató), az egy háztartásban élő személyek számát a jegyző igazolja:
Sor-
szám
Rok.
fok
Igénylő és
hozzátartozói neve
Nettó jövedelem
havi átlaga, Ft
Aláírás
Összesen
5. Egy főre jutó havi családi nettó jövedelem ............... Ft/hó
1994. ..................................................... hó ...... nap
....................................................
igénylő aláírása

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

A) Az igénylőlapon szereplő fogalmak meghatározása:

Háztartásban élő közeli hozzátartozónak az igénylővel egy háztartásban élő házastársat, élettársat, egyenes ágbeli rokont (gyermek, unoka, szülő, nagyszülő, dédszülő), az örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermeket, az örökbe fogadó mostoha- és nevelőszülőt kell tekinteni. Háztartásban élő gyermeknek kell tekinteni azt a gyermeket is, aki átmenetileg tartózkodik háztartáson kívül (pl. diákotthonban, külföldön tanulmányokat folytat, kórházban van).

A nettó jövedelem a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvényben jövedelemként meghatározott vagyoni érték (bevétel) munkavállalói járulékkal, személyi jövedelemadóval, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal, valamint a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvényben elismert költségekkel csökkentett része, függetlenül attól, hogy adómentesnek vagy adókötelesnek minősül.

A nettó jövedelmek számítása során figyelembe kell venni:

a) a munkaviszonyból, egyéb jogviszonyból, egyéni és társas vállalkozásból származó jövedelemmel rendelkező személyek esetében az 1993. évi adóbevallás adatait;

b) az adóköteles jövedelemszintet el nem érők közül

- a munkaviszonyban állóknál, a munkáltatók által a magánszemélyek jövedelemadó elszámolásához készített jövedelemigazolásban szereplő 1993. évi nettó jövedelmet,

- a vállalkozóknál, a szellemi szabadfoglalkozásúaknál és mezőgazdasági kistermelőknél (az önálló tevékenységet folytatóknál) pedig a költségeikkel, közterheikkel csökkentett bevételeiket is;

c) az egyén nettó jövedelme részének kell tekinteni, az a), b) pontban nem szerepelt

- nyugellátást, nyugdíjszerű ellátásokat,

- a gyermek neveléséhez, otthoni gondozásához kapcsolódó ellátásokat (családi pótlék, gyermektartásdíj, GYED, GYES, GYET stb.),

- az önkormányzat és a munkaügyi szervek által folyósított rendszeres pénzbeli ellátásokat (munkanélküli járadék, rendszeres szociális és nevelési segély, ápolási díj, jövedelempótló támogatások stb.),

- egyéb jövedelmeket (pl. kis összegű kifizetések, kamatjövedelem, osztalékjövedelem) is.

B) Az igénylőlap egyes pontjaihoz:

- A 2. pontban a családi pótlékban részesülő nyugdíjas folyósítási törzsszámát kell feltüntetni.

- A 4. pont táblázatában az egy háztartásban élő közeli hozzátartozókat személyenként kell feltüntetni. Nyilatkozniuk kell a jövedelemmel nem rendelkező közeli hozzátartozóknak is. A 4. pontban szerepeltetni kell a 3. pontban már feltüntetett gyermeket, továbbá a családi pótlékban nem részesülő gyermeket is.

- Az igénylőlapon az egy háztartásban élő közeli hozzátartozók nettó jövedelmének 1 havi átlagát személyenként kell feltüntetni. A családi pótlékot, a GYES-t és a gyermek után kapott egyéb ellátást az azt igénybe vevő eltartónál és nem a gyermek jövedelménél kell figyelembe venni.

Akinek a keresőtevékenysége - beleértve a vállalkozói tevékenységet is - 1993. január 1-je és a kérelem benyújtását megelőző hónap között megszűnt, és ez a helyzet a kérelem benyújtásakor is fennáll, az a jövedelemként a kérelem benyújtása előtti hónap nettó jövedelmét tünteti fel.

- Az egy főre jutó havi családi jövedelem számításnál az igénylőlap 4. pontjában feltüntetett személyek összes 1 havi nettó jövedelmét kell osztani az ott feltüntetett személyek számával.

- A jövedelemnyilatkozatot minden 18 év feletti személynek alá kell írnia akkor is, ha jövedelemmel nem rendelkezik. A 18 év alatti személyek helyett az ellátást igénylő ír alá. A nem cselekvőképes személyek helyett a törvényes képviselő jogosult az aláírásra.

- A sorszám utáni rovatban - az igénylő személyéhez viszonyított - rokonsági fokot kell a következő személyeknél jelölni: házastárs (élettárs): H; gyermek: GY; szülő: SZ; anyós, após: A.

A folyósító szervekhez eljuttatott igénylés csak abban az esetben tekinthető benyújtottnak, ha az igénylő és vele egy háztartásban élő nagykorú hozzátartozók az igénylőlap 4-5. pontjaiban foglaltakat aláírásukkal igazolják.

Tartalomjegyzék