Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1994. (I. 14.) IKM rendelet

az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet módosításáról

A belkereskedelemről szóló 1978. évi 1. törvény 40. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

Az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló, többször módosított 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) A kereskedő a rendelet 1. számú mellékletének 1. pontjában felsorolt termékekkel nagykereskedelmi, a 2. pontjában felsorolt termékekkel kiskereskedelmi tevékenységet, valamint bármely áruval csomagküldő kereskedést, továbbá közraktári tevékenységet akkor folytathat, ha az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium a kereskedőt és üzletét nyilvántartásba vette.

A nyilvántartásba vételhez mezőgazdasági, állatgyógyászati és növényvédelmi termékek esetén a Földművelésügyi Minisztérium, a nemesfémből készült ékszerek és tárgyak esetén a Magyar Nemzeti Bank egyetértéséi kell beszerezni. Az egyetértés beszerzéséről az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium gondoskodik.

(2) Az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium a kereskedőt, illetve azt az üzletéi, ahol a tevékenység folytatására jogosult, akkor veszi nyilvántartásba, ha

a)állandó telephellyel, kiskereskedelmi és csomagküldő tevékenység esetén üzlethelyiséggel;

b)üzletenként a kereskedő vagy az üzletben közreműködő teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottja -a külön jogszabályban meghatározott - szakképesítéssel; valamint

c)az e jogszabályban előírt feltételekkel rendelkezik.

(3) A nyilvántartásba vételi kérelemhez csatolni kell

a)a gazdálkodó szervezel cégkivonatát, illetve az egyéni vállalkozó vállalkozói igazolványának másolatát;

b)közraktári tevékenység esetén az egyéni vállalkozó nyilatkozatai arról, hogy vállalkozását a cégjegyzékbe bejegyezteti;

c)a tevékenység folytatásához szükséges feltételek meglétét tanúsító okiratok hiteles másolatát, hatósági és szakhatósági engedélyeket;

d) az eljárási illetéknek megfelelő illetékbélyegei."

2. §

Az R. a következő 2/A.-2/D. §-okkal egészül ki:

"2/A. § (1) Nemesfém ékszer és nemesfém díszműáru kis- és nagykereskedelmi forgalmazása, valamint közraktári tevékenység esetén az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium által vezetett nyilvántartásba vétel feltételei a következők:

a)a gazdasági társaság vezető tisztségviselői, illetve az egyéni vállalkozó büntetlen előéletű;

b)a kérelmezőnek adótartozása nincs.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételi három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal, az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feltételt adóhatósági bizonylattal kell igazolni.

2/B. § (1) A dohánygyártmány, a szesz és a szeszes ital termékek nagykereskedelmi forgalmazása esetén a nyilvántartásba vétel külön feltétele, hogy a kereskedő rendelkezzék a termék tárolásához alkalmas raktárral, továbbá a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvényben meghatározott engedéllyel.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott termékekkel folytatott nagykereskedelmi tevékenységet folytató kereskedő és üzlete nyilvántartásba vételéről az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságot értesíti.

2/C. § (1) A közraktári tevékenység nyilvántartásba vételét kérelmező gazdálkodó szervezet, illetőleg egyéni vállalkozó legalább 50 millió forint összeget - vagyoni biztosíték címén - e célra nyitott bankszámlára köteles elhelyezni. A vagyoni biztosíték összege kizárólag a közraktár rendeltetésszerű működése körében szokásos ügyletekből eredő - az 1875. évi XXXVII. tv. 437. §-ában meghatározott - kárigények kielégítésére fordítható.

(2) Közraktári tevékenység az áru-, vagyon-, környezetés tűzvédelem szempontjából a szakhatóságok által megfelelőnek minősített raktárral (raktárakkal) folytatható, a külön jogszabályban előírt szakképesítés mellett.

2/D. § (1) A 2. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenység csak a nyilvántartásba vételről szóló értesítés kézhezvétele után kezdhető meg.

(2) Az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium a kereskedőt, illetve üzletét a nyilvántartásból törli, ha

a)az e rendeletben előírt feltételeknek már nem felel meg;

b)tevékenységét a jogszabályokban előírt kötelezettségeinek megsértésével folytatja.

(3) A nyilvántartásból való törlésről a kereskedőn kívül a vállalkozói igazolványt kiállító hivatalt, gazdálkodó szervezet esetében a cégbíróságot és az ellenőrzésre jogosult hatóságokat (Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokság, Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a helyileg illetékes rendőrkapitányság) értesíteni kell."

3. §[1]

4. §

Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Az új és használt személygépkocsik értékesítésével foglalkozó kereskedő minden telephelyének (üzletének) rendelkeznie kell az R. 2. számú mellékletében megjelölt műszaki feltételekkel. A kereskedőnek az erre vonatkozó nyilatkozatát a kérelemhez csatolni kell. Ennek hiányában a kereskedő nem vehető nyilvántartásba.

(2) Használt személygépkocsi csak abban az esetben értékesíthető, ha érvényes hazai forgalmi engedéllyel és környezetvédelmi igazolólappal rendelkezik. A kereskedőnek az értékesítésre kerülő személygépkocsi műszaki állapotáról a jelen módosítással közzétett és az R. 3. számú melléklete szerint "MŰSZAKI ÁLLAPOTLAP"-ot kell kiállítania és annak egy példányát meg kell őriznie.

(3) A csomagküldő kereskedő köteles katalógusában azonosítható módon megnevezni magát, feltüntetni székhelyét, üzletének címét, továbbá a tevékenység folytatására - ezen rendelet alapján - kapott nyilvántartási számát."

5. §

Az R. 10. §-a a következő i)-j) pontokkal egészül ki:

"i) ékszerkereskedelmi tevékenység: fazonékszer változatlan állapotban történő értékesítése;

j) csomagküldő kereskedés: ha a kereskedő kizárólag az áru ismertetőjét (katalógusát) juttatja el a vásárlóhoz, vagy reklámban (hirdetésben) hívja fel az árura a figyelmet, és az ismertető, illetve reklám alapján kiválasztott és megrendelt árut szállítja (szállíttatja) a megjelölt címre. Megrendelés nélkül áru nem küldhető."

6. §

Az R. 11. §-ának bevezető mondata helyébe az alábbi szövegrész lép:

"E rendelet szempontjából nem minősül nagykereskedelmi tevékenységnek:"

7. §

(1) E rendelet 1994. február 1-jén lép hatályba.

(2) Az R. 1. számú és 3. számú melléklete helyébe a jelen rendelet 1. számú és 2. számú melléklete lép. Egyidejűleg hatályát veszti az R. bevezető részéből a "nemzetközi utazásszervezői és közvetítési" szövegrész, továbbá az R. 3/B. §-a, a 12. § (2) bekezdése.

(3) Az e rendelet hatálybalépése előtt kiadott engedély, vagy nyilvántartásba vétel alapján működő kereskedőnek nyilvántartásba vételét, illetve engedélyét az új feltételeknek megfelelően 1994. május 31-ig meg kell újíttatnia.

(4) A csomagküldő tevékenységet már folytató kereskedő - a jelen rendelet közzétételét követő 60 napon belül - köteles nyilvántartásba vételét kezdeményezni. Ennek elmulasztása esetén a tevékenység nem folytatható.

Dr. Latorcai János s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 2/1994. (I. 14.) IKM rendelethez

"1. számú melléklet a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelethez

"

2. számú melléklet a 2/1994. (I. 14.) IKM rendelethez

"3. számú melléklet a 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelethez

"

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 34/1998. (V. 22.) IKIM rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1998.07.01.

Tartalomjegyzék