36/1994. (XII. 28.) PM rendelet
a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaság és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság központi költségvetéssel történő elszámolásának részletes szabályairól[1]
A Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló 1994. évi XLII. törvény 26. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
I. Fejezet
A Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságra vonatkozó szabályok
1. § A Magyar Export-Import Bank Részvénytársaság (a továbbiakban: Eximbank) a jövőben esedékes, hitelezőivel szemben fennálló adósságszolgálati kötelezettségeiről negyedévenként, a negyedévet követő hó 20-ig az 1. számú mellékletben meghatározott módon beszámolót készít a Pénzügyminisztérium (a továbbiakban: PM) részére.
2. § (1) Az Eximbank folyamatos nyilvántartást vezet a Kormány megbízása alapján vállalt exporthoz kötődő garanciaügyletekről, és ezekről negyedévenként a 2. számú melléklet szerint beszámolót készít. A negyedéves beszámolót a negyedévet követő hó 20-ig eljuttatja a PM-nek.
(2) Az Eximbank az (1) bekezdés szerinti garanciügyletek következtében a tárgyhóban várható garanciabeváltási kötelezettségeiről és az előző hó tényleges garanciabeváltásairól a 3. számú mellékletben meghatározott módon összesítést készít, amelyet a tárgyhó 10-ig megküld a PM-nek.
(3) A (2) bekezdés szerinti adatszolgáltatás alapján, az abban foglalt várható és tényadatok összevetésével kialakult egyenleget a központi költségvetés Pénzügyminisztérium fejezet, Állam által vállalt kezesség érvényesítése cím, Eximbank által vállalt garanciaügyletekből eredő fizetési kötelezettségek alcímén kell elszámolni. A különbözet átutalását a 232-90190-7009 pénzforgalmi jelzőszámú APEH Vállalati egyéb támogatások folyósítási számla terhére, illetve javára a tárgyhó 15-ig kell teljesíteni.
(4) Az Eximbank által a Kormány megbízása alapján, a központi költségvetés terhére vállalt garancia nyújtásából befolyó díj biztosít fedezetet a garanciák nyújtásával és a garanciabeváltások nyomán keletkezett követelések behajtásával kapcsolatos költségekre.
(5) A központi költségvetést érintő garanciák beváltása esetén az Eximbank köteles mindent megtenni az így keletkezett követelések behajtása érdekében.
(6) Az Eximbank a hozzá befolyt követeléseket a befolyás tudomására jutását követő 5. banki munkanapig átutalja a 232-90190-7009 pénzforgalmi jelzőszámú APEH Vállalati egyéb támogatások folyósítási számla javára. A számlára az Eximbanktól befolyt követeléseket a központi költségvetés Pénzügyminisztérium fejezet Állam által vállalt kezesség érvényesítése cím, Eximbank által vállalt garanciaügyletekből eredő fizetési kötelezettségek alcímén kell elszámolni.
II. Fejezet
A Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságra vonatkozó szabályok
3. § (1)[2] A Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság (a továbbiakban: EB Rt.) az 1994. évi XLII. törvény 2. számú mellékletében meghatározott politikai kockázatok és az árfolyamkockázatok ellen - a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság által a központi költségvetés terhére, a Kormány készfizető kezessége mellett vállalt biztosítások feltételeiről szóló 182/1994. (XII. 28.) Korm. rendeletben meghatározott feltételekkel - kötött biztosításairól folyamatosan nyilvántartást vezet a 4. számú melléklet szerint. Ennek alapján negyedévenként az 5. számú mellékletben meghatározott módon beszámolót készít, amit a negyedévet követő hó 20-ig megküld a PM-nek.
(2) A bekövetkezett biztosítási káreseményekről, a kárfizetések jogcíméről, várható időpontjáról és összegéről az EB Rt. a 6. számú mellékletben meghatározott módon negyedévenként beszámolót készít, amit a negyedévet megelőző hónap 20-ig megküld a PM-nek.
(3) Az EB Rt. havonta, a tárgyhó 3. munkanapjáig a tárgyhónap során esedékessé váló kárfizetésekről, valamint a tárgyhót megelőző hónapban ténylegesen teljesített kárfizetésekről, a 6. számú mellékletben meghatározott módon elkészített beszámolót megküldi a PM-nek.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott összesítés alapján kialakult egyenleget a központi költségvetés Pénzügyminisztérium fejezet, Állam által vállalt kezesség érvényesítése cím, EB Rt. általi biztosítási tevékenységből eredő fizetési kötelezettség alcímén kell elszámolni. A különbözet átutalását a 232-90190-7009 pénzforgalmi jelzőszámú APEH Vállalati egyéb támogatások folyósítási számla terhére, illetve javára a tárgyhó 5. munkanapjáig kell teljesíteni.
4. § (1)[3] Az EB Rt. havonta, a tárgyhót követő hónap 10. munkanapjáig a 7. számú mellékletben meghatározott módon megküldi a PM-nek a tárgyhónapban a politikai kockázatok ellen kötött biztosítások alapján befolyt biztosítási díjakról és a kifizetett díjvisszatérítésekről, valamint az ezen biztosításokkal kapcsolatos és az EB Rt.-re vonatkozó számviteli szabályok szerint igazolt, a tárgyhónapban ténylegesen felmerült költségekről és ráfordításokról - beleértve a kárkintlévőségek behajtásával kapcsolatos költségeket is -, továbbá az EB Rt.-t a 182/1994. (XII. 28.) Korm. rendelettel kiegészített 182/1991. (XII. 30.) Korm. rendelet 11/A. § (3) bekezdése alapján megillető behajtási jutalékról készített összesítést.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összesítés alapján kialakult egyenleget a központi költségvetés Pénzügyminisztérium fejezet, Egyéb költségvetési bevételek címén kell elszámolni. A különbözet átutalását a 232-90103-4000 Különleges bevételek bevételi számla javára, illetve terhére a tárgyhót követő hónap 12. munkanapjáig kell teljesíteni.
5. § (1) Az EB Rt. negyedévenként kimutatást készít a kárkintlévőségi állományról, és erről a 8. számú mellékletben szereplő módon a negyedévet követő hó 20-ig jelentést küld a PM-nek.
(2) Az EB Rt. a 9. számú melléklet szerint havonként jelentést készít a kármegtérülés és a hozzá kapcsolódó elszámolások alakulásáról. A jelentést a tárgyhót követő hónap 3. munkanapjáig megküldi a PM-nek.
(3) Kárkintlévőség megtérülése esetén az EB Rt. a követelésekből befolyt összegeket a kárfizetés devizaértékének megfelelő összegig a követelés befolyásának hónapját követő hó 3. munkanapjáig köteles átutalni a 232-90190-7009 pénzforgalmi jelzőszámú APEH Vállalati egyéb támogatások folyósítási számla javára. A számlára az EB Rt.-től befolyt követeléseket a központi költségvetés Pénzügyminisztérium fejezet, Állam által vállalt kezesség érvényesítése cím, EB Rt. általi biztosítási tevékenységből eredő fizetési kötelezettség alcímén kell elszámolni.
(4) Kárkintlévőség eredményes behajtása esetén az EB Rt. a behajtott összeg forintértéke alapján, a (3) bekezdés szerinti átutalást megelőzően 10%-os jutalékot számolhat el egyéb bevételei között.
6. § (1) Az EB Rt. a tenderajánlatok költségeire, valamint az árfolyamkockázatok ellen kötött biztosítások utáni kárfizetéseiről és a keletkezett árfolyamnyereségekből hozzá befolyt összegekről a 10. számú mellékletben szereplő módon havi összesítést készít. A havi összesítést a tárgyhót követő hónap 3. munkanapjáig megküldi a PM-nek.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összesítés alapján a kárfizetéseket és az árfolyamnyereségeket a központi költségvetés Pénzügyminisztérium fejezet, Állam által vállalt kezesség érvényesítése cím, EB Rt. általi biztosítási tevékenységből származó fizetési kötelezettség alcímén kell elszámolni. A PM a tárgyhót követő hónap 5. munkanapjáig a 232-90190-7009 pénzforgalmi jelzőszámú, APEH Vállalati egyéb támogatások folyósítási számla terhére átutalja az EB Rt.-nek a tender- és árfolyamkockázatok elleni biztosításokkal kapcsolatos kárfizetések összegét. Az árfolyamnyereséget pedig az EB Rt. a 232-90190-7009 pénzforgalmi jelzőszámú, APEH Vállalati egyéb támogatások folyósítási számla javára a tárgyhót követő hónap 5. munkanapjáig köteles befizetni.
7. § Ez a rendelet 1995. január 1-jén lép hatályba.
Dr. Békesi László s. k.,
pénzügyminiszter
1. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
1. számú táblázat
Az Eximbank Rt. fennálló kötelezettség állománya
2. számú táblázat
Az Eximbank Rt. ..................Negyedévi adósságszolgálati kötelezettsége
2. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
1. számú táblázat
Negyedéves jelentés az Eximbank Rt. garanciaállományáról (millió)
2. számú táblázat
Negyedéves jelentés az Eximbank Rt. által a központi költségvetés terhére vállalt garanciák beváltása következtében keletkezett követelések behalytásáról
3. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
Havi jelentés a garanciabeváltásokról
4. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
A biztosítási kötelezettségvállalások köre és mérése
I.
Az 1994. évi XLII. törvény 28. § (3) bekezdése a Magyar Köztársaság 1994. évi költségvetéséről szóló 1993. évi CXI. törvény 38/A. §-sal való kiegészítésében rendelkezik az EB Rt. által vállalható politikai kockázatok elleni biztosítási kötelezettség összegének felső határáról (a továbbiakban: globállimit). A globállimit 1994. december 31-ig 45 milliárd forint lehet, mely forintérték az árfolyamváltozások következtében jelentkező növekményével automatikusan megemelkedik.
1. A globállimit a tényleges és a feltételes szerződéses biztosítási kötelezettségvállalásokat öleli fel.
A tényleges szerződéses biztosítási kötelezettségvállalás azon ügyletek teljes biztosítási szerződés értékét tartalmazza, amelyeknél a külkereskedelmi szerződés teljesítése
- megkezdődött,
- folyamatban van,
függetlenül attól, hogy a biztosítás teljes körű vagy kiszállításonként történik azaz, hogy a szerződés ellenértékére egyösszegű vagy kiszállításonkénti a fedezetbevétel.
2. A tényleges kötelezettségvállalás a biztosítási szerződések alapján
a) a számbavétel időpontjáig fedezetbe vett biztosításokat,
b) a számbavételt követően előirányzott kiszállításokat, amelyek fedezetbevétele a kiszállítás időpontjában történik (szerződött biztosítások)
tartalmazza.
3. A feltételes (indikatív) kötelezettségvállalás összege a fennálló biztosítási ajánlatokat (indikációkat) foglalja magában, amelyek legfeljebb 6 hónapos érvényességi ideje alatt a biztosítót az indikációban szereplő feltételekkel szerződéskötési kötelezettség terheli.
4. A tényleges és a feltételes kötelezettségvállalás összege a fennálló biztosítási kötelezettségvállalás.
5. A globállimit és a fennálló kötelezettségvállalás különbözete jelenti a mindenkori vállalási lehetőséget.
II.
1. A globállimit nyilvántartása és kihasználásának mérése forintban és devizában (továbbiakban: USD) történik.
2. Az éves költségvetésről szóló törvényben meghatározott globállimit devizaértékét a tárgyév első munkanapján az USD-re érvényes MNB középárfolyamon kell megállapítani.
3. A tárgyév első munkanapján fennálló, devizában mért kötelezettségek forintértékét a 2. pont szerinti árfolyamon kell megállapítani.
4. Az 1994. évre a globállimit induló devizaértékét az 1994. XLII. törvény hatálybalépésének, az 1994. május hó 26. napján (a kezdőnapon) az USD-re érvényes MNB középárfolyamon kell megállapítani, az 1994. május 26-án fennálló, devizában mért kötelezettségek forintellenértékét ugyanezen az árfolyamon kell megállapítani.
5. A kezdőnapot követően vállalt kötelezettségek devizaösszegének forintértékét a tárgynegyedévet megelőző utolsó munkanapon érvényes MNB középárfolyamon kell megállapítani, feltéve, hogy annak nominális szintje meghaladja a kezdőnapi árfolyamét.
6. A vállalási lehetőség forintértékét a 5. pont szerint kell megállapítani.[4]
7. A nyilvántartási számlaosztály kezelésére ez a mérési módszer nem vonatkozik.
5. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
1. számú táblázat
Biztosítási kötelezettségvállalási állomány 19...... év ...... negyedévében
2. számú táblázat
Fedezetbe vett biztosítási állomány
3. számú táblázat
Szerzdött (fedezetbe nem vett) biztosítási állomány 19...... év ...... negyedévében
4. számú táblázat
Feltételes (indikatív) biztosítási állomány 19...... év ...... negyedévében
6. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
1. számú táblázat
Várható* és tényleges** kárfizetési állomány
2. számú táblázat
Havi jelentés a kárfizetésekről
7. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
Havi díj- és költségelszámolás
8. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
Kárkintlévőségi állomány
9. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
Kármegtérülés elszámolása
10. számú melléklet a 36/1994. (XII. 28.) PM rendelethez
A tender- és árfolyambiztosítás havi elszámolása
Lábjegyzetek:
[1] A Magyar Közlöny 1995. évi 10. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
[2] A Magyar Közlöny 1995. évi 10. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
[3] A Magyar Közlöny 1995. évi 10. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.
[4] A Magyar Közlöny 1995. évi 10. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.