18/1995. (IX. 15.) IM rendelet
a Cégnyilvántartási és Céginformációs Szolgálat működéséről, valamint a cégekre vonatkozó egyes jogszabályok módosításáról
A bírósági cégnyilvántartásról és a cégek törvényességi felügyeletéről szóló 1989. évi 23. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Ctvr.) 2. §-ának (7) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
Az Igazságügyi Minisztérium szervezeti egységeként létrehozott Cégnyilvántartási és Céginformációs Szolgálat (a továbbiakban: Szolgálat) működésének célja a cégbíróságokon nyilvántartott nyilvános cégadatok hozzáférhetőségének, illetve az adatszolgáltatás gyorsításának megteremtése.
2. §
(1) Az 1. §-ban meghatározott cél megvalósítása érdekében - a Ctvr. 2. §-ának (6) bekezdésében foglaltak szerint - a Szolgálat feladata a cégbíróság által vezetett cégnyilvántartásban számítógépen rögzített és nyilvánosnak minősülő adatok, valamint a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény 71. §-a szerinti éves beszámolók adatainak (a továbbiakban együtt: céginformáció) szolgáltatása egyedi felhasználásra, bárki (a továbbiakban: felhasználó) részére.
(2) A Szolgálatnál rendelkezésre álló cégadatok megegyeznek a cégbíróságokon számítógépen rögzített adatokkal, azonban a Szolgálat céginformációt tartalmazó okirata nem közhiteles. A felhasználó ezért egy esetleges bírósági vagy hatósági eljárásban - amennyiben a cégadatokat közokirati formában kell igazolnia - azokat csak az illetékes cégbíróságtól szerezheti be.
3. §
(1)[1] A 2. § (1) bekezdésében megjelölt nyilvános adatnak minősülnek a cégbejegyzésről és a cégjegyzékről szóló 13/1989. (XII. 16.) IM rendelet (a továbbiakban: Cvhr.) 2. §-ában és - a 3. § (1) bekezdésének fb) pontjában meghatározottak kivételével - a 3. §-ában, valamint a 10. § (1) bekezdésének ca) pontjában és fa) pontjában felsorolt adatok.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott adatok - feltéve, ha azokat a cégbíróság számítógépen már rögzítette - a Ctvr. 2. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint akkor is nyilvános adatoknak minősülnek, ha azok bejegyzéséről a cégbíróság még nem döntött. Erre a tényre azonban a céginformációnak utalnia kell.
4. §
(1) Céginformáció kérhető a 2. §-ban meghatározott keretek között a cég
a) elnevezéséről, tehát, hogy az adott cégnév szerepel-e a cégnyilvántartásban;
b) elnevezésének és székhelyének hatályos és törölt adatairól;
c) cégnyilvántartásban szereplő valamennyi hatályos adatáról;
d) cégnyilvántartásban szereplő valamennyi hatályos és már törölt adatáról;
e) éves beszámolójának adatairól.
(2) Az (1) bekezdés c) és d) pontja szerinti céginformációt a Szolgálat minden esetben az adott cég cégjegyzéke valamennyi adatának közlésével teljesíti.
(3) Céginformációnak minősül az is, ha a Szolgálat megállapítja, hogy a keresett cég nem szerepel a cégnyilvántartásban.
(4) Céginformációként a cégadatok meghatározott szempontú csoportosítása is kérhető, valamint olyan összesítés is igényelhető, amelynek alapján az egyes cégek már nem azonosíthatóak.
(5) Ha a csoportosított cégadatok valamely személy cégtulajdonosi minőségére, cégjegyzési jogosultságára vagy arra vonatkoznak, hogy valamely személy mely cégeknél lát el felügyelő bizottsági tagsági feladatot, a Szolgálat az ilyen, csoportosított céginformáció szolgáltatásához - ha törvény másként nem rendelkezik - köteles az érintett személy előzetes hozzájárulását megszerezni. Ennek hiányában a kért céginformáció nem teljesíthető.
5. §
(1) A személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény rendelkezéseivel összhangban a Szolgálat a céginformáció iránti kérelem, valamint az adatszolgáltatás tényét köteles a számítógépes rendszerében oly módon rögzíteni, hogy az adattal rendelkezőt az adatszolgáltatás időpontjáról, a kért adatokról és az adat felhasználójának személyéről kérelmére - ha törvény másként nem rendelkezik - tájékoztathassa.
(2)[2] Az (1) bekezdésben említett tények rögzítése olyan módon történik, hogy annak alapján az adat célhoz kötött felhasználása ellenőrizhető legyen. Jogszabályban meghatározott közfeladatot ellátó szervezet (a továbbiakban: közigazgatási szervezet), a céginformációt kizárólag kötelezettségei teljesítése és jogosultságai gyakorlása érdekében veheti igénybe. A feladatkörébe nem tartozó céginformáció kérésének jogkövetkezményeit a felhasználó viseli.
6. §
(1) A céginformáció iránti kérelmet - a 4. § (4) bekezdésében foglalt kivétellel - nyomtatványon kell benyújtani a Szolgálathoz. A nyomtatvány a cégbíróságon, illetve Budapesten a Szolgálat ügyfélszolgálati irodájában (Budapest V., Szalay u. 16.) áll rendelkezésre.
(2) A kérelem személyesen az ügyfélszolgálati irodán félfogadási időben vagy postai úton, illetve a 132-8902 telefax számon nyújtható be.
(3) A kérelemhez csatolni kell a Szolgálat igénybevételével felmerülő, a 9. §-ban meghatározott költségtérítés megfizetésének igazolását is, kivéve, ha a költségtérítés egyedi megállapodás függvénye.
7. §
A Szolgálat a kért céginformációt - a 4. § (4) bekezdésében foglaltak kivételével - legkésőbb 5 munkanapon belül köteles megadni. A céginformáció - kérelemre - mágneses adathordozón is megadható.
8. §
(1) A közigazgatási szervezetek jogszabályban rögzített feladataik ellátása érdekében a céginformációt a cégnyilvántartási rendszer közvetlen (on line) igénybevétele útján is kérhetik.
(2) A cégnyilvántartási rendszer on line igénybevétele más felhasználó esetén a Szolgálattal kötött egyedi megállapodás alapján lehetséges.
9. §
(1) Ha a felhasználó nem minősül közigazgatási szervezetnek,
a) a 4. § (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt céginformációért 300 Ft-ot,
b) a 4. § (1) bekezdésének b) pontjában megjelölt céginformációért cégenként 500 Ft-ot,
c) a 4. § (1) bekezdésének c) pontjában megjelölt céginformációért cégenként 1000 Ft-ot,
d) a 4. § (1) bekezdésének d) pontjában megjelölt céginformációért cégenként 2000 Ft-ot,
e) a 4. § (1) bekezdésének e) pontjában megjelölt céginformációért éves beszámolónként 1000 Ft-ot
kell költségtérítésként előzetesen megfizetnie az Igazságügyi Minisztérium Budapest MNB 232-90148-3301 számú számlájára.
(2)[3] A költségtérítés nem igényelhető vissza, ha a kérelmező a céginformációt nem veszi át. A 9. § (1) bekezdésének c)-e) pontjai alapján megfizetett költségtérítésből a 9. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti költségtérítést meghaladó összeget vissza kell téríteni, ha a Szolgálat azt állapítja meg, hogy a keresett cég nem szerepel a cégnyilvántartásban, illetve a cég éves beszámolójának adatai nem állnak rendelkezésre.
(3) A közigazgatási szervezetek részére a céginformáció szolgáltatása - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - a Ctvr. 2. §-ának (7) bekezdése alapján ingyenes. A Központi Statisztikai Hivatal részére az összesített adatszolgáltatás is ingyenes.
(4) A 4. § (4) bekezdése szerinti adatszolgáltatás költségtérítése - a kért adatok mennyiségétől, illetve a csoportosítás jellegétől függően - egyedi megállapodás alapján történik.
(5)[4] A cégnyilvántartási rendszer on line igénybevétele esetén - ha jogszabály kivételt nem tesz - a rendszer használatával felmerülő 20 000 Ft önköltséget kell havonta a Szolgálat részére megtéríteni. Ha a felhasználó nem közigazgatási szervezet, a cégnyilvántartási rendszer on line igénybevétele esetén a 8. § (2) bekezdésében foglalt megállapodásnak ki kell terjednie a céginformáció költségtérítésének mértékére is, figyelemmel az (1) bekezdésben foglaltakra.
10. §
(1) A Cvhr. 3. §-ának (1) bekezdése a következő p) ponttal egészül ki:
(A cég formájának megfelelő különleges adatokat tartalmazó nyomtatványon a kérelmezőnek a megfelelő rovatokban a következő adatokat is fel kell tüntetnie:)
"p) vízgazdálkodási társulat esetében:
pa) a társulat típusát (vízitársulat vagy víziközmű-társulat),
pb) a könyvvizsgáló nevét (cégét) és lakóhelyét (irányítószám, helység, utca, házszám),
pc) az ellenőrző bizottsági tagok nevét és lakóhelyét (irányítószám, helység, utca, házszám)."
(2) A Cvhr. 7/A. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A bejegyzési kérelemhez mellékelni kell:)
"a) a vezető tisztségviselők, a felügyelő bizottság (ellenőrző bizottság) és a könyvvizsgáló megválasztásáról szóló (taggyűlési, közgyűlési stb.) jegyzőkönyvet;"
(3) A Cvhr. 10. §-ának (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(A kérelemhez az egyes cégformák szerint mellékelni kell:)
"h) vízgazdálkodási társulat esetében:
ha) az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvét és a jelenléti ívet,
hb) az alapszabály mellékleteként a társulat tagjainak nevét, lakóhelyét vagy székhelyét (irányítószám, helység, utca, házszám)."
(4) A Cvhr. 1. számú mellékletének b) része a következő adattal egészül ki:
[Az egyes cégformák kódszámai (a cégjegyzékszám harmadik és negyedik száma):]
"16. Vízgazdálkodási társulat"
11. §[5]
12. §
(1) Ez a rendelet a 10-11. § kivételével a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. A 10-11. § hatálybalépésének időpontja 1996. január 1. napja.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Cvhr. 1. §-ának (6) bekezdése, valamint a Cvhr. módosításáról rendelkező 18/1993. (XII. 26.) IM rendelet 1. §-a és 4. §-ának a Cvhr. 7/A. §-a a) pontját megállapító rendelkezése; 1996. január 1. napjával pedig a cégekre vonatkozó egyes jogszabályok módosításáról rendelkező 9/1994. (VII. 8.) IM rendelet 5. §-ának (1) bekezdése, valamint 6. §-ának (1) bekezdése a hatályát veszti.
Dr. Vastagh Pál s. k.,
igazságügy-miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 9/1996. (X. 2.) IM rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.10.17.
[2] Megállapította a 9/1996. (X. 2.) IM rendelet 2. §-a. Hatályos 1996.10.17.
[3] Megállapította a 9/1996. (X. 2.) IM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.10.17.
[4] Megállapította a 9/1996. (X. 2.) IM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.10.17.
[5] Hatályon kívül helyezte a 10/1996. (X. 2.) IM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1997.02.01.