Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

28/1995. (VIII. 25.) NM rendelet

az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet módosításáról

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1995. évi költségvetéséről és a természetbeni egészségbiztosítási szolgáltatások finanszírozásának általános szabályairól szóló 1995. évi LXXII1. törvény 25. §-ának (4) bekezdésében és az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 103/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 33. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

Az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 6/1994. (IV. 1.) NM rendelettel módosított 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet (a továbbiakban: R.) az 1. §-át megelőzően az alábbi alcímmel egészül ki, és 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az aktív fekvőbeteg-ellátás finanszírozása

1. § (1) Az intézmény az aktív ellátást nyújtó osztályain ellátott esetek alapján a 3. számú mellékletében foglalt homogén betegségcsoportokhoz (a továbbiakban: HBCS) rendelt, súlyszám alapján részesül a Tv. 17. §-ának (1) bekezdése szerinti díjazásban.

(2) Az ellátott eset HBCS-jének meghatározásában a Tv. 17. §-ának (1) bekezdésében rögzített besorolási tényezőket a (3)-(5) bekezdésben meghatározott sorrendben kell a 3. számú mellékletben foglaltak szerint figyelembe venni.

(3) Besorolási tényezőnek minősülő beavatkozás végzése esetén a beavatkozás az elsődleges besorolási szempont. Amennyiben egy ellátási eset során több besorolási tényezőnek minősülő beavatkozásra kerül sor, a besorolást az ellátást indokló elsődleges ok miatt szükséges főbeavatkozás alapján kell elvégezni. Több főbeavatkozás esetén azt kell főbeavatkozásnak minősíteni, amely alapján az eset a magasabb súlyszámmal rendelkező HBCS-be kerül.

(4) Ha az ellátás során nem végeztek besorolási tényezőnek minősülő beavatkozást a besorolást a fődiagnózis alapján kell elvégezni.

(5) A (4) bekezdés szempontjából fődiagnózis az az állapot vagy betegség, amely az intézményben történő kezelést indokolja.

(6) Az ellátási eset minősítésénél a főbetegséghez társult betegséget akkor kell figyelembe venni, ha a fődiagnózis miatt szükséges beavatkozást befolyásolja, illetve, ha annak alapján az esetet más HBCS-be is be lehetne sorolni, mint a fődiagnózis szerint.

(7) Minden HBCS-én belül meg kell különböztetni az átlagos, a rövid, a hosszú és az áthelyezett ellátási eseteket az alábbiak szerint:

a) átlagos ellátási esetnek minősül az ellátás, ha annak időtartama az adott HBCS-re a 3. számú mellékletében megállapított alsó és felső határnap között van;

b) rövid ellátási esetnek minősül az ellátás, ha annak időtartama nem éri el az adott HBCS ellátására megszabott alsó határnapot;

c) hosszú ellátási esetnek minősül az ellátás, ha az aktív minősítésű osztályon, részlegen az ellátás időtartama meghaladja az adott HBCS ellátására megszabott felső határnapot;

d) áthelyezett ellátási esetnek minősül, ha a beteget úgy helyezik át más intézménybe, hogy az ellátást indokló fődiagnózis és az áthelyezés alapjául szolgáló diagnózis azonos HBCS-be tartozik, és az áthelyezést megelőző ellátás időtartama nem érte el az adott HBCS normatív ápolási idejét. A normatív ápolási idő az adott HBCS alsó és felső határnapja közötti napban a 3. számú mellékletében megállapított időtartam.

(8) Az átlagos ellátási eset határnapjain belül teljesített ellátás esetén az intézmény a 3. számú mellékletben meghatározott súlyszámot számolhatja el.

(9) A rövid és az áthelyezett ellátási eset után az intézmény nem jogosult a (2) bekezdés szerinti súlyszámra, csak a teljes díj és a normatív ellátási idő hányadosaként meghatározott, az adott betegségcsoportra vonatkozó egy napra cső díj és a tényleges ellátási idő szorzatának megfelelő összegre.

(10) A hosszú ellátási eset után az intézmény a felső határnapig terjedő időre a (2) bekezdés szerinti súlyszámra, az azt meghaladó időtartamra pedig az ellátási napok számának és az (5) bekezdés szerinti napi súlyszámösszeg szorzatának megfelelő súlyszámra jogosult.

(11) A hosszú ellátási esetnél a felső határnapot meghaladó időtartamra a napi teljesítményértéket a HBCS súlyszámok és a normatív ápolási idők hányadosai közül a legkisebb érték 80%-ában kell megállapítani.

(12) Részleges teljesítményelszámolás az aktív hosszú ellátási esetnél is alkalmazható akkor, ha a finanszírozási eset ápolási időtartama meghaladja azt a felső határnapot, amely a legmagasabb a HBCS felső határnapok között."

2. §

Az R. a következő 1/A. §-sal és azt megelőzően az alábbi alcímmel egészül ki:

"A krónikus fekvőbeteg-ellátás finanszírozása

1/A. § (1) Az intézmény krónikus ellátásának tárgyhavi teljesítményét osztályonként, az ellátott esetek teljesített ápolási napjai alapján kell megállapítani.

(2) Az intézmény a krónikus ellátást nyújtó osztályain a teljesített ápolási napok alapján részesül szakmánként országosan egységes ápolási díjban. A díj folyósítására a kél hónappal megelőzően mért teljesítmény alapján, utólag kerül sor a tárgyhónapot követő második hónap 20. napjáig."

3. §

(1) Ez a rendelet 1995. október 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) az R. 3. számú mellékletében a 209P HBCS kód súlyszáma 5,08229-re, a 210P HBCS kód súlyszáma 2,01210-re, a 211P HBCS kód súlyszáma 1,71728-ra, a 212P HBCS kód súlyszáma 1,54615-re, a 002P HBCS kód súlyszáma 4,61127-re, a 110P HBCS kód súlyszáma 2,82131-re, a 111P HBCS kód súlyszáma 2,52417-re, a 233P HBCS kód súlyszáma 1,99130-ra, a 268P HBCS kód súlyszáma 0,84783-ra, a 269P HBCS kód súlyszáma 0,91187-re, a 270P HBCS kód súlyszáma 0,73635-re, a 214P HBCS kód súlyszáma 4,40296-ra, a 215P HBCS kód súlyszáma 4,09095-re, a 213P HBCS kód súlyszáma 2,17966-ra, a 120P HBCS kód súlyszáma 3,26483-ra, a 124M HBCS kód súlyszáma 2,59127-je, a 039P HBCS kód súlyszáma 1,35785-re módosul, az R. 1. számú melléklete b) címe 3. pontjában a "csuklóízületi" szövegrész helyébe pedig a "vállízületi" szövegrész lép;

b) az R. 5-8. §-ai, az R. 1. számú melléklete a) címe 1. pontjából a "Cruralis és" szövegrész, 2., 3. és 5. pontja, 8/b) pontja, 11., 12. és 15. pontja, 16. pontjából a "és ventriculoperitoneális" szövegrész, valamint a b) címe 1., 4. és 6. pontja, a 2. számú melléklet B. fejezete, továbbá 4-7. mellékletei, a 10. számú mellékletből a kúraszerű ellátás kezelőlapja és a kitöltési útmutató, valamint 12. számú melléklete a hatályát veszti.

Dr. Kökény Mihály s. k.,

népjóléti minisztériumi politikai államtitkár