Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet

a központi költségvetési szervek központosított közbeszerzéseinek részletes szabályairól

A Kormány a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 96. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján az állami ráfordítások csökkentése, a költségvetési előirányzatok tervszerű felhasználása céljából a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Bevezető rendelkezések

A rendelet hatálya

1. § (1)[1][2] A Kbt. 3. §-ának (1) bekezdésében meghatározott költségvetési szervek - kivéve a Nemzetbiztonsági Szolgálatokat és a Külügyminisztérium irányítása alá tartozó külképviseleteket - valamint a Kbt. 3. §-ának (2) bekezdése alapján minden, az egészségügyről szóló 1997. évi XLIV. törvény hatálya alá tartozó és az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott költségvetési szerv (a továbbiakban együtt: intézmény) egészségügyi beszerzései a központosított közbeszerzési eljárás körébe tartozó árubeszerzéseik és szolgáltatás megrendeléseik, valamint azok előkészítése (a továbbiakban: beszerzés) során e rendelet előírásai szerint kötelesek eljárni.

(2) E rendelet alkalmazásában beszerzésnek minősül a Kbt. 7. §-ában meghatározott árubeszerzés, valamint a 9. §-ában meghatározott szolgáltatás.

(3)[3] A Kbt.-ben előírt értékhatár alatti beszerzések azokban az esetekben tekinthetők az e rendelet szerint központosított közbeszerzésnek, amelyekben az intézményeknek az 5. § (1) bekezdése szerinti beszerző szervezet (a továbbiakban: beszerző) által összesített - adott kiemelt termékre vonatkozó - beszerzési igényeinek együttes értéke meghaladja a Kbt. szerinti értékhatárt.

2. § Az 1. § (1) bekezdése szerinti intézmények a központosított közbeszerzési eljárás körébe tartozó beszerzéseiket a jóváhagyott, illetve módosított költségvetési támogatási, valamint egyéb bevételi előirányzataikkal, illetve azok teljesülésével összhangban valósítják meg.

2/A. § (1)[4] Az e rendelet szerinti beszerzési eljáráshoz való csatlakozást - amennyiben azt a Kbt. 3. § (3) bekezdésében foglaltak alapján kiadott vonatkozó kormányhatározat lehetővé teszi - bármely, a Kbt. személyi hatálya alá tartozó szervezet a beszerzőnél írásbeli nyilatkozattal kezdeményezheti, amely történhet:

a) a közbeszerzési eljárás megkezdését megelőzően a beszerző által az 5. § (2) bekezdésének a) pontja alapján kezdeményezett igényfelmérés időszakában, a csatlakozásra, illetve a beszerzési igények bejelentésére nyitva álló, a beszerző által meghatározott határidő lejártáig, vagy

b) az eljárás eredményeként megkötött keretszerződéshez, az annak teljesítésre nyitva álló - az 5. § (2) bekezdésének e) pontja alapján meghatározott - határidő lejártáig.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti csatlakozás elfogadásáról vagy el nem fogadásáról a keretszerződés teljesítési adatainak figyelembevételével a beszerző dönt. Amennyiben a beszerző a csatlakozást 8 munkanapon belül nem kifogásolja, a csatlakozás elfogadottnak minősül.

II. Fejezet

A központosított közbeszerzési eljárás

A kiemelt termékek

3. § (1)[5] Az intézmény beszerzései között az általánosan használt, azonos használati célú, azonos műszaki jellemzőkkel bíró termékek kiemelt terméknek minősülnek. Ezek jegyzékét a Kormány e rendelet 1. számú mellékletében állapítja meg.

(2) A kiemelt termékek beszerzése központosított közbeszerzési eljárás keretében valósul meg, a 3/A. §-ban foglaltak kivételével.

(3) Az országosan kiemelt termékek beszerzése során a 4. § szerinti állami normatívában foglaltak érvényesítése kötelező.

(4) Az országosan kiemelt termékek körére, illetve azok központosított eljárás keretében történő beszerzésének elrendelésére a gazdasági miniszter, a pénzügyminiszter, az egészségügyi miniszter a beszerző felügyeletét ellátó miniszterrel közösen tehet javaslatot a Kormány részére. A javaslattételre a beszerző felügyeletét ellátó miniszter önállóan is jogosult. A kiemelt termékek központosított beszerzését a Kormány a Magyar Közlönyben közzétett határozatával rendeli el.

(5) Az (1) bekezdésben leírt termékek között nem szereplő beszerzések körében a fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetője további, fejezeti kiemelt termékek meghatározására tehet javaslatot a Kormánynak az (1) bekezdés szerinti követelmény érvényesíthetősége esetén. A fejezeti szinten kiemelt termékek jegyzékét a Kormány a Magyar Közlönyben közzétett határozatában állapítja meg.

3/A. § (1)[6] Az intézmény az állami normatívának megfelelő kiemelt terméket - a (2) és (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel - saját hatáskörben is beszerezhet, amennyiben

a) a működéshez, fenntartáshoz szükséges termék beszerzése előre nem látható okból rendkívül sürgőssé válik és az az érvényben lévő keretszerződések alapján határidőre nem teljesíthető, vagy az adott termékre nincs érvényes keretszerződés,

b) a korábban beszerzett dolog részbeni kicserélése vagy bővítése során a korábbi nyertes ajánlattevőnek másikkal történő helyettesítése azzal a következménnyel járna, hogy eltérő és nem illeszkedő műszaki-technikai jellemzőjű dolgokat kellene beszerezni, vagy az ilyen beszerzés aránytalan műszaki-technikai nehézséget eredményezne a működtetésben és a karbantartásban,

c) lehetősége van más intézmény készletének átvételére.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontok szerinti esetekben az intézmény köteles a már megvalósított beszerzés tényét a szerződéskötést követő 5 munkanapon belül, a beszerzést indokoló körülmények, illetve az azt megalapozó dokumentumok csatolása mellett, a beszerzés tárgya és ellenértéke, valamint a nyertes ajánlattevő adatai megjelölésével a beszerzőnek bejelenteni. Az (1) bekezdés a) és b) pontjai alapján lefolytatott beszerzési eljárás esetén, a Kbt. 76. §-ának (1) bekezdése szerinti eseményekkel kapcsolatban a beszerző - a Kbt. 79. §-a (4) bekezdésének c) pontja alapján - hivatalból való jogorvoslati eljárást kezdeményezhet a beszerzést megvalósító intézménnyel szemben.

(3) A (1) bekezdésben meghatározottak szerinti beszerzések értéke a költségvetési éven belül nem haladhatja meg - intézményenként - az adott állami normatíva körébe tartozó kiemelt termék éves szinten számított beszerzési értékének 10%-át. Az (1) bekezdés a)-c) pontjai szerinti beszerzéseknél a különleges méltánylást érdemlő kivételes esetben - amennyiben azt az intézményi közfeladatok ellátása feltétlenül indokolttá teszi - a beszerző 10%-ot meghaladó mértékű beszerzést is engedélyezhet.

(4) Az (1)-(3) bekezdések szerinti beszerzések esetén az intézmény az eljárását indokoló dokumentumokat köteles 5 évig megőrizni, és azt az ellenőrző szervezetek számára rendelkezésre bocsátani.

(5)[7] Az állami normatívák előírásait be kell tartani az (1) bekezdés a), b) pontjai szerinti intézményi beszerzéseknél is.

Az állami normatívák

4. § (1) Állami normatíván e rendelet alkalmazásában a 3. §-ban meghatározott kiemelt termék műszaki-gazdasági és minőségi követelményeit meghatározó, a beszerzéshez szükséges valamennyi lényeges adatot tartalmazó, az intézményi költségvetések tervezésére vonatkozó rendelkezéseket érvényesítő, illetve azzal összhangban lévő előírást kell érteni.

(2)[8]

(3)[9] Az országosan kiemelt termékekre vonatkozó állami normatívákat a Kormány a Magyar Közlönyben közzétett határozatával állapítja meg. Az állami normatívák tartalmára az adott kiemelt termék központosított beszerzését a 3. § (4) bekezdés szerint indítványozó személy a beszerző felügyeletét ellátó miniszterrel közösen tesz javaslatot.

(4) A fejezeti kiemelt termékek állami normatíváira vonatkozó javaslatot az illetékes miniszter terjeszti a Kormány elé. A normatívákról szóló kormányhatározatot a Magyar Közlönyben kell közzé tenni.

(5) A normatíva nem határozható meg oly módon, hogy egyes ajánlattevőket az ajánlattétel lehetőségéből indokolatlanul kizárjon, vagy más módon indokolatlan hátrányos megkülönböztetést okozzon.

A beszerzők

5. § (1)[10] Az egyes kiemelt termékek vonatkozásában az ajánlatkérésre jogosult beszerző szervezetet - a Kbt. 3. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak alapján - a Kormány a Magyar Közlönyben közzétett határozatával jelöli ki.

(2) A központosított közbeszerzési eljárás a következőképpen valósul meg:

A beszerző:

a)[11] a központosított közbeszerzési eljárás előkészítő szakaszában gyűjti, összesíti az intézmények kiemelt termékek közé tartozó beszerzési igényeit, lebonyolítja a közbeszerzési eljárást,

b) kiemelt termékre a központi költségvetés tervezése keretében jóváhagyott intézményi költségvetésekből származó, összesített információk alapján is előkészítheti a beszerzési eljárást,

c) a közbeszerzési eljárás során érvényesíti az állami normatívákat,

d) az összesített igények, megrendelések alapján közbeszerzési eljárás útján kiválasztja a nyertes ajánlattevő(ke)t,

e)[12] a nyertes ajánlattevővel a teljesítésre általában egy, de - amennyiben a beszerzés tárgya vagy annak körülményei ezt indokolttá teszik - legfeljebb a Kbt.-ben meghatározott időre szóló keretszerződést köt, erről az intézményt tájékoztatja,

f)[13] a megrendelések teljesítését figyelemmel kíséri.

g)[14]

(3) A (2) bekezdés e) pontja szerinti keretszerződésnek tartalmaznia kell a következőket:

a)[15] a közbeszerzés tárgyának és mennyiségének meghatározását,

b) a közbeszerzés tárgyára vonatkozó minőségi követelményeket, vagy az állami normatívára való egyértelmű hivatkozást,

c)[16] az ellenszolgáltatás, illetve az 5/A. §-ban foglaltak alapján fizetendő közbeszerzési díj mértékét (szükség esetén a beszerzett mennyiség függvényében),

d)[17] a központosított közbeszerzés hatálya alá tartozó és az eljáráshoz vagy a keretszerződéshez a 2/A. § szerint az igényfelmérés időszakában önként csatlakozó szervezetek körének meghatározását,

e) arra vonatkozó rendelkezést, hogy a d) pont szerinti intézmények egyoldalú jognyilatkozattal, vagy a nyertes ajánlattevővel szerződés megkötése útján jogosultak a közbeszerzést megvalósítani, továbbá ennek határidejét,

f) a közbeszerzés megvalósulása során a hibás teljesítésért, illetve a szerződésszegésért való felelősség szabályait,

g) annak rögzítését, hogy az intézmény a központosított közbeszerzési eljárás során nem adhat előleget.

(4) A közbeszerzés (3) bekezdés e) pont szerinti megvalósítása során az intézmény és a nyertes ajánlattevő köteles a keretszerződés feltételeit megtartani.

(5)[18]

5/A. § (1)[19] A beszerző szervezeteket a központosított közbeszerzés által elérhető gazdasági előnyök érdekében kifejtett tevékenységükért a (2) bekezdésben leírt módon számított közbeszerzési díj illeti meg. A közbeszerzési díjat az intézmények a központosított közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött keretszerződések alapján az 5. § (3) bekezdés e) pontja szerint végrehajtott beszerzéseik után fizetik meg a beszerző részére. A díj kizárólag a végrehajtással - különösen az eljárás előkészítésével, lefolytatásával, a keretszerződések tartalmára vonatkozó tájékoztatással, azok kezelésével kapcsolatban - felmerülő költségek fedezésére szolgál.

(2) A közbeszerzési díj alapja a keretszerződés alapján megvalósuló intézményi beszerzések általános forgalmi adó nélkül számított értéke, mértéke legfeljebb 2%.

(3) A beszerző a közbeszerzési díjat a keretszerződésben meghatározott időszakonként, de legfeljebb negyedévenként, a tárgyidőszakot követő hónap 15. napjáig számlázza ki. A kiszámlázott, illetve a befolyt közbeszerzési díjról, illetve annak felhasználásáról a beszerzőnek külön nyilvántartást kell vezetnie.

6. § E rendelet mellékletében meghatározott kiemelt termékekre az 5. § (3) bekezdésének e) pontja szerint kötött szerződések alapján az ellenérték kiegyenlítése az intézmény költségvetési előirányzata terhére történik.

6/A. §[20] Az e rendelet hatálya alá tartozó intézmények kötelesek a jelen rendelet 2. számú melléklete szerinti tartalmú adatlap beszerző részére történő megküldésével a központosított közbeszerzési rendszerbe bejelentkezni, továbbá az adatlapban szereplő bármely adat megváltozásáról, a változást követő 5 munkanapon belül - új adatlap megküldésével - a beszerzőt tájékoztatni.

III. Fejezet

Záró rendelkezés

7. §[21] E rendelet 1996. október 1-jén lép hatályba; rendelkezéseit azokra a beszerzésekre kell alkalmazni, amelyeknél a beszerzési eljárás megkezdésére 1997. április 1-jét követően kerül sor. A beszerzési eljárás megkezdésének minősül az ajánlattételi felhívás kiírásának közzététele.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelethez[22]

Az országosan kiemelt termékek jegyzéke

Távközlési eszközök és szolgáltatások

- Kis telefon-alközpont (1-40 port), telefonkészülékek és kapcsolódó szolgáltatások

- GSM mobil távközlési szolgáltatások és készülékek

- Telefax készülékek és kapcsolódó szolgáltatások

- Színes televízió készülékek

- Videofelvevő és -lejátszó berendezések, projektorok

- Internet szolgáltatások[23]

Személyi számítógép rendszerek, azok főbb egységei és általánosan használt felhasználói szoftver eszközei

- Szoftver alrendszerek és elemeik

- Hardver alrendszerek és elemeik

- Személyi számítógép rendszerek kiegészítői

- Elektronikus dokumentum kezelését támogató input és output eszközök

- Alkatrészek és kellékanyagok

- Számítástechnikai rendszerekhez kapcsolódó szolgáltatások

Irodatechnikai berendezések, tartozékaik, a működésükhöz szükséges kellékanyagok és szolgáltatások

- Másoló- és sokszorosítógépek

- Iratmegsemmisítő gépek

- Ügyvitel-technikai berendezések és eszközök

- Ügyvitel-technikai berendezések alkatrészei és tartozékai, valamint a működésükhöz szükséges kellékanyagok

- Irodagépek helyszíni javítása, karbantartása

Bútorok

- Szekrények, konténerek

- Asztalok

- Ülőbútorok

- Fekvőbútorok

Papíráruk, irodaszerek, kellékek

- Borítékok, tasakok

- Papírok, leporellók

- Számítógép kiíró papír

- Iratgyűjtők, dossziék

- Ügyviteltechnikai berendezések használatához szükséges papíráruk

Gépjárművek

- Személygépkocsi

- Közúti terepjáró személygépkocsi

- Nehéz terepjáró gépkocsi

- Mikrobusz/egyterű személygépkocsi

- Áruszállító tehergépkocsi (3500 kg össztömegig)

Üzemanyagok

- Gépjármű üzemanyagkártya

- Tartálykocsis gépjármű üzemanyag kiszállítás

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás

Egészségügyi termékek

- Röntgen kontrasztanyagok közül az intravénás ionizáló és nem-ionizáló kontrasztanyagok

- Kötést rögzítő kötszerek közül a sebészeti osztályokon alkalmazott és a műtőkben felhasznált kötszerek

- Az emberi szervezetbe be nem épített, illetőleg nem egyedileg gyártott gyógyászati segédeszközök közül az intézményekben használt eszközök

- Vizsgálókesztyűk és sebészeti kesztyűk

- Infúziós és transzfúziós szerelékek, valamint a véna biztosításához használatos kanülök

- A sebészeti kézi eszközök közül a szike, penge, szikenyél

- A fertőtlenítőszerek közül a szakrendelőkben, a fekvőbeteg-osztályokon és a műtőkben lévő eszközök

fertőtlenítésére használatos fertőtlenítőszerek

Lábjegyzetek:

[1] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 1. § 1. bekezdése a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 1. § 1. bekezdés a 115/2000. (VI. 30.) Korm. rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[3] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 1. § 3. bekezdése a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[4] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 2/A. §-át a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 2. §-a iktatta be

[5] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 3. § 1-5. bekezdése a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 3. § -ának megfelelően módosított szöveg

[6] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 3/A. §-át a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 4. §-a iktatta be

[7] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 3/A. § 5. bekezdését a 115/2000. (VI. 30.) Korm. rendelet 2. §-a iktatta be

[8] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 4. § 2. bekezdését a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 9. § 4. bekezdése hatályon kívül helyezte

[9] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 4. § 3-5. bekezdése a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 5. §-ának megfelelően módosított szöveg

[10] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 1. bekezdése a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[11] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 1. bekezdésének a) pontja a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[12] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 1. bekezdésének e) pontja a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[13] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 2. bekezdésének f) pontja a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[14] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 2. bekezdését a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 9. § 4. bekezdése hatályon kívül helyezte

[15] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 3. bekezdésének a) pontja a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 3. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[16] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 3. bekezdésének c) pontja a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 3. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[17] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 3. bekezdéséneki d) pontja a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 6. § 3. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[18] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5. § 5. bekezdését a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 9. § 4. bekezdése hatályon kívül helyezte

[19] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 5/A. §-át a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 7. §-a iktatta be

[20] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 6/A. §-át a 153/1999. (X. 22.) Korm. rendelet 8. §-a iktatta be

[21] Megállapította a 241/1996. (XII. 27.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.01.01.

[22] A 125/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet melléklete a 115/2000. (VI. 30.) Korm. rendelet mellékletének megfelelően módosított szöveg

[23] Beiktatta a 209/2002. (X. 1.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.10.04.

Tartalomjegyzék