156/1996. (X. 22.) Korm. rendelet
a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról
A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 212. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. § (1) A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: tv.) végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 69. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a bekezdés további t) és u) pontokkal egészül ki.
[(1) A tv. 47. §-ának (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően]
"a) a Magyar Köztársaság területén működő diplomáciai és konzuli képviseletek, nemzetközi szervezetek, továbbá ezek személyzetének tagjai és családtagjai használatára érkező, illetőleg általuk külföldi rendeltetéssel feladott áruk tekintetében ( a szén és tűzifa kivételével) - amennyiben a küldeményből vagy a vonatkozó okmányokból egyértelműen megállapítható, hogy a címzett, illetve a feladó az említett személyi körbe tartozik - a belföldi forgalom számára történő vámkezelés, az ideiglenes behozatali eljárás, a raktározás, ideiglenes kivitel és kiviteli ellenőrzésben való vámkezelés, valamint a kiléptetés céljából történő árutovábbítás elvégzésére budapesti székhelyű (lakhelyű, telephelyű) személyek, szervezetek, képviseletek esetében a budapesti 7. számú Vámhivatal, légi forgalomban - a gépjármű kivételével - az 1. és 2. számú Repülőtéri Vámhivatal, az illetékességi területén beérkező, illetőleg külföldi rendeltetéssel feladott vámáru (áru) esetében az 1. és 2. számú Repülőtéri Vámhivatal, más esetekben a diplomáciai, konzuli képviselet vagy a nemzetközi szervezet székhelye (lakóhely, telephely) szerint illetékes vámhivatal;
b) a tv. 113. §-ában foglaltak alapján
1. a belföldi forgalom számára történő vámkezelésre - a gépjármű kivételével - a lakóhely (tartózkodási hely) szerint illetékes megyeszékhelyen működő vámhivatal, Budapesten a 7. számú, Pest megyében a Budakörnyéki Vámhivatal,
2. a gépjárműnek a belföldi forgalom számára való vámkezelésére, valamint - ha nemzetközi egyezmény eltérően nem rendelkezik - a külföldi állampolgár által hat hónapot meghaladó időtartamra behozott gépjármű ideiglenes behozatalban való vámkezelésére a lakóhely (tartózkodási hely) szerint illetékes területi vámszerv székhelyén működő vámhivatal, Budapesten, Pest, Fejér és Nógrád megyében a budapesti 7. számú Vámhivatal;"
"t) a KN 8703 vámtarifaszám alá tartozó személygépkocsi - a még forgalomba nem helyezett gyári, új személygépkocsi, illetve az a)-b) pontokban meghatározott gépjármű kivételével -, továbbá a 8704 21 31-től 8704 21 99-ig, a 8704 31 31-től a 8704 31 99-ig és a 8704 90 00 99 vámtarifaszám alá tartozó áruszállító gépjármű belföldi forgalom számára történő vámkezelésére a budapesti 7. számú Vámhivatal;
u) az ingó vagyontárgyakkal kapcsolatos végrehajtási eljárás lefolytatására a megyeszékhelyen működő, Budapesten az 5. számú, Pest megyében a Budakörnyéki Vámhivatal"
(illetékes.)
(2) A Vhr. 69. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az (1) bekezdés n) pontjának 1. alpontjában kijelölt szakosított határátkelőhelyek egyidejűleg kötelesek külön jogszabály alapján elrendelt behozatali és kiviteli megfigyelési rendszert működtetni."
2. § A Vhr. 104. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A jövedéki törvény hatálya alá tartozó vámárukra/árukra - a kávé és a szeszes ital kivételével - magánvámraktár létesítési engedély nem adható ki. E rendelkezés alkalmazásában kávénak minősülnek a jövedéki törvény 3. § (3) bekezdés i) pontjában felsorolt, szeszes italnak minősülnek a jövedéki törvény 3. § (3) bekezdés d)-f) pontjaiban felsorolt pálinka, borpárlat és szeszes ital termékek."
3. § A Vhr. 109. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A vámhivatal a magánvámraktárban raktározott vámáru - belföldön nemzetközi eseményen való bemutatás céljából történő - ideiglenes kiraktározását - az e rendelet 104. §-ának (4) bekezdésében meghatározott kávé és szeszes ital kivételével - a szükséges ideig, legfeljebb azonban két hónap időtartamra engedélyezheti."
4. § A Vhr. 112. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az e rendelet 104. §-ának (4) bekezdésében meghatározott kávé és szeszes ital esetében a magánvámraktárra az egyszerűsített eljárás szabályai nem alkalmazhatók."
5. § A Vhr. 189. §-a (4) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az életvitelszerű külföldi tartózkodás magyar állampolgár esetén akkor állapítható meg, ha igazolja, hogy tartós (három hónapot) meghaladó külföldi tartózkodását az illetékes jegyzőnél vagy a magyar külképviseletnél a külön jogszabályoknak megfelelően bejelentette."
6. § A Vhr. 213. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (7) bekezdés számozása (8) bekezdésre módosul:
"(7) A tv. 132. §-a (5) bekezdésének c) pontja alapján feltételes halasztott vámfizetési engedély egy kérelmezőnek csak egyszer adható és - visszavonás hiányában - egy évig érvényes. Egy év után végleges engedély - kérelemre - akkor adható ki, ha a kérelmező a továbbiakban megfelel a tv. 132. (5) bekezdés a)-b) pontjaiban foglalt feltételeknek."
7. § A Vhr. az alábbi új 217/A. §-sal egészül ki:
"217/A. § A gyártási folyamat során felhasznált, de a termékbe be nem épülő (megsemmisülő) alap-, adalék- és segédanyagok után is engedélyezhető vámvisszatérítés. Ebben az esetben a vámvisszatérítési kérelemhez be kell mutatni a technológiai anyagfelhasználási normát. Az egyszerűsített eljárásban történő rendszeres visszatérítés esetén az országos parancsnokság, egyéb esetekben a vámkezelést végző vámhivatalok engedélyben állapítják meg az ezen anyagokra visszatéríthető összeg százalékos értékét."
8. § (1) A Vhr. 241. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Hatósági jogkörrel rendelkező vámhatóságok: az alsó fokú (helyi) szervek közül a vámhivatal, a vámhivatali kirendeltség, a nyomozó-, a szabálysértési hivatal, a Vámáruraktár, a középfokú szervek közül a vámszervezet fővárosi szerve és a vámszervezet területi szervei, a központi repülőtéri vámszerv (a továbbiakban: területi vámszervek), a Vám- és Pénzügyőrség Központi Járőrszolgálat Parancsnoksága, továbbá felsőfokú szerv a vámszervezet központi (országos) szerve, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, valamint az országos parancsnok."
(2) A Vhr. 241. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Hatósági jogkörrel nem rendelkező szervek: azok a középfokú szervek, amelyek feladata a vámszervek technikai, anyagi eszközökkel való ellátása, vámadatok számítástechnikai feldolgozása és a külkereskedelmi statisztika szolgáltatása, a vámkezeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzése, továbbá az állomány alapképzése és továbbképzése, valamint az egészségügyi, szociális, kulturális ellátás megszervezése."
9. § A Vhr. a következő 243/A. §-sal egészül ki:
"243/A. § A Vám- és Pénzügyőrség Központi Járőrszolgálat Parancsnoksága feladat- és hatáskörébe a tv. 174. §-ának a)-c), e), f) - kivéve: az utólagos, illetve a feltételtől függő vámkedvezmény elbírálásához szükséges ellenőrzési feladatok - és a g)-k) pontjaiba meghatározott ellenőrzési, őrzési és kísérési tevékenységek tartoznak."
10. § A Vhr. 265. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, továbbá a paragrafus az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a (2)-(4) bekezdések számozása (3)-(5) bekezdésre módosul:
"(1) A tv. 1. számú mellékletének 1. pontjában meghatározott mennyiségi kereteken belül természetes személy részére fuvarozó, posta vagy más természetes személy közreműködésével érkező vámáruk az alábbi esetekben vámkezelhetők:
a) ha a vámáru a kedvezményezett részére ellenszolgáltatás nélkül érkezik;
b) ha a vámáru a természetes személy részére ellenszolgáltatás ellenében a tv. 100-123. §-aiban biztosított vámmentességi jogcím alapján érkezik.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott jogcímeken kívül természetes személy részére ellenszolgáltatás ellenében érkező vámárut mennyiségére tekintet nélkül a tv. 1. számú mellékletének 2. pontjában foglaltak szerint kell vámkezelni."
11. § (1) A Vhr. 273. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
(4)[1] A vámjog részletes szabályainak megállapításáról szóló, többször módosított 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: együttes rendelet) 68. §-ának (11)-(12), valamint (14)-(15) bekezdéseiben foglalt rendelkezései, továbbá a rendelet 9. számú mellékletében közzétett szakvéleményminta alkalmazásának vámjogi szabályozása 1996. december 31-én veszti hatályát, a következők figyelembevételével:
A (11) bekezdésben megfogalmazott rendelkezés hatályának fenntartása azon, az együttes rendelet 83. § (1) bekezdésében részletezett kedvezményre jogosultságot szerzett személyi körre érvényesülnek, akik számára a tv. 113. § (1) bekezdése is változatlanul megőrizte a vámkedvezményre való jogosultságot. Az együttes rendelet 84. §-ában rögzített, kedvezményre jogosultságot szerzett személyi körön a tv. 113. § (5) bekezdésében hivatkozott személyi kört kell érteni."
(2) A Vhr. 273. §-a a következő új (14) bekezdéssel egészül ki:
"(14) A tv. 210. §-ának (2) bekezdése alapján bankgarancia nélkül kiadott működési engedély a vámügynököt csak korlátozott vámügynöki tevékenység folytatására jogosítja, vámügynöki tevékenysége keretében kezességvállalást csak az erre vonatkozó bankgarancia alapján kiadott külön engedélyben foglaltak alapján nyújthat."
12. § (1) A Vhr. 2. számú mellékletének 2.6.9. pontja (Hitelesítés) helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"A 11. rovatban a területi gazdasági kamaráknak kell a hitelesítést elvégezni."
(2) A Vhr. 3. számú melléklete 6.1. pontja az alábbiakkal egészül ki:
(6.1. Értékhatárok nemzeti valutában kifejezett összege
Nemzeti valuták | EUR 2 űrlap | Utazók személyes poggyásza | Kiscsomagok |
5110 ECU | 1025 ECU | 365 ECU) | |
"Szlovén tolár | 790 000 | 158 000 | 57 000" |
13. § (1) Az egyes jövedéki termékekre elrendelt zárjegy alkalmazásáról szóló - többször módosított - 31/1994. (XI. 18.) PM rendelet (a továbbiakban: PM r.) 7. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az importált termékre a zárjegy külföldön is felragasztható, e célból a zárjegy külföldre - ideiglenes kivitelben történő vámkezelés mellett - kiszállítható. A zárjegy nélküli importált terméket a belföldi forgalom számára történő vámkezelés előtt - a vámhivatal felügyelete és jegyzőkönyv felvétele mellett - az importőr köteles zárjeggyel ellátni. A zárjegyek a belföldi forgalom számára történő vámkezelés előtt legfeljebb 30 nappal korábban vehetők át. A zárjegy felhelyezésének tervezett időpontját, azt megelőzően legalább két nappal korábban, az illetékes vámhivatalnak be kell jelenteni. A zárjegy nélkül importált jövedéki termék - a zárjegy felhelyezéséig - csak vámraktárban raktározható."
(2) A PM r. 15. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) A 12. § (2) és (3) bekezdésében szereplő bizonylatokon kívül az importőr zárjegyfelhasználónak az elszámoláshoz csatolni kell]
"a) a zárjegy külföldön történő felhelyezése esetén a zárjegy ideiglenes kiviteléről, továbbá az ideiglenes kivitelből visszahozott zárjegyről, az importált termék vámraktárban történő beraktározásáról és/vagy a belföldi forgalom számára történő vámkezelésről készült vámokmányokat, valamint - a zárjegyek elszámolhatósága érdekében - a legkisebb kiszerelési egység megnevezését és mennyiségét tartalmazó nyilatkozatot,"
14. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak szerinti kivétellel - a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba. Rendelkezéseit a Vhr. - e rendelet - 1. § (1) bekezdésében megállapított 69. § (1) bekezdés b) és t) pontjai kivételével a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Az e rendelet 1. §-ának a Vhr. 69. § (1) bekezdés a) pontját megállapító rendelkezése, az e rendelet a 2-4. §-ai, a 6. §-a, a 8-9. §-ai, a 11. §-a és a 13. §-a a kihirdetés napján lép hatályba.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Vhr. 1. § (2) bekezdése, a 165. § (3) bekezdés utolsó mondata, a 217. § (4) bekezdése, valamint a 2. számú melléklet 2.5. pontjának (Nyomtatvány előállítása) első mondata hatályát veszti.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] A 156/1996. (X. 22.) Korm. rendelet 11. § 1. bekezdése az 1/1997. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg