18/1996. (XII. 29.) HM rendelet
a hivatásos és hadköteles katonák egyes költségtérítéseiről
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének e) pontjában és a hadköteles katonák szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 146. §-a (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján az egyes költségtérítések feltételeire és kifizetésére a következőket rendelem el:
I. Fejezet
A RENDELET HATÁLYA
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Magyar Honvédség (a továbbiakban: honvédség) katonai szervezeteire, illetőleg e szervezeteknél szolgálatot teljesítő hivatásos és szerződéses katonára (a továbbiakban együtt: hivatásos katona).
(2) A honvédségnél sor-, tartalékos és póttartalékos katonai szolgálatot teljesítőre (a továbbiakban együtt: hadköteles katona), a nyugállományú katonára és hozzátartozóira, illetőleg a hivatásos katonák hozzátartozójára e rendelet előírásait csak akkor kell alkalmazni, ha e rendelet megengedi, vagy elrendeli.
(3) Eltérő rendelkezés hiányában e rendeletet kell alkalmazni a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény végrehajtásáról rendelkező 140/1996. (VIII. 31.) Korm. rendelet 1. §-a (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt szervezetekhez a honvédségtől vezényelt hivatásos és szerződéses katonára.
II. Fejezet
KIKÜLDETÉSI KÖLTSÉGTÉRÍTÉSEK
Általános szabályok
2. § (1) A hivatásos és hadköteles katona belföldi szolgálati (hivatalos) kiküldetés teljesítése esetén az ezzel összefüggésben felmerülő többletkiadásai megtérítésére a Hszt.-ben, a Hkt.-ben és az e rendeletben meghatározott feltételek szerint jogosult kiküldetési költségtérítésre.
(2) A kiküldetési költségtérítés
a) napidíj,
b) utazási költség,
c) szállásköltség
címen állapítható meg.
3. § (1) E rendelet alkalmazásában belföldi szolgálati kiküldetést teljesít az a hivatásos és hadköteles katona, aki szolgálati feladatát, munkáját, parancs (belső intézkedés) alapján, a szolgálati helye szerinti helyőrség, állandó lakhelye vagy szokásos tartózkodási helye szerinti település (a továbbiakban együtt: állomáshely) közigazgatási határán kívül, az ország területén végzi. A kiküldetés szolgálati jellegének megállapítására és a kiküldetés végrehajtásának személyi menetlevélben történő elrendelésére az állományilletékes parancsnok jogosult. Ezt a hatáskört a helyettesére vagy más beosztott parancsnokra, vezetőre átruházhatja.
(2) Szolgálati érdekűnek kell tekinteni különösen a katonai szervezet kiképzési, magasabb készenlétbe helyezési, ellátási és más, az alaptevékenység körébe tartozó feladatokat, továbbá az állomáshelyen kívül töltött szabadságról, pihenőnapról, munkaszüneti napról történő visszarendeléssel összefüggő utazásokat.
(3) Nem minősül szolgálati kiküldetésnek a katonai szervezet állomáshelyének csapatmozgás során, kötelékben történő elhagyása és az e rendelet IV. fejezete szerinti egyéb utazás.
(4) A szolgálati hely és lakóhely közötti rendszeres (napi, heti vagy havi) helyközi utazás nem minősül szolgálati kiküldetésnek.
4. § A szolgálati kiküldetés alkalmával az utazással indokoltan eltöltött időt a szolgálatteljesítési időbe be kell számítani.
5. § A szolgálati kiküldetés megkezdése előtt a hivatásos és hadköteles katona részére az állományilletékes parancsnok előleget engedélyezhet. A felvett előleget a kiküldetés befejezését követő 8 napon belül kell elszámolni.
Napidíj
6. § (1) A Hszt. 111. §-a, a Hkt. 58. §-a és 60. §-a alapján a belföldi szolgálati kiküldetésen lévő hivatásos és hadköteles katona - az élelmezéssel kapcsolatos többletköltségeinek fedezetére - a hat órát meghaladó időtartamú távolléte esetén napidíjra jogosult.
(2) Nem folyósítható napidíj annak, aki a kiküldetés teljesítésének helyén - bármilyen címen - térítésmentes természetbeni élelmezési ellátásban részesül. A részbeni térítésmentes élelmezési ellátás (kötelező szállodai reggeli stb.) esetén a napidíjat reggeli címén 20%-kal, ebéd címén 45%-kal, vacsora címén 35%-kal kell csökkenteni.
7. § (1) A távollét időtartamának megállapításánál a menetrend szerinti közlekedési eszközön történő utazáskor a menetrendben feltüntetett indulás és érkezés közötti időtartamot kell alapul venni, amely az indulásnál és (vissza-) érkezésnél legfeljebb egy-egy órával kiegészíthető a munkahelyről (lakásról) az állomásra, illetve a visszautazásnál az állomásról a lakásra történő utazás alkalmával.
(2) A nem menetrend szerinti közlekedési eszközzel történő utazás esetén a távollét időtartamának megállapításakor az elindulás és érkezés tényleges időpontját és helyét kell figyelembe venni.
8. § A napidíj megállapítása során a kiküldetés tényleges (indokolt) időtartamát, a 6. § (2) bekezdése szerinti ellátottságot, illetőleg annak hiányát a kiküldetést elrendelő parancsnok a személyi menetlevélen igazolja.
Utazási költségek
9. § A hivatásos és hadköteles katona részére meg kell téríteni a szolgálati kiküldetése teljesítésével összefüggésben felmerült indokolt utazási (pl. vasúti menetdíj, utas- és poggyászbiztosítás, komphasználat, autópályadíj stb.) költségeit.
10. § (1) A szolgálati kiküldetés során az állományilletékes parancsnok által írásban (parancsban) meghatározott közlekedési eszköz vehető igénybe.
(2) A hivatásos és hadköteles katona - ha a feladata végrehajtása sérelmet szenvedne - az (1) bekezdés szerint engedélyezettől eltérő, költségesebb közlekedési eszközt is igénybe vehet, azonban az így felmerült többletköltség csak az útbaindító parancs módosításával számolható el.
(3) A hivatásos és tartalékos katonai szolgálatot teljesítő tiszt, főtiszt, tábornok és a vele együtt kirendelt hivatásos és hadköteles katona részére a magasabb komfortfokozatú (I. osztályú, Intercity és Eurocity stb.) közlekedési eszköz igénybevételét kell engedélyezni.
(4) Vonaton történő éjszakai utazás esetén hálókocsi is igénybe vehető a parancsnok engedélyével, ha az utazás 22 órától másnap reggel 6 óráig terjedő időben, legalább 4 óra megszakítás nélküli időtartamú.
11. § (1) A szolgálati kiküldetést teljesítő részére a ténylegesen felmerült utazási költség - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - számla, egyszerűsített számla alapján számolható el. Ha számla beszerzése többletköltséggel jár, vagy emiatt a szolgálati feladat végrehajtása sérelmet szenvedne, de az állományilletékes parancsnok engedélyezheti az utazási költség menetjegy alapján történő elszámolását.
(2) Nem számolható el utazási költség, ha a kiküldetés teljesítéséhez szolgálati gépjármű áll rendelkezésre, vagy a hivatásos és hadköteles katona térítésmentes utazásra jogosult, illetőleg az adott közlekedési eszközre érvényes szabadjeggyel rendelkezik. (3) A magántulajdonban lévő saját gépjármű szolgálati célra történő igénybevétele esetén a költségként elszámolható kiadások összege külön jogszabály szerinti nyilvántartás és elszámolás alapján fizethető ki.
(4) A CASCO biztosítással nem rendelkező, magántulajdonban lévő saját gépjármű szolgálati utazás céljára történő igénybevétele nem engedélyezhető.
Szállásköltség
12. § (1) A hivatásos és hadköteles katona, ha szolgálati kiküldetése idején állomáshelyére visszatérni azért nem tud, mert szolgálati feladatainak napközbeni befejezése nem áll módjában, vagy a szolgálati érdek egyébként indokolja, jogosult szálláshelyen, illetőleg szállodában történő elhelyezésre.
(2) Az igénybe vehető szálláshely, szálloda minőségi feltételeit az útbaindító parancsnok határozza meg.
(3) A szolgálati kiküldetés során elsősorban a honvédség által üzemeltetett katonai szálláshelyet (szállodát, nőtlen szállót, nővérszállót, üdülőt, vendégszobát; a hadköteles katona laktanyai elhelyezést stb.) kell igénybe venni.
13. § (1) A szolgálati kiküldetést teljesítő szállodai vagy egyéb kereskedelmi szálláshely jogszerű igénybevételét számlával vagy egyszerűsített számlával igazolt és személyi menetlevélen elszámolt költségeit a katonai szervezet (kiküldetést elrendelő szervezet) megtéríti.
(2) A szállásköltség címen a szokásos szobaáron felül elszámolható - ha tisztálkodásra más lehetőség nincs - a külön igénybe vett fürdőszoba használati díj, a kötelező reggeli ára, továbbá a gépkocsi parkolási (őrzési) díja, a szolgálati érdekű telefon, fax- és távirati költségek.
III. Fejezet
ÁTHELYEZETTEK ÉS VEZÉNYELTEK KÖLTSÉGTÉRÍTÉSEI
Általános szabályok
14. § (1) E fejezet rendelkezéseit kell alkalmazni a katonai szervezet más helységbe történő áttelepítése, vagy a hivatásos állományú katona szolgálat érdekében más szolgálati helyre történt áthelyezése, vezénylése eseteiben, ha - a Hszt. 216. §-ában foglaltakra is figyelemmel - a hivatásos katona szolgálati viszonyának módosítása a másik belföldi helységbe történő átköltözéssel jár, vagy járna.
(2) E fejezet rendelkezéseit kell alkalmazni az első beosztásba kinevezett hivatásos katona esetében is, ha első szolgálati helye a lakóhelyétől eltérő helyőrségben van.
(3) Az áthelyezett vagy vezényelt hivatásos katona részére járó költségtérítések folyósítását a fogadó katonai szervezet állományilletékes parancsnoka engedélyezi.
(4) E fejezet rendelkezései szerint áthelyezési költségtérítésekre nem jogosult az a hivatásos katona, akit saját kérelmére helyeznek át, vagy vezényelnek.
(5) Ha az azonos helyőrségbe áthelyezettek házastársak - az utazási költségtérítés kivételével - a költségtérítések mindkét házastárs részére 50-50%-ban folyósíthatók.
Költözködési költségtérítések
15. § (1) A hivatásos katonát - a 14. § szerinti feltételek esetében - az átköltözéssel felmerülő kiadásai megtérítésére, költözködési költségtérítés címén
a) a bútorok és az egyéb ingóságok szállítási költsége,
b) a saját és a vele közös háztartásban élő hozzátartozók egyszeri utazási költsége, és
c) költözködési átalány
illeti meg.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti szállítási költségként a számlával (egyszerűsített számlával) igazolt csomagolási, rakodási, fuvarozási és biztosítási költségeket kell megtéríteni. A szállításhoz elsősorban honvédségi szállítóeszközt kell igénybe venni.
(3) Az (1) bekezdés b) pontjában foglalt utazási költséget az áthelyezett (vezényelt) hivatásos katona szolgálati kiküldetésére vonatkozó szabályok szerint kell megtéríteni.
(4) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti költözködési költségátalány a nem vagy nehezen számszerűsíthető költségek, a bútorok és egyéb ingóságok fokozott elhasználódásának, továbbá a (2)-(3) bekezdés szerint meg nem térülő kiadások megtérítését szolgálja.
16. § (1) A költözködési költségátalány összege az illetményalap 100%-a. Ha a hivatásos katona másfél szobánál nagyobb, de a korábbi lakásával azonos szobaszámú lakásba költözik, a költözködési átalány összege az illetményalap 150%-a.
(2) Ha a hivatásos katona olyan lakásba költözik, amelynek szobaszáma az átköltözés előtti lakása ténylegesen használt szobaszámától eltér az eltérés mértékéig - az (1) bekezdés szerinti összegnél - szobánként 20%-kal, félszobánként 10%-kal magasabb összegű költözködési átalányra jogosult.
Egyéb költségtérítések
17. § (1) Ha az átszervezés miatt átköltöző hivatásos katona gyermeke a tanulmányai folytatásához az átköltözés következtében kollégiumi elhelyezést kénytelen igénybe venni - a tanintézeti oktatás idejére -, a kollégiumi díj és a kollégiumból való havi egyszeri haza- és visszautazás ténylegesen felmerült költségének megtérítésére jogosult.
(2) A kollégiumi elhelyezés vagy honvédségi szálláshely hiányában az átköltöző hivatásos katona gyermeke albérleti díj hozzájárulásra, vagy a naponkénti utazási költségtérítésre (tanulóbérlet-térítés) jogosult. Az albérleti díj hozzájárulás címén az igazoltan kifizetett albérleti díj folyósítható, ennek összege azonban nem haladhatja meg a külön jogszabály szerinti maximális diákotthoni térítési díjat.
(3) A térítési díjakat, az áthelyezett hivatásos katona költségtérítésre jogosult gyermeke részére az állományilletékes pénzügyi és számviteli szolgálat - a megfelelő igazolás (számla) ellenében - fizeti ki.
18. § Annak az átszervezés miatt áthelyezett hivatásos katonának, akinek a vele költöző gyermeke elhelyezésére csak a honvédségen kívüli szerv által fenntartott óvodában, bölcsődében van lehetősége, az óvodai-bölcsődei elhelyezés igazolt költségeit - az élelmezési nyersanyagköltség kivételével - a katonai szervezet a hivatásos katona szociális helyzetének figyelembevételével részben vagy egészben megtéríti. E térítési díj összege nem haladhatja meg havonta az illetményalap 15%-át.
19-20. §[1]
A szolgálatteljesítés helyére (munkába) járással kapcsolatos helyközi utazási költségtérítés
21. § A hivatásos katonáknak a szolgálatteljesítés helyére (munkába) járással (a továbbiakban: munkába járással) kapcsolatos helyközi utazás költségei megtérítésére a munkavállalókra vonatkozó jogszabályokat az e fejezetben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
22. § A hivatásos katona részére helyközi munkába járással kapcsolatos költségtérítések kifizetését - figyelemmel a Hszt. 216. §-ában foglaltakra - az állományilletékes parancsnok engedélyezi.
23. § (1) Az állományilletékes parancsnok a 19. § szerinti ellátás helyett akkor engedélyezheti a helyközi munkába járás többletköltségei indokoltan felmerülő teljes összegének megtérítését, ha a hivatásos katona a szolgálat érdekében történt áthelyezése (vezénylése) következtében a jogos lakásigény mértékének megfelelő HM rendelkezésű lakás hiánya miatt családjától különélni kényszerülne. Ez esetben a szolgálatteljesítés helye szerinti helységben a helyi munkábajárási utazási költségét is meg kell téríteni.
(2) Az áthelyezett hivatásos katona részére nem számolható el az (1) bekezdés szerinti utazási költség a 20. § (3) bekezdés szerinti esetekben.
24. § (1) Ha a hivatásos katona a helyközi munkába járáshoz a saját gépjárművet veszi igénybe, az állományilletékes parancsnok engedélyezheti a felmerülő és külön jogszabály szerint elszámolható kiadásai megtérítését, ha ezzel a katonai szervezet költségmegtakarítást ér el.
(2) Nem számolható el a munkába járási költség annak, aki bármely más címen térítésmentes személyszállításban részesül.
(3) Az állományilletékes parancsnok engedélyezheti - az egyéb utazásokra vonatkozó szabályok szerint - az utazási többletköltségek elszámolását, ha a szolgálati feladatok végrehajtása miatt a szokásos munkarendtől eltérő időpontban kell a szolgálatteljesítés helyén jelen lenni, és emiatt utazási többletköltség merül fel.
25. § Ha az állományilletékes parancsnok a hadköteles katona laktanyán kívüli elhelyezését a Hkt. 61. §-ában foglaltak szerint szolgálati érdekből engedélyezi, a szolgálatteljesítés helyére járással kapcsolatos utazási költségek megtérítését is engedélyezheti.
IV. Fejezet
EGYÉB UTAZÁSOK KÖLTSÉGTÉRÍTÉSEI
Általános szabályok
26. § A rendelet alkalmazása tekintetében egyéb utazásnak minősül a hivatásos és hadköteles katona minden olyan belföldi utazása, amely nem minősül szolgálati (hivatali) utazásnak, de az a szolgálatteljesítésével összefüggésben szükséges, és annak költségeit a honvédség részben vagy egészben átvállalja.
27. § Az egyéb utazások elrendelését, továbbá a költségek megtérítését az állományilletékes parancsnok, illetőleg a költségeket viselő katonai szervezet parancsnoka - az igénybe vehető közlekedési eszköz megjelölésével - parancsban rendeli el. A költségek elszámolását a pénztárbizonylaton (személyi menetlevél stb.) az állományilletékes parancsnok engedélyezi.
28. § Eltérő rendelkezés hiányában az e fejezetben említett egyéb utazások alkalmával a hivatásos katona részére a költségvetési szervek és intézmények főfoglalkozású alkalmazottját megillető kedvezményes árú menetdíj számolható el, függetlenül attól, hogy a kedvezményt igénybe veszi-e vagy sem.
A katonai fegyelmi eljárás során idézettek utazásai
29. § (1) A fegyelmi eljárás keretében indokolt egyéb utazások elrendelése, illetőleg engedélyezése a fegyelmi jogkört gyakorló parancsnok vagy felhatalmazása alapján a vizsgáló hatáskörébe tartozik.
(2) A fegyelmi eljárás keretében a hivatásos és hadköteles katona az eljárás által indokolt utazásához az állományilletékes parancsnok útielőleg kifizetését engedélyezheti.
(3) A hivatásos és hadköteles katona részére a fegyelmi eljárás keretében felmerült utazási, élelmezési és szállásköltségeket a 6-13. §-okban foglalt szabályok szerint kell elszámolni.
Az egészségügyi ellátással kapcsolatos utazások
30. § A hivatásos és hadköteles katona a 9-11. §-okban foglalt szabályok szerint jogosult külön rendelkezésben meghatározott egészségügyi ellátással kapcsolatos utazási költségeinek a megtérítésére.
31. § (1) A hivatásos és hadköteles katona részére a 9-11. §-okban foglalt rendelkezések szerint meg kell téríteni a szakorvosi ellátás, kórházi gyógykezelés, gyógyfürdői ápolás, gyógyászati segédeszközzel való ellátás, térítésmentes gyógyüdülői, szanatóriumi utókezelés (kondicionálás, regenerálás) céljából történő utazások költségeit.
(2) A hivatásos katonával közös háztartásban élő katonai egészségügyi ellátásra jogosult közeli hozzátartozója részére az (1) bekezdés szerinti utazási költségek megtéríthetőek, ha a hozzátartozó, saját jogcímen társadalombiztosítási szolgáltatásra nem jogosult, vagy ezt a jogát már kimerítette.
A ruházati ellátással kapcsolatos utazások
32. § A hivatásos katona egyenruházati cikkeinek készítésével, beszerzésével, illetőleg kötelező felszerelési tárgyak vásárlásával kapcsolatos utazási költségeit - ha a helyőrségben ilyen beszerzési lehetőség nincs - a 9-11. §-okban foglaltak szerint évente legfeljebb 3 alkalommal kell megtéríteni.
A továbbtanuló hivatásos katona utazási költségei
33. § A rendelet alkalmazása szempontjából a továbbtanuló hivatásos katona egyéb utazásának kell tekinteni az oktatási intézmény által szervezett tanfolyamra, képesítést nyújtó levelező oktatásra, tudományos fokozat megszerzésére irányuló felkészülés kötelező foglalkozásaira, vizsgáira, összevonásaira való utazásokat.
34. § A Hszt. 73. §-ának (2) bekezdése alapján továbbképzésre, átképzésre kijelölt (kirendelt) hivatásos katona részére a belföldi kiküldetés (vezénylés) szabályai szerint meg kell téríteni a ténylegesen felmerült és igazolt költségeit.
35. § A Hszt. 74. §-ában foglaltak szerint részben vagy egészben megtéríthető az oktatásban (képzésben) részt vevő hivatásos katona ezzel kapcsolatos utazási és szállásköltsége, ha az illetékes parancsnok a hivatásos katonával tanulmányi szerződést kötött.
A helyi szolgálati utazások
36. § (1) A hivatásos és hadköteles katona jogosult a szolgálatteljesítés helye szerinti helyőrség közigazgatási határán belül a szolgálati feladat elvégzésével kapcsolatosan felmerülő (számlával, egyszerűsített számlával) igazolt utazási és egyéb járulékos (parkolási) költségei megtérítésére.
(2) A helyi szolgálati utazáshoz taxi, CASCO biztosítással rendelkező saját vagy más bérelt gépjármű csak az állományilletékes parancsnok előzetes engedélyével vehető igénybe.
(3) Nem számolható el helyi szolgálati utazással kapcsolatos költségtérítés, ha a katonai szervezet a szolgálati feladat végrehajtásához térítésmentesen járművet, bérletet, előreváltott menetjegyet (utalványt) biztosít.
A hadköteles katona utazási kedvezménye
37. § (1) A hadköteles katonát a külön jogszabály szerint meghatározott számú ingyenes vasúti utazás illeti meg. Az állományilletékes parancsnok a helyközi (távolsági) menetrend szerint közlekedő autóbusz, ugyanilyen számú térítéses igénybevételét engedélyezheti. Az autóbusz igénybevétele akkor engedélyezhető, ha a hadköteles katona szolgálatteljesítésének helye és a lakóhelye közötti útvonalon részben vagy egészben közforgalmú vasúti közlekedés nincs.
(2) A távolsági autóbusz igénybevételének (1) bekezdés szerinti engedélyezése esetén a kedvezményes menetdíjat a hadköteles katona részére a katonai szervezet arra az útszakaszra téríti meg, amelyen vasúti közlekedés nincs.
38. § (1) A hadköteles katona a díjtalan utazásra jogosító menetokmányán (a külön e célra kiállított szabadságolási igazolványán) a személyi adatokon kívül fel kell tüntetni:
a) az engedélyezett közlekedési eszköz megnevezését;
b) az oda- és visszautazás induló és célállomását;
c) a szabadság (eltávozás) kezdő és befejező időpontját, amelyen belül a szabadságolási igazolvány egyszeri díjtalan oda- és visszautazásra felhasználható.
(2) Az (1) bekezdés szerinti menetokmányt sorszámozott, szigorú számadásra kötelezett nyomtatvány felhasználásával kell kiállítani.
V. Fejezet
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
39. § E rendelet alkalmazásában az átszervezésen az Országgyűlés vagy Kormány döntésén alapuló szervezeti (diszlokációs) változást kell érteni.
40. § A hivatásos állományból nyugállományba helyezett személyt rászorultsága esetén legfeljebb egy alkalommal megilletik a 14-16. §-okban meghatározott költségtérítések, ha az átköltözés a végleges letelepedésül megválasztott településre történik. A költségtérítés kifizetését az átköltözés előtti lakás helye szerinti illetékes helyőrségparancsnok engedélyezi.
41. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg visszavonom:
- a természetbeni élelmezési ellátás kiterjesztéséről szóló 35/1988. (HK 19.) HM utasításnak a hivatásos és hadköteles katonákat érintő rendelkezéseit, továbbá annak 3. §-át;
- a belföldi szolgálati kiküldetést teljesítők élelmezési ellátásáról és a fizethető költségtérítésekről szóló 51/1989. (HK 12.) HM utasításnak a hivatásos és hadköteles katonákat érintő rendelkezéseit, továbbá annak 8. §-át;
- a fegyveres erők sorállományú tagjainak kedvezményes helyközi utazásáról szóló 3/1983. (HK 4.) HM utasítást;
- a Magyar Honvédség átalakításával érintett állomány egyes járandóságairól szóló 66/1995. (HK 1/1996.) HM utasítás 6-7. §-át.
Lábjegyzetek:
[1] Az 18/1996. (XII. 29.) HM rendelet 19-20. §-át a 20/2000. (VIII. 15.) HM rendelet 8. §-a hatályon kívül helyezte