55/1996. (XII. 27.) NM rendelet
az Országos Mentőszolgálatról
Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 37. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:
1. § (1) A mentésügy állami országos intézménye a Népjóléti Minisztérium közvetlen felügyelete alatt álló Országos Mentőszolgálat (a továbbiakban: OMSZ). Az OMSZ vezetője a főigazgató.
(2) Az OMSZ működése az ország egész területére kiterjed. Az OMSZ egyes feladatait az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat külön jogszabály szerint illetékes intézete által kiadott engedélye alapján betegszállítást végző szervezetekkel szerződés alapján együttműködve is elláthatja.
2. § (1) Mentés céljából - a (2) bekezdésben meghatározott esetekben - bárki hívhat mentőt. Betegszállítás az e célra területileg meghatározott telefonszámon, ennek hiányában, illetve a mentés bármely esetben az ország egész területén egységes sürgősségi távbeszélő hívószámon kérhető. A mentés valamennyi egyéb, az OMSZ által ellátott feladattal szemben elsőbbséget élvez.
(2) Az OMSZ hívása indokolt mentés céljából:
a) életveszély, vagy annak gyanúja esetén,
b) minden heveny, akut tünetekkel járó megbetegedés, illetve egészségkárosodás esetén, ha a sürgősségi orvosi szakellátás (oxyológiai ellátás) késlekedése életveszélyhez, maradandó egészségkárosodáshoz, vagy a gyógyulás elhúzódásához vezet, vagy vezethet,
c) személyi sérüléssel járó baleset, tömeges baleset, katasztrófa esetén,
d) csak orvosi beavatkozással csillapítható, heveny fájdalom vagy egyéb súlyos egészségkárosodásra utaló tünet esetén,
e) a beteg elmeállapotának saját vagy mások életét, testi épségét vagy környezetét veszélyeztető akut zavara esetén, amely azonnali pszichiátriai intézeti gyógykezelést igényel,
f) szülőnő és újszülött első egészségügyi szakellátása, illetve őrzött szállítása érdekében.
(3) Lakáson, munkahelyen bekövetkezett, illetőleg jelentkező, a (2) bekezdés b), d) és e) pontjaiban említett események, illetve állapotok miatt elsődlegesen orvost kell értesíteni, ha az késedelem nélkül elérhető. Egyéb esetben az OMSZ igénybevételéről kell gondoskodni.
(4) Egészségügyi intézmény akkor lehet az OMSZ által végzett mentés helyszíne, ha ott a beteg állapotának megfelelő ellátás személyi és/vagy tárgyi feltételek hiányában nem biztosítható.
(5) Ha a bejelentés alapján nem dönthető el egyértelműen, hogy mentőegység kiküldése szükséges-e, az OMSZ eljáró dolgozója köteles haladéktalanul intézkedni a beteg orvosi ellátása iránt.
(6) Ha a beteg azonnali orvosi ellátásra szorul az orvos, illetve mentőtiszt nélküli mentőegység a helyszíni viszonyok függvényében segélykocsit kér, vagy a beteget haladéktalanul bemutatja a legközelebbi orvosnak (háziorvos, ügyeletes orvos, rendelőintézeti, illetve kórházi orvos). A mentőegység a továbbiakban az orvos utasítása szerint jár el.
3. § (1) Azonnali, sürgős gyógyintézeti ellátásra szoruló beteget az állapotának megfelelő ellátásra alkalmas legközelebbi gyógyintézetbe kell szállítani.
(2) Váratlanul kialakult, illetve várhatóan kialakuló, a helyszínen mentési készenlétet igénylő veszélyhelyzetben a helyszínen intézkedő hatóság kérheti mentőegység kiküldését a helyszín egészségügyi biztosítására.
(3) Az OMSZ nagy baleseti veszéllyel, illetve sok ember részvételével járó esemény helyszínén - térítés ellenében - mozgóőrséget tarthat. Mozgóőrséget a mentési készenlétet igénylő rendezvényekre a területileg illetékes mentőállomástól írásban kell kérni, a térítési kötelezettségvállalás feltüntetésével.
4. § (1) Az OMSZ mentő és betegszállító járműveit mentésre, betegszállításra, mozgóőrségre, szervátültetéssel kapcsolatos sürgős szállításra lehet igénybe venni. Az OMSZ főigazgatója vagy az általa megbízott személy rendkívül indokolt esetben a mentő és a betegszállító járművek más célú igénybevételét is engedélyezheti.
(2) Az OMSZ emblémáját e rendelet melléklete tartalmazza. Az emblémát az OMSZ mentődolgozók szolgálati ruházatán, az OMSZ valamennyi önálló szervezeti egységének bejáratánál, gépjárművén és légi járművén el kell helyezni.
5. § Ez a rendelet 1997. január 1-jén lép hatályba. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az Országos Mentőszolgálatról szóló 3/1972. (I. 22.) EüM rendelet , a betegszállítás rendelésének és feltételrendszereinek szakmai szabályairól szóló 23/1995. (VI. 29.) EüM rendelet 9. §-ának (2) bekezdése, valamint az Országos Mentőszolgálatról szóló 3/1972. (I. 22.) EüM rendelet végrehajtásáról szóló 7/1972. (Eü K. 4.) EüM utasítás.