Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

57/1996. (XII. 29.) NM rendelet

az orvosi rehabilitációs ellátás keretében történő gyógyfürdőellátások rendeléséről, valamint az ellátásokhoz nyújtott társadalombiztosítási támogatás elszámolásának rendjéről[1]

A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező, többször módosított 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 19/D. §-ának (7) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) Az R. 19/D. §-ának (1) bekezdése szerinti orvosi rehabilitációs ellátás keretében rendelt gyógyfürdőellátások kódszámát e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2) Az R. 19/D. §-ának (1) bekezdése szerinti gyógyfürdőellátások rendelésére jogosult orvosok körét, a rendelésre vonatkozó orvosszakmai szabályokat, a kezelések kiszolgálásához szükséges szakmai követelményeket e rendelet 2. és 3. számú mellékletei tartalmazzák.

2. § (1) A gyógyfürdőellátások társadalombiztosítási támogatással történő rendelésére a gyógyszerek rendelésére és támogatásának elszámolására vonatkozó szabályokat az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Társadalombiztosítási támogatással - a 10. § (3) bekezdésére is figyelemmel - a gyógyfürdőellátások sorszámmal ellátott Gyógyfürdőutalvány elnevezésű nyomtatványon (a továbbiakban: utalvány) rendelhetők. Az utalvány két fejlécből és 15 szelvényből áll.

(3) Utalványtömböt az illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztártól (a továbbiakban együtt: MEP) lehet igényelni. A fejléceket tartalmazó felhasznált utalványtömb tőpéldányait a MEP részére vissza kell szolgáltatni.

(4) Egy utalványon csak egyfajta gyógyfürdőellátás rendelhető. Az utalvány fejléceinek tartalmaznia kell a beteg nevét, a társadalombiztosítási azonosító jelét, a gyógyfürdőellátást nyújtó szolgáltató (a továbbiakban: gyógyfürdő) megnevezését, a gyógyfürdőellátás kódszámát, a rendelt kezelések számát, az utalvány kiállításának dátumát, az orvos aláírását, személyi bélyegzőjének és munkahely azonosító bélyegzőjének olvasható lenyomatát. A szelvénynek tartalmaznia kell a kiállítás dátumát, a gyógyfürdőellátás kódszámát és az orvos személyi bélyegzőjének olvasható lenyomatát.

(5) Ha az orvos egy kúra keretében 15 kezelésnél kevesebbet rendel, a fennmaradó szelvényeket áthúzásával érvényteleníti.

3. § (1) Az egy kúra keretén belül nyújtott gyógyfürdőellátások - a kezelés fajtájától függetlenül - ugyanazon gyógyfürdőben vehetők igénybe, amennyiben a gyógyfürdő valamennyi rendelt kezelésfajtát kiszolgáltatja.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából az azonos gyógyfürdő által különböző helyszínen kiszolgált gyógyfürdőellátások ugyanazon gyógyfürdőben igénybe vett ellátásnak minősülnek.

(3) A gyógyfürdőellátás igénybevételét az utalvány kiállításának napjától számított egy hónapon belül meg kell kezdeni.

(4) Amennyiben a gyógyfürdőellátás igénybevételét a biztosított az egészségi állapotában bekövetkezett változás miatt indokoltan megszakítja, a rendelő orvos az utalványnak az R. 19/D. §-ának (3) bekezdése szerinti érvényességét egy ízben a lejártát követő hat héttel meghosszabbíthatja. A meghosszabbítás tényét az orvos az utalvány fejlécén és a még fel nem használt szelvényeken személyi bélyegzőjének lenyomatával és a meghosszabbítás dátumának feltüntetésével igazolja. A meghosszabbítás okát az orvos a biztosítottról vezetett egészségügyi nyilvántartásában rögzíti.

4. § (1) A gyógyfürdőellátások rendelését az orvos rögzíti a biztosítottra vonatkozó egészségügyi nyilvántartásban.

(2) Az R. 19/D. §-a (1) bekezdésének a)-h) pontjai szerinti gyógyfürdőellátások esetén az utalványhoz mellékelni kell a szakmai előírások feltüntetésére szolgáló kezelőlapot is, amelyen a gyógyfürdő a gyógyfürdőkezelések megtörténtét igazolja. A kezelőlap az orvos dokumentációját képezi.

5. § (1) A gyógyfürdőellátás keretében az R. 19/D. §-a (1) bekezdésének a)-h) pontjai szerinti gyógyfürdőellátások közül egy kúraként maximum 15 alkalomra rendelhető bármely kezelésfajta.

(2) A komplex gyógyfürdőellátás keretén belül egy kúraként az R. 19/D. §-a (1) bekezdésének a)-h) pontjai szerinti gyógyfürdőellátások közül legalább két, de legfeljebb négy különböző fajta kezelés rendelhető, kezelésfajtánként legfeljebb 15, 18 év alattiak részére 10 alkalomra.

(3) A (4) bekezdésben foglalt kivétellel ugyanazon betegség miatt naptári évenként csak egy kúra rendelhető.

(4) Az R. 19/D. §-a (1) bekezdésének j) pontja szerinti gyógyfürdőellátás esetén naptári évenként - a kezelés okától függetlenül - legfeljebb hat kúra rendelhető, kúránként maximum 15 alkalomra.

6. § Komplex gyógyfürdőellátást társadalombiztosítási támogatással az a gyógyfürdő szolgálhat ki, amelyik rendelkezik folyamatos reumatológiai, fizioterápiás vagy mozgásszervi rehabilitációs szakorvosi ellátással. A gyógyfürdő szakorvosa köteles a biztosítottról kórlapot vezetni, kezelőlapot kiállítani, és a kezelés befejezésekor zárójelentést készíteni.

7. § (1) A gyógyfürdő a kezelések napján az aznapi kezeléseknek megfelelő kódszámú szelvényt az utalványról leválasztja. Az utolsó kezelés napján az utalvány fejléce a gyógyfürdőnél marad.

(2) Társadalombiztosítási támogatás csak az e rendelet 2. § (4) bekezdésének megfelelően felírt utalvány alapján számolható el. A szelvény hátoldalának tartalmaznia kell a kezelés igénybevételének a napját és a gyógyfürdő bélyegzőjének olvasható lenyomatát.

8. § (1) A rendelő orvos a biztosítottat tájékoztatja a gyógyfürdőellátások igénybevételének módjáról.

(2) A gyógyfürdő a biztosítottat tájékoztatja a gyógyfürdőellátások kiszolgálásának rendjéről.

9. § A MEP-pel szerződéses kapcsolatban álló gyógyfürdők körét és azok szolgáltatásait, valamint az azokban bekövetkezett változásokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a Népjóléti Közlönyben közzéteszi.

10. § (1) Ez a rendelet 1997. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a gyógyfürdőellátások rendeléséről, a társadalombiztosítási támogatás összegéről és az elszámolás módjáról szóló 5/1993. (II. 12.) NM rendelet , és az ennek módosításáról rendelkező 19/1993. (X. 22.) NM rendelet , valamint a 19/1994. (X. 26.) NM rendelet.

(2) Az e rendelet hatálybalépését megelőzően felírt, de a rendelet hatálybalépését követően beváltott utalványokra a beváltás ideje szerinti, ÁFÁ-val növelt mértékű társadalombiztosítási támogatás számolható el.

(3)[2] Az e rendelet hatálybalépésekor alkalmazott utalványokon gyógyfürdőellátás 1997. június 30-ig rendelhető.

1. számú melléklet az 57/1996. (XII. 29.) NM rendelethez

Kezelés kódszámaKezelés megnevezése
01Termál gyógymedence, hévízi tófürdő
02Termál kádfürdő
03Iszappakolás, iszapfürdő
04Súlyfürdő
05Szénsavas fürdő
06Orvosi gyógymasszázs
07Víz alatti vízsugármasszázs
08Víz alatti csoportos gyógytorna
09Komplex gyógyfürdőellátás
10Csoportos gyógyúszás 18 éves kor alatt

2. számú melléklet az 57/1996. (XII. 29.) NM rendelethez

01-09 kódszámú gyógyfürdőkezelések

Rendelheti: reumatológus és/vagy fizioterápiás szakorvos

mozgásszervi rehabilitációs szakorvos

Rendelhető: Krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai betegségek és perifériás érbetegségek - melyek megfelelő folyamatos gyógykezelés és gondozás ellenére jól dokumentálható, jelentékeny funkcióromlást okoznak - funkció javítását szolgáló rehabilitációs kezelések céljából. A rendeléskor a diagnózis mellett a beteg egészségügyi nyilvántartásában fel kell tüntetni a rehabilitációt indokló funkciókárosodást és annak mértékét. A komplex kúra végén dokumentálni kell az elért funkcionális eredményt.

3. számú melléklet az 57/1996. (XII. 29.) NM rendelethez

10 kódszámú gyógyfürdőellátás

Rendelheti: szakmailag illetékes szakorvos

Rendelhető:

Betegségcsoport megnevezéseBetegségcsoport sorszáma
Congenitális vitiumok1.
Primer juvenilis hypertonia2.
Asthma bronchiale3.
Cystas fibrosis4.
Strukturális gerinc deformitás5.
Mellkas deformitás6.
Perthes-kór7.
Obesitas (szövődménnyel)8.
Központi és perifériás idegrendszeri károsodás/sérülés9.
Juvenilis chronikus arthritis (JCA)10.
Haemophylia11.
Veleszületett és szerzett súlyos végtaghiányok12.

A gyógyúszás rendelésének javallatai és ellenjavallatai az egyes betegségcsoportokban:

1. Congenitalis vitiumok

Javallat:

A) Nem operált congenitalis vitiumok jelentős cyanosissal nem járó csoportja.

B) Szívműtét után három hónappal.

a) Egy éven keresztül minden esetben.

b) Egy év után akkor, ha az alábbi paraméterek bármelyike is fennáll:

- csökkent fizikai teljesítőképesség PWC 170 1,5W/Ts kg-nál kisebb, vagy a 3 perces intenzív futással megtett távolság nem emelkedett;

- VC nyugalmi értéke 70% alatt;

- terheléses vizsgálat után a BE 6-nál nagyobb;

- nagyfokú gerinc és/vagy mellkas deformitás.

Ellenjavallat:

A) Nem operált vitiumok azon csoportja, melyben a fizikai tevékenységnek gátat szab az alapbetegség súlyossága (pl. súlyos aorta stenosis, coarctatio aortae, csökkent tüdőkeringéssel járó formák).

B) Postoperativ maradványtünetek.

C) Cardiomyopathia.

D) Ritmuszavarok.

2. Primer juvenilis hypertonia

Javallat:

A nyugalmi vérnyomásérték ismételten mérve 140/90 Hgmm-nél nagyobb és 1 W/kg-os terhelésnél 160/100 Hgmm fölé emelkedik.

Ellenjavallat:

A systoles nyugalmi vérnyomás tartósan 180 Hgmm felett van.

3. Asthma bronchiale

Javallat:

A) Terhelési próba PWC 170 1,5 W/kg alatt, a 3 perces futás után PEF érték 85% alatt.

B) Nyugalmi VC 80% alatt van.

C) Mellkas deformitás/strukturális gerinc deformitás is fennáll.

D) Profilaktikus gyógyszerszedés mellett az akut kezelést igénylő roham havonta több mint négyszer fordul elő.

4. Cystas fibrosis

Javallat:

A légúti váladék eltávolítása után (légzéstechnika, posturalis drainage, mellkas vibráció) az alábbiak bármelyike esetén:

- PWC 170 1 W/kg alatt van terheléses próba során;

- BE eltérés 5-nél nagyobb, a terheléses vizsgálat után;

- nyugalmi VC 80% alatt van;

- PEF érték futás után 80% alatt marad.

5. Strukturális gerinc deformitás

Javallat:

- strukturális scoliosis;

- M.Scheurmann.

6. Mellkas deformitás

Javallat:

- sternum-gerinc távolsága 1/4-del kisebb az életkori értékhez viszonyítva;

- szív konfigurációs eltérés áll fenn;

- gyógyúszás kontraindikációját nem képező EKG eltérés;

- VC 70% alatt.

7. Perthes-kór

Javallat:

A betegség radiológiai vizsgálattal megerősített diagnózisa.

8. Obesitas szövődménnyel

Javallat:

- lányoknál 30%, fiúknál 25% feletti zsírtömeg;

- olyan mértékű vázrendszeri elváltozás, mely miatt más intenzív fizikai aktivitás nem végezhető;

- hypertonia az 1. és 2. pontban felsorolt feltételekkel.

9. Központi és perifériás idegrendszeri károsodás/sérülés

Javallat:

Amennyiben a beteg más kondíciót javító fizikai tevékenységet nem végezhet.

10. JCA

Ellenjavallat:

- JCA szisztémás és szemészeti tünetei,

- az ízületek gyulladásának aktív fázisa.

11. Haemophylia

12. Veleszületett és szerzett súlyos végtaghiányok

Javallat:

Ha az elváltozás az önálló életvitelben akadályozó, és a beteg más, kondíciót javító fizikai tevékenységet nem végezhet.

A gyógyúszás rendelésének általános ellenjavallatai:

A gyógyúszást tartósan kizáró állapotok és betegségek esetén:

- az értelmi fogyatékosság olyan foka, amely az összetett mozgáskivitelezést gátolja, és a kooperáció hiánya;

- epilepszia, ha gyakoriak a nappali rohamok, és az egyéni felügyelet nem biztosítható;

- teljes incontinencia.

A gyógyúszást átmenetileg kizáró betegségek:

- akut megbetegedések;

- lázas állapotok;

- fertőző betegségek.

A gyógyúszás előtti és alatti kontrollvizsgálatok, és azok gyakorisága:

A gyógyúszás általános feltételei:

A) Életkor: attól az életkortól kezdve, amikor a beteg elérte a megfelelő vízbiztonságot, víztisztaságot és a megfelelő kooperációs mozgási készséget.

B) A csoport létszáma 6 és 20 fő közötti, a foglalkozás gyakorisága és tartama minimálisan heti kétszer egy óra legyen.

C) Módszer: a beutaló orvos és a gyógyúszást vezető szakember együttesen határozza meg, és a gyógyúszást vezető szakember köteles betartani a szakorvos által előírt terhelési és időparamétereket.

A gyógyúszás szolgáltatásához szükséges szakmai követelmények:

A) Szakember: csoportos gyógyúszást vezethet úszásoktatói képesítéssel rendelkező gyógytestnevelő, azon testnevelő és úszásoktató, aki a gyógyúszómesteri tanfolyamot elvégezte.

B) Csoportos gyógyúszást azon gyógyfürdőben és gyógyfürdő-szolgáltatást nyújtó közfürdőkben lehet szervezni, ahol a vízhőmérséklet 25 Celsius fok feletti.

C) A szolgáltatást nyújtó intézmény köteles gondoskodni az orvosi sürgősségi ellátás feltételeiről.

Lábjegyzetek:

[1] Az 57/1996. (XII. 29.) NM rendelet 10. § 3. bekezdése a 9/1997. (IV. 29.) NM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] Az 57/1996. (XII. 29.) NM rendelet 10. § 3. bekezdése a 9/1997. (IV. 29.) NM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

Tartalomjegyzék