Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/1997. (VII. 18.) MüM rendelet

a polgári szolgálatot teljesítők oktatásáról, egyes juttatásairól, valamint a polgári szolgálatot teljesítőket foglalkoztató szervek nyilvántartásának egyes kérdéseiről

A polgári szolgálatról szóló 1997. évi XXI. törvény (a továbbiakban: Pszt.) 59. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás, továbbá az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 16. §-ának (1) bekezdése alapján a következőket rendelem el:

A polgári szolgálat alatti oktatás

1. § A Pszt. 24. §-a (1) bekezdésében előírt oktatás a polgári szolgálatot teljesítő jogaira és kötelezettségeire vonatkozó ismeretekre terjed ki.

2. § (1) A szolgálat első napján tartandó oktatásról - a Munkaügyi Minisztérium által kiadott tematika alapján - a polgári szolgálatot teljesítőt foglalkoztató szerv székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ (a továbbiakban: munkaügyi központ) gondoskodik.

(2) A foglalkoztató szervezetekkel úgy kell a munkavégzés kezdő időpontjában megállapodni, hogy az közvetlenül az oktatás befejezését követő munkanapra essék.

(3) Az oktatás során ismertetett anyag elsajátítását megfelelő konzultációval is biztosítani kell. Az oktatáson való részvételt jelenléti ívvel kell igazolni.

(4) Ha a polgári szolgálatot teljesítő munkájának ellátásához valamilyen szakismeret elsajátítása szükséges, annak általa történő megszerzéséről az őt foglalkoztató szervezetnek (a továbbiakban: foglalkoztató) kell gondoskodnia.

(5) Az oktatással kapcsolatban a munkaügyi központok részéről felmerülő kiadásokra - ideértve a Pszt. 33. § (1) bekezdésében meghatározott juttatás költségeit is - a Pszt. 58. §-a (5) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell, és ezeket a kiadásokat a munkaügyi központ saját kiadásai között "Polgári szolgálat szakfeladat"-on számolja el.

A szolgálati segély

3. § (1) A szolgálati segélyre a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény 143. §-a (2) és (3) bekezdésének, valamint 144. §-ának rendelkezéseit azzal kell alkalmazni, hogy a szolgálati segély összegének megállapításánál a szolgálat megkezdésének időpontjában érvényes kötelező legkisebb havi munkabért kell figyelembe venni.

(2) Nem jár szolgálati segély a polgári szolgálatra jogosultnak, ha korábban bevonulási segélyben részesült.

(3) A szolgálati segélyt a polgári szolgálatra jogosult lakóhelye szerint illetékes munkaügyi központ legkésőbb a polgári szolgálat teljesítését megkezdő oktatás napján folyósítja a jogosultnak.

(4) A polgári szolgálatra jogosult a munkaügyi központnál történő megjelenésekor nyilatkozik arról, hogy részesült-e bevonulási segélyben, van-e eltartásra jogosult gyermeke, és van-e gyermektartásdíj fizetési kötelezettsége. Utóbbi fennállása esetén be kell mutatnia az azt megállapító határozatot, amelynek alapján a munkaügyi központ intézkedik a tartásdíjnak esedékességekor történő levonása és a jogosult részére történő kifizetése iránt.

Az elbocsátási segély

4. § (1) Az elbocsátási segély odaítélésénél a polgári szolgálatot teljesítő szociális helyzetét elsősorban családi körülményei (a közös háztartásban eltartottak száma, a lakáshelyzet stb.), a jövedelmi viszonya, a szolgálatból történő elbocsátás utáni kereseti lehetősége és a rászorultsága alapján kell megítélni.

(2) A szükség szerint orvosi igazolással is alátámasztott egészségi állapot értékelésnél figyelemmel kell lenni annak a polgári szolgálatot teljesítő további életére és lehetőségeire való hatására is.

(3) A polgári szolgálatot teljesítő által végzett munkát a foglalkoztató véleményének figyelembevételével kell értékelni.

5. § (1) Az elbocsátási segélyt a foglalkoztató véleményének figyelembevételével a munkaügyi központ állapítja meg, és fizeti ki. A kérelem elutasításáról határozatban rendelkezik, amely ellen fellebbezésnek helye nincs.

(2) A segély legkésőbb az elbocsátás napján kerül kifizetésre.

6. § A munkaügyi központok az elbocsátási segélyek kifizetéséhez szükséges éves pénzügyi keret mértékét a naptári év során elbocsátásra kerülő polgári szolgálatosok együttes havi alapilletménye kétszeresének alapulvételével határozzák meg. Az így rendelkezésre álló pénzügyi keretet a munkaügyi központnak az elbocsátási segélyek odaítélésénél és mértékének megállapításánál be kell tartania.

A lakhatási hozzájárulás

7. § (1) A foglalkoztató - díjtalan elhelyezés helyett - megállapodhat a polgári szolgálatot teljesítővel lakhatási hozzájárulás havonta vagy nagyobb időszakonkénti fizetésében. A megállapodásnak figyelemmel kell lennie az elhelyezésre való jogosultság terjedelmére (minimumként kollektív elhelyezés tisztálkodási lehetőséggel), valamint a szolgálat helyén, illetőleg közelében történő elhelyezés egyébkénti lehetőségeire.

(2) A lakhatási hozzájárulás havi összegét a több személy elhelyezésére alkalmas, komfortos ellátást biztosító szoba egy főre eső részének a helyben (környéken) általában szokásos bérleti díjának figyelembevételével kell megállapítani, de az nem haladhatja meg a kötelező legkisebb munkabér 30%-át.

(3) Ha a foglalkoztató több polgári szolgálatot teljesítővel köt megállapodást lakhatási hozzájárulásra, annak összegét - azonos feltételek esetén - egyezően kell megállapítani.

(4) A megállapodásnak tartalmazni kell a hozzájárulás mértékét, folyósításának időtartamát, időbeni ütemezését, valamint a polgári szolgálatot teljesítőnek a lakhatási hozzájárulás ily módon történő rendezését elfogadó nyilatkozatát.

Az utazási költségtérítés

8. § (1) Az utazási kedvezményre, valamint a helyi utazás ingyenességére való jogosultságot a szolgálatot teljesítő az utazáskor a Pszt. mellékletében meghatározott adatlappal igazolja.

(2) Az igénylő az utazáskor felmerült költségét - ideértve a szolgálat megkezdése előtti megjelenési kötelezettségeinek költségét is - a váltott bérlet vagy a jegy leadásával igazolja, a kifizetés pedig a Pszt. 34. §-ában foglaltak szerint történik.

(3) A polgári szolgálatot teljesítőnek saját járművel történő munkába járása esetén megfelelően alkalmazni kell a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló jogszabály vonatkozó rendelkezéseit. Ha a polgári szolgálatot teljesítő a foglalkoztató megbízásából a munkavégzés körében veszi igénybe a saját gépjárművét, az ezzel kapcsolatos költségeket a foglalkoztató köteles megtéríteni, és erre a Pszt. 58. §-ának (3) bekezdésében foglaltak nem vonatkoznak.

A polgári szolgálatot teljesítő halála esetén az eltemettetéséhez történő hozzájárulás

9. § (1) A Pszt. 37. §-ában meghatározott eltemettetési hozzájárulás megállapítására - kérelemre vagy hivatalból - a munkaügyi központ jogosult. A kérelmet a polgári szolgálatot teljesítő eltemettetéséről igazoltan gondoskodó személy nyújthatja be. A kérelem elutasításáról a munkaügyi központ határozattal dönt.

(2) Az eltemettetési hozzájárulás mértékének meghatározásánál a helyben szokásos legegyszerűbb temetés költségét kell alapul venni. Az így megállapított összeget - a törvényi feltételek fennállása esetén - a temetésről igazoltan gondoskodó személynek kell kifizetni.

(3) Ha a temetésről gondoskodó személy költségei más szervtől részben vagy egészen megtérülnek, a hozzájárulásnak a (2) bekezdés szerinti megállapításánál csak a meg nem térülő hányadot kell alapul venni.

A foglalkoztató nyilvántartásba vétele iránti kérelem

10. § (1) A polgári szolgálatot teljesítőt foglalkoztatni kívánó szervezet a Pszt. 21. §-a (1) bekezdésében meghatározott nyilvántartásba vétele iránti kérelmét e rendelet hatálybalépését követően a mellékletben meghatározott formanyomtatványon nyújtja be. Amennyiben a foglalkoztató nem költségvetési szerv, a kérelemhez mellékelni kell a működési jogosultságot megalapozó okirat hiteles másolatát.

(2) Az a foglalkoztató, amelynek nyilvántartásba vételére a polgári szolgálatról szóló 75/1989. (VII. 7.) MT rendelet alapján került sor, köteles a nyilvántartásba vétel iránti kérelmét a mellékletben meghatározott formanyomtatvány benyújtásával 1997. október 31-ig kiegészíteni. Ennek elmulasztását a foglalkoztatók tekintetében a Pszt.-ben előírt feltételek hiányaként lehet értékelni.

(3) A foglalkoztató a kérelemben feltüntetett adatokban bekövetkezett változásokról haladéktalanul köteles bejelentést tenni.

Záró rendelkezés

11. § Ez a rendelet a polgári szolgálatról szóló 1997. évi XXI. törvénnyel egyidejűleg lép hatályba.

Melléklet a 11/1997. (VII. 18.) MüM rendelethez

KÉRELEM a polgári szolgálatot teljesítőt foglalkoztató szervezet nyilvántartásba történő felvétele iránt

Tartalomjegyzék