Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

143/1997. (IX. 3.) Korm. rendelet

a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos eljárás szabályairól szóló 233/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet módosításáról

1. § A veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos eljárás szabályairól szóló 233/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának c)-d), f), h), o) és u) pontjai helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

[1. § E rendelet alkalmazása szempontjából:]

"c) anyag: természetes állapotában előforduló vagy ipari termelő folyamatból származó kémiai elem vagy ezek vegyületei, amelyek a termék stabilitásához szükséges adalékot és az előállításból/gyártásból származó szennyeződéseket is tartalmazhatnak, de nem tartalmaznak olyan oldószert, amely elkülöníthető az anyag stabilitásának vagy összetételének megváltozása nélkül;

d) készítmény: két vagy több anyagot tartalmazó keverék vagy oldat;"

"f) régi veszélyes anyag: minden az EINECS-ben, illetőleg - amennyiben a bejelentés során az ahhoz szükséges adatok, valamint az adatok helytállóságát igazoló okiratok vagy azok másolatai rendelkezésre állnak - az ELINCS-ben közreadott veszélyes anyag, továbbá a népjóléti miniszter által közzétett tájékoztatóban felsorolt, a 26/1985. (V. 11.) MT rendeletnek, illetőleg a 16/1988. (XII. 22.) SZEM rendeletnek megfelelően minősített vagy minősítettnek tekintett veszélyes anyag;"

"h) veszélyes készítmény: olyan két vagy több bejelentett, illetőleg bejelentettnek tekintett vagy törzskönyvezett régi, illetve új veszélyes anyagot tartalmazó keverék vagy oldat, amely az osztályozás során veszélyes besorolást kap;"

"o) veszélyes anyagok jegyzéke: e rendelet hatálybalépését megelőzően minősített, illetőleg minősítettnek tekintett vagy e rendelet hatálybalépését követően a 20. § (6) bekezdése alapján minősített, valamint a jelen rendelet alapján bejelentett vagy törzskönyvezett veszélyes anyagok jegyzéke;"

"u) expozíció: a környezetben jelenlévő veszélyes anyagok hatásának való kitettség;"

2. § (1) Az R. 2. §-a (2) bekezdésének k) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazása szempontjából veszélyesnek minősül az az anyag, illetve készítmény, amely a következő csoportok bármelyikébe besorolható:]

"k) túlérzékenységet okozó (allergizáló, szenzibilizáló) anyagok és készítmények - amelyek ismételt, belégzésüket, illetőleg a bőrön vagy a nyálkahártyán történő ismételt felszívódásukat követően túlérzékenységet (hiperszenzibilizációt) okoznak. A túlérzékenység gyulladásos (bőr, nyálkahártya, kötőhártya), fulladásos reakcióban (tüdő), vagy a keringés összeomlásának formájában jelenhet meg;"

(2) Az R. 2. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) E rendelet hatálya nem terjed ki a kizárólag honvédelmi célokat szolgáló veszélyes anyagokra, illetve veszélyes készítményekre, a veszélyes hulladékokra, a veszélyes anyag, illetve a veszélyes készítmény telephelyen kívüli szállítására, valamint a veszélyes anyaggal, illetőleg készítménnyel a fegyveres erőknél végzett tevékenységre."

3. § (1) Az R. 4. §-ának (4)-(6) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(4) A régi veszélyes anyagra vonatkozó bejelentési eljárást nem kell alkalmazni a 2%-nál kevesebb monomert tartalmazó műanyagok - ideértve valamennyi polimert is -, továbbá - a robbanásveszélyes, a rendkívül gyúlékony, a maró, a nagyon mérgező, a mérgező, a rákkeltő, a mutagén, a teratogén anyagok kivételével - azon régi veszélyes anyagok esetében, amelyeknek egyébként a bejelentésére kötelezett által évenként gyártott vagy importált tömege nem éri el a 100 kg-ot vagy halmozott össztömege az 1 tonnát.

(5) A már forgalomba hozott, de e rendelet hatálybalépéséig be nem jelentett régi veszélyes anyagokat - a (4), illetve a (7) bekezdésekben foglalt kivételekkel - 1998. június 30. napjáig be kell jelenteni. E rendelet hatálybalépését követően bejelentés nélkül korábban forgalomban nem lévő, bejelentendő régi veszélyes anyag nem hozható forgalomba.

(6) A regisztrációt végző OMÜI a szabályszerűen felszerelt bejelentő lap beérkeztétől számított 15 napon belül a bejelentő lap igazoló szelvényének megküldésével az eljárás megkezdéséről értesíti a bejelentőt. A regisztráció befejezését követően az intézet regisztrációs okiratot állít ki, amelyet a bejelentőnek, valamint az ETTSZ-nek a Biztonsági Adatlap egy példányával együtt megküld."

(2) Az R. 4. §-ának (8) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(8) Az ELINCS-ben közreadott veszélyes anyag bejelentése során a bejelentéshez csatolni kell a veszélyes anyagot az EU területén törzskönyveztető írásbeli hozzájárulását a bejelentéshez szükséges adatok hazai nyilvántartásba vételéhez."

4. § Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az e rendelet hatálybalépése előtt már előállított, jelen rendelet alapján bejelentendő azon veszélyes készítményeket, amelyekkel e rendelet hatálybalépésekor már tevékenységet folytatnak, 1998. június 30. napjáig be kell jelenteni. Újonnan előállított, bejelentendő veszélyes készítménnyel tevékenység bejelentés nélkül nem végezhető."

5. § Az R. 6. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Új veszélyes anyag fizikai, toxikológiai és ökotoxikológiai sajátosságait feltáró vizsgálatok eredményének hitelességéért a vizsgálatot végző laboratórium a felelős."

6. § Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A törzskönyvezési eljárást nem kell alkalmazni a 2%-nál kevesebb monomert tartalmazó műanyagok - ideértve valamennyi polimert is -, továbbá azon anyagok esetében, amelyek a kísérleti gyártás fázisában vannak, és amelyeknek a törzskönyveztetésre egyébként köteles által évenként gyártott tömege nagyon mérgező, mérgező és maró hatású anyagok esetében kevesebb, mint 10 kg, halmozottan kevesebb, mint 100 kg, egyéb veszélyes anyagok esetében kevesebb, mint 100 kg, halmozottan kevesebb, mint 1 tonna."

7. § Az R. 9. §-ának (1)-(2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A bejelentett, a 4. § (7) bekezdés alapján bejelentettnek tekintett és újraosztályozott, továbbá a törzskönyvezett veszélyes anyagot az ETTSZ jegyzékbe veszi, és a jegyzéket, valamint - három havonta - az abban bekövetkezett változásokat, az anyagok országos nyilvántartása alapján a népjóléti miniszter által meghatározott módon közzéteszi. 1998. június 30-át követően az EU-ban veszélyességi osztályba sorolt anyagok osztályba sorolását az ETTSZ folyamatosan közreadja. Az EU-ban osztályba sorolt veszélyes anyagok osztályba sorolásának közreadása ezen anyagok bejelentésének, illetőleg törzskönyvezésének kötelezettségét nem érinti.

(2) Az ETTSZ által már jegyzékbe vett veszélyes anyaggal tevékenységet végzőnek a jegyzékbe vett veszélyes anyagot ismételten bejelentenie vagy törzskönyveztetnie nem kell, azonban az anyag Biztonsági Adatlapjának másolatát a bejelentőtől, illetve törzskönyveztetőtől beszerzi. A bejelentő, illetve törzskönyveztető köteles a tevékenységet végző kérésére a Biztonsági Adatlap másolatát megküldeni."

8. § Az R. 11. §-a (2) bekezdésének a) és e) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[(2) A címke tartalmazza:]

"a) a veszélyes anyag, illetve a veszélyes készítmény ismert, kereskedelmi (fantázia) nevét, összetételét (veszélyes hatású anyagtartalom koncentráció tartományát);"

"e) veszélyes anyagok esetében a magyar azonosítási számot és - amennyiben van - az EU-számot és az azonosítási jelet."

9. § (1) Az R. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A veszélyes anyaggal, illetve a veszélyes készítménnyel folytatott tevékenységhez a tevékenység gyakorlásának helye szerint illetékes megyei intézet engedélye (a továbbiakban: tevékenységi engedély), a veszélyes anyagok és veszélyes készítmények országos forgalmazásához az OMÜI-nek az engedélye szükséges. A bejelentésre nem kötelezett veszélyes készítmények Biztonsági Adatlapjának másolatát az engedélyezési eljárás befejezését követően az OMÜI átadja az ETTSZ-nek."

(2) Az R. 15. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Veszélyes anyag, illetve veszélyes készítmény csak érvényes tevékenységi engedéllyel, illetve országos forgalmazási engedéllyel rendelkező vagy annak képviseletére jogosult részére szolgáltatható ki, amennyiben az átvevő az átvételre való jogosultságát hitelt érdemlő módon igazolja."

10. § Az R. 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tevékenységhez a kémiai biztonság szempontjából legalkalmasabb veszélyes anyag, illetve veszélyes készítmény kiválasztásához szükség esetén az OMÜI-től szakvélemény kérhető."

11. § Az R. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"19. § (1) Az új tevékenységet végző baleset-megelőzési és -elhárítási tervet készít, amelynek egy példányát a tevékenység helye szerint illetékes megyei intézetnek az új tevékenység megkezdését megelőzően átadja.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában új tevékenység

a) a tevékenységi engedéllyel, illetőleg országos forgalmazási engedéllyel rendelkező által korábban nem vagy az (1) bekezdés szerinti terv elkészítése nélkül végzett tevékenység, vagy

b) a tevékenység során olyan új technológia alkalmazása, illetőleg a technológia, a tevékenység végzési helyének vagy egyéb körülményének olyan megváltozása, illetve

c) olyan veszélyes anyagok vagy készítmények alkalmazása, amely a tevékenység korábbi egészség-, illetve környezetkárosító kockázatát jelentősen megnöveli."

12. § (1) Az R. 20. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Felhatalmazást kap a népjóléti miniszter, hogy az alábbi speciális felhasználású veszélyes anyagokkal és készítményekkel kapcsolatos eljárás e rendeletben foglaltaktól eltérő szabályait külön rendeletben szabályozza:

a) élelmiszer-előállító helyen felhasznált tisztító-, illetőleg fertőtlenítőszerek, valamint élelmiszeripari kenőanyagok, hűtőközegek, vízkezelőszerek,

b) belsőtéri felhasználásra kerülő építő- és burkolóanyagok,

c) vízellátásban használt anyagok, vízkezelő és fertőtlenítőszerek,

d) élelmiszer-csomagoló anyagok, élelmiszer-adalékanyagok, élelmiszer-technológiai segédanyagok."

(2) Az R. 20. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Felhatalmazást kap

a) a népjóléti miniszter, a földművelésügyi miniszter, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter, valamint az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter, hogy a nemzetközi információs rendszerben (PIC) megjelölt egyes veszélyes anyagok forgalmazásának, használatának korlátozását együttes rendeletben szabályozzák,

b) a népjóléti és a földművelésügyi miniszter, hogy együttes rendeletben szabályozza a humán- és állategészségügyben felhasznált fertőtlenítőszerekkel és fertőtlenítő hatású tisztítószerekkel kapcsolatos eljárás e rendeletben foglaltaktól eltérő szabályait,

c) az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter, hogy egyes veszélyes anyagok és készítmények csomagolása gyermekbiztos zárásának és tapintással érzékelhető, veszélyre utaló jelképpel történő ellátásának szabályait - a népjóléti miniszterrel egyetértésben - meghatározza,

d) a honvédelmi miniszter, hogy a kizárólag honvédelmi célú veszélyes anyagok, illetőleg veszélyes készítmények nyilvántartásának rendjét, valamint a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel a fegyveres erőknél végzett tevékenység feltételeit a környezetvédelmi és területfejlesztési, valamint a népjóléti miniszterrel egyetértésben meghatározza."

13. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, egyidejűleg az R. 4. §-ának (7) bekezdésében az "1997. december 31-ig" szövegrész "1998. február 28-ig" szövegrészre, az R. mellékletében az "OEDC" szövegrész "OECD" szövegrészre változik.

(2) Az R. 1. §-a f) pontjában meghatározott tájékoztatót a népjóléti miniszter e rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belül közzéteszi.