Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

17/1997. (VI. 30.) NM rendelet

az orvosi rehabilitációs ellátás keretében történő gyógyfürdőellátások rendeléséről, a társadalombiztosítás által támogatott gyógyfürdőellátások kiszolgálásának szakmai követelményeiről, valamint az ellátásokhoz nyújtott társadalombiztosítási támogatás elszámolásának rendjéről

A társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtásáról rendelkező, többször módosított 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 19/D. § (7) bekezdésében, valamint a népjóléti miniszter feladat- és hatásköréről szóló 49/1990. (IX. 16.) Korm. rendelet 4. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1)[1] A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról rendelkező 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 10. §-ának (1) bekezdése szerinti orvosi rehabilitációs ellátáshoz tartozó gyógyászati ellátások keretében rendelhető gyógyfürdőellátások kódszámát és megnevezését e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2)[2] A Vhr 10. § (1) bekezdése szerinti gyógyfürdőellátások rendelésére jogosult orvosok körét, a rendelésre vonatkozó orvosszakmai szabályokat e rendelet 2. és 3. számú melléklete, a kezelések kiszolgálásához szükséges szakmai követelményeket e rendelet 4. számú melléklete tartalmazza.

2. § (1)[3] A gyógyfürdőellátások társadalombiztosítási támogatással történő rendelésére és kiszolgálására a gyógyszerek rendelésére és kiadására vonatkozó szabályokat e rendeletben írt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Társadalombiztosítási támogatással a gyógyfürdőellátások utalvánnyal és két példányban kitöltött kezelőlapon rendelhetőek. A gyógyfürdőellátások rendelésére utalványként a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök rendelésére használatos vonalkódos vényt kell felhasználni. A kezelőlap kiállítására - a 6. §-ban meghatározott kivétellel - a gyógyfürdőellátást rendelő orvos jogosult.

(3)[4] A vényen fel kell tüntetni:

a) a beteg kórképét, nevét, lakcímét, születési dátumát (év/hó/nap), a társadalombiztosítási támogatás alapjául szolgáló jogcímet (általános, közgyógyellátás vagy üzemi baleset), a beteg társadalombiztosítási azonosító jelét (a továbbiakban: TAJ szám), közgyógyellátás esetén a közgyógyellátási igazolvány számát, valamint

b) a kötelezően alkalmazandó közösségi szabály és a nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó betegek esetében az ország kódját, az ellátás alapjául szolgáló formanyomtatvány betű- és számjelét, a beteg külföldi biztosítási/azonosító számát.

(4) A kúra keretén belül rendelt gyógyfürdőellátások kódszámát és darabszámát egy vényre kell felírni. A vényen fel kell tüntetni a gyógyfürdőellátást nyújtó szolgáltató (a továbbiakban: gyógyfürdő) megnevezését.

(5) E rendelet alkalmazásában kúraszerű a gyógyfürdőellátás, ha azt meghatározott időn belül és kezelési terv szerint alkalmazzák.

3. § (1) A kúra keretén belül a gyógyfürdőellátások ugyanazon gyógyfürdőben vehetők igénybe.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából az azonos gyógyfürdő által különböző helyszínen kiszolgált gyógyfürdőellátások ugyanazon gyógyfürdőkben igénybe vett ellátásnak minősülnek.

(3) A (2) bekezdés szerinti gyógyfürdőellátások igénybevételénél az egyes kezelésfajták megosztottan, az ellátások helyszínei szerint önálló vényeken és kezelőlapokon rendelhetők.

(4) A gyógyfürdőellátásokat a vény kiállításának napjától számított négy héten belül meg kell kezdeni.

(5)[5][6] A vény a gyógyfürdőellátás igénybevételének megkezdésétől számítva, a Vhr. 10. § (1) bekezdésének a)-i) pontjai szerinti kezelések esetén 8, j) pontja szerinti kezelés esetén 26 hétig érvényes.

(6) Amennyiben a beteg a kúrát az egészségi állapotában bekövetkezett változás miatt indokoltan megszakítja, és a vény érvényességi ideje alatt a kúra nem fejezhető be, az igénybe nem vett gyógyfürdőellátásokat - melyet a beteg a nála lévő kezelőlappal igazol - az orvos újabb vényen és két példányban kitöltött kezelőlapon ismételten rendelheti. A vényen a kúra meghosszabbításának tényét fel kell tüntetni. A meghosszabbított kúrát a vény kiállításának napjától számított négy héten belül meg kell kezdeni. A vény érvényességi idejére egyebekben a (5) bekezdésben foglalt rendelkezések irányadóak.

4. § A biztosítottról vezetett nyilvántartásban az orvosnak fel kell tüntetnie a beteg gyógyfürdőellátást indokló diagnózisát, a rendelt kezelések kódszámát, darabszámát, a rendelés keltét, valamint a meghosszabbítást és annak okát. A kúra befejezését követően a beteg ellenőrző vizsgálata alapján az orvosnak dokumentálnia kell a beteg egészségi állapotában bekövetkezett funkcionális változást.

5. § (1)[7] A Vhr. 10. §-ának (1) bekezdése szerinti gyógyfürdőellátások esetében a betegség jellegétől függetlenül naptári évenként összesen két kúra rendelhető.

(2)[8] A kúra keretén belül, a Vhr. 10. § (1) bekezdésének a)-h) pontjai szerinti gyógyfürdőellátások kombináltan is, az i)-j) pontjai szerinti gyógyfürdőellátások kizárólag önállóan rendelhetők.

(3)[9] A kúra keretén belül, a Vhr. 10. § (1) bekezdése

a) a)-h) pontjai szerinti gyógyfürdőellátások közül legfeljebb négy különböző fajta kezelés rendelhető, kezelésfajtánként legfeljebb 15, 18 éves kor alatt 10 alkalomra;

b) i) pontja szerinti gyógyfürdőellátás legfeljebb 15 alkalomra, baleseti vagy műtéti utókezelés esetén legfeljebb 20 alkalomra rendelhető;

c)[10]

(4)[11] A Vhr. 10. §-a (1) bekezdésének j) pontja szerinti gyógyfürdőellátás esetén a kúra - heti két alkalommal - fél évig tart.

6. §[12] A Vhr. 10 § (1) bekezdésének i) pontja szerinti komplex gyógyfürdőellátás esetén az ellátás során szükséges kezelésfajtákat a gyógyfürdő szakorvosa határozza meg. A gyógyfürdő szakorvosa köteles a betegről kórlapot vezetni, két példányban kezelőlapot kitölteni, és a kezelés befejezésekor zárójelentést készíteni.

7. § (1) A kúra megkezdésekor a vény és a kezelőlap egyik példánya a gyógyfürdőnél marad. A kezelőlap másik példánya a betegnél marad, amelyet minden kezelési napon köteles magával vinni. A kúra befejezését követő három héten belül a beteg a nála lévő kezelőlapot köteles a gyógyfürdőellátást rendelő orvosnak személyesen, a 4. § szerinti ellenőrző vizsgálat során átadni. A kezelőlap a biztosítottról vezetett nyilvántartás részét képezi. Amennyiben a beteg határidőn belül ellenőrző vizsgálat, valamint a kezelőlap átadása céljából a gyógyfürdőellátást rendelő orvosnál nem jelenik meg, illetőleg a kezelőlapot nem adja át, ezt a tényt az orvos a beteg dokumentációjában rögzíti.

(2) A gyógyfürdő, a két kezelőlapon az igénybe vett gyógyfürdőellátások kódszámának, darabszámának és a kezelések dátumának a feltüntetésével igazolja az igénybevétel megtörténtét.

(3) A vény és a kezelőlap együttesen képezik a társadalombiztosítási támogatás elszámolásának az alapját.

(4) Társadalombiztosítási támogatás

a) csak olyan vény alapján számolható el, amelyen

aa) a támogatás alapjául szolgáló jogcímet az orvos egyértelműen megjelölte,

ab) az orvos feltüntette a 2. § (3) bekezdésében meghatározott adatokat,

ac) a kúra befejezésekor a gyógyfürdőkezelések igénybevételét a beteg aláírásával igazolta,

ad) a gyógyfürdő a vény érvényességi ideje alatt igénybe vett gyógyfürdőellátások kódszámát és darabszámát, valamint az ÁFA-val növelt társadalombiztosítási támogatási igényt egy összegben feltüntette

vagy a vény érvényességi idejét vesztette;

b) csak olyan kezelőlap alapján számolható el, amelyen az igénybe vett gyógyfürdőellátások kódszáma, darabszáma és az igénybevételek dátumai szerepelnek.

8. § (1) A rendelő orvos a biztosítottat tájékoztatja a gyógyfürdőellátások igénybevételének módjáról.

(2) A gyógyfürdő a biztosítottat tájékoztatja a gyógyfürdőellátások kiszolgálásának rendjéről.

9. § (1)[13] Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium Hivatalos Lapjában negyedévente közzéteszi azoknak az egészségügyi szolgáltatóknak a körét és besorolását, amelyek társadalombiztosítási támogatással történő gyógyfürdőellátás nyújtására a Megyei, Fővárosi Egészségbiztosítási Pénztárral szerződést kötöttek, illetve amelyeknek a társadalombiztosítási támogatással történő gyógyfürdőellátás nyújtására való jogosultsága megszűnt.

(2)[14]

10. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az orvosi rehabilitációs ellátás keretében történő gyógyfürdőellátások rendeléséről, valamint az ellátásokhoz nyújtott társadalombiztosítási támogatás elszámolásának rendjéről szóló 57/1996. (XII. 29.) NM rendelet , valamint az ezt módosító 9/1997. (IV. 29.) NM rendelet.

(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt alkalmazott gyógyfürdőutalványokra felírt és e rendelet hatálybalépéséig érvényes gyógyfürdőutalvány alapján már megkezdett, de még be nem fejezett gyógyfürdőellátások az utalvány érvényességi ideje alatt, de legfeljebb az e rendelet hatálybalépését követő 12 hétig kiszolgálhatók.

1. számú melléklet a 17/1997. (VI. 30.) NM rendelethez[15]

2. számú melléklet a 17/1997. (VI. 30.) NM rendelethez

01-09 kódszámú gyógyfürdőkezelések

Rendelheti:

reumatológus és/vagy fizioterápiás szakorvos

mozgásszervi rehabilitációs szakorvos

ortopéd szakorvos[16]

Rendelhető: Krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai betegségek és perifériás érbetegségek - melyek megfelelő folyamatos gyógykezelés és gondozás ellenére jól dokumentálható, jelentékeny funkcióromlást okoznak - funkciójavítását szolgáló rehabilitációs kezelések céljából. A rendeléskor a diagnózis mellett a beteg egészségügyi nyilvántartásában fel kell tüntetni a rehabilitációt indokló funkciókárosodást és annak mértékét. A komplex kúra végén dokumentálni kell az elért funkcionális eredményt.

Gyógyfürdőellátás rendelésének ellenjavallata: ha a beteg közlekedésre képtelen, felügyeletet igényel, kooperációs képessége korlátozott, aphasias, illetve, ha incontinens.

3. számú melléklet a 17/1997. (VI. 30.) NM rendelethez

10 kódszámú gyógyfürdőkezelés

A csoportos gyógyúszás 18 éves kor alatt számos gyermek- és ifjúkori betegségben, valamint egészségkárosodásban alkalmazott rehabilitációs kezelés. Eredményes alkalmazásához megfelelő feltételek, a hatásosság leméréséhez objektív vizsgálati eljárások szükségesek, meghatározott betegségcsoportokban, rendszeres szakorvosi ellenőrzés mellett.

A gyógyúszás általános feltételei

1. Életkor: attól az életkortól kezdve, amikor a beteg értelmi és fizikai érettsége a gyógyúszás oktatását már lehetővé teszi. A szobatisztaságot megalapozó érettségi szint a víztisztaság szempontjából is alapkövetelmény.

2. A gyógyúszás heti 2×1 alkalom esetén eredményes. Célszerű az iskolai tanévhez igazodva rendelni a gyógyúszást.

A gyógyúszás indikációját felállító szakmailag illetékes intézet általában 1, végleges korformában maximum 3 éves periódusra tesz javaslatot.

A gyógyúszás általános ellenjavallatai

1. A csoportos gyógyúszást kizáró állapotok és betegségek:

- csecsemő- és kisdedkor;

- tartósan fennálló cardiorespiratoricus insufficientia;

- az értelmi fogyatékosság olyan foka, amely az összetett mozgáskivitelezést gátolja;

- a kooperáció hiánya;

- epilepsia esetén gyakori nappali rohamok, ha az egyéni felügyelet nem biztosítható;

- incontinentia.

2. A gyógyúszást átmenetileg kizáró állapotok:

- akut megbetegedések, lázas állapotok;

- fertőző megbetegedések, gennyes vagy kiterjedt hámhiánnyal járó bőrelváltozások.

A gyógyúszás indikációs körét képező betegségcsoportok

1. Szív- és keringési eredetű megbetegedések

Javallat:

a) nem operált congenitalis vitiumok nyugalmi cyanosissal nem járó esetei;

b) szívműtét után egy éven keresztül, egy éven túl abban az esetben, ha az alábbi paraméterek közül bármelyik is fennáll:

- csökkent fizikai teljesítőképesség PWC 170 1,5 W/Ts kg-nál kisebb vagy a 3 perces intenzív futással megtett távolság nem emelkedett;

- VC nyugalmi értéke 70% alatt,

- terheléses vizsgálat után a BE 6-nál nagyobb,

- nagyfokú gerinc-, illetőleg mellkasdeformitás;

c) primer juvenilis hypertonia, ha a nyugalmi vérnyomás ismételten 140/90 Hgmm-nél nagyobb, és 1 Watt/kg terhelés mellett a 160/100 Hgmm-t meghaladja.

Ellenjavallat:

a) terheléskor jelentős cyanosis észlelhető,

b) műtétet követő 3 hónapon belül,

c) a systoles nyugalmi vérnyomás tartósan 180 Hgmm feletti.

Rendelésre jogosult: gyermekkardiológus szakorvos, illetve javaslata alapján gyermek háziorvos.

2. Chronicus obstruktiv légzészavarok

Javallat:

a) asthma bronchiale esetén, 3 éves kor felett, szakmailag illetékes szakintézet diagnózisa és egy évnél nem régebbi zárójelentése alapján akkor, ha a profilaktikus gyógyszerszedés mellett az akut kezelést igénylő roham havonta több mint négyszer fordul elő,

b) recidiváló vagy chronicus obstructiv bronchitis esetén, 5 éves kor felett egy évig, egy éven túl szakmailag illetékes szakintézeti kivizsgálás és javaslat alapján akkor, ha három hétnél tovább tartó, illetve három hónapon túl elhúzódó asthmas jellegű légzészavar áll fenn, kifejezett obstructióval, mérsékeltebb reversibilitassal,

c) cystas fibrosis (mucoviscidosis) enyhe és középsúlyos állapotú genetikailag igazolt komplett vagy pulmonális manifesztációjú kórformái esetén.

Ellenjavallat:

a) acut asthmas roham,

b) acut infectiosus exacerbatio,

c) nyugalmi dyspnoe, kifejezett bronchiectasiara utaló produktív köpetürítés.

Rendelésre jogosult: gyermekpulmonológus szakorvos, illetve javaslata alapján házi gyermekorvos.

3. Gerinc- és mellkasdeformitások

Javallat:

a) mellkasi műtét utáni állapotok, deformitás nélkül egy évig, deformitással tartósan;

b) strukturális gerincdeformitások, tartási rendellenességek, amelyek szemmel láthatóak vagy eszközös vizsgálattal igazolhatóak;

c) Scheuermann-kór típusos panaszokkal és röntgenlelet alapján;

d) mellkasdeformitások esetén, ha az alábbiak közül bármelyik is fennáll:

- a sternum-gerinc távolsága signifikánsan eltér az életkori normál értéktől, jelentős az asszimetria (pl. pectus excavatum, pectus carinatum),

- a szív konfigurációs eltérése áll fenn,

- a gyógyúszás kontraindikációját nem képező EKG elváltozás észlelhető,

- a diagnózist radiológiai vizsgálat támasztja alá.

Ellenjavallat:

a) műtétet követő két-három hónapon belül, ha fizikai terheléssel a funkcionális paraméterek jelentős mértékben csökkent küszöbértéket mutatnak,

b) általános ellenjavallatok,

c) súlyos vitálkapacitás-csökkenés (50-70% alatti).

Rendelésre jogosult: gyermeksebész vagy ortopéd szakorvos, illetve javaslataik alapján házi gyermekorvos.

4. Ízületi megbetegedések

Javallat:

a) Perthes-kór radiológiailag megerősített diagnózisa esetén vagy műtéte után legalább egy esztendőn keresztül, egy éven túl a maradványtünetektől függően,

b) juvenilis chronicus arthritis esetén, szakmailag illetékes szakintézet kivizsgálása és javaslata alapján,

c) haemophilia esetén, ha panaszok, deformitások vagy ízületi bevérzések állnak fenn.

Ellenjavallat:

a) közvetlen postoperatív állapot,

b) a JCA szisztémás és szemészeti tünetei, az ízületi gyulladások aktív fázisa,

c) friss ízületi bevérzések.

Rendelésre jogosult: reumatológus, ortopéd, hematológus szakorvos, illetve javaslataik alapján házi gyermekorvos.

5. Obesitas és szövődményei

Javallat:

a) lányoknál 30%, fiúknál 25% feletti zsírtömeg,

b) olyan mértékű vázrendszeri elváltozás, amely miatt egyéb intenzív fizikai aktivitás nem vagy csak korlátozott mértékben végezhető.

Ellenjavallat:

a) nyugalmi dyspnoe, minimális terhelésre jelentkező cyanosis,

b) hypertonia, ha a systoles nyugalmi vérnyomás tartósan 180 Hgmm felett van.

Rendelésre jogosult: gyermekendokrinológus vagy ortopéd szakorvos, illetve javaslataik alapján házi gyermekorvos.

6. Központi és perifériás idegrendszeri károsodás

Javallat: szakmailag illetékes szakintézeti kivizsgálás és javaslat alapján, egyéb párhuzamosan végzendő kondíciót javító rendszeres fizikai tevékenység mellett.

Ellenjavallat: általános ellenjavallatok.

Rendelésre jogosult: gyermekneurológus szakorvos, illetve javaslata alapján gyermek háziorvos.

7. Veleszületett és szerzett végtaghiányos állapotok

Javallat: önálló életvitelt korlátozó esetekben, ortopéd vagy rehabilitációs szakorvos indikációja alapján, egyéb, párhuzamosan végzendő kondíciót javító rendszeres fizikai tevékenység mellett.

Ellenjavallat: általános ellenjavallatok.

Rendelésre jogosult: gyermeksebész, ortopéd vagy rehabilitációs szakorvos, illetve javaslataik alapján gyermek háziorvos.

A gyógyúszás előtti és alatti kontrollvizsgálatok

4. számú melléklet a 17/1997. (VI. 30.) NM rendelethez

A társadalombiztosítás által támogatott gyógyfürdő- kezelések kiszolgálásának szakmai követelményei

01 Termál gyógymedence

A gyógymedence fürdő igénybevétele csak azon gyógyfürdőkben lehetséges, ahol több különböző hőfokú medence áll rendelkezésre, és amelyek közül legalább egy indifferens hőmérsékletű (35 Celsius fok) kell hogy legyen.

A különböző vízhőfokú gyógymedencék mellett jól látható helyen órának kell lennie.

Az orvosi előírások betartása érdekében legalább kétóránként ellenőrizni kell a gyógymedencék vízhőmérsékletét, és folyamatosan biztosítani szükséges azt, hogy azok a megállapított vízhőmérsékletektől ne térjenek el. Az esetleges eltérések a ±0,5 Celsius fokot nem haladhatják meg.

02 Termál kádfürdő

Kádfürdőkezelést csak hydro-balneoterápiás képesítéssel rendelkező végezhet.

A kezelési idő pontos betartása érdekében - jól látható helyen - órát kell felszerelni.

03 Iszappakolás, iszapfürdő

Iszappakolást csak hydro-balneoterápiás képesítéssel rendelkező végezhet. Nőbeteget csak nő hydro-balneoterápiás, férfi beteget csak férfi hydro-balneoterápiás szakmunkás kezelhet.

Az iszappakolásnál felhasznált iszap hőmérséklete maximum 42 Celsius fok lehet. A kezelési idő maximum 20 perc.

Ettől alacsonyabb hőfokú iszappakolást vagy rövidebb kezelési időt a felíró orvos elrendelhet, és ezt a kezelőnek maradéktalanul be kell tartania.

Az iszapkezelést végzőnek iszap hőmérővel kell rendelkeznie, amivel az iszap előírás szerinti hőmérsékletéről a beteg jelenlétében kell meggyőződnie.

Az iszappakoláshoz csak steril iszap használható fel.

Az iszapot az érvényben lévő előírásnak megfelelően 30 percig kell forralni.

A hűtéshez is csak steril iszap használható, amelyet előző nap fel kell forralni, majd az e célra rendszeresített - előzőleg fertőtlenített - kádban kell lehűteni és tárolni.

Az iszappakolás előkészítésénél az iszappakoló ágyon biztosítani kell a begöngyöléshez szükséges három réteget:

- pokróc,

- vízhatlan gumi vagy műanyag,

- iszaplepedő.

Amennyiben az orvos a kéz vagy a lábfej iszappakolását írja elő, úgy a kezelés vödörben is elvégezhető. Ebben az esetben azonban gondoskodni kell a vödör hygienes előírásnak megfelelő fertőtlenítéséről, tisztításáról.

Egy időben vagy csak az alsó vagy csak a felső testrész iszappakolása végezhető.

Ha a felíró orvos a teljes testfelület iszappakolását rendeli el, úgy ezt a gyógyfürdő orvosával egyeztetni kell, és váltva alkalmazni az alsó vagy a felső testfelület iszappakolását.

Orvosi előírás esetén a szív és a fej hűtésének a lehetőségét biztosítani kell.

04 Súlyfürdő

Súlyfürdőkezelést csak hydro-balneoterápiás képesítéssel rendelkező végezhet.

A súlyfürdőkezeléseknél a súlyfürdő kezelőjének - a kezelés teljes időtartama alatt - biztosítania kell a beteg felügyeletét és a szükségessé váló segítségnyújtás lehetőségét.

A súlyfürdő optimális vízhőmérséklete 34-35 Celsius fok közötti.

Nyaki felfüggesztés esetén a súly maximum 10 kg, deréki felfüggesztés esetén maximum 15 kg lehet.

Ha a felíró orvos ennél nehezebb súlyt rendel el, akkor ezt a gyógyfürdő szakorvosával történt megbeszélés, illetve engedély alapján lehet elvégezni.

Az öveket és a súlyokat csak a hygienes előírásnak megfelelő fertőtlenítést követően szabad a kezeléseknél alkalmazni.

05 Szénsavas fürdő

A szénsavas fürdő kezelést csak hydro-balneoterápiás képesítéssel rendelkező végezheti.

A szénsavas kádfürdő optimális vízhőmérséklete 33 Celsius fok, a kezelés ideje pedig 10 perc lehet. Ettől eltérni csak a felíró orvos utasítása alapján szabad és kell, de a maximális vízhőmérséklet a 35 Celsius fokot, a kezelési idő pedig a 15 percet nem haladhatja meg.

A kezelést végző köteles figyelemmel kísérni az előírt biztonsági feltételek maradéktalan teljesülését:

- a beteg csak derékig merülhet el a szénsavas vízben, feje a kád pereme fölött kell hogy elhelyezkedjen;

- a kádszobában padlószinten biztosítani kell a szellőzést;

- a kádszobában jól látható helyen órát kell elhelyezni;

- a kezelés teljes időtartama alatt biztosítani kell a felügyeletet;

- gondoskodni arról, hogy az előírt kezelési idő lejártát követően a beteg a szénsavas kádfürdőt elhagyja.

06 Orvosi gyógymasszázs

Orvosi gyógymasszázst csak gyógymasszőr képesítéssel rendelkező végezhet.

Az orvosi gyógymasszázs időtartama 15 perc, amelyet abban az esetben is be kell tartani, ha az orvos nem a teljes testfelületre kiterjedő kezelést ír elő.

Az orvosi gyógymasszázsnál alkalmazott vivőszer a púder, így az orvosi gyógymasszőr csak ezzel vagy vivőszer nélkül végezheti az orvosi gyógymasszázst.

Az orvosi gyógymasszőr köteles figyelemmel kísérni, hogy az orvosi gyógymasszázs ellenjavallatai közül nem szenved-e a beteg ezek valamelyikében.

Ellenjavallatok:

- lázas megbetegedés;

- bármely szerv vagy szervrendszer heveny gyulladása;

- csont-, ízületi, izomsérülések, rándulások, ficamok heveny szakasza;

- trombózis, felületi vénák gyulladásos megbetegedése;

- vérzékenységgel járó betegségek;

- leromlott, legyengült állapot.

Ha a fentiek közül bármelyiket is tapasztalja az orvosi gyógymasszőr, úgy erről a fürdő szakorvosát tájékoztatnia kell, akinek az állásfoglalása a mérvadó a kezelés elvégzéséhez.

07 Vízalatti vízsugármasszázs

A vízalatti vízsugármasszázst hydro-balneoterápiás képesítéssel rendelkező végezheti.

A vízalatti vízsugármasszázsnál alkalmazható optimális vízhőmérséklet 35-36 Celsius fok közötti. Az előírt kezelési idő - ha az orvos másként nem rendeli - 10-15 perc.

A vízsugár nyomását a vízsugár átmérője, a kifolyó és a kezelt testrész közötti távolsága és a vízsugár vízhőmérséklete befolyásolja. Ezek figyelembevételével állítható be a nyomás egy atmoszférára. Az egy atmoszféra nyomást meghaladó orvosi előírás esetében a kezelőnek a gyógyfürdő orvosával egyeztetnie kell.

A vízalatti vízsugármasszázs a hason és az emlő tájékon nem alkalmazható.

08 Vízalatti csoportos gyógytorna

A vízalatti csoportos gyógytorna kizárólag gyógytornász képesítéssel rendelkező vezetésével történhet.

A medence optimális vízhőfoka 34 Celsius fok.

A medence vízmélysége minimálisan 120 cm kell hogy legyen.

A medence belső oldalán a vízszint felett kapaszkodó korlátokat kell felszerelni.

09 Komplex gyógyfürdőellátás

A komplex gyógyfürdőellátást társadalombiztosítási támogatással csak folyamatos reumatológus, illetőleg fizioterápiás vagy szervi rehabilitációs szakorvosi ellátással rendelkező gyógyfürdő szolgálhatja ki.

Komplex gyógyfürdőellátás kezelés fajtára csak kivizsgált betegeket lehet beutalni.

A komplex gyógyfürdőellátás a szolgáltatást nyújtó gyógyfürdővel előzetesen egyeztetett, meghatározott napon kezdődik el.

A gyógyfürdő szakorvosa az általa készített zárójelentésben rögzíti a kúra során észlelt állapotváltozást is.

A betegek - a gyógyfürdő adottságaitól függően - egy vagy két váltásban (minimum napi négy órában) részesülnek kezelésben. A kezelések teljes időtartama alatt a betegek számára a gyógyfürdőnek pihenőágyat kell biztosítania.

A kezelésekkel összefüggésben szükségessé váló gyógyszert a gyógyfürdő szakorvosa a beteg nevére kiállított vényen rendeli.

Amennyiben a napi kezelési ciklus alatt olyan heveny megbetegedés lép fel, amely miatt a beteg sürgős kórházi elhelyezése szükségessé válik, annak megszervezéséről a gyógyfürdő szakorvosa köteles gondoskodni.

A beteg keresőképtelen állományba vétele - a kezelések időtartamára - az erre vonatkozó hatályos jogszabályok alapján történik.

10 Csoportos gyógyúszás 18 éves kor alatt

A csoportos gyógyúszás foglalkozást vezető szakember:

- Testnevelési Egyetemet végzett testnevelő tanár;

- Pedagógiai Főiskolát végzett testnevelő, gyógytestnevelési kiegészítő szakképesítéssel;

- Egészségügyi Főiskolát végzett gyógytornász vagy konduktor, kiegészítő úszóedzői képesítéssel;

- Tanítóképző Főiskolát végzett testnevelés szakos tanító, úszóedzői vagy gyógytestnevelői kiegészítő szakképesítéssel;

- úszó-, vízilabda-, öttusa- vagy búvárúszói edzői képesítés, kiegészítő gyógytestnevelői szakképesítéssel;

- egészségügyi intézményben alkalmazott gyógytornász vagy úszóedző, legalább hároméves szakmai gyakorlattal.

A gyógyúszást vezető szakember gyógy-sportorvossal vagy pulmonológus, kardiológus, neurológus, ortopéd, illetőleg rehabilitációs szakorvossal - aki a csoport munkáját felügyeli - együtt határozza meg az alkalmazható edzésmódszereket és a terhelési mértékeket.

A csoportos gyógyúszást betegségcsoportok szerinti bontásban kell szervezni. A csoportok létszáma 4-15 fő lehet. Egy-egy csoporton belül foglalkoztatott betegek száma függ a betegség jellegétől, az életkortól és az úszás tudásszintjétől.

Kezdő gyógyúszók oktatásához és gyakorlásához a medence

- nagysága a csoport létszámától függ;

- mélysége - az oktató medencének megfelelő - 120 cm;

- vízhőfoka 33-35 Celsius fok közötti.

Középhaladó és haladó gyógyúszók oktatásához és gyakorlásához a medence

- legalább 15 m hosszú;

- mélysége 100-150 cm;

- vízhőfoka 27-29 Celsius fok közötti.

A 01-10 kódszám alatt szereplő gyógyfürdőellátások kiszolgálására meghatározott szakmai követelmények nem érintik a közfürdőkben nyújtott szolgáltatások szakmai feltételeire külön jogszabályban meghatározott rendelkezéseket.

5. számú melléklet a 17/1997. (VI. 30.) NM rendelethez[17]

6. számú melléklet a 17/1997. (VI. 30.) NM rendelethez[18]

A gyógyfürdőellátásokhoz nyújtott társadalombiztosítási támogatás mértéke és ÁFA nélküli összege

I. Országos jelentőségű fürdők

Társadalombiztosítási támogatás mértéke
Szolgáltatás megnevezése
(%)(Ft)
1. Termál gyógymedence, hévízi tófürdő100329
2. Termál kádfürdő100385
3. Iszappakolás, iszapfürdő100689
4. Súlyfürdő100425
5. Szénsavas fürdő100602
6. Orvosi gyógymasszázs100521
7. Víz alatti vízsugármasszázs100560
8. Víz alatti csoportos gyógytorna100369
9. Komplex gyógyfürdőellátás1001442
10. Csoportos gyógyúszás 18 éves kor alatt100385

II. Körzeti jelentőségű fürdők

Társadalombiztosítási támogatás mértéke
Szolgáltatás megnevezése
(%)(Ft)
1. Termál gyógymedence, hévízi tófürdő100287
2. Termál kádfürdő100344
3. Iszappakolás, iszapfürdő100623
4. Súlyfürdő100376
5. Szénsavas fürdő100526
6. Orvosi gyógymasszázs100463
7. Víz alatti vízsugármasszázs100495
8. Víz alatti csoportos gyógytorna100328
9. Komplex gyógyfürdőellátás1001278
10. Csoportos gyógyúszás 18 éves kor alatt100344

III. Helyi jelentőségű fürdők

Társadalombiztosítási támogatás mértéke
Szolgáltatás megnevezése
(%)(Ft)
1. Termál gyógymedence, hévízi tófürdő100256
2. Termál kádfürdő100312
3. Iszappakolás, iszapfürdő100552
4. Súlyfürdő100336
5. Szénsavas fürdő100520
6. Orvosi gyógymasszázs100408
7. Víz alatti vízsugármasszázs100447
8. Víz alatti csoportos gyógytorna100280
9. Komplex gyógyfürdőellás1001159
10. Csoportos gyógyúszás 18 éves kor alatt100312

Lábjegyzetek:

[1] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 1. § 1. bekezdése a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 1. § 2. bekezdése a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdés a) pontja megfelelően módosított szöveg

[3] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 2. § 1. bekezdése az 134/1999. (VIII. 31.) Korm. rendelet 7. § 5. bekezdés c) pontjának megfelelően módosított szöveg

[4] Megállapította a 45/2004. (IV. 28.) ESZCSM rendelet 3. §-a. Hatályos 2004.05.01.

[5] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 3. § 5. bekezdése a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg

[6] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 3. § 5. bekezdése a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdés c) pontjának megfelelően módosított szöveg

[7] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 5. § 1. bekezdése a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 2. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[8] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 5. § 2. bekezdése a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg

[9] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 5. § 3. bekezdés felvezető szövege a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg

[10] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 5. § 3. bekezdés c) pontját a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 2. bekezdése hatályon kívül helyezte

[11] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 5. § 4. bekezdését a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 2. § 2. bekezdése iktatta be

[12] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 6. §-a a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdés a) pontjának megfelelően módosított szöveg

[13] Megállapította a 12/2004. (III. 3.) ESZCSM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.03.08.

[14] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 9. § 2. bekezdését az 113/2000. (VI. 29.) Korm. rendelet 2. §-a hatályon kívül helyezte

[15] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 1. számú melléklete a 116/1999. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg

[16] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 2. számú mellékletét kiegészíteni rendelte a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 5. § 4. bekezdése

[17] Hatályon kívül helyezte a 12/2004. (III. 3.) ESZCSM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2004.03.08.

[18] Az 17/1997. (VI. 30.) NM rendelet 6. számú mellékletét a 56/1999. (XI. 26.) EüM rendelet 2. számú melléklete iktatta be

Tartalomjegyzék