Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet

a diplomáciai és konzuli képviseletek és azok tagjai, valamint az ezekkel egy tekintet alá eső nemzetközi szervezetek és azok tagjai számára adható általános forgalmiadó- és jövedékiadó-visszatérítésről

A Kormány az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 71. §-a (1) bekezdésének c) pontjában, valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 129. § (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:[1]

1. §[2] (1) Az Áfa tv. 13. § (1) bekezdésének 26. pontjában meghatározott Közösség (a továbbiakban: Közösség) területére delegált diplomáciai és konzuli képviselet (a továbbiakban: képviselet) a hivatalos célra, valamint a diplomáciai és konzuli képviselet tagja (a továbbiakban: képviselet tagja) a személyes célra belföldön beszerzett termékek és igénybe vett szolgáltatások után, viszonosság esetén jogosult az árban foglalt (termékimport esetén a határozatban közölt) és az általa megfizetett általános forgalmi adó és jövedéki adó visszaigénylésére.

(2) E rendelet alkalmazásában a képviselet tagjának az 1965. évi 22. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a diplomáciai kapcsolatokról Bécsben, 1961. április 18-án aláírt nemzetközi szerződés 1. Cikkének b) pontja, valamint az 1987. évi 13. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én elfogadott egyezmény 1. Cikkének g) pontja alá tartozó személy minősül, ideértve a vele közös háztartásban élő családtagot is.

(3) E rendeletet kell alkalmazni az Áfa tv. 13. § (1) bekezdésének 26. pontjában meghatározott Közösség területén működő nemzetközi szervezetekre, valamint diplomáciai rangban levő tagjaira is, ha azokat jogszabályba foglalt (ideértve a közösségi jogszabályokat is), vagy a Magyar Közlönyben közzétett nemzetközi szerződés értelmében a diplomáciai kapcsolatokban szokásos kiváltságok és mentességek illetik meg.

(4) E rendelet alapján nem illeti meg az adóvisszatérítés a képviselet, valamint a nemzetközi szervezet tagját, ha magyar állampolgár vagy állandó magyarországi tartózkodásra jogosult személy.

(5) A pénzügyminiszter a külügyminiszterrel egyetértésben, a nemzetközi gyakorlat és a viszonosság figyelembevételével, az általános forgalmi adó és a jövedéki adó visszatérítésének feltételeire, mennyiségi korlátjaira és módjára vonatkozóan e rendelettől eltérő szabályokat is megállapíthat.

2. § (1)[3] A képviselet kizárólag a számviteli nyilvántartásaiban pénzügyi kiadások között megjelenített, a képviselet rendeltetésszerű működésének céljára beszerzett termék és igénybe vett szolgáltatás után jogosult az árban foglalt (termékimport esetén a határozatban közölt) és az általa megfizetett általános forgalmi adó és jövedéki adó visszaigénylésére. A képviselet az üzemanyag után a képviselet nevén regisztrált gépkocsi esetében érvényesíthet adóvisszatérítést.

(2)[4] Az alkoholtermék és a dohánygyártmány tekintetében a képviselet rendeltetésszerű működéséhez szükséges éves mennyiség nem haladhatja meg az e rendelet 1. számú melléklete szerinti mennyiséget. Ezen kereten belül a képviselet rendeltetésszerű működéséhez szükségesnek minősülő mennyiséget a Magyarországra delegált képviseletek vonatkozásában, azok kérelmére a Külügyminisztérium évente állapítja meg.

(3) Az (1) bekezdés szerinti visszaigénylési jog nem terjed ki:

a)[5] a műalkotásra, gyűjteményre és régiségre (ex 97);

b)[6] a vendéglátásra (SZJ 55.3, 55.4, 55.5), kivéve a képviselet által rendezett olyan fogadást, amelyen - a képviselet vezetőjének írásos nyilatkozata alapján - legalább 10 személy vesz részt.

3. § (1)[7] A képviselet tagja a személyes szükséglet céljára beszerzett termék és igénybe vett szolgáltatás után az árban foglalt, illetve - termékimport esetén - az általa megfizetett általános forgalmi adóból és jövedéki adóból - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - együttesen legfeljebb 300 000 forintot igényelhet vissza naptári évenként.

(2)[8] Korlátozás nélkül visszaigényelhető az általános forgalmi adó az olyan termékbeszerzés és szolgáltatás-igénybevétel után, amelyre a képviselet tagjának biztosítási szerződés által biztosított vagyontárgyaiban keletkezett kár esetén azok pótlása érdekében került sor.

(3)[9] Az (1) bekezdésben meghatározott értékkereten belül az üzemanyag, valamint az alkoholtermék és a dohánygyártmány tekintetében a képviselet tagjának személyes szükségletét szolgáló éves mennyiség nem haladhatja meg az e rendelet 2. számú melléklete szerinti mennyiséget. Ezen kereten belül a személyes szükségletét szolgáló mennyiséget a Magyarországra delegált képviselet tagjának vonatkozásában, annak kérelmére a Külügyminisztérium évente állapítja meg.

(4)[10] Az (1) bekezdés szerinti visszaigénylési jog nem terjed ki a műalkotásra, gyűjteményre és régiségre (ex 97), valamint a vendéglátásra (SZJ 55.3, 55.4, 55.5).

(5) A képviselet tagjára megállapított érték- és mennyiségi keret - az alkoholtermékre és a dohánygyártmányra vonatkozó mennyiségi keret kivételével - családonként, a közös háztartásban élő családtagokra vonatkozóan összevonható.

4. § (1) Az általános forgalmi adó és a jövedéki adó (a továbbiakban együtt: adó) visszatérítése az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Észak-budapesti Igazgatóságához (a továbbiakban: adóhatóság) írásba benyújtott kérelemre történik.

(2)[11] Az adó-visszaigénylési jog gyakorlásának feltétele, hogy

a) igazolják a képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési jogosultságát:

aa) a Közösség területére, de nem Magyarországra delegált képviseletnek és a képviselet tagjának kérelme esetén a fogadó állam arra feljogosított illetékes hatósága a 3. számú mellékletben szereplő formanyomtatványnak megfelelő igazolás kitöltésével és szabályszerű záradékolásával;

ab) Magyarországra delegált képviseletnek és a képviselet tagjának kérelme esetén, a Külügyminisztérium a 3. számú mellékletben szereplő formanyomtatvány kitöltésével és szabályszerű záradékolásával;

b) csatolják

ba) a képviselet és a képviselet tagja nevére kiállított eredeti számlát vagy egyszerűsített számlát (a továbbiakban együtt: számla), mely az általános forgalmi adó tekintetében tartalmazza az adó összegét vagy mértékét, a jövedéki adó tekintetében - ideértve az adójeggyel ellátott dohánytermékeket terhelő általános forgalmi adót is - a termék Jöt. szerinti adóalapjára vonatkozó adatokat, illetve - termékimport esetén - az adó összegét közlő eredeti határozatot (a továbbiakban: határozat);

bb) az adó-visszaigénylési jogosultságot igazoló, a 3. számú mellékletben szereplő szabályszerűen kitöltött és az illetékes hatóság által ellenjegyzett formanyomtatványt;

bc) az ellenérték, illetve - import esetén - a határozatban közölt adó megfizetéséről szóló bizonylatot;

c) a 3. § (2) bekezdése szerinti adó-visszaigénylés esetében a képviselet tagja a biztosítási szerződés és a kárfelvételi jegyzőkönyv másolatát is csatolja.

(3)[12] Az adó-visszaigénylési jog a számlában és a határozatban foglalt - általános forgalmi adó és jövedéki adó közül - azon adó tekintetében érvényesíthető, amelynek adó-összege eléri vagy meghaladja az 500 forintot. Az üzemanyag utáni adó-visszaigénylés esetén a számlának tartalmaznia kell továbbá a képviselet által bejelentett gépkocsi forgalmi rendszámát.

(4)[13] A kérelem elbírálása során az e rendelet szerinti mennyiségi korlátok betartását az adóhatóság ellenőrzi. A (2) bekezdésben felsoroltakon túlmenően az adóhatóság az adóigazgatási eljárás keretében a tényállás tisztázása céljából további kiegészítő adatokat kérhet, erről azonban a kérelem átvételétől számított 30 napon belül köteles írásban értesíteni a képviseletet, illetve a képviselet tagját.

5. § (1)[14] A képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési joga a számla, illetve - import esetén - a határozatban közölt adó megfizetésének napjától nyílik meg.

(2) A tárgyévben keletkezett adó-visszaigénylési jogát a képviselet és a képviselet tagja - a (3) bekezdésben meghatározott eltéréssel - a tárgyévet követő naptári év január hónap 1. napjától kezdődően, legfeljebb azonban ugyanezen év június hónap 30. napjáig érvényesítheti.

(3)[15] Ha az adó-visszatérítési igény tárgyévben kérelmenként eléri vagy meghaladja a 40 000 forintot, a képviselet és a képviselet tagja haladéktalanul érvényesítheti adó-visszaigénylési jogát.

(4)[16] Ha a képviselet megszűnik, illetve a képviselet tagja véglegesen elhagyja állomáshelyét, az adó-visszaigénylési kérelmet a megszűnés, illetve az állomáshely végleges elhagyása előtt legalább 15 nappal megelőzően kell benyújtani.

6. §[17] (1) Az adó-visszatérítés forintban illeti meg a képviseletet és a képviselet tagját.

(2) A visszatérített adó összegét az adóhatóság a képviselet bankszámlájára, illetve a képviselet tagja által megjelölt bankszámlára utalja. Az átutaláshoz kapcsolódó költségek a képviseletet és a képviselet tagját terhelik, amely összeg a visszatérített adóból visszatartandó. Amennyiben a visszatérítendő adó várhatóan nem éri el az átutaláshoz kapcsolódó költségeket, a visszatérítés feltétele, hogy a képviselet és a képviselet tagja előzetesen megtéríti az átutalás költségét.

(3) Ha a belföldi adóalany által megfizetett általános forgalmi adó összege utólag módosul, és ezzel a képviseletnek és a képviselet tagjának adó-visszatérítési igényének összege megváltozik:

a) a képviselet és a képviselet tagja köteles a különbözetet az adóhatóság részére haladéktalanul visszafizetni, ha a visszatérített adó összege magasabb, mint a belföldi adóalany által felszámított adó összege;

b) a képviselet és a képviselet tagja jogosulttá válik a különbözet összegét új kérelem benyújtásával igényelni, ha a visszatérített adó összege alacsonyabb, minta belföldi adóalany által felszámított adó összege.

(4) Az adóhatóság felfüggeszti a képviselet és a képviselet tagja részére történő újabb visszatérítések teljesítését, amíg a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a képviselet vagy a képviselet tagja a különbözetet az adó-hatóság részére nem fizeti vissza.

7. §[18] Az adóhatóság a visszatérítési kérelemről az igény benyújtásától számított 60 napon belül határozattal dönt. Az adó visszatérítésével kapcsolatos egyéb eljárási kérdések tekintetében az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. § (1) Ez a rendelet 1998. év január 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit azokban az adó-visszaigénylési ügyekben kell alkalmazni először, melyekben a képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési joga 1997. év december 31. napját követően keletkezik.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a diplomáciai és konzuli képviseletek és azok tagjai, valamint az ezekkel egy tekintet alá eső nemzetközi szervezetek és azok tagjai számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről rendelkező 3/1993. (I. 13.) Korm. rendelet és az ezt módosító 37/1993. (II. 25.) Korm. rendelet , illetve 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet (a továbbiakban együtt: R.), továbbá a diplomáciai és konzuli képviselet, valamint a diplomáciai és konzuli képviselet tagja részére adható fogyasztásiadó-visszatérítésről szóló 1/1992. (I. 20.) PM rendelet hatályát veszti azzal, hogy az e rendelet hatálybalépése előtt keletkezett általános forgalmiadó-, illetve fogyasztásiadó-visszaigénylési ügyekben az R., továbbá az 1/1992. (I. 20.) PM rendelet rendelkezéseit még alkalmazni kell.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelethez[19]

Az alkoholtermékek és a dohánygyártmányok vonatkozásában a képviselet jövedékadó-visszatérítésénél a 2. § (2) bekezdése szerint figyelembe veendő mennyiség:

Alkoholtermék: 1500 liter/év égetett szeszes ital, az egyéb alkoholtermékek tekintetében nincs mennyiségi korlátozás

Dohánygyártmány: 60 000 szál cigaretta/év, az egyéb dohánytermékek tekintetében nincs mennyiségi korlátozás

2. számú melléklet a 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelethez[20]

Az üzemanyagok, az alkoholtermékek és a dohánygyártmányok vonatkozásában a képviselet tagja jövedékiadó-visszatérítésénél a 3. § (3) bekezdése szerint figyelembe veendő mennyisége:[21]

Üzemanyag: 2000 liter/év

Alkoholtermék: 150 liter/év égetett szeszes ital, az egyéb alkoholtermékek tekintetében nincs mennyiségi korlátozás

Dohánygyártmány: 25 000 szál cigaretta/év, az egyéb dohánytermékek tekintetében nincs mennyiségi korlátozás

3. számú melléklet a 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelethez[22]

EURÓPAI KÖZÖSSÉGÁFA (HÉA) ÉS JÖVEDÉKIADÓ-MENTESSÉGI/
VISSZATÉRÍTÉSI IGAZOLÁS
(771388/EGK irányelv - 15. cikk (10) bekezdés és
92112/EGK irányelv - 23. cikk (1) bekezdés)
Sorszám (választható): ..........................................................................................................................................................................................
– adómentesség – utólagos adó-visszatérítés
1. FELJOGOSÍTOTT INTÉZMÉNY/MAGÁNSZEMÉLY
Megnevezés/név ..............................................................................................................................................................................................
Utca, házszám ....................................................................................................................................................................................................
Irányítószám, helység ......................................................................................................................................................................................
(A fogadó) Tagállam ........................................................................................................................................................................................
2. A BÉLYEGZÉSRE JOGOSULT ILLETÉKES HATÓSÁG
(Név, cím és telefonszám)
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
3. A FELJOGOSÍTOTT INTÉZMÉNY VAGY MAGÁNSZEMÉLY NYILATKOZATA
A feljogosított intézmény vagy magánszemély(1) nyilatkozik arról, hogy
a) az 5. rovatban felsorolt termékek és/vagy szolgáltatások felhasználási célja(2) a következő:
– hivatalos felhasználás* – személyes felhasználás
– külföldi diplomáciai képviselet részére, – külföldi diplomáciai képviselet munkatársa részére,
– külföldi konzuli képviselet részére, – külföldi konzuli képviselet munkatársa részére,
– nemzetközi szervezet részére, – nemzetközi szervezet munkatársa részére.
– az Észak-atlanti Szerződés (NATO)
tagállamának fegyveres ereje részére,
----------------------------------
(az intézmény megnevezése)(lásd 4. rovat)
b) az 5. rovatban felsorolt termékek és/vagy szolgáltatások összhangban vannak az 1. rovatban megjelölt fogadó tagállamban
érvényes mentességi/visszatérítési körülményekkel és korlátozásokkal, és
c) a megadott adatokat jóhiszeműen állították ki. A feljogosított intézmény illetve magánszemély vállalja, hogy megfizeti a
feladó tagállamnak, illetve amelyikből az árukat és/vagy szolgáltatásokat értékesítették azon ÁFA (HÉA) és/vagy jövedéki
adót, amely akkor lenne esedékes, amennyiben az áruk és/vagy szolgáltatások nem felelnének meg a mentesség
követelményeinek, illetve amennyiben az árukat és/vagy szolgáltatásokat nem a szándékolt módon használnák fel.
* A képviselet eljárási rendjében meghatározott aláírásra jogosult személy aláírásával igazolja azt, hogy a képviselet hivatalos
felhasználás céljából beszerzett termék/igénybe vett szolgáltatás a hivatali számviteli nyilvántartásokban pénzügyi kiadások
között szerepel, és a képviselet működésével kapcsolatban merült fel.
----------------------- ----------------------------
Helység, dátum Az aláíró neve és beosztása
……………………………….
Aláírás
4. AZ INTÉZMÉNY BÉLYEGZŐJE (személyes felhasználásra szóló mentesség esetére)
(Bélyegző)
-------------- -----------------------
Helység, dátum Az aláíró neve és beosztása
………………….
Aláírás
5. AZ ÁRUK ÉS/VAGY SZOLGÁLTATÁSOK MEGHATÁROZÁSA, AMELYEKRE AZ ÁFA (HÉA)- ÉS/VAGY JÖVEDÉKIADÓ MENTESSÉGET/VISSZATÉRÍTÉST KÉRIK
A. Az értékesítőre/adóraktár engedélyesére vonatkozó adatok
(1) Név és cím ............................................................................................................................................................................................
(2) Tagállam ...............................................................................................................................................................................................
(3) adószám (közösségi adószám)/jövedéki engedély száma ............................................................................................................
B. Az árukra és/vagy szolgáltatásokra vonatkozó adatok
Sor-
szám
Az áruk és/vagy szolgáltatások részletes meghatározása(3)
vagy hivatkozás a mellékelt megrendelő űrlapra)
Mennyiség vagy darabszámÁFA (HÉA) és/vagy jövedéki adó
nélküli érték
Pénznem
EgységárTeljes ár
Teljes összeg
6. A FOGADÓ TAGÁLLAM ILLETÉKES HATÓSÁGÁNAK VAGY HATÓSÁGAINAK IGAZOLÁSA
Az 5. rovatban meghatározott árukból és/vagy szolgáltatásokból álló küldemény/szállítmány
– teljes egészében
–............................................................................................................................... mennyiségig (szám)(4)
megfelel az ÁFA (HÉA) és/vagy jövedéki adó alóli mentesség/visszatérítés feltételeinek.

Bélyegző(k)
………………. …………………………………
Helység, dátum Az aláíró(k) neve és beosztása
………………..
Aláírás(ok)



Bélyegző(k)
………………. …………………………………
Helység, dátum Azaláíró(k) neve és beosztása
……………………………..
Aláírás(ok)
7. ENGEDÉLY A BÉLYEGZÉSTŐL VALÓ ELTEKINTÉSRE (hivatalos felhasználásra szóló mentesség esetére)



A ................................................................................. számú, ............................................................... keltű
(hivatkozás az ügyiratra) (dátum)
levélben ...................................................................................................................................... számára
(az feljogosított intézmény megnevezése)
a.................................................................................................................. engedélyezte a 6. rovatban a bélyegzéstől való
eltekintést.
(a fogadó tagállam illetékes hatóságának megnevezése)
(Bélyegző)




…………………….
Helység,

…………………………………………….
Dátum Az aláíró neve és beosztása
…………………………………….
Aláírás
(1) A nem megfelelő rész áthúzandó.
(2) A megfelelő rovatba írjon egy keresztet.
(3) Törölje a fel nem használt helyet. Ez a kötelezettség akkor is alkalmazandó, ha mellékeli a megrendelő űrlapot.
(4) Az el nem számolható áru és/vagy szolgáltatás megnevezése áthúzható az 5. rovatban vagy a mellékelt megrendelő űrlapon.

Magyarázó megjegyzések

1. Az értékesítő és/vagy adóraktár engedélyese számára ezen igazolás tanúsítványként szolgál a 77/388/EGK irányelv 15. cikke (10) bekezdésében és a 92/12/EGK irányelv 23. cikke (1) bekezdésében említett feljogosított intézményeknek/magánszemélyeknek értékesített áruk és szolgáltatások, illetve áruszállítmányok adómentességének igazolására. Következésképpen minden értékesítő/engedélyes számára ki kell állítani egy ilyen igazolást. Az értékesítő/engedélyes ezt az igazolást köteles megőrizni a könyvelésében, a saját tagállamában alkalmazandó jogszabályoknak megfelelően. Abban az esetben, ha egy tagállam nem részesíti közvetlen mentes ségben a szolgáltatások értékesítését, és ezért az értékesítés mentesítését az 1. rovatban meghatározott kedvezményezett részére történő adóvisszatérítéssel adja meg, ezt az igazolást csatolni kell a visszatérítés iránti kérelemhez.

2. a) Az alkalmazandó okirat általános jellemzőit az Európai KözösségekHivatalos Lapjának 1989.7.1. C /164. számában határozták meg.

Minden példány papírjának színe fehér és 210 mm x 297 mm méretű, ahol a hosszát illetően -5 mm-től +g mm-ig terjedő eltérés megengedett.

A jövedéki adó alóli mentességhez az adómentességi igazolás két példányban készül:

- egy példányt megtart a feladó,

- egy példányt az adminisztratív kísérőokmányhoz kell mellékelni.

b) Az S.B. rovatban levő minden felhasználatlan helyet oly módon kell keresztben áthúzni, hogy oda semmi mást ne lehessen beírni.

c) Az igazolást olvashatóan kell kitölteni és oly módon, hogy a beírtak ne legyenek kitörölhetők. Sem törlés, sem átírás nem megengedett. Az okiratot olyan nyelven kell kitölteni, amelyet a fogadó tagállam elismer.

d) Ha az áruk és/vagy szolgáltatások meghatározása (az igazolás 5.B. rovata) olyan megrendelő űrlapra hivatkozik, amelyet más nyelven töltöttek ki, mint amelyet a fogadó tagállam elismer, a feljogosított intézménynek/magánszemélynek fordítást kell hozzá mellékelnie.

e) Másfelől, ha az igazolás más nyelven van kitöltve, mint amelyet az értékesítő/engedélyes tagállama elismer, az 5.B. rovatban szereplő árukra és szolgáltatásokra vonatkozó adatok fordítását kell a feljogosított intézménynek/magánszemélynek mellékelnie.

f) Az elismert nyelv az adott tagállamban hivatalosan használt egyik nyelvet, illetve a Közösség minden olyan hivatalos nyelvét jelenti, amelyről az adott tagállam kijelentette, hogy e célra használható.

3. A feljogosított intézmény/magánszemély az igazolás 3. rovatában szereplő nyilatkozatában adja meg a mentesség iránti kérelem elbírálásához a fogadó tagállamban szükséges adatokat.

4. Az igazolás 4. rovatában tett nyilatkozatával az intézmény megerősíti az okmány 1. és 3. a) rovatában megadott részleteket és tanúsítja, hogy a feljogosított magánszemély az adott intézmény munkatársa.

5. a) A megrendelési űrlapra való hivatkozásnak (az igazolás 5.B. rovata) legalább a megrendelés keltét és számát tartalmaznia kell. A megrendelő űrlapnak tartalmaznia kell azon adatokat, amelyek az igazolás 5. rovatában szerepelnek. Ha az igazolást a fogadó tagállam illetékes hatóságának kell lebélyegeznie, akkora megrendelőlapot szintén le kell bélyegezni.

b) Az adóraktári engedélyes a 92/12/EGK irányelv 15a. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott jövedékiadószámának megjelölése nem kötelező; az adószámot (közösségi adószámot) fel kell tüntetni.

c) A pénznemet a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) által megállapított ISOIDIS 4127 jelű nemzetközi szabványnak* megfelelő háromjegyű kóddal kell megadni.[23]

6. A feljogosított intézmények/magánszemélyek által tett fenti nyilatkozatát a fogadó tagállam illetékes hatósága(i) hitelesíti(k) a 6. rovatban történő lebélyegzéssel. E hatóság(ok) az engedélyezést függővé teheti(k) saját tagállama(uk) más hatóságának egyetértésétől. Az illetékes adóhatóságtól függ az ilyen egyetértés beszerzése.

7. Az eljárás egyszerűsítése érdekében az illetékes hatóság eltekinthet a feljogosított intézmény/magánszemély azon kötelezettségétől, hogy bélyegzést kérelmezzen a hivatalos felhasználással kapcsolatos mentességre. A feljogosított intézménynek e mentességét az igazolás 7. rovatában kell megemlítenie.

2. számú melléklet a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelethez

[Melléklet a 221/2001. (XI. 21.) Korm. rendelethez]

"A külföldi utas áfavisszaigénylő lapja" az alábbi rovatokat tartalmazza:

a) a termékértékesítést teljesítő adóalany neve, címe, adóigazgatási azonosító száma;

b) a külföldi utas (vevő) neve, címe, útlevélszáma;

c) a vásárlásra vonatkozó adatok:

ca) a számla sorszáma,

cb) vásárlás időpontja,

cc) a számla végösszege,

cd) a számlában áthárított általános forgalmi adó;

d) a külföldi utas kérelme az adó-visszatérítésre;

e) a kivitelt igazoló vámhatósági záradék; valamint

f) egyéb.

A visszaigénylő lap rovatait legalább négy nyelven (magyarul, németül, angolul és oroszul) kell feltüntetni, és magyar nyelven kell kitölteni.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[2] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 2. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[3] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[4] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[5] A 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 2. § 3. bekezdés a) pontja a 230/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[6] Módosította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 13. § (4) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[7] A 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 3. § 1. bekezdése az 145/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet 2. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[8] A 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 3. § 2. bekezdését beiktatta valamint a korábbi 2-4. bekezdését 3-5 bekezdésre módosította az 145/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet 2. § 2. bekezdése

[9] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[10] Módosította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 13. § (4) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[11] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[12] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[13] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 5. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[14] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[15] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[16] A 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 5. § 4. bekezdése az 145/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet 4. §-ának megfelelően módosított szöveg

[17] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 7. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[18] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 8. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[19] A 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 1. számú melléklete az 145/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet 1. számú mellékletének megfelelően módosított szöveg

[20] A 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 2. számú melléklete az 145/1998. (IX. 9.) Korm. rendelet 2. számú mellékletének megfelelően módosított szöveg

[21] Módosította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 13. § (4) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[22] Beiktatta a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 11. § -a. Hatályos 2005.01.01.

[23] *A pénznem megjelölésre jelenleg használatos kódok: CZK (cseh korona), (EEK) észt korona, CYP (ciprusi font), DKK (dán korona), EUR (euró), GBP (angol font sterling), LVL (lett lat), LTL (litván litas), HUF (magyar forint), MTL (máltai líra), PLN (lengyel zloty), SEK (svéd korona), SIT (szlovén tolar), SKK (szlovák korona), USD (USA dollár).

Tartalomjegyzék