221/2001. (XI. 21.) Korm. rendelet
a külföldi utas számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről
A Kormány az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 71. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §[1]
(1) Viszonosság esetén, ha a terméket személyi poggyászként végleges rendeltetéssel külföldre viszik, a külföldi utas jogosult a termék megvásárlásakor az árban foglalt általános forgalmi adó (a továbbiakban: adó) visszatérítésére.
(2) Az adó-visszatérítés - a műalkotás, gyűjtemény, régiség (vtsz. ex 97), valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény 61. §-a szerinti dohánygyártmányok kivételével-minden, a külföldi utas által személyi poggyászként kivitt, illetve útipoggyászként feladott, új állapotú termékre, valamint új állapotú személygépkocsira kiterjed.
2. §
(1) E rendelet alkalmazásában külföldi utas
a) az a nem magyar állampolgárságú személy, aki nem jogosult állandó magyarországi tartózkodásra, illetve
b) az a magyar állampolgárságú személy, akinek állandó lakóhelye nem a Magyar Köztársaság területén van.
(2) Jelen rendelet vonatkozásában nem minősül külföldi utasnak az 1965. évi 22. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a diplomáciai kapcsolatokról Bécsben, 1961. április 18-án aláírt nemzetközi szerződés 1. Cikkének b) pontja, vagy az 1987. évi 13. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én elfogadott egyezmény 1. Cikkének g) pontja alá tartozó személy, vagy vele közös háztartásban élő családtagja.
(3) A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozását kihirdető törvény hatálybalépésének napjától külföldi utasnak az (1) bekezdésben szereplő személyek közül csak az minősül, akinek állandó lakóhelye az Európai Unió területén kívül van.
(4)[2] E rendelet alkalmazásában külföldnek az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 13. § (1) bekezdésének 27. pontjában meghatározott harmadik ország minősül.
3. §
(1) Az adó-visszatérítési jog a következő feltételek együttes megléte esetén gyakorolható:
a)[3] a külföldi utas, illetve megbízottja a terméket új állapotban külföldre viszi, és ezt a tényt az a vámhatóság, amelynek illetékességi területén a külföldi utas az Európai Unió vámterületét elhagyja, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: állami adóhatóság) által rendszeresített, "A külföldi utas áfa-visszaigénylő lapja" vagy más, az adóhatóság által jóváhagyott nyomtatványnak (a továbbiakban együtt: visszaigénylő lap) a számla, egyszerűsített számla (a továbbiakban: számla) külföldi utas általi bemutatásával egyidejű záradékolásával igazolja,
b)[4] a termékeket külföldre szállítják a vásárlás napjától számított harmadik hónap utolsó napjáig, valamint
c) a kivitel és az adó-visszatérítés kérelmezése közötti időtartam nem haladja meg a 183 napot.
(2) Új állapotú terméknek - a személygépkocsi kivételével - az minősül, amely a külföldre történő kivitel időpontjában a vásárláskori eredeti csomagolásában van, s amelyet - az arra utaló körülmények alapján - rendeltetésszerű használatba még nem vettek, ide nem értve a kipróbálást.
(3) Új állapotú személygépkocsinak az minősül, amelynek első forgalomba helyezése a külföldre történő kivitel időpontjáig még nem történt meg, kivéve, ha az első forgalomba helyezés kizárólag abból a célból történik, hogy a külföldi utas, illetve megbízottja a személygépkocsit a vásárlást követően haladéktalanul külföldre vigye.
(4)[5] Az egyéb feltételek teljesülésétől függetlenül a magyar vámhatóság megtagadja az (1) bekezdés a) pontja szerinti igazolást akkor is, ha
a) a magyar vámhatóság a kiléptetést megtagadja;
b) a külföldi utas, illetve megbízottja nem tesz eleget árubemutatási kötelezettségének;
c)[6] a vásárlást igazoló eredeti számla nem felel meg az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 13. § (1) bekezdésének 16. és 17. pontjában, továbbá a 43. § (5) bekezdésében meghatározott követelményeknek;
d)[7] a vásárlás és a kivitel közötti időtartam meghaladja az (1) bekezdés b) pontjában írt időtartamot,
e) a vásárlást igazoló eredeti számlában és a visszaigénylő lapon szereplő vevő azonosító adatai és a külföldi utas azonosító adatai nem egyeznek meg.
(5)[8] A vámhatóság a visszaigénylő lapot csak a termék külföldre történő kiszállításakor igazolhatja. Utólagos záradékolásra csak akkor van lehetőség, ha a termék külföldre történő kiszállításakor az igazolás a vámhatóság hibájából maradt el.
4. §
(1) Az adó-visszatérítési jog gyakorlásának feltétele, hogy a külföldi utas
a) igazolja a 2. §-ban meghatározott jogállás fennállását;
b)[9] csatolja a nevére kiállított, az adó összegét vagy/és mértékét elkülönítetten tartalmazó eredeti számlát,
c)[10] csatolja a 3. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott vámhatóság által záradékolt visszaigénylő lapot.
(2)[11] Az adó-visszaigénylési jog csak olyan számla tekintetében érvényesíthető, amelyben az adóval növelt végösszeg eléri vagy meghaladja a 175 eurót.
(3) Egy visszaigénylő lap csak egy számla adatait tartalmazhatja. A külföldi utas kiutazásakor több visszaigénylő lap igazolását is kérheti.
5. §
(1)[12] A visszaigénylő lap használata kötelező. A visszaigénylő lapot a külföldi utas kérésére a termék megvásárlásakor a számla kibocsátója állítja ki három példányban. Két eredeti példányt a külföldi utas részére át kell adni, a harmadik példányt a kibocsátó köteles nyilvántartásában számviteli bizonylatként megőrizni. Az eredeti példányok egyikét a kivitelkor a magyar vámhatóság bevonja, és azt a záradékolást követő hó 10. napjáig az állami adóhatóság címére jegyzék kíséretében megküldi.
(2) A visszaigénylő lapot az állami adóhatóság rendszeresíti, illetve hagyja jóvá. A visszaigénylő lapnak legalább az e rendelet melléklete szerinti adatokat kell tartalmaznia.
6. §
(1)[13] A külföldi utas nevére szóló számlában eladóként feltüntetett adóalany (a továbbiakban: kereskedő) a számla és a visszaigénylő lap birtokosa (a továbbiakban: visszatérítést kérő) kérésére köteles az általa kibocsátott számlában szereplő adónak a visszatérítést kérő részére való visszatérítésére, ha a visszatérítést kérő a számla, valamint a 3. § (1) bekezdés a) pontja szerint záradékolt visszaigénylő lap átadásával fordult a kereskedőhöz.
(2) A kereskedő - üzletpolitikai megfontolásból, saját kockázatára - jogosult az adó-visszatérítést a vásárlással egy időben biztosítani.
(3) A kereskedőnek az adó-visszatérítés lehetőségéről, módjáról, helyéről és - a költségeivel arányos - ügykezelési díjról a külföldi utast jól látható módon tájékoztatni kell.
(4) A kereskedő az általános forgalmiadó-bevallásában az általa visszatérített áfa összegét elkülönítve tünteti fel. A visszatérítést kérő részére visszatérített adó összege a kereskedőnél előzetesen felszámított adónak minősül.
(5) A (4) bekezdés szerinti előzetesen felszámított adó tekintetében a kereskedő adólevonási joga a vámhatóság által záradékolt nyomtatvány kézhezvételének időpontjában keletkezik.
(6) Az adó-megállapítási időszakban keletkezett előzetesen felszámított adót a kereskedő önadózással állapítja meg, vallja be és számolja el.
7. §
(1) Az adó-visszatérítés a visszatérítést kérő kérelmére történik.
(2) Az adó-visszatérítés forintban illeti meg a visszatérítést kérőt, a visszatérített adót készpénzben kell kifizetni. A kereskedő és a visszatérítést kérő ettől eltérő pénznemben és fizetési módban is megállapodhat.
(3) A kereskedő köteles gondoskodni arról, hogy az adó-visszaigénylésre jogosító számla ismételt felhasználásra ne legyen alkalmas. Ennek érdekében a számlában az »áfa elszámolva« jelölést kötelezően fel kell tüntetni.
(4) A külföldi utas kérésére az ismételt adó-visszaigénylésre alkalmatlanná tett számlát részére vissza kell szolgáltatni.
(5) A kereskedő nyilvántartásában számviteli bizonylatként együttesen köteles megőrizni az ismételt adó-visszaigénylésre alkalmatlanná tett számlát, illetve - a (4) bekezdésben meghatározott esetben - annak fotómásolatát, valamint a visszaigénylő lap eredeti vámhatósági bélyegzővel ellátott egy példányát.
8. §
Az adó-visszatérítéssel kapcsolatos egyéb eljárási kérdések tekintetében az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
9. §
(1) Ez a rendelet jelen szakasz (5) bekezdésének kivételével 2002. április 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg, a (4) bekezdésben megfogalmazott eltéréssel, hatályukat vesztik a következő jogszabályok:
a) a külföldi utas részére adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 4/1993. (I. 13.) Korm. rendelet,
b) ennek módosításáról szóló 2/1994. (I. 11.) Korm. rendelet, és
c) a 38/1996. (III. 5.) Korm. rendelet, valamint
d) a 238/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet, továbbá
e) a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet, a külföldi utas számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 4/1993. (I.13.) Korm. rendelet, és a diplomáciai és konzuli képviseletek és azok tagjai, valamint az ezekkel egy tekintet alá eső nemzetközi szervezetek és azok tagjai számára adható általános forgalmiadó- és jövedékiadó-visszatérítésről szóló 237/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet módosításáról szóló 230/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. § (1) és (2) bekezdése, a 3. § (2) bekezdésének első mondata és annak melléklete.
(3) A Magyar Köztársaság Európai Unióhoz való csatlakozását kihirdető törvény hatálybalépésének napja után a 2. § (2) bekezdése szerint külföldi utasnak nem minősülő személyek legkésőbb a csatlakozás napját megelőző napon vásárolt áruk vonatkozásában a csatlakozás időpontja előtti feltételekkel jogosultak a jelen rendelet szerint a termék árában foglalt általános forgalmiadó-visszatérítést kérelmezni.
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályukat vesztik a 4/1993. (I. 13.) Korm. rendelet 5. §-a alapján az állami adóhatóság által kiadott engedélyek. Az engedélyesek azon adómegállapítási időszakról szóló bevallásai vonatkozásában, amelyekben adóhatósági engedély alapján végzett tevékenységük keretében adót térítettek vissza, a (2) bekezdésben hatályon kívül helyezett jogszabályokat kell alkalmazni.
(5) 2002. január 1-jét követően az állami adóhatóság új engedélyt nem ad ki.
A miniszterelnök helyett:
Dr. Stumpf István s. k.,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Melléklet a 221/2001. (XI. 21.) Korm. rendelethez[14]
"A külföldi utas áfavisszaigénylő lapja" az alábbi rovatokat tartalmazza:
a) a termékértékesítést teljesítő adóalany neve, címe, adóigazgatási azonosító száma;
b) a külföldi utas (vevő) neve, címe, útlevélszáma;
c) a vásárlásra vonatkozó adatok:
ca) a számla sorszáma,
cb) vásárlás időpontja,
cc) a számla végösszege,
cd) a számlában áthárított általános forgalmi adó;
d) a külföldi utas kérelme az adó-visszatérítésre;
e) a kivitelt igazoló vámhatósági záradék; valamint
f) egyéb.
A visszaigénylő lap rovatait legalább négy nyelven (magyarul, németül, angolul és oroszul) kell feltüntetni, és magyar nyelven kell kitölteni.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2004.05.01.
[2] Beiktatta a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 7. §-a. Hatályos 2004.05.01.
[3] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 9. § -a. Hatályos 2005.01.01.
[4] Megállapította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[5] Módosította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 10. § (3) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[6] Módosította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 10. § (3) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[7] Megállapította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[8] Módosította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 13. § (3) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.
[9] Módosította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 13. § (3) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.
[10] Megállapította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[11] Megállapította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[12] Módosította a 81/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 10. § (3) bekezdése. Hatályos 2004.05.01.
[13] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 10. § -a. Hatályos 2005.01.01.
[14] Megállapította a 372/2004. (XII. 26.) Korm. rendelet 12. § -a. Hatályos 2005.01.01.