Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

258/1997. (XII. 21.) Korm. rendelet

a Magyar Nemzeti Bank éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 18/1997. (II. 4.) Korm. rendelet módosításáról

A számvitelről szóló, többször módosított 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 94. §-ának c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyar Nemzeti Bank véleményének előzetes kikérésével, a Magyar Nemzeti Bank éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 18/1997. (II. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) Az R. 2. §-ának 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(2. § E rendelet alkalmazásában)

"1. jegybanki célú nemesfémkészlet: olyan nemesfémkészlet, amely likvid eszköznek tekinthető, a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon forgalmazható, így különösen az arany, az ezüst, a platina és az egyéb jegybanki célú nemesfém;"

(2) Az R. 2. §-a 3. pontjának bevezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(2. § E rendelet alkalmazásában)

"3. repo-ügylet: olyan ügylet, ahol a szerződés megkötésével egyidejűleg az egyik szerződő fél per-, igény- és tehermentesen eladja vagy fedezetül átadja értékpapírjait a másik szerződő félnek meghatározott összeg ellenében, meghatározott későbbi időpontban és feltételekkel történő visszavételi kötelezettség mellett;"

(3) Az R. 2. §-ának 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(2. § E rendelet alkalmazásában)

"14. az átértékelési körbe bevonandó eszközök és források: a mérlegben kimutatott devizaeszközök és devizaforrások, továbbá ezen eszközökkel és forrásokkal kapcsolatos fedezeti ügyletek miatti, mérlegen kívüli követelések és tartozások;"

(4) Az R. 2. §-a következő 16-18. pontokkal egészül ki:

(2. § E rendelet alkalmazásában:)

"16. értékpapírok beszerzésének piaci értékkülönbözete: a kamatozó értékpapírok kamatot nem tartalmazó vételára (beszerzési értéke) és névértéke közötti különbözet;

17. monetáris célból tartott értékpapír: a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájának megvalósítása céljából vásárolt Magyar Állam által kibocsátott értékpapír;

18. monetáris célból kötött swap ügylet: belföldön, belföldi hitelintézetekkel, a monetáris politikai eszköztár részeként kötött, deviza-forint rövid lejáratú swap ügylet."

2. § (1) Az R. 3. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az MNB belső számviteli rendjét oly módon kell kialakítani, hogy a Magyar Nemzeti Bankról szóló 1991. évi LX. törvény (a továbbiakban: MNB tv.) 78. §-a szerinti havi osztalékelőleg-fizetési kötelezettségének hitelt érdemlő módon eleget tehessen."

(2) Az R. 3. §-a a következő (6)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A Tv. 18. §-ának (4) bekezdésében meghatározott értékhatár az MNB esetében a mérleg főösszegének 1%-a.

(7) Az MNB a mérlegben és az eredménykimutatásban az egyes tételeket millió forintra kerekítve köteles kimutatni."

3. § (1) Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az éven belüli lejáratú követelések között kell kimutatni:

a) a központi költségvetés MNB-nél vezetett folyószámláján jelentkező átmeneti tartozásállományt, valamint - elkülönítetten - a Magyar Állam által kibocsátott, monetáris céllal vásárolt értékpapírok állományát, függetlenül a lejárattól;

b) a hitelintézeteknél elhelyezett rövid lejáratú betétek és dollárelszámolású egyezményes (klíring) számlák állományát, a hitelintézetek MNB-nél vezetett folyószámláin jelentkező átmeneti tartozásállományt és a hitelintézetek által kibocsátott váltókon alapuló, továbbá a hitelintézetekkel és pénzügyi vállalkozásokkal kötött óvadék típusú repo-ügyletekből származó rövid lejáratú követeléseket."

(2) Az R. 4. §-ának (4)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az éven belüli lejáratú egyéb követelések között kell kimutatni a beváltott bankgaranciákat, a visszavásárolt saját kibocsátású kötvényeket, az egyéb (nem hitelintézeti) váltón alapuló követeléseket, a központi költségvetéssel kapcsolatos elszámolási számla egyenlegét (tartozik egyenleg esetén), a munkavállalóktól levonandó és előlegezett nyugdíjpénztári tagdíjjal összefüggő követelést.

(5) Az éven túli lejáratú devizakövetelések között kell kimutatni az MNB és a központi költségvetés közötti adósságcsere során az MNB által devizában nyújtott hitelt. Itt kell kimutatni az e hitel árfolyamkockázatára kötött fedezeti célú (éven túli lejáratú), határidős ügyletekkel kapcsolatos átértékelési különbözetek összevontan aktív egyenlegét is. A devizakövetelések között kell kimutatni Magyarország forintban és SDR-ben befizetett - devizában nyilvántartott - IMF kvótájának a tartalék kvótával csökkentett részét, továbbá a devizatartaléknak nem minősülő értékpapírok állományát.

(6) Az egyéb éven túli devizakövetelések között kell kimutatni a külföldi devizapozíciók árfolyamkockázatára kötött fedezeti célú (éven túli lejáratú), határidős ügyletekkel kapcsolatos átértékelési különbözetek összevontan aktív egyenlegét."

(3) Az R. 4. §-a (7) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(7) Az arany- és devizatartalékok között kell kimutatni:]

"a) a jegybanki célú aranykészletet,"

(4) Az R. 4. §-a (7) bekezdése d) pontjának 3-4. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(7) Az arany- és devizatartalékok között kell kimutatni:]

[d) "rendben lévő" minősítés esetén a konvertibilis és likvid devizaeszköznek minősülő]

"3. devizatartalék kezelési céllal vásárolt külföldi értékpapírok állományát piaci értéken,

4. szállításos típusú repo-ügylet keretében megvásárolt külföldi értékpapírok állományát piaci értéken."

(5) Az R. 4. §-ának (10)-(11) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A banküzem működésének eszközei között egyéb eszközként kell kimutatni az értékpapír-forgalmazással kapcsolatos aktív elszámolásokat, a bankügyletekkel kapcsolatos egyéb elszámolások, a munkavállalókkal kapcsolatos elszámolási számlák, egyéb aktív jellegű elszámolások, követelések áruszállításból és szolgáltatásból számlák tartozik egyenlegeit, a költségvetési befizetési kötelezettségek, adóelszámolási számlák összevont tartozik egyenlegeit, vegyes aktív elszámolások, Vám- és Pénzügyőrség elszámolási számlák tartozik egyenlegeit, valamint az egyéb aktív elszámolási számlák tartozik egyenlegét.

(11) Aktív időbeli elhatárolásként kell kimutatni a mérleg fordulónapjáig járó, a fordulónap és a mérlegkészítés napja között pénzügyileg realizált kamatok és jutalékok összegét, valamint a mérleg fordulónapjáig időarányosan járó, de a mérlegkészítés napjáig nem esedékes kamatok összegét, továbbá a monetáris célból tartott értékpapírok beszerzésének - nyereség jellegű - piaci értékkülönbözetéből a tárgyidőszakra jutó időarányos összeget. Az aktív időbeli elhatárolásokon belül a mérlegben külön kell kimutatni a devizatartaléknak minősülő eszközök után időarányosan járó kamatok és kamatjellegű bevételek összegét."

4. § (1) Az R. 5. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az egyéb források között kell kimutatni a központi költségvetéssel, az egészségbiztosítási pénztárral és az önkormányzatokkal szembeni rövid lejáratú kötelezettségeket, a munkavállalókkal kapcsolatos passzív elszámolásokat, az áruszállításból és szolgáltatásból eredő kötelezettségeket. Itt kell kimutatni a mérleg fordulónapján a fizetendő és a mérlegkészítés napjáig esedékes és ki nem fizetett kamatok és jutalékok összegét."

(2) Az R. 5. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Passzív időbeli elhatárolásként kell kimutatni a mérleg fordulónapjáig felmerült, a fordulónap és a mérlegkészítés napja között fizetett kamatok és jutalékok összegét, a mérleg fordulónapjáig időarányosan a tárgyévet terhelő (fizetendő), de a mérlegkészítés időpontjáig nem esedékes kamatok összegét, a monetáris célból tartott értékpapírok beszerzésének - veszteség jellegű - piaci értékkülönbözetéből a tárgyidőszakra jutó időarányos összeget."

5. § (1) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A monetáris céllal és a forgatási céllal vásárolt értékpapírokat beszerzési értéken - kamattal csökkentett vételáron - kell kimutatni. A forgatási céllal vásárolt értékpapírok mérlegfordulónapi állományát minősíteni kell, és a veszteségek kockázatának mértékével arányos céltartalékot kell képezni az MNB elnöke által jóváhagyott belső szabályzat alapján. A monetáris céllal vásárolt értékpapírok után céltartalékot képezni és értékvesztést elszámolni nem lehet."

(2) Az R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A jegybanki célú nemesfémkészleteket a tárgyév utolsó naptári napjának világpiaci árfolyamán kell - devizaként - kimutatni."

(3) Az R. 6. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A devizában fennálló, értékpapíron alapuló követeléseket piaci értéken kell kimutatni. Az értékelés alapján megállapított különbözetet legalább havonta a kamatjellegű bevételek, illetve a ráfordítások között kell elszámolni."

6. § (1) Az R. 8. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek között kell kimutatni az éven túli egyéb ügyletek kamatbevételeit."

(2) Az R. 8. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (6)-(7) bekezdés számozása (7)-(8) bekezdésre módosul:

"(6) Kamatjellegű bevételek között - forintban, illetve devizában elszámolt részletezésben - kell nyilvántartásba venni:

a) a monetáris célból tartott értékpapírok, valamint a visszavásárolt saját kibocsátású kötvények beszerzésének - nyereség jellegű - piaci értékkülönbözetéből a tárgyidőszakra jutó időarányos összeget,

b) a devizaeszköznek minősülő külföldi értékpapírok - nyereség jellegű - értékelési különbözetét (2. § 11. pont),

c) a egyéb célú határidős ügyletek esetében - a konverziós árfolyamnyereségként kimutatott összeg kivételével - a lejáratkor vagy lezáráskor elszámolt bevételek teljes összegét,

d) a kamatozó deviza-swap ügyletek után elszámolt kamatbevételek - hivatalos deviza árfolyamon számított - időarányos részét,

e) a fedezeti célú határidős devizaügylet esetében a (két) devizának a határidős szerződés megkötése napján érvényes (kereszt)árfolyama és a határidős kötési árfolyam közötti, a deviza-swap ügylet esetében az azonnali (kereszt)árfolyam és a határidős kötési árfolyam közötti devizában fennálló árfolyamkülönbözet és a tőkeösszeg szorzataként megállapított bevétel - hivatalos deviza árfolyamon számított - időarányos összegét (termin és swap költség),

f) kamat-swap ügylet esetén a kamatösszegek cseréjéből származó - bevétel jellegű - kamatkülönbözet tárgyidőszakra járó időarányos részét,

g) a fedezeti célú határidős ügyletek határidő előtti lezárásakor a nyilvántartás szerinti érték (a kötési ár, árfolyam) és a pénzügyileg rendezett összeg közötti különbözet összegét nyereség esetén,

h) az átsorolásból eredő értékelési módszer megváltoztatásakor az eddig fedezetinek minősített ügylet nyilvántartás szerinti értéke és a megváltozott minősítés szerinti értéke közötti különbözetet, nyereség esetén."

(3) Az R. 8. §-a (8) bekezdésének felvezető szövege és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Az egyéb bevételek között kell kimutatni az MNB által folytatott minden olyan pénzügyi tevékenységből származó bevételt, amely nem tartozik a (2)-(7) bekezdés szerinti bevételek közé, így különösen:"

"d) az exportfinanszírozási hitelkompenzációt, a kapott osztalékot."

(4) Az R. 8. §-a a következő (9)-(10) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A deviza árfolyamváltozásból származó bevételek között kell kimutatni elszámolási időszakonként az MNB-nek a külföldi pénznemben fennálló követeléseivel és kötelezettségeivel kapcsolatos napi átértékelésből származó árfolyamnyereségét (a devizaeszközök és devizaforrások átértékelési különbözetét), valamint a konverziós árfolyamnyereség összegét.

(10) Konverziós árfolyamnyereségként kell kimutatni:

a) a spot ügyletek kötési és kötésnapi hivatalos deviza árfolyamainak különbségéből eredő nyereséget,

b) az egyéb célú határidős devizaügyletek és az egyéb célú deviza swapok lejáratakor, illetve lezárásakor végrehajtott devizacsere kötési árfolyama és a hivatalos deviza árfolyamok különbözetéből származó nyereséget,

c) az eladott deviza opciók opciós díjbevételét, illetve a vásárolt vagy kiírt opciós jog érvényesítésekor végrehajtott devizacsere kötési árfolyama és a hivatalos deviza árfolyamok különbözetéből származó nyereséget."

7. § (1) Az R. 9. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a bekezdés a következő d) ponttal egészül ki:

[(1) Az éven belüli lejáratú betétek utáni kamatráfordítások között kell kimutatni:]

"b) a hitelintézetek kötelező jegybanki (forint- és deviza-) tartalékai után fizetendő és az MNB által visszavásárlási kötelezettséggel eladott értékpapírok után fizetett kamatokat,"

"d) az MNB által kibocsátott kötvény után fizetett (fizetendő) kamatot, illetve kamatjellegű árfolyamkülönbözetet."

(2) Az R. 9. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre módosul:

"(3) Kamatjellegű ráfordítások között - forintban, illetve devizában elszámolt részletezésben - kell nyilvántartásba venni:

a) a monetáris célból tartott értékpapírok, valamint a visszavásárolt saját kibocsátású kötvények beszerzésének - veszteség jellegű - piaci értékkülönbözetéből a tárgyidőszakra jutó időarányos összeget,

b) a devizaeszköznek minősülő külföldi értékpapírok - veszteség jellegű - értékelési különbözetét (2. § 11. pont),

c) a egyéb célú határidős ügyletek esetében - a konverziós árfolyamveszteségként kimutatott összeg kivételével - a lejáratkor vagy lezáráskor elszámolt ráfordítások teljes összegét,

d) a kamatozó deviza-swap ügyletek után elszámolt kamatráfordítások - hivatalos deviza árfolyamon számított - időarányos részét,

e) a fedezeti célú határidős devizaügylet esetében a (két) devizának a határidős szerződés megkötése napján érvényes (kereszt)árfolyama és a határidős kötési árfolyam közötti, a deviza-swap ügylet esetében az azonnali (kereszt)árfolyama és a határidős kötési árfolyam közötti devizában fennálló árfolyamkülönbözet és a tőkeösszeg szorzataként megállapított ráfordítás - hivatalos deviza árfolyamon számított - időarányos összegét (termin és swap költség),

f) kamat-swap ügylet esetén a kamatösszegek cseréjéből származó - ráfordítás jellegű - kamatkülönbözet tárgyidőszakot terhelő időarányos részét,

g) a fedezeti célú határidős ügyletek határidő előtti lezárásakor a nyilvántartás szerinti érték (a kötési ár, árfolyam) és a pénzügyileg rendezett összeg közötti különbözet összegét veszteség esetén,

h) az átsorolásból eredő értékelési módszer megváltoztatásakor az eddig fedezetinek minősített ügylet nyilvántartás szerinti értéke és a megváltozott minősítés szerinti értéke közötti különbözetet, veszteség esetén."

(3) Az R. 9. §-a a következő (7)-(8) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A deviza árfolyamváltozásból származó ráfordítások között kell kimutatni elszámolási időszakonként az MNB-nek a külföldi pénznemben fennálló követeléseivel és kötelezettségeivel kapcsolatos napi átértékelésből származó árfolyamveszteségét (a devizaeszközök és devizaforrások átértékelési különbözetét), valamint a konverziós árfolyamveszteség összegét.

(8) Konverziós árfolyamveszteségként kell kimutatni:

a) a spot ügyletek kötési és kötésnapi hivatalos deviza árfolyamainak különbségéből eredő veszteséget,

b) az egyéb célú határidős devizaügyletek és az egyéb célú deviza-swapok lejáratakor, illetve lezárásakor végrehajtott devizacsere kötési árfolyama és a hivatalos deviza árfolyamok különbözetéből származó veszteséget,

c) a vásárolt deviza opciók opciós díj ráfordítását, illetve az eladott opciós jog érvényesítésekor végrehajtott devizacsere kötési árfolyama és a hivatalos deviza árfolyamok különbözetéből származó veszteséget."

8. § Az R. 10. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az MNB a bevételeinek és ráfordításainak alakulásával összefüggő osztalékelőleg elszámolását (fizetés vagy visszaigénylés), illetve évközi veszteségtérítését a rövid lejáratú kötelezettségek között mutatja ki, mint alapítóval szembeni kötelezettséget.

(2) Amennyiben az MNB-nek az éves eredménye alapján veszteségtérítési igénye keletkezik, az alapító által megtérítendő összeget a tárgyév rendkívüli bevételeként számolja el az (1) bekezdés szerinti kötelezettség csökkentésével egyidejűleg.

(3) Az MNB az osztalékfizetési kötelezettség és az osztalékelőleg költségvetéssel történő elszámolása során a befizetéseket, illetve az igényléseket ezer forintra kerekítve számolja el."

9. § (1) Az R. 11. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A nem jegybanki célú (kereskedelmi célú) nemesfémeket árukészletként kell kimutatni.

(5) Az MNB a bankjegy- és érmeelőállításhoz, -kibocsátáshoz közvetlenül kapcsolódó valamennyi költségét - ideértve a tervezés, forgalomból kivont bankjegy és érme esetében a megsemmisítés költségeit is - ráfordításai között számolja el."

(2) Az R. 11. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A jegybanki célú nemesfém készleteket devizaként kell elszámolni, azzal az eltéréssel, hogy az árfolyamváltozásból származó átértékelési különbözetet elkülönítve kell kimutatni."

10. § Az R. 12. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az óvadék típusú aktív repo-ügyletek esetében az ügylet tárgyát képező értékpapír fedezetbe vételekor az értékpapír továbbra is az átadó eszközei között marad. Az értékpapír ellenében folyósított összeget az MNB az átadóval szembeni követelésként mutatja ki.

(2) Az óvadék típusú passzív repo-ügyletek esetében az ügylet tárgyát képező értékpapír fedezetbe adásakor az értékpapír továbbra is az átadó eszközei között marad. Az értékpapír ellenében kapott összeget az MNB az átvevővel szemben fennálló kötelezettségként mutatja ki.

(3) A szállításos típusú repo-ügyletek tényleges értékpapír adásvételnek minősülnek határidős visszaadási-vételi kötelezettség mellett. A visszaadási-vételi kötelezettséget mérlegen kívüli tételként kell nyilvántartásba venni."

11. § Az R. 13. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"13. § (1) A kamatozó értékpapírok vételárában megfizetett kamatot kamatbevételt csökkentő tételként, az értékesítéskor az eladási árban realizált kamatot kamatbevételként kell elszámolni.

(2) Az MNB által belföldön kibocsátott diszkont értékpapírokat a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban kell nyilvántartásba venni, névértéken. Eladáskor kell a kötelezettségek között névértéken kimutatni a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban kimutatott mennyiség egyidejű csökkentése mellett.

(3) A devizatartalékként kezelt - devizaeszköznek minősülő - külföldi értékpapírok értékelés napján keletkező értékelési, illetve átértékelési különbözetének összegét az arany és deviza tartalékok között kimutatott értékpapír értékének növekedéseként kell elszámolni a kamatjellegű bevételekkel, illetve a deviza árfolyamváltozásból származó bevételekkel szemben.

(4) A devizatartalékként kezelt - devizaeszköznek minősülő - külföldi diszkont értékpapírok esetében a (3) bekezdés szerinti értékelési különbözet meghatározásakor az értékpapír piaci értékének a névérték és a vételár közötti különbözet értékelés napjáig - aktív időbeli elhatárolásként időarányosan - elszámolt összegével csökkentett részét kell viszonyítani az értékpapír könyv szerinti értékéhez."

12. § (1) Az R. 14. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A befektetett eszközök, a követelések, az értékpapírok és a jövőbeni kötelezettségek minősítésének rendjéről, valamint a céltartalék képzésének, továbbá a piaci érték meghatározásának rendjéről - a sajátosságok figyelembevételével - az MNB elnöke belső szabályzatot készít."

(2) Az R. 14. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A járó és fizetendő kamatokkal, kamatjellegű bevételekkel és ráfordításokkal, illetve a Tv.-ben rögzített egyéb tételekkel összefüggésben az aktív és passzív időbeli elhatárolásokat legalább havonta kell megállapítani és el- számolni."

(3) Az R. 14. §-a a következő (10)-(12) bekezdéssel egészül ki:

"(10) Az elszámolási időszak végén az eredménykimutatásban a devizaállományok átértékeléséből származó eredményt összevontan - előjelétől függően - (nettó módon) vagy bevételként, vagy ráfordításként kell kimutatni.

(11) A monetáris célból kötött swap ügyleteket a fedezeti ügyletekkel azonos módon kell elszámolni.

(12) Az MNB a számviteli politikájában rögzített módon, minden hónap utolsó napjára vonatkozóan - a tulajdonos részére történő adatszolgáltatás alátámasztása céljából - köteles eszköz- és forrásszámláit, valamint költség- és eredményszámláit lezárni, azok egyenlegét megállapítani, továbbá főkönyvi kivonatot készíteni. A nyilvántartások zárásakor biztosítani kell, hogy a tárgyhavi eredmény és a tárgyévben a tárgyhónap végéig (halmozottan) keletkezett eredmény megállapítható legyen."

13. § Az R. 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a szerződés szerinti határidő bekövetkezik, akkor a határidős ügylettel, a swap ügylet határidős ügyletrészével, valamint az érvényesített opciókkal összefüggő bevételeket és ráfordításokat a 8. és 9. § szerint kell elszámolni."

14. § Az R. 17. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Mérlegkészítéskor a fedezeti ügylettel összefüggő kamat, kamatjellegű és deviza árfolyamváltozással összefüggő bevételeket és ráfordításokat a 8-9. §-ok szerint kell elszámolni."

15. § (1) Az R. 19. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A saját tőke összetételét tőkeelemenként, azok változását."

(2) Az R. 19. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) Az MNB tv. 78. §-ában előírt, a bevételek-ráfordítások alapján osztalékelőlegként teljesített költségvetési befizetéseket, illetve a költségvetési térítéseket."

16. § Az R. 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § Az MNB üzleti jelentésének tartalmaznia kell arra vonatkozó közgazdasági számításokat is, hogy a bankjegy- és érmeállomány, valamint a hitelintézetek folyószámla betétállományának összegével szembenálló eszközök elszámolt bevételei hogyan viszonyulnak a kihelyezésükkel elérhető bevételekhez."

17. § (1) Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

(2) Az R. 2. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.

18. § Ez a rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba azzal, hogy 1. §-a, 2. §-ának (2) bekezdése, 3-7. §-ának és 9-17. §-ának előírásai az 1997. évi éves beszámoló elkészítésénél is alkalmazhatók. E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 5. §-ának (5) bekezdése, a 8. §-a (3) bekezdésének c) pontja, a 9. §-ának (5) bekezdése, 14. §-ának (7) bekezdése, 19. §-ának (6) bekezdése hatályát veszti.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 258/1997. (XII. 21.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet a 18/1997. (II. 4.) Korm. rendelethez]

A mérleg előírt tagolása

ESZKÖZÖK (Aktívák)

I. KÖVETELÉSEK FORINTBAN

A) FORINTKÖVETELÉSEK

1. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSSEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK

a) éven belüli lejáratú követelések

b) éven túli lejáratú követelések

2. HITELINTÉZETEKKEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK

a) éven belüli lejáratú követelések

b) éven túli lejáratú követelések

3. PÉNZKIBOCSÁTÁSBÓL, PÉNZFORGALOMBÓL SZÁRMAZÓ KÖVETELÉSEK

a) Magyar Postával szembeni követelések

b) úton lévő tételek

4. EGYÉB KÖVETELÉSEK

a) éven belüli lejáratú követelések

b) éven túli lejáratú követelések

B) FORINTKÖVETELÉSEK CÉLTARTALÉKA

1. HITELINTÉZETEKKEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK CÉLTARTALÉKA

2. EGYÉB FORINTKÖVETELÉSEK CÉLTARTALÉKA

II. KÖVETELÉSEK DEVIZÁBAN

A) DEVIZAKÖVETELÉSEK

1. ARANY- ÉS DEVIZATARTALÉK

2. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSSEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK

a) éven belüli lejáratú követelések

b) éven túli lejáratú követelések

3. HITELINTÉZETEKKEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK

a) éven belüli lejáratú követelések

b) éven túli lejáratú követelések

4. EGYÉB DEVIZAKÖVETELÉSEK

a) éven belüli lejáratú követelések

b) éven túli lejáratú követelések

B) DEVIZAKÖVETELÉSEK CÉLTARTALÉKA

1. HITELINTÉZETEKKEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK CÉLTARTALÉKA

2. EGYÉB DEVIZAKÖVETELÉSEK CÉLTARTALÉKA

III. BANKÜZEMI ESZKÖZÖK CÉLTARTALÉKA

IV. AKTÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK

Ebből: devizatartaléknak minősülő eszközök után járó kamatok és kamatjellegű bevételek

V. ESZKÖZÖK ÖSSZESEN

FORRÁSOK (Passzívák)

VI. KÖTELEZETTSÉGEK FORINTBAN

1. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉS BETÉTEI

a) éven belüli lejáratú betétek

b) éven túli lejáratú betétek

2. HITELINTÉZETEK BETÉTEI

a) éven belüli lejáratú betétek

b) éven túli lejáratú betétek

3. PÉNZKIBOCSÁTÁSBÓL, PÉNZFORGALOMBÓL SZÁRMAZÓ KÖTELEZETTSÉGEK

a) forgalomban lévő bankjegy és érme

b) úton lévő tételek

4. EGYÉB BETÉTEK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK

a) éven belüli lejáratú betétek

b) éven túli lejáratú betétek

VII. KÖTELEZETTSÉGEK DEVIZÁBAN

1. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉS BETÉTEI

a) éven belüli lejáratú betétek

b) éven túli lejáratú betétek

2. HITELINTÉZETEK BETÉTEI

a) éven belüli lejáratú betétek

b) éven túli lejáratú betétek

3. EGYÉB KÖTELEZETTSÉGEK DEVIZÁBAN

a) éven belüli lejáratú kötelezettségek

b) éven túli lejáratú kötelezettségek

VIII. KÖTELEZETTSÉGEK CÉLTARTALÉKA

IX. BANKÜZEM EGYÉB FORRÁSAI

X. PASSZÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK

XI. SAJÁT TŐKE

1. Jegyzett tőke

2. Tőketartalék

3. Eredménytartalék

4. Értékelési tartalék

5. Általános tartalék

6. Mérleg szerinti eredmény

XII. FORRÁSOK ÖSSZESEN

2. számú melléklet a 258/1997. (XII. 21.) Korm. rendelethez

[2. számú melléklet a 18/1997. (II. 4.) Korm. rendelethez]

Az eredménykimutatás előírt tagolása

BEVÉTELEK

I. FORINTBAN ELSZÁMOLT KAMAT- ÉS KAMATJELLEGŰ BEVÉTELEK

1. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSSEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK KAMATBEVÉTELEI

a) éven belüli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

b) éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

2. HITELINTÉZETEKKEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK KAMATBEVÉTELEI

a) éven belüli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

b) éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

3. EGYÉB KÖVETELÉSEK KAMATBEVÉTELEI

a) éven belüli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

b) éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

4. FORINTBAN ELSZÁMOLT KAMATJELLEGŰ BEVÉTELEK

II. DEVIZÁBAN ELSZÁMOLT KAMAT- ÉS KAMATJELLEGŰ BEVÉTELEK

1. DEVIZATARTALÉKOK UTÁNI KAMATBEVÉTELEK

2. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSSEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK KAMATBEVÉTELEI

a) éven belüli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

b) éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

3. HITELINTÉZETEKKEL SZEMBENI KÖVETELÉSEK KAMATBEVÉTELEI

a) éven belüli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

b) éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

4. EGYÉB KÖVETELÉSEK KAMATBEVÉTELEI

a) éven belüli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

b) éven túli lejáratú követelések utáni kamatbevételek

5. DEVIZÁBAN ELSZÁMOLT KAMATJELLEGŰ BEVÉTELEK

III. DEVIZA ÁRFOLYAMVÁLTOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ BEVÉTELEK

1. Devizaállományok átértékeléséből származó eredmény

2. Konverziós árfolyamnyereség

IV. PÉNZFORGALOMMAL KAPCSOLATOS BEVÉTELEK

V. EGYÉB BEVÉTELEK

1. Forintban kapott jutalékok és díjak

2. Devizában kapott jutalékok és díjak

3. Az előző tételekbe nem sorolt szokásos mértékű és rendkívüli bevételek

VI. CÉLTARTALÉK FELHASZNÁLÁS

VII. BANKÜZEM BEVÉTELEI

VIII. BEVÉTELEK ÖSSZESEN

RÁFORDÍTÁSOK

IX. FORINTBAN ELSZÁMOLT KAMAT- ÉS KAMATJELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK

1. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉS BETÉTEINEK KAMATRÁFORDÍTÁSAI

a) éven belüli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

b) éven túli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

2. HITELINTÉZETI BETÉTEK KAMATRÁFORDÍTÁSAI

a) éven belüli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

b) éven túli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

3. EGYÉB BETÉTEK KAMATRÁFORDÍTÁSAI

a) éven belüli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

b) éven túli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

4. FORINTBAN ELSZÁMOLT KAMATJELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK

X. DEVIZÁBAN ELSZÁMOLT KAMAT- ÉS KAMATJELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK

1. KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉS BETÉTEINEK KAMATRÁFORDÍTÁSAI

a) éven belüli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

b) éven túli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

2. HITELINTÉZETI BETÉTEK KAMATRÁFORDÍTÁSAI

a) éven belüli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

b) éven túli lejáratú betétek után fizetett (fizetendő) kamatok

3. EGYÉB KÖTELEZETTSÉGEK KAMATRÁFORDÍTÁSAI

a) éven belüli lejáratú kötelezettségek utáni kamatráfordítások

b) éven túli lejáratú kötelezettségek utáni kamatráfordítások

4. DEVIZÁBAN ELSZÁMOLT KAMATJELLEGŰ RÁFORDÍTÁSOK

XI. DEVIZA ÁRFOLYAMVÁLTOZÁSBÓL SZÁRMAZÓ RÁFORDÍTÁSOK

1. Devizaállományok átértékeléséből származó eredmény

2. Konverziós árfolyamveszteség

XII. PÉNZFORGALOMMAL KAPCSOLATOS RÁFORDÍTÁSOK

XIII. EGYÉB RÁFORDÍTÁSOK

1. Forintban elszámolt jutalékok és költségek

2. Devizában elszámolt jutalékok és költségek

3. Az előző tételekbe nem sorolt szokásos mértékű és rendkívüli ráfordítások

XIV. CÉLTARTALÉKKÉPZÉS

XV. BANKÜZEM MŰKÖDÉSI KÖLTSÉGEI ÉS RÁFORDÍTÁSAI

XVI. RÁFORDÍTÁSOK ÖSSZESEN

XVII. TÁRGYÉVI EREDMÉNY

XVIII. FIZETETT (JÓVÁHAGYOTT) OSZTALÉK

XIX. MÉRLEG SZERINTI EREDMÉNY

Tartalomjegyzék