Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

259/1997. (XII. 21.) Korm. rendelet

a befektetési vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 197/1996. (XII. 22.) Korm. rendelet módosításáról

A számvitelről szóló, többször módosított 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 94. §-ának c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány - a Magyar Nemzeti Bank előzetes véleményének kikérésével - a befektetési vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 197/1996. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) módosítására a következőket rendeli el:

1. § (1) A Rendelet 3. §-a (8) bekezdésének felvezető szövege a következőképpen módosul és a bekezdés kiegészül a következő e) ponttal:

"(8) A számviteli politika keretében - a Tv. 14. §-ának (4)-(5) bekezdésében foglaltakon túlmenően - kell elkészíteni:"

"e) a határidős, opciós és swap ügyletek elszámolására, nyilvántartására, a fedezeti ügyletek meghatározására és elkülönített kezelésére vonatkozó szabályzatot."

(2) A Rendelet 3. §-a kiegészül a következő (9) bekezdéssel:

"(9) A Tv. 14. §-a (5) bekezdésének c) pontjában foglalt szabályzat alatt a befektetési vállalkozásnál olyan költségszámítási szabályzatot kell érteni, amely magában foglalja a saját vállalkozásban megvalósított beruházások, saját vállalkozás keretében működtetett jóléti intézmények, nem befektetési szolgáltatási tevékenységek közvetlen és közvetett költségeinek meghatározását, valamint alátámasztja azon befektetési szolgáltatások díjainak megállapítását, amelyek bevétele a befektetési vállalkozás összes bevételében jelentős részarányt képvisel. A befektetési vállalkozás saját hatáskörben dönti el, és határozza meg számviteli politikájában, hogy milyen mértéket tekint jelentős részaránynak."

2. § A Rendelet 4. §-ának (9) bekezdése kiegészül a következő d) ponttal:

[(9) A főkönyvi könyvelés, illetve az analitikus nyilvántartás keretében biztosítani kell, hogy - a megbízásra végzett befektetési szolgáltatási tevékenységből adódóan - az ügyfeleket megillető pénzösszeg - ügyfelekre összesítetten - naprakészen megállapítható legyen:]

"d) az elszámolási betétszámlán lévő"

(pénzösszeg részletezésben)

3. § (1) A Rendelet 5. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Jegyzett tőkeként kell kimutatni a Tv. 26. §-ának (3) bekezdése szerinti tőke összegét. A jegyzett tőke a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepeként működő befektetési vállalkozás esetében az Épt. 9. §-ának (6) bekezdése szerinti - kizárólag pénzben rendelkezésre bocsátott - dotációs tőkét foglalja magában. Azon befektetési vállalkozásnak, amely nem külföldi székhelyű vállalkozás fióktelepe, a jegyzett tőkén belül az analitikus könyvviteli nyilvántartásokban elkülönítetten kell kimutatni az olyan tag tulajdoni részesedését, amelynek más befektetési vállalkozásban, illetve befektetési szolgáltatóban is van részesedése.

(2) Jegyzett, de még be nem fizetett tőkeként - a mérlegben a források között negatív előjellel - kell kimutatni a jegyzett tőkének a mérleg fordulónapjáig be nem fizetett összegét. A külföldi székhelyű vállalkozás fióktelepeként működő befektetési vállalkozásnál jegyzett, de még be nem fizetett tőke nem szerepelhet a mérlegben."

(2) A Rendelet 5. §-a kiegészül a következő (10) bekezdéssel:

"(10) A külföldi székhelyű vállalkozás fióktelepeként működő befektetési vállalkozásnál tőketartalékkal szemben kell állományba venni a külföldi székhelyű vállalkozás által a dotációs tőkén felül - a működéshez - tartósan rendelkezésre bocsátott vagyontárgyakat a bekerüléskori piaci értéken."

4. § (1) A Rendelet a 7. §-a fölött a következő címmel egészül ki:

"Az eredménykimutatás tételeinek tartalma"

(2) A Rendelet 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) A befektetési szolgáltatási tevékenység bevételei, illetve ráfordításai között elkülönítetten kell kimutatni:]

"b) kereskedelmi tevékenység bevételeként, illetve ráfordításaként a forgóeszközök között kimutatott, eladási célú értékpapírok eladási árában érvényesített kamatbevételt, illetve vételárában elismert kamatráfordítást, értékesítése során felmerült (pénzügyileg realizált, illetve időarányos) árfolyamnyereség, illetve árfolyamveszteség összegét, az ilyen értékpapírok felértékelési nyereségét, illetve értékvesztését, kamat- és osztalékbevételét, a 8. § (1) bekezdése szerinti árfolyamveszteségre képzett céltartalék felhasználását, illetve képzését, a 8. § (2) bekezdés szerint a nyitott pozíció veszteségére képzett céltartalék felhasználását, illetve képzését, a határidős tőzsdei, tőzsdén kívüli és swap ügyletekből származó, várható árfolyamnyereség, illetve -veszteség, kamatbevétel, illetve -ráfordítás 13-16. §-ok szerint tárgyévben elszámolható összegét;"

5. § A Rendelet 8. §-a kiegészül a következő (7) bekezdéssel:

"(7) A külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepeként működő befektetési vállalkozás a külföldi székhelyű vállalkozással vagy annak más fióktelepével szemben - az egymás közötti elszámolásból adódóan - azonos külföldi pénznemben fennálló, a Tv. szerinti egyéb követeléseit és egyéb kötelezettségeit év végén - elszámolási számla közbeiktatásával - egymással szemben össze kell vezetni, devizában mérve a - a követelés és a kötelezettség közül - kisebbik összegben. Az azonos devizaösszegnek megfelelő forintértékben összevezetett követelés és kötelezettség között az eltérő nyilvántartási árfolyamból adódó árfolyamkülönbözet összegét - jellegének megfelelően - egyéb bevételként, illetve egyéb ráfordításként kell elszámolni. Az összevezetés utáni, azonos külföldi pénznemben fennálló követelés és kötelezettség egyenlegeként fennmaradó különbözet forintértékét egyéb követelésként vagy egyéb kötelezettségként kell a mérlegben kimutatni."

6. § A Rendelet 10. §-a kiegészül a következő (16) bekezdéssel:

"(16) A mérleg fordulónapján a pénzügyileg még nem rendezett, tőzsdén kötött bizományi ügyletekből - az (5) bekezdés szerinti elszámolásból - adódóan, a mérlegbe a vevővel, illetve eladóval (másik forgalmazóval) szembeni követelést, illetve kötelezettséget nem lehet beállítani, ezért a mérleg fordulónapján azok összegét a bizományosi elszámolási számlával szemben sztornírozni kell, és a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályba kell felvenni. A tárgyévet követő évben ezeket a tételeket nyitó rendező tételként kell a követelés, illetve kötelezettség számlákra felvenni a bizományosi elszámolási számlával szemben."

7. § A Rendelet 16. §-ának (7) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Ha az opciós ügylet a mérleg fordulónapja és a mérleg készítés napja között lezárul, és az opció vevője érvényesíti az opciót, akkor - az ügylet realizált eredménye tárgyévre jutó időarányos részének a 15. § (3) bekezdése szerint történő elszámolásával egyidejűleg - az opciós díj tárgyévre időarányosan jutó összegét a tárgyévi eredményt érintő tételként kell elszámolni."

8. § A Rendelet 17. §-a kiegészül a következő 13-14. pontokkal:

(A kiegészítő melléklet a Tv. előírásain túlmenően a következőket tartalmazza:)

"13. a Magyar Nemzeti Bank által - a Magyar Nemzeti Bankról szóló 1991. évi LX. törvény 10. §-ának (1)-(2) bekezdése értelmében - előírt kötelező tartalék Magyar Nemzeti Banknál elhelyezett összegét;

14. a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepeként működő befektetési vállalkozásnál a külföldi székhelyű vállalkozással vagy annak más fióktelepével szembeni - pénzügyileg nem rendezendő - követeléseit és kötelezettségeit - a tárgyévi összevezetést megelőzően -, előző évről áthozott egyenleg és tárgyévben keletkezett tételek bontásban, a keletkezés jogcímének megjelölésével."

9. § A Rendelet 1. számú melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

10. § E rendelet 1998. január 1-jén lép hatályba azzal, hogy az 1-2. §-ok, a 4. §, a 6-7. §-ok és a 9. § rendelkezései az 1997. évi éves beszámoló elkészítésénél is alkalmazhatók.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 259/1997. (XII. 21.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet a 197/1996. (XII. 22.) Korm. rendelethez]

A 197/1996. (XII. 22.) Korm. rendelet 1. számú mellékletének d) pontja a "II. Rövid lejáratú kötelezettségek" mérlegfőcsoport előtt a következő mérlegrészletezéssel egészül ki:

(F. Kötelezettségek mérlegfőcsoport tagolása a következő:)

"I. Hosszú lejáratú kötelezettségek

1. Beruházási és fejlesztési hitelek

2. Egyéb hosszú lejáratú hitelek

3. Hosszú lejáratra kapott kölcsönök

4. Tartozások kötvénykibocsátásból

5. Alapítókkal szembeni kötelezettségek

6. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

7. Alárendelt kölcsöntőke."

Tartalomjegyzék