Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

38/1997. (XII. 18.) PM rendelet

a könyvvizsgálók által az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyeletnek évente készítendő külön kiegészítő jelentés szerkezetéről és tartalmáról

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 235. §-a (2) bekezdésének h) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § A hitelintézetek éves beszámolójának könyvvizsgálatát végző könyvvizsgálónak a Hpt. 136. §-ban meghatározott jelentési kötelezettségét az e rendelet mellékletében meghatározott szerkezetben és tartalommal kell teljesítenie.

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba, rendelkezéseit először az 1998. december 31-i éves beszámolóra vonatkozó jelentés elkészítésekor kell alkalmazni. A rendelet előírásai az 1997. december 31-i éves beszámolóról szóló jelentés elkészítésekor is alkalmazhatók.

Melléklet a 38/1997. (XII. 18.) PM rendelethez

I. Az eszközértékelés szakmai helyességének vizsgálata

A) A vizsgált eszközök köre:

a) Az eszközminőség felmérése során egyedenként, részletesen kell vizsgálni legalább azokat a tételeket, amelyek esetében

aa) a Hpt. 2. számú mellékletének III. 10. pontjában meghatározott, egy adóssal szemben vállalt kockázat mértéke a hitelintézet szavatoló tőkéjének tíz százalékát,

ab) belső vagy kapcsolódó hitel (Hpt. 60-61. §) esetében a szavatoló tőke 0,5 százalékát,

ac) külön figyelendő és átlag alatti kategóriába tartozó hitelek esetében a szavatoló tőke 4 százalékát,

ad) kétes és rossz hitelek esetében a szavatoló tőke 1,5 százalékát

meghaladja.

b) A többi eszköz minősítésének értékelésekor a vizsgálatnak valamennyi befektetés tételes vizsgálatára, a lakossági hitelek legalább 10 százalékára és az ezen túl fennmaradó hitelállomány értékének legalább 40 százalékára kell kiterjednie. Indokolt esetben a vizsgált hitelintézet sajátosságait figyelembe véve a könyvvizsgáló kérésére az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet ezt az arányt csökkentheti.

B) Az értékelés szempontjai:

a) a hitelintézet által alkalmazott számviteli politika véleményezése annak alapján, hogy az mennyiben felelt meg a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvénynek (a továbbiakban: Szmt.) és a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 198/1996. (XII. 22.) Korm. rendeletnek;

b) a hitelintézet eszközminőségének értékelése, a portfolióban rejlő kockázatok feltárása, ennek keretében különösen a külön jogszabály szerint minősítési kötelezettség alá tartozó eszközcsoportok (kintlevőségek, befektetések és a mérlegen kívül vállalt kötelezettségek) és a nem problémamentes eszközök kezelésének színvonalának, valamint a nem problémamentes minőségű eszközök könyv szerinti és piaci értékének és összetételének vizsgálata;

c) a fedezetértékelés gyakorlatának összhangja a hitelintézet belső szabályzatával;

d) a hitelintézet befektetései piaci értékének változásai, a kimutatott céltartalék, a minősítés módja, a képzett céltartalékok szintjének megfelelősége, a befektetések hozama, vesztesége.

II. Értékhelyesbítések és leírások értékelésének vizsgálata

a) Az Szmt. 41/A. §-a szerinti esetleges átértékelés vizsgálata.

b) A hitel-tulajdonrész, illetve a hitel-ingatlan csereügyletek során bekövetkezett értékváltozások.

III. A tartalékképzés vizsgálata

a) A kockázati céltartalék képzésének vizsgálatakor a könyvvizsgáló által tett javaslatok a céltartalék állomány módosítására.

b) Az általános tartalék képzésére vonatkozó szabályok érvényesülése.

IV. A folyamatos fizetőképességre vonatkozó szabályok érvényesülésének vizsgálata

A hitelintézet eszköz-forrás gazdálkodásának megfelelősége, az eszközök és források lejárati összhangjának, továbbá az eszköz-forrás gazdálkodásra vonatkozó belső szabályozás betartásának értékelése.

V. A prudens működésre vonatkozó jogszabályok és a felügyeleti, illetve jegybanki határozatok érvényesülése

a) Hitelezési tevékenység

aa) a hitel folyósítás és utógondozás rendszerének szabályozottsága és a belső szabályoknak való megfelelés,

ab) a nagykockázat vállalásra,

ac) a belső hitelekre és a kapcsolódó hitelekre vonatkozó szabályoknak történő megfelelés az év végi állapotra vonatkozóan.

b) A fedezetként kikötött eszközök nyilvántartásának megfelelősége.

c) A fedezetek és biztosítékok kikötésére vonatkozó belső szabályozás és a belső szabályozásnak való megfelelés.

d) A Hpt. 83-85. §-aiban előírtak vizsgálata az év végi állapotra vonatkozóan, különös tekintettel egyes határidők betartására.

e) A külföldi befektetések hosszú távú árfolyamkockázata és országkockázata fedezésének biztosítására szolgáló belső szabályozás és annak betartása.

f) A devizatevékenységre vonatkozó jogszabályok betartása.

g) A vizsgálat során a könyvvizsgáló tudomására jutott, a hitelintézet jövőbeni biztonságos működését, jövedelmezőségét veszélyeztető tételek bemutatása.

h) A hitelintézet tőkehelyzetének értékelése.

i) A hitelintézet információs rendszerének alkalmassága a felügyeleti és MNB jelentések elkészítésére.

j) A Magyar Nemzeti Bankról szóló 1991. évi LX. törvény, a pénzforgalomról szóló külön jogszabályok és jegybanki rendelkezések betartásának vizsgálata.

VI. Az ellenőrzési rendszerek működésének értékelése

a) A hitelintézeten belüli, a Hpt. 13. §-a (1) bekezdésének e) pontjában említett ellenőrzési eljárások és rendszerek értékelése. A belső ellenőrzési funkció rendszerének a Hpt. 67. §-ában előírt követelményeknek való megfelelése. A belső ellenőrzés által végzett vizsgálatok gyakorisága és kiterjedtsége.

b) A belső ellenőrzés megbízhatósága, megállapításainak figyelembevétele, a kimutatott hiányosságok felülvizsgálata, a hibák korrigálása.

c) Megfelelnek-e a Hpt.-ben, valamint a kapcsolódó külön jogszabályokban előírt szabályzatok a törvényi vagy rendeleti előírásoknak, illetve a banki biztonságos működés követelményeinek. A hitelintézet belső szabályozottságának esetleges hiányosságai.

d) A döntési jogkörök és hatáskörök, vezetői és folyamatba épített ellenőrzés szabályozottsága.

e) A mérlegen kívüli kötelezettségekhez kapcsolódó belső eljárások, hatáskörök, nyilvántartási rendszer szabályozottsága és a belső szabályok betartása, a kötelezettségek vállalásának gyakorlata.

VII. A szakosított hitelintézetekre vonatkozó értékelés különleges szempontjai

A) A jelzálog-hitelintézet

Hogyan felel meg a hitelintézet a jelzálog-hitelintézetről szóló törvényben foglalt működési szabályoknak a hitelek lejárata, a hitelállománynak az összes hitelbiztosítéki értékhez viszonyított aránya, az ingatlanbefektetések, a tartós befektetések és a jelzáloglevelek fedezete tekintetében.

B) A lakástakarékpénztár

a) Hogyan felel meg a hitelintézet a lakástakarékpénztárakról szóló törvény előírásainak a felvett kölcsönök, a szabad eszközök számítása és a szabad eszközök befektetése tekintetében.

b) Megfelel-e a kiegyenlítési céltartalék állománya és felhasználása a lakástakarékpénztárakról szóló törvény 16. §-ában foglalt szabályoknak.

c) Megfelelnek-e a külön jogszabályokban előírt szabályzatok a törvényi vagy rendeleti előírásoknak, illetve a banki biztonságos működés követelményeinek. A hitelintézet belső szabályozottságának esetleges hiányosságai.

d) A döntési jogkörök és hatáskörök, vezetői és folyamatba épített ellenőrzés szabályozottsága.

e) A mérlegen kívüli kötelezettségekhez kapcsolódó belső eljárások, hatáskörök, nyilvántartási rendszer szabályozottsága és a belső szabályok betartása, a kötelezettségek vállalásának gyakorlata.

VII. A szakosított hitelintézetekre vonatkozó értékelés különleges szempontjai

A) A jelzálog-hitelintézet

Hogyan felel meg a hitelintézet a jelzálog-hitelintézetről szóló törvényben foglalt működési szabályoknak a hitelek lejárata, a hitelállománynak az összes hitelbiztosítéki értékhez viszonyított aránya, az ingatlanbefektetések, a tartós befektetések és a jelzáloglevelek fedezete tekintetében.

B) A lakástakarékpénztár

a) Hogyan felel meg a hitelintézet a lakástakarékpénztárakról szóló törvény előírásainak a felvett kölcsönök, a szabad eszközök számítása és a szabad eszközök befektetése tekintetében.

b) Megfelel-e a kiegyenlítés céltartalék állománya és felhasználása a lakástakarékpénztárakról szóló törvény 16. §-ában foglalt szabályoknak.

Tartalomjegyzék