Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1997. (II. 12.) MKM rendelet

a szerzői és a szomszédos jogok közös kezelését végző egyesületek nyilvántartásának szabályairól

A szerzői és a szomszédos jogok közös kezeléséről szóló 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügy-miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a közös jogkezelést végző egyesületek nyilvántartásának részletes szabályait a következőkben állapítom meg:

1. § (1) A közös jogkezelést végző egyesületnek nyilvántartásba történő felvételére irányuló kérelmében meg kell jelölni az általa gyakorolni kívánt közös jogkezelő tevékenységet és az annak alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezéseket a szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (a továbbiakban: Szjt.), valamint a végrehajtásáról rendelkező 9/1969. (XII. 29.) MM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) szerint, a következő csoportosításokban:

a) irodalmi és zenei művek [Szjt. 34. § (5) bek., 36. §, 40. § (1) bek., 50/G. §, 50/J. §, Vhr. 20. §, 26. §, 29. §];

b) képző-, ipar- és fotóművészeti alkotások [Szjt. 46/A. §, 54/A. §, Vhr. 10. § (2) bek., továbbá Szjt. 50/G. §, 50/J. §: a befolyt díjak felosztása az érintett jogosultak között];

c) előadások [Szjt. 50/C. §, 50/D. §, továbbá 50/G. §, 50/J. §: a befolyt díjak felosztása az érintett jogosultak között];

d) hangfelvételek [Szjt. 50/C. §, 50/D. §, továbbá 50/J. §: a befolyt díjak felosztása az érintett jogosultak között];

(2) Az (1) bekezdés a)-d) pontjaiban felsorolt tevékenységekre az ott megjelölt csoportosítás szerint egy-egy egyesületet lehet nyilvántartásba venni. A csoportosítástól csak az R. 2. § (3) bekezdésében meghatározott esetekben lehet eltérni.

(3) A közös jogkezelést végző egyesületek nyilvántartásába történő felvételre irányuló kérelmét a rendelet mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani.

2. § Ha a nyilvántartásba vételt kérő egyesület olyan szerzői vagy szomszédos jog közös kezelését kívánja végezni, amelynek közös kezelését az Szjt. vagy a Vhr. nem írja elő, a kérelemben meg kell indokolni, hogy a közösen kezelni kívánt jogot az R. 1. § (3) bekezdésére figyelemmel a jogosultak milyen okból nem tudják egyedileg gyakorolni, illetve, hogy azt miért célszerű közösen kezelni.

3. § (1) A nyilvántartásba vételre irányuló kérelemhez a következő okiratokat kell csatolni:

a) az egyesület bírósági nyilvántartásba vételéről szóló határozatot,

b) az egyesület alapszabályát,

c) tagjainak, illetve az egyesülethez csatlakozni kívánó jogosultaknak az egyedi azonosításra alkalmas névsorát, amely a tagok (jogosultak) teljes nevét és lakcímét (székhelyét) tartalmazza,

d) az egyesület képviselőjének nyilatkozatát az egyesület által végezni kívánt közös jogkezeléssel érintett belföldi jogosultak számáról, továbbá - ha erre az egyesület rendelkezik adatokkal - az érintett belföldi jogosultak és a tagok összesített előző évi közös jogkezelési jogdíjforgalmáról,

e) az egyesület munkavállalóinak névsorát, amely tartalmazza a munkavállalók nevét, szakképzettségét, nyelvismeretét, közös jogkezelési szakismereteinek (így különösen: engedélyezés, díjigényérvényesítés/jogdíjbeszedés, művek, illetve jogosultak, illetve felhasználások dokumentálása, jogdíjak felosztása, jogdíjkifizetések könyvelése, lebonyolítása stb.), továbbá munkakörének, illetve közös jogkezelés körében szerzett szakmai gyakorlatának időtartamát,

f) az egyesület képviselőjének nyilatkozatát arról, hogy az egyesületnek rendelkezésére állnak az R. 1. §-ában meghatározott tevékenységhez szükséges számítástechnikai eszközök,

g) az R. 9. § (2) bek. g) pontjának megfelelő egyoldalú vagy kölcsönös képviseleti szerződéseit, illetve az e szerződések megkötésére irányuló szándéknyilatkozatokat.

(2) A 3. § (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott listában szerepelhetnek olyan munkavállalók, akikkel az egyesület felfüggesztő feltételt tartalmazó munka, vagy munkavégzésre, tevékenység ellátására irányuló egyéb jogviszonyt létesítő szerződést kötött, amely akkor lép hatályba, ha az egyesület a közös jogkezelési tevékenységet az R. alapján megkezdheti.

4. § Ha a kérelem érdemi elbírálásához szükséges, felhívásra csatolni kell:

a) a 3. § (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott listában felsorolt munkavállalók munka, vagy munkavégzésre, tevékenység ellátására irányuló egyéb jogviszonyt létesítő egyéb szerződéseinek, valamint

b) a 3. § (1) bekezdésének g) pontjában említett, valamint egyéb, idegen nyelvű okiratok hiteles fordításait.

5. § (1) A nyilvántartásba vételről szóló jogerős határozat alapján a művelődési és közoktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter) közleményt jelentet meg a Magyar Közlönyben a közös jogkezelő szervezetekről.

(2) A közlemény tartalmazza

- az egyesület nevét, székhelyét, képviselőjének nevét,

- az egyesület által végzett közös jogkezelő tevékenységet,

- a nyilvántartásba vétel időpontját.

6. § (1) A nyilvántartás módosítására az R. 3. § (2) bekezdése alapján az alábbi feltételek együttes fennállása esetén van lehetőség:

a) a módosítást valamennyi a megállapodást aláíró nyilvántartásba vett egyesület a megállapodás (a továbbiakban: szerződés) tartalmának megfelelően az 1. § (1) bekezdésben meghatározott módon külön-külön egybehangzóan kéri,

b) a kérelemhez az érintett egyesületek csatolják a bejegyzés módosításának alapjául szolgáló szerződésüket,

c) a szerződés tartalmából megállapítható, hogy az hozzájárul a jogkezelés hatékonyságának fokozásához,

d) a szerződés tartalmazza, hogy bármely okból történő megszűnése esetén a szerződés tárgyát képező szerzői, illetve szomszédos jogok közös kezelése folyamatos és zavartalan marad.

(2) A nyilvántartásba vételhez szükséges, az R. 4. §-ában megjelölt adatokban történt változást a nyilvántartást végző hatóságnak 30 napon belül be kell jelenteni.

(3) A változásokat a nyilvántartást végző hatóság a Magyar Közlönyben közzéteszi.

7. § (1) Törölni kell a nyilvántartásból azt az egyesületet, amelyik

a) megszűnt, és a bíróság törölte a bejegyzést,

b) az írásbeli figyelmeztetés ellenére 30 napon belül nem teljesíti az előírt feltételeket.

(2) A törlésről a nyilvántartást végző hatóság a Magyar Közlönyben közleményt jelentet meg, amelyben egyúttal közzéteszi az érintett közös jogkezelésre nyilvántartásba vett új egyesület adatait, ennek hiányában pedig azt, hogy a tevékenységre az R. 11. §-ában meghatározott Közalapítvány jogosult.

8. § (1) Az R. 2. §-ában foglalt nyilvántartásba vételért az illetékekről szóló, többször módosított 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 67. §-a alapján igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, amely az általános forgalmi adót is tartalmazza.

(2) A közös jogkezelést folytatni kívánó egyesület

a) a nyilvántartásba vételi eljárásért 250 000 Ft,

b) a nyilvántartásban szereplő adatok változásának bejegyzéséért 10 000 Ft,

igazgatási szolgáltatási díjat köteles a Művelődési és Közoktatási Minisztérium Igazgatása 10032000-01425190 kincstári számlájára készpénzbefizetéssel vagy átutalási megbízással megfizetni.

(3) A díj megfizetését a kérelem benyújtásakor igazolni kell.

(4) Az igazgatási szolgáltatási díj a Művelődési és Közoktatási Minisztérium bevétele.

9. § A nyilvántartásba vételi eljárásra

a) a díjfizetési kötelezettség tekintetében az Itv. 28. §-ának (2)-(3) bekezdésében foglaltakat, a jogorvoslati eljárásra az Itv. 29. § (2) bekezdését, a díj visszatérítésére az Itv. 32. §-át, az elévülés tekintetében az Itv. 86. §-ában foglaltakat kell értelemszerűen,

b) egyéb kérdésekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény szabályait kell

alkalmazni.

10. § (1) A Vhr. 10. §-ának (2) bekezdésében, 35/A. §-ában és 37/A. §-ában említett Közalapítványon az R. szerinti nyilvántartásba vétel napjától azt az egyesületet kell érteni, amely az Szjt. 46/A. §-ában és 54/A. §-ában meghatározott jogok közös kezelésére a miniszter nyilvántartásba vesz.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Melléklet az 5/1997. (II. 12.) MKM rendelethez

Tartalomjegyzék