Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet

a szerzői és a szomszédos jogok közös kezeléséről[1]

Az államháztartásról szóló, többször módosított 1992. évi XXXVIII. törvény 90. §-ának (3) bekezdésében és 91/A. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, valamint az egyedileg nem gyakorolható szerzői és szomszédos jogok közös kezelésének szabályozása céljából a Kormány a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya a szerzői és a szomszédos jogok közös kezelésére terjed ki.

zjt.) és az annak végrehajtásáról szóló 9/1969. (XII. 29.) MM rendelet (a továbbiakban: Vr.) alapján megillető jogokat, szomszédos jogokon az előadóművészeket, a hangfelvételek előállítóit, valamint a rádió- és a televízió-szervezeteket az Szjt. és a Vr. alapján megillető jogokat kell érteni.

(3) E rendelet alkalmazásában közös jogkezelésnek minősül a szerzői művekhez, az előadóművészi teljesítményekhez (a továbbiakban: előadások), a hangfelvételekhez, valamint a sugárzott vagy vezetéken átvitt műsorokhoz kapcsolódó és a felhasználás jellege, illetve körülményei miatt egyedileg nem gyakorolható szerzői és szomszédos jogok érvényesítése a jogosultak által erre létrehozott szervezet útján, függetlenül attól, hogy azt jogszabály írja elő vagy az a jogosultak elhatározásán alapul.

A közös jogkezelés feltételei

2. § (1) A szerzői és a szomszédos jogokra vonatkozó jogszabályoknak megfelelő közös jogkezelést végző szervezetekről a művelődési és közoktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter) nyilvántartást vezet. A nyilvántartásba közös jogkezelést végző szervezetként csak egyesület (Ptk. 61-64. §) vehető fel.

(2) Országosan csak egy-egy egyesület vehető nyilvántartásba a következő művekkel, illetve teljesítményekkel kapcsolatos szerzői, illetve szomszédos jogok közös kezelésére:

a) irodalmi és zenei művek,

b) egyéb alkotóművészeti alkotások,

c) előadások,

d) hangfelvételek.

(3) A jogosultak önrendelkezési jogának érvényesítése és a jogkezelés hatékonyságának fokozása érdekében a (2) bekezdésben említett csoportosítástól el lehet térni, illetve a (2) bekezdésben említetteken kívüli jogok közös kezelésére alakult egyesület is nyilvántartásba vehető, de ugyanazon jogosulti csoport ugyanolyan jogosultságának a kezelésére csak egy egyesület vehető nyilvántartásba.

3. § (1) A nyilvántartásban fel kell tüntetni, hogy az egyesület milyen jogkezelési tevékenységet folytat. Más szervezetnek történő díjfizetés, illetve más szervezettel történő megállapodás az érintett jogkezelési tevékenység tekintetében a nyilvántartásba vett egyesület és az érintett jogosultak irányában nem hatályos, és nem mentesít a szerzői jog megsértésének jogkövetkezményei alól.

(2) A nyilvántartásba vett egyesület által végzett jogkezelési tevékenységre vonatkozó bejegyzést a miniszter a nyilvántartásba vett egyesületek közötti megállapodás alapján módosítja, ha a nyilvántartásba vétel feltételei valamennyi érintett egyesületnél megvalósulnak az általuk végzett jogkezelési tevékenységnek a megállapodás szerinti módosítását követően is.

4. § (1) Az az egyesület vehető nyilvántartásba,

a) amelyhez valamennyi érintett jogosult - megbízást adva az egyesületnek a közös jogkezelésre - csatlakozhat az alapszabályban meghatározott feltételek teljesítése esetén;

b) amelynek tagja, vagy amelyhez csatlakozni kíván az egyesület által megjelölt jogkezelési tevékenységben érdekelt belföldi jogosultak jelentős része;

c) amely - munkavállalói révén - rendelkezik a közös jogkezeléshez és a nemzetközi kapcsolattartáshoz szükséges, megfelelő szakismerettel és gyakorlattal;

d) amely felkészült a közös jogkezeléshez kapcsolódó adatok kezelésére;

e) amely az érintett külföldi jogosultak jogainak közös kezelését végző, a bel- és külföldi felhasználás szempontjából fontos szervezetekkel kölcsönös képviseleti szerződéseket kötött, vagy ilyen szerződések megkötésére irányuló kölcsönös szándéknyilatkozatokkal rendelkezik;

f) amelynek alapszabálya rendelkezik arról, hogy az egyesület

1. célja az érintett jogosultak jogainak közös kezelése, valamint e jogosultak érdekeinek védelme, különösen a közös jogkezelés körébe tartozó vagyoni jogok saját nevében történő gyakorlása és érvényesítése a bíróság és a hatóságok előtt,

2. nyilvántartást vezet a közös jogkezelés alá tartozó bel- és külföldi művekről, előadásokról és hangfelvételekről, illetve jogosultakról,

3. a közös jogkezelést nem gazdasági-vállalkozási tevékenységként végzi, és - ha van ilyen - kiegészítő vállalkozási tevékenységének eredményét csak költségeinek csökkentésére használja fel,

4. működésének költségeit a befolyó jogdíjakból kezelési költség címén levont összegekből, valamint - ha az alapszabály ezt egyébként előírja - a tagdíjakból fedezi,

5. a közös jogkezeléssel elért és a kezelési költséggel csökkentett bevételét felosztási szabályzata alapján felosztja az érintett jogosultak között, függetlenül attól, hogy azok tagjai-e vagy sem.

(2) Annak megállapításakor, hogy az egyesületnek tagja-e vagy ahhoz csatlakozni kíván-e az érintett jogosultak jelentős része, a jogosultak létszámát és a jogdíjakból való részesedésük arányát egyaránt figyelembe kell venni.

(3) Az egyesületet a közös jogkezeléshez kapcsolódó adatok kezelésére felkészültnek kell tekinteni, ha biztosítani tudja az érintett jogosultak, illetve a közös jogkezelés körébe tartozó művek, előadások vagy hangfelvételek, valamint a különböző felhasználások olyan nyilvántartását, amely lehetővé teszi a jogdíjak felosztását és kifizetését a jogosultak számára.

(4) Ha ugyanazon jogosulti csoport ugyanolyan jogosultságának a kezelésére vonatkozóan több olyan egyesület kéri nyilvántartásba vételét, amely megfelel a nyilvántartásba vétel feltételeinek, közülük azt az egyesületet kell nyilvántartásba venni, amelyik a feltételeket összességében a legjobban tudja megvalósítani.

A nyilvántartásba vételre irányuló eljárás

5. § (1) A szerzői és a szomszédos jogok közös kezelésére vonatkozó nyilvántartásba történő felvételre irányuló eljárás kérelemre indul meg.

(2) A kérelemhez csatolni kell a nyilvántartásba vételhez szükséges - a 4. § (1) bekezdésében meghatározott - feltételek teljesítését igazoló iratokat. Az iratokban csak azoknak a tagoknak, illetve az egyesülethez csatlakozni kívánó jogosultaknak a személyes adatai közölhetők, akik ehhez hozzájárultak.

(3) A miniszter a nyilvántartásba vételt a Magyar Közlönyben közzéteszi. A nyilvántartásban szereplő egyesületekről és az általuk végzett közös jogkezelési tevékenységekről a miniszter közleményt jelentet meg a Magyar Közlönyben.

(4) A szerzői és a szomszédos jogok közös kezelését végző egyesületekről vezetett nyilvántartás részletes szabályait a miniszter rendeletben* állapítja meg.[2]

A szerzői és a szomszédos jogok közös kezelésének általános szabályai

6. § (1) A szerzői és a szomszédos jogok közös kezelését végző egyesület abban a körben, amelyben a nyilvántartás szerint jogkezelésre jogosult, rendszeres időközönként megállapítja az egyes felhasználási módok tekintetében - minden felhasználóra egyformán vonatkozó jogdíjakat és a felhasználás egyéb - szintén különbségtétel nélkül érvényesülő - feltételeit.

(2) Ha a jogdíjak és egyéb feltételek megállapításához az Szjt. alapján a miniszter jóváhagyása szükséges, a miniszter a jóváhagyás előtt véleményt kér a jelentős felhasználóktól és a felhasználók érdekképviseleti szervezeteitől. A jóváhagyás a jogdíjak és egyéb feltételek alkalmazásásának és a Magyar Közlönyben való nyilvánosságra hozatalának feltétele; nem zárja ki, illetve nem érinti azonban az egyéb jogszabályok érvényesülését a jogdíjak és az egyéb feltételek tekintetében.

(3) A jogdíjakat és a felhasználás egyéb feltételeit tartalmazó díjszabást a jogkezelő egyesület a jóváhagyást követően a Magyar Közlönyben saját nevében nyilvánosságra hozza.

(4) A díjszabást a felhasználókkal szemben megkülönböztetés nélkül kell alkalmazni.

7. § (1) Ha a közös jogkezelést végző - a 2-5. §-ok alapján nyilvántartásba vett - egyesület valamely felhasználónak engedélyt ad a felhasználásra, illetve a felhasználóval szemben díjigényt érvényesít, a felhasználó jogosult az egyesület által végzett jogkezelés szempontjából érintett valamennyi jogosult - közös jogkezelés alá tartozó - azonos műfajú műveinek, előadásainak, illetve hangfelvételeinek felhasználására is, az ezekre a művekre, előadásokra, illetve hangfelvételekre vonatkozó jogdíjak azonos feltételek alapján történő megfizetése mellett.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók, ha a közös jogkezelést végző egyesület által végzett jogkezelés szempontjából érintett jogosult az egyesülethez intézett írásbeli nyilatkozatában előzetesen tiltakozik művei, előadásai vagy hangfelvételei felhasználásának közös jogkezelés körében történő engedélyezése ellen. A jogkezelő szervezet köteles a nyilatkozat szerint eljárni, ha azt több mint három hónappal a naptári év vége előtt, a következő év első napjánál nem korábbi hatállyal teszik meg. A jogosult azonban nem tiltakozhat a felhasználás ilyen módon történő engedélyezése ellen, ha a közös jogkezelést jogszabály írja elő.

8. § (1) A 2-5. §-ok alapján nyilvántartásba vett, közös jogkezelést végző egyesület a közös jogkezelés körébe tartozó igényeket bíróság előtt saját nevében, saját igényeként érvényesíti.

(2) A közös jogkezelés útján érvényesített díjigényekkel, valamint a megfizetett (beszedett) díjakkal a jogosultak közötti felosztásukig a 2-5. §-ok alapján nyilvántartásba vett, közös jogkezelést végző egyesület rendelkezik.

A közös jogkezelés ellenőrzése

9. § (1) A közös jogkezelési tevékenység felett - az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény 17. §-ával összhangban - gyakorolt felügyelet körében a miniszter ellenőrzi, hogy a nyilvántartásba vétel feltételei a jogkezelő egyesületnél folyamatosan megvalósulnak-e, továbbá, hogy az alapszabály, a felosztási szabályzat és más belső szabályzat rendelkezései nem ütköznek-e e rendelet előírásaiba vagy a szerzői jogi jogszabályokba.

(2) A közös jogkezelést végző - a 2-5. §-ok alapján nyilvántartásba vett - egyesület a felügyelet ellátásához megküldi a miniszternek

a) alapszabályát;

b) szervezeti és működési szabályzatát;

c) felosztási szabályzatát;

d) azoknak a tagjainak a névsorát, akik nevük e célból történő közléséhez hozzájárultak;

e) ügyintéző és képviseleti szerve tagjainak névsorát;

f) évi beszámolóját;

g) a külföldi közös jogkezelő szervezetekkel kötött kölcsönös képviseleti szerződéseit.

(3) A miniszter a felügyelet körében - ha a nyilvántartásba vételhez szükséges feltételek hiányát vagy az (1) bekezdésben említett jogszabályok megsértését észleli -, megteszi a következő intézkedéseket:

a) írásban figyelmezteti a közös jogkezelő egyesület ügyintéző és képviseleti szervét a nyilvántartásba vétel feltételeinek, illetve a rendelet előírásainak és a szerzői jogi jogszabályoknak megfelelő működés helyreállítására, és erre megfelelő határidőt tűz;

b) megkeresi az ügyészséget az egyesület törvényességi felügyelete körében meghozható intézkedések megtétele céljából;

c) ha az a) pontban említett határidő eredménytelenül telt el, vagy a törvényességi felügyeleti intézkedés nem jár eredménnyel, illetve nem várható tőle eredmény, törli a közös jogkezelést végző egyesületet a nyilvántartásból, és a törlést a Magyar Közlönyben közzéteszi.

Intézkedés a közös jogkezelés folyamatosságának megőrzésére

10. §[3]

Közalapítvány a szerzői és a szomszédos jogokkal kapcsolatos egyes közfeladatok ellátására

11. §[4]

Hatálybalépés, átmeneti rendelkezések

12. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2)[5] A rendelet hatálybalépésekor közös jogkezelést végző szervezetek e tevékenységüket a korábbi jogszabályok alapján mindaddig folytathatják, amíg a tevékenységi körükbe tartozó közös jogkezelésre vonatkozóan a miniszter más szervezetet nem vesz nyilvántartásba, illetve amíg a nyilvántartásba vett egyesület közös jogkezelési tevékenységét meg nem kezdi.

13. § (1) A nyilvántartásba vételre irányuló eljrárás csak e rendelet hatálybalépését követő három hónap elteltével kezdhető meg.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott időpontig benyújtott - azonos jogkezelési tevékenységre vonatkozóan - kérelmeket egyidejűleg kell elbírálni.

14. § (1)[6] A Kormány a Szerzői Jogvédő Hivatalt (a továbbiakban: SZJH) 1997. december 31-i hatállyal megszünteti.

(2)[7] Az SZJH jogutódja 1998. január 1-jétől az irodalmi és zenei művekkel kapcsolatban az SZJH feladatkörébe tartozó közös jogkezelésre nyilvántartásba vett és onnan törlésre nem került egyesület (a továbbiakban: Egyesület ). Az SZJH vagyona tekintetében az Egyesület a kizárólagos jogutód.

(3) Ahol jogszabály SZJH-t vagy a szerzői jogok védelmére hivatott szervet említ, azon az SZJH megszűnését követően az Egyesületet kell érteni.

15. § Felhatalmazást kap a művelődési és közoktatási miniszter, hogy a szerzői és a szomszédos jogok közös kezelését végző egyesületekről vezetett nyilvántartásra vonatkozó részletes szabályokat rendelettel* megállapítsa.[8]

Hatályukat vesztő és módosuló rendelkezések

16. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Szerzői Jogvédő Hivatal létesítéséről szóló 106/1952. (XII. 31.) MT rendelet , valamint az azt módosító 24/1954. (IV. 4.) MT rendelet és a 65/1992. (IV. 8.) Korm. rendelet , valamint a 117/1992. (VII. 29.) Korm. rendelet 7. §-a (1) bekezdésének első francia bekezdése. A hatályukat vesztő rendelkezéseket azonban az e rendelet 12. §-ának (2) bekezdésében meghatározott időpontig alkalmazni kell.

17. §[9] A miniszterelnök helyett:

Kuncze Gábor s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Az 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet 12. § 2. bekezdése a 239/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 1. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[2] * Szabályozására lásd 5/1997. (II. 12.) MKM rendelet

[3] Az 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet 10. §-át a 239/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte

[4] Az 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet 11. §-át a 239/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte

[5] Az 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet 12. § 2. bekezdése a 239/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 1. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[6] Az 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet 14. §-a a 239/1997. (XII. 18.) Korm. rendelet 1. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[7] Ez az Egyesület az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület (Magyar Közlöny, 1997/50. szám).

[8] * Szabályozására lásd 5/1997. (II. 12.) MKM rendelet

[9] Az 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendelet 17. §-át az 162/1998. (IX. 30.) Korm. rendelet 7. § b) pontja hatályon kívül helyezte

Tartalomjegyzék