8/1997. (IV. 28.) MüM rendelet

a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet módosításáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 20. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Munkaerőpiaci Alapból - a (3) bekezdésben meghatározott képzések kivételével - a következő képzésekhez nyújtható képzési támogatás:

a) a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: szakképzési törvény) 1. §-ának b)-e) pontjában meghatározott szakképzés,

b) a szakképzés megkezdéséhez szükséges alapismereteket nyújtó oktatás,

c) pályaorientáló és álláskeresési ismeretek oktatása,

d) a szakképesítéssel rendelkező személyek számára nyújtandó állami nyelvvizsga megszerzésére irányuló képzés,

e) közúti járművek vezetésére jogosító vezetői engedély (C, D és mezőgazdasági vontatókra érvényesítve), valamint járművezetői engedély (II. kategóriára és trolibuszra érvényesítve), a belföldi és a nemzetközi árufuvarozási engedély, a veszélyes áruk közúti szállításához szükséges engedély (ADR) kiadásához előírt képzés, továbbá az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállításhoz szükséges képzés.

E képzésekben történő részvétel akkor támogatható, ha a képzés az abban részt vevő személy munkához jutását vagy munkájának megtartását segíti elő."

(2) Az R. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés d) pontja alá nem tartozó nyelvi képzésben történő részvétel akkor támogatható, ha az (1) bekezdés a) és e) pontjában felsorolt képzés részeként valósul meg."

(3) Az R. 1. §-a (3) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek megléte esetén sem adható képzési támogatás"

2. § (1) Az R. 3. §-a (2) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A munkaügyi központ - a (3) bekezdésben meghatározott szempontok figyelembevételével - a jegyzékre olyan intézményt vehet fel, amely"

(2) Az R. 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A munkaügyi központ az (1) bekezdésben meghatározott jegyzék összeállítása során mérlegeli az intézmény munkaügyi központtal való korábbi együttműködését, ennek keretében a munkaügyi központtal kötött szerződéseinek teljesítését, valamint az intézményben végzettek elhelyezkedését. A munkaügyi központ a jegyzéket a (2) bekezdésben, valamint e bekezdésben meghatározott körülményekben bekövetkezett változás esetén év közben módosíthatja."

3. § (1) Az R. 4. §-a b) pontjának 1-2., valamint 5. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép, valamint a § jelenlegi szövegének megjelölése (1) bekezdésre változik:

(A munkaügyi központ a 3. § szerinti képzést szervező intézménnyel - amennyiben szolgáltatásait igénybe veszi - megállapodást köt, amely tartalmazza)

[b) a képző intézmény kötelezettségvállalását arra vonatkozóan, hogy]

"1. a képzési programot a munkaügyi központ által kért időszak alatt lebonyolítja, a megvalósításhoz szükséges személyi, tárgyi és technikai feltételeket biztosítja,

2. gondoskodik a képzésre jelentkezők alkalmassági vizsgálatáról,"

"5. a képzési program végrehajtásáról, valamint a képzési programban tételesen felsorolt, a résztvevőkhöz közvetlenül kapcsolódó felszerelésekről, eszközökről elkülönített nyilvántartást vezet, és erről tájékoztatja a munkaügyi központot, továbbá"

(2) Az R. 4. §-a c) pontjának 2. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A munkaügyi központ a 3. § szerinti képzést szervező intézménnyel - amennyiben szolgáltatásait igénybe veszi - megállapodást köt, amely tartalmazza)

[c) a munkaügyi központ kötelezettségvállalását arra vonatkozóan, hogy]

"2. a képzési költség általa átvállalt részét számla alapján közvetlenül átutalja a képzést szervező intézménynek,"

(3) Az R. 4. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A képzési költség megállapítása szempontjából a mellékletben felsorolt kiadásokat lehet figyelembe venni."

4. § (1) Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A munkaügyi központ az Flt. 14. §-a (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelő személyek közül kiválasztja azokat a személyeket, akiknek a képzésben történő részvételét javasolja."

(2) Az R. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az (1) bekezdésben meghatározott személynek - kérelmére - a 2. § (1) bekezdésében meghatározott képzési irányoktól eltérő képzésben történő részvétele akkor támogatható, ha a képzés az 1. §-ban meghatározott feltételeknek megfelel, a képző intézmény rendelkezik képzési programmal, valamint annak megvalósításához szükséges korszerű tananyaggal, továbbá a 3. § (2) bekezdésének b), c) és e) pontjában meghatározott feltételeknek megfelel."

5. § Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A képzési támogatás abban az esetben adható, ha a képzést a munkaügyi központ ajánlotta fel, vagy az abban történő részvétellel a képzés megkezdése előtt egyetértett."

6. § (1) Az R. 7. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Ha a képző intézmény a képzésben résztvevők számára a képzésen kívül szállást és étkezést is biztosít, ezek költségeit a munkaügyi központ - a képzési költség általa átvállalt részével együtt - közvetlenül utalja át a képző intézménynek."

(2) Az R. 7. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Ha a támogatásban részesülő személy több egymásra épülő képzésben vett részt, e rendelkezés alkalmazása szempontjából a képzés befejezése időpontjának az utolsó képzés befejezésének időpontját kell tekinteni."

7. § Az R. 8. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A képzési támogatást akkor kell visszakövetelni, ha a képzésben résztvevő neki felróható okból a képzést abbahagyja, vagy óralátogatási kötelezettségének rendszeresen, vagy vizsgakötelezettségének nem tesz eleget."

8. § Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Flt. 14. §-a (1) bekezdésének d) pontjában meghatározott munkavállalók képzése akkor támogatható, ha

a) a képzés az 1. és 3. §-ban foglalt feltételeknek megfelel, és

b) a munkaadó írásban vállalja a képzésben résztvevőknek a képzés befejezését követően legalább a képzés időtartamával azonos időtartamú további foglalkoztatását, és

c) a munkaadó a képzés költségeihez hozzájárul, vagy saját maga vagy képző intézmény bevonásával biztosítja a képzés lebonyolításához szükséges szakmai, tárgyi, technikai és személyi feltételeket."

9. § Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Flt. 15. §-ának a) pontjában meghatározott támogatás folyósításának kezdő napja:

a) a bejelentési kötelezettséggel járó egyéni vállalkozás létrehozása esetén a vállalkozói igazolvány záradékolásának napja,

b) mezőgazdasági őstermelői tevékenység esetében a mezőgazdasági őstermelői igazolvány kiállításának napja,

c) minden más vállalkozás esetében az aláírt alapító (létesítő) okirat, társasági szerződés, alapszabály, illetőleg annak módosítása aláírásának napja."

10. § Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) Az Flt. 16. §-ában meghatározott foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatás iránti kérelmet a foglalkoztatás megkezdését megelőzően kell a munkaügyi központhoz benyújtani.

(2) A támogatás csak olyan munkaadónak nyújtható, amely az Flt. 8. §-a (5) bekezdésének b) pontjában meghatározott kötelezettségének a kérelemben megjelölt munkakörökre vonatkozóan annak benyújtását megelőző hat hónapban eleget tett, valamint a munkaügyi központ által közvetített személy foglalkoztatását vállalja.

(3) Nem nyújtható támogatás annak a munkaadónak, amellyel szemben a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény 3. §-a (1) bekezdésének h)-j) pontjában felsorolt szabályok megsértéséért munkaügyi bírságot szabtak ki, az erről szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított egy évig.

(4) Az Flt. 16. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott hat hónapos, illetőleg három hónapos időtartam számításánál a munkanélküli állapot - az Flt. 29. §-a (1) bekezdésének b)-f) pontjában meghatározott időtartamokat közvetlenül megelőző és közvetlenül követő - idejét össze kell adni.

(5) A foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatásról szóló államigazgatási határozatban meg kell határozni a támogatás folyósításának feltételeit (ennek keretében elő kell írni, hogy a munkaszerződést legkésőbb a támogatásról szóló megállapodás megkötéséig be kell mutatni a munkaügyi központnak), időtartamát, továbbá azt, hogy a támogatás a munkaadót terhelő munkabér hány százalékáig terjed, valamint a támogatás visszafizetésének részletes feltételeit.

(6) A támogatást havonta utólag kell folyósítani.

(7) A támogatást a munkaadó - a munkaügyi központ határozatában meghatározott módon - köteles visszafizetni, ha az Flt. 16. §-ában vagy az (5) bekezdés szerinti határozatban, illetőleg a munkaügyi központtal kötött megállapodásban meghatározott feltételeket megszegi."

11. § Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. § (1) A közhasznú munkavégzés támogatásáról szóló államigazgatási határozat tartalmazza a foglalkoztatásból eredő közvetlen költség átvállalásának mértékét és időtartamát, a támogatás folyósításának visszakövetelésének és elszámolásának feltételeit. Ez utóbbi keretében elő kell írni, hogy a munkaszerződést be kell mutatni a munkaügyi központnak.

(2) A támogatást a munkaadó - a munkaügyi központ határozatában meghatározott módon - köteles visszafizetni, ha az Flt. 16/A. §-ának (1) és (3) bekezdésében, valamint az (1) bekezdésben meghatározott államigazgatási határozatban és a munkaügyi központtal kötött megállapodásban foglalt feltételeket megszegi."

12. § (1) Az R. 15. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A jövedelempótló támogatásban részesülő munkanélküliek közhasznú foglalkoztatásához az Flt., valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 124. §-ának (2) bekezdése alapján nyújtott támogatások együttes összege nem haladhatja meg a közhasznú foglalkoztatás közvetlen költségeinek 100 százalékát."

(2) Az R. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a munkaadó a kérelem benyújtását megelőző két évben a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészéből egyszeri beruházáshoz, gépi és eszközvásárláshoz, munkafeltételek kialakításához támogatásban részesült, újabb támogatás nyújtása esetén a korábbi támogatásnál elszámolt költségek nem vehetők figyelembe."

(3) Az R. 15. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A munkaadó kérelmére a (2) bekezdésben meghatározott költségekre havonta előleg folyósítható. Az adott naptári évben első ízben kifizetendő előleg folyósítására november 15-e után nem kerülhet sor. Az előleg összege nem haladhatja meg a (2) bekezdésben meghatározott költségekre nyújtható támogatás - 1000 Ft-ra kerekített - egy hónapra jutó összegét. A foglalkoztatottak létszámának változása esetén az előleg összege módosítható."

13. § Az R. 16. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Flt. 17. §-ának a) pontjában meghatározott támogatás a foglalkoztatási szempontból különösen nehéz helyzetben lévő térségekben a munkaerőpiacról tartósan kiszoruló rétegek foglalkoztatását elősegítő új munkahelyek megvalósításához nyújtható.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén az Flt. 17. §-ának a) pontjában meghatározott támogatás közhasznú foglalkoztatást megvalósító munkahelyek létrehozásához is nyújtható. Ebben az esetben a támogatásban a munkaadó részesülhet, ha az általa tervezett beruházás olyan településen valósul meg, amelynek lélekszáma az ötezer főt nem haladja meg, és a beruházás befejezésétől számított két évig vállalja a munkaügyi központ által kiközvetített munkanélküliek foglalkoztatását.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatásról szóló államigazgatási határozatban meg kell határozni a támogatás nyújtásának feltételeit, időtartamát, a támogatás mértékét, valamint a támogatás visszakövetelésének, illetőleg visszatérítendő támogatás esetén annak visszafizetésének részletes feltételeit."

14. § Az R. a következő 17/A-17/B. §-sal egészül ki:

"17/A. § (1) Az Flt. 17. §-ának b) pontjában meghatározott támogatás annak részére nyújtható, aki

a) munkanélküli vagy az Flt. 15. §-ában meghatározott munkanélküliek vállalkozóvá vállását elősegítő támogatásban részesül, és

b) önmaga foglalkoztatását egyéni vállalkozás keretében, gazdasági társaság - a társaság tevékenységében személyesen közreműködő - tagjaként, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. §-a (4) bekezdésének 18. pontjában meghatározott mezőgazdasági őstermelőként, vagy az ehhez kapcsolódó szolgáltatói tevékenység keretében, továbbá szövetkezeti tagként létesített vállalkozási jogviszonyban oldja meg, és

c) rendelkezik a vállalkozás indításához szükséges saját forrással, valamint anyagi biztosítékkal a támogatás visszafizetéséhez.

(2) A támogatás nyújtásának a vállalkozás indításához szükséges saját forrás megléte nem feltétele, ha a pályázó már működő társas vállalkozásba kíván belépni, vagy az Flt. 15. §-ának a)-b) pontjában meghatározott vállalkozóvá válást elősegítő támogatásban részesül.

(3) Munkanélküli esetén az Flt. 17. §-ának b) pontjában meghatározott támogatás további feltétele, hogy az Flt. 58. §-a (5) bekezdésének d) pontjában meghatározott munkanélküli állapot a támogatás iránti pályázat benyújtását megelőzően három hónapig folyamatosan fennálljon.

(4) A munkaügyi központ a vállalkozás eredményessége érdekében további pályázati feltételeket (pl. vállalkozói ismeretek, üzleti terv) írhat elő.

17/B. § (1) Az Flt. 17. §-ának b) pontjában meghatározott személyeknek támogatásként 500 ezer forintig terjedő visszatérítendő kamatmentes tőkejuttatás adható, valamint a 17/A. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott tevékenység megkezdéséhez és folytatásához szükséges szaktanácsadás költsége téríthető meg.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatást legkésőbb a folyósítást követő 19 hónap kezdetétől számított, legfeljebb 60 hónap alatt, a munkaügyi központ által meghatározott egyenlő részletekben kell visszafizetni.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatásra meghirdetett pályázati felhívásnak tartalmaznia kell:

a) a pályázat kiírásának célját,

b) a pályázaton történő részvétel feltételeit,

c) a pályázat keretében nyújtható támogatás forrását, mértékét,

d) a pályázó részéről rendelkezésre álló saját anyagi erő szükséges mértékét,

e) az önfoglalkoztatás megvalósulásának határidejét, időtartamát,

f) a pályázat tartalmára vonatkozó előírásokat és esetleg szükséges mellékleteket,

g) a szerződésszegés jogkövetkezményeit, továbbá

h) a pályázat benyújtásának helyét és határidejét, a pályázatot elbíráló szerv megnevezését, a pályázat elbírálásának határidejét.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatásról szóló államigazgatási határozat tartalmára a 16. § (3) bekezdésében foglaltak megfelelően irányadók."

15. § Az R. 18. §-át megelőző "A részmunkaidős foglalkoztatás támogatása" cím helyébe "Munkahelymegőrzés támogatása" cím, a 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) Az Flt. 18. §-ának a) pontja alapján az az átmeneti likviditási gonddal küzdő, nem költségvetési szervként működő munkaadó támogatható, amely

a) a kérelem benyújtásáig legalább két éve működött,

b) nem áll felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt, és

c) a létszámleépítésre vonatkozó szándékát annak kezdő időpontját megelőzően bejelentette a munkaügyi központnak, továbbá

d) a leépítendő létszám megtartását is biztosító tervet készít, amelyben legalább a támogatás folyósításának időtartamával megegyező időtartamú továbbfoglalkoztatási kötelezettséget vállal, valamint

e) rendelkezik anyagi biztosítékkal a támogatás visszafizetéséhez.

(2) A támogatás iránti kérelemben meg kell jelölni, hogy a munkaadónál van-e kollektív szerződés, továbbá ahhoz mellékelni kell a munkaadónál működő reprezentatív szakszervezetnek [Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 29. §-ának (2) bekezdése] a támogatás igényléséről szóló véleményét.

(3) A munkaügyi központ és a munkaadó megállapodhat abban, hogy az (1) bekezdés d) pontjában meghatározott terv elkészítéséhez a munkaadó szakértőt vesz igénybe, és annak költségeit a munkaügyi központ megtéríti.

(4) Ha a munkaadó a kérelem benyújtását megelőzően részesült a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprészéből támogatásban, az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén akkor támogatható, ha az előírt foglalkoztatási, visszafizetési kötelezettségét teljesítette.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott munkaadó részére a következő támogatások nyújthatók:

a) visszatérítendő vagy vissza nem térítendő támogatásként a tervezett létszámleépítéssel érintett munkavállalók részére ténylegesen kifizetett munkabér és járulékai legfeljebb ötven százalékának megfelelő összeg folyósítható, legfeljebb egy évig;

b) vissza nem térítendő támogatásként - ha a munkaidő rövidítése a teljes munkaidő egynegyedét eléri - megtéríthető a - a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 150. §-ának (2) bekezdése szerint foglalkoztatott - munkavállaló kieső munkaidejére járó munkabérnek és járulékainak hatvanöt százaléka - legfeljebb hat hónap időtartamra.

(6) Az (5) bekezdésben meghatározott támogatásról szóló államigazgatási határozatban meg kell határozni a támogatás folyósításának feltételeit, időtartamát, mértékét, valamint a támogatás visszafizetésének részletes feltételeit.

(7) Az e §-ban meghatározott támogatásra a 11. § (7) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell."

16. § Az R. a következő 18/A. §-sal egészül ki:

"18/A. § (1) Az Flt. 18. §-ának b) pontja alapján az a munkaadó támogatható, amely

a) megfelel a 18. § (1) bekezdésének a), b), c) és e) pontjában, valamint (4) bekezdésében meghatározott feltételeknek,

b) vállalja, hogy a munkaügyi központtal a (2) bekezdésben meghatározott munkavállalói kör részmunkaidőben történő továbbfoglalkozatását is biztosító közös tervet készít.

(2) Az Flt. 18. §-ának b) pontja alapján a következő munkavállalók - a teljes munkaidő legalább felét, legfeljebb háromnegyedét elérő munkaidőben történő - foglalkoztatása támogatható:

a) aki saját háztartásában egy vagy több kiskorú gyermeket nevel, és a legfiatalabb gyermek a tizedik életévét még nem töltötte be,

b) aki legfeljebb öt évvel a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt áll,

c) akinek munkaképesség-romlása - az Országos Orvosszakértői Intézet véleménye szerint - legalább a negyven százalékot eléri, és nem részesül egyéb ellátásban.

(3) Vissza nem térítendő támogatásként legfeljebb a munkavállaló részére, a kieső munkaidőre fizetett bérkiegészítés összege, annak járulékai (ideértve a foglalkoztatáshoz kapcsolódó egészségügyi hozzájárulást is) vagy azok egy része téríthető meg.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott támogatás tekintetében alkalmazni kell a 18. § (2) bekezdésében foglaltakat.

(5) A támogatást munkavállalónként legfeljebb egy évig lehet folyósítani. Ha a támogatás megállapításának a (2) bekezdésben meghatározott feltételei továbbra is fennállnak, a támogatás több alkalommal, legfeljebb öt évig meghosszabbítható. A meghosszabbítás időtartama alatt a támogatás mértéke megváltoztatható.

(6) A munkaügyi központ a (3) bekezdésben meghatározott támogatás feltételeként továbbfoglalkoztatási kötelezettséget határozhat meg, amelynek mértéke nem haladhatja meg a támogatás folyósításának időtartamát.

(7) A (3) bekezdésben meghatározott támogatásról szóló államigazgatási határozatnak tartalmaznia kell a támogatás mértékét, a folyósítás időtartamát, az elszámolás módját, valamint a támogatás visszafizetésének részletes feltételeit.

(8) A támogatás összegét a munkaügyi központ a munkaidő-csökkentés miatt kieső időre kifizetett bérkiegészítés, illetőleg az az után fizetett társadalombiztosítási járulék adatait tartalmazó munkaadói igénylés alapján, havonta utólag utalja át.

(9) A munkavállaló részére kifizetett keresetkiegészítést személyi jellegű egyéb kifizetésként kell elszámolni."

17. § Az R. a 18/A. §-át követően a következő "A foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékok átvállalása" címmel, valamint 18/B. §-sal egészül ki:

"18/B. § (1) Az Flt. 18/A. §-ában meghatározott támogatás a munkaadónak nyújtható, ha olyan munkanélküli - a kérelem benyújtását követő - foglalkoztatását vállalja, aki jövedelempótló támogatásban részesül, vagy annak folyósítását az időtartam lejárta miatt szüntették meg.

(2) A támogatás legfeljebb 180 napra folyósítható.

(3) A támogatás az Flt. 16. §-ában szabályozott foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatással együtt nem nyújtható."

18. § (1) Az R. 22. §-ának (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:

[(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatásban az a munkaadó részesülhet,]

"d) aki rendelkezik anyagi biztosítékkal a támogatás visszafizetéséhez."

(2) Az R. 22. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (5)-(7) bekezdés számozása (6)-(8) bekezdésre változik:

"(5) Az (1) bekezdés szerinti támogatás tekintetében a 18. § (2) bekezdésében foglaltakat is alkalmazni kell."

19. § (1) Az R. 23. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Támogatásként a munkavállalók munkabére és járulékai összegének legfeljebb ötven százaléka vállalható át, legfeljebb egyévi időtartamra."

(2) Az R. 24. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatás iránti kérelmet a munkaadó tervezett létszámleépítéssel érintett telephelye szerint illetékes munkaügyi központhoz, a Munkaügyi Minisztériumhoz címezve kell benyújtani."

20. § (1) Az R. 27. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) E rendelet alkalmazása szempontjából]

"b) munkabér járulékain az egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékot, a munkaadói járulékot, valamint az egészségügyi hozzájárulást kell érteni."

(2) Az R. 27. §-a a következő (2)-(3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(2) E rendelet alkalmazásában munkaügyi központon a munkaerőpiaci képzésben részt vevő munkanélküli személynek nyújtott támogatás, a munkanélküliek vállalkozóvá válását elősegítő támogatás, a foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatás, továbbá a közhasznú munkavégzés támogatása, valamint a foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékok átvállalása tekintetében a munkaügyi központ kirendeltségét, minden más támogatás tekintetében a munkaügyi központ szervezeti egységét kell érteni.

(3) Az e rendeletben meghatározott támogatásban részesülő - arra vonatkozó kérelem esetén - köteles biztosítani a Kormányzati Ellenőrzési Iroda részére a támogatás felhasználására kiterjedő kormányzati ellenőrzés lehetőségét, valamint a támogatás felhasználásáról a Kormányzati Ellenőrzési Iroda részére - kérésére - számadást készíteni."

21. § Az R. Mellékletének 1., valamint 4. pontja a következők szerint módosul, továbbá a következő 9. ponttal egészül ki:

"1. A képzést lebonyolító oktatók részére fizetett ellenérték és annak járulékai.

4. Az elméleti, gyakorlati képzés során felhasznált anyagok (energia) költsége.

9. Alkalmassági vizsgálat költsége."

22. § (1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 1997. július 1-jén lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépését követően benyújtott kérelmek esetében kell alkalmazni. A hatálybalépéssel egyidejűleg az R. 8. §-a (1) bekezdéséből a "(kezdés és befejezés időpontjának megjelölésével)" szövegrész, 15. §-a (2) bekezdéséből "- a tizennégy napot meg nem haladó közhasznú foglalkoztatás esetében -" szövegrész, a 15. § (5) bekezdése, valamint 21. §-a (2) bekezdéséből a "valamint az Országos Munkaerőpiaci Tanács" szövegrész hatályát veszti.

(2) A rendelet 13-17. §-a, valamint a 22. §-ának (3) bekezdése, (4) bekezdésének a) pontja és (5) bekezdése a kihirdetést követő 5. napon lép hatályba.

(3)[1]

(4)[2]

Agyagosszergény

Babot

Beled (iroda)

Cirák

Csapod

Dénesfa

Edve

Fertőd

Fertőendréd

Fertőszentmiklós

Fertőszéplak

Gyóró

Himód

Hövej

Kapuvár

Kisfalud

Mihályi

Osli

Rábakecöl

Petőháza

Sarród

Szárföld

Vadosfa

Vásárosfalu

Veszkény

Vitnyéd

bb) a Csornai Kirendeltség illetékessége a következőképpen módosul:

Acsalag

Barbacs

Bágyogszovát

Bezi

Bodonhely

Bogyoszló

Bősárkány

Cakóháza

Csorna

Dőr

Egyed

Enese

Farád

Fehértó

Győrsövényház

Jobaháza

Kóny

Maglóca

Magyarkeresztúr

Markotabödöge

Pásztori

Potyond

Rábacsanak

Rábapatona

Rábapordány

Rábasebes

Rábatamási

Rábcakapi

Páli

Sopronnémeti

Szil

Szilsárkány

Tárnokréti

Vág

Zsebeháza

bc) a Győri Kirendeltség illetékessége a következőképpen módosul:

Abda

Bőny

Börcs

Dunaszeg

Dunaszentpál

Écs

Gönyű

Győr

Győrasszonyfa

Győrladamér

Győrság

Győrújbarát

Győrújfalu

Győrzámoly

Ikrény

Kisbajcs

Kunsziget

Mezőörs

Nagybajcs

Nagyszentjános

Nyalka

Nyúl

Öttevény

Pannonhalma

Pázmándfalu

Pér

Ravaszd

Rétalap

Táp

Tápszentmiklós

Tarjánpuszta

Töltéstava

Vámosszabadi

Vének

bd) a felsorolás kiegészül a Téti Kirendeltség című résszel, és az alatt a következő felsorolással:

Árpás

Csíkvánd

Felpéc

Gyarmat

Gyömöre

Győrszemere

Kajárpéc

Kisbabot

Koroncó

Mérges

Mórichida

Rábacsécsény

Rábaszentandrás

Rábaszentmihály

Rábaszentmiklós

Sobor

Sokorópátka

Szany

Szerecseny

Tényő

Tét

(5) A Magyar Köztársaság címerének a munkaügyi miniszter feladatkörébe tartozó tevékenységet végző szervek általi használatáról szóló 1/1997. (I. 10.) MüM rendelet 1. §-a a következő a) ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi a)-j) pont megjelölése b)-k) pontra változik:

[A Magyar Köztársaság címerét feladatai ellátása során használhatja, azt épületein és helyiségeiben elhelyezheti:]

"a) az Országos Munkaügyi Módszertani Központ;"

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 4/2002. (X. 17.) FMM rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.10.20.

[2] Hatályon kívül helyezte a 4/2002. (X. 17.) FMM rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.10.20.

Tartalomjegyzék