Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelet

az önkéntes nyugdíjpénztárak beszámoló készítésének és könyvvezetésének sajátosságairól szóló 269/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet módosításáról

A számvitelről szóló, többször módosított 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Szt.) 94. §-ának b) pontjában, valamint az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény (a továbbiakban: Öpt.) 78. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - figyelemmel az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak (a továbbiakban: pénztár) gazdálkodásának sajátosságaira - a Kormány a következőket rendeli el:

1. § Az önkéntes nyugdíjpénztárak beszámoló készítésének és könyvvezetésének sajátosságairól szóló 269/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A negyedéves jelentést - illetve az egyesített (összesített) negyedéves jelentést - az éves beszámolóra vonatkozó szabályok szerint kell elkészíteni - ideértve azt is, hogy a mérlegkészítés időpontja helyett a negyedéves jelentés készítés időpontját kell figyelembe venni - és az (1) bekezdés szerinti adathordozókon - a könyvvizsgáló hitelesítő záradékával együtt - a negyedévet követő második hónap 15-éig két példányban a Pénztárfelügyeletnek meg kell küldeni."

2. § A Vhr. 13. §-a a következő új (1) bekezdéssel egészül ki és egyidejűleg a jelenlegi (1)-(5) bekezdésének számozása (2)-(6) bekezdésre változik:

"(1) Az immateriális javak között azokat a nem anyagi eszközöket (vagyoni értékű jog, szellemi termék) kell kimutatni, amelyek közvetlenül és éven túl - legalább e rendelet 22. §-ának (7) bekezdése szerinti leírási kulcsok figyelembevételével számított leírási idő alatt - szolgálják a pénztár működési tevékenységét és szolgáltatásainak teljesítését."

3. § A Vhr. 15. §-a szövegének megjelölése (1) bekezdésre változik és a paragrafus kiegészül a következő (2) bekezdéssel:

"(2) Aktív időbeli elhatárolásként kell - elkülönítetten - kimutatni az immateriális javak közé nem tartozó vagyoni értékű jog, szellemi termék beszerzési értékének azt a részét, amelyet költségként csak a mérleg fordulónapját követő időszak(ok)ra szabad elszámolni."

4. § (1) A Vhr. 17. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata helyére a következő rendelkezés lép:

(A saját tőke részeként ...)

"A saját tőke részeként kell kimutatni a pénztár eszközeinek értékeléséből származó értékelési különbözettel azonos összegű értékelési különbözet tartalékát, továbbá az értékhelyesbítéssel azonos összegű értékelési tartalékot is."

(2) A Vhr. 17. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A saját tőke - a be nem fizetett pénzbeli alapítói támogatásokkal, illetve vagyontárgy formájában felajánlott, de nem teljesített alapítói támogatásokkal csökkentett - induló tőkéből, a tartaléktőkéből, a működés és a kiegészítő vállalkozási tevékenység tárgyévi mérleg szerinti eredményéből, az értékelési különbözet tartalékából, valamint az értékelési tartalékból áll."

(3) A Vhr. 17. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Tartaléktőke növekedéseként kell kimutatni:

a) a pénztár működési, illetve kiegészítő vállalkozási tevékenységének előző évi eredményét (nyereségét), ideértve az ellenőrzés, az önellenőrzés előző év(ek) működési, illetve kiegészítő vállalkozási tevékenységének eredményét növelő módosítását is;

b) az alapítók által a pénztár alapításakor tartaléktőkeként véglegesen átadott pénzeszközök értékét;

c) a likviditási céltartalékból a tartaléktőkébe átcsoportosított eszközök értékét."

(4) A Vhr. 17. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Tartaléktőke csökkenéseként kell kimutatni:

a) a pénztár működési, illetve kiegészítő vállalkozási tevékenységének előző évi eredményét (veszteségét), ideértve az ellenőrzés, az önellenőrzés előző év(ek) működési, illetve kiegészítő vállalkozási tevékenységének eredményét csökkentő módosítását (veszteségét) is;

b) a tartaléktőkéből a fedezeti céltartalékba az egyéni számlákra, illetve a szolgáltatási számlákra átcsoportosított összegeket;

c) a tartaléktőkéből a likviditási céltartalékba átcsoportosított eszközök értékét."

(5) A Vhr. 17. §-a (10) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) Értékelési különbözet tartalékaként kell kimutatni e rendelet 1. számú mellékletének 2. g), 3. e), 4. d), 6. b) és 7. b) pontjai szerint a piaci értékelés alapján meghatározott értékelési különbözetek összegét ..."

(6) A Vhr. 17. §-a a következő (12) bekezdéssel egészül ki:

"(12) Értékelési tartalékként kell kimutatni a pénztár működését, kiegészítő vállalkozási tevékenységét, szolgáltatásainak teljesítését szolgáló immateriális javak és tárgyi eszközök - nem értve ide a tartós befektetési ingatlanokat - piaci értékelése alapján meghatározott értékhelyesbítés összegét."

5. § (1) A Vhr. 22. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A tartós befektetési célú ingatlanok, a befektetett pénzügyi eszközök és a forgóeszközök között kimutatott értékpapírok, részesedések és devizabetétek, valamint az árunak minősülő, továbbértékesítési céllal beszerzett ingatlanok esetében a mérleg fordulónapjához, illetve a negyedév utolsó napjához kapcsolódó értékeléskor az eszközök a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti pozitív különbözetet értékelési különbözetként kell kimutatni - az adott eszközcsoporton belül elkülönítetten - a források között a saját tőke részét képező értékelési különbözet tartalékával szemben."

(2) A Vhr. 22. §-ának (5) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

[(5) Amennyiben a (4) bekezdés szerinti értékelés során az egyes eszközök értékelése napján érvényes]

"c) piaci értéke több, mint - az előző értékelés(ek)kor ráfordításként elszámolt értékvesztéssel csökkentett - könyv szerinti értéke, akkor a pozitív különbözettel, legfeljebb a főkönyvi és az analitikus nyilvántartásokban elkülönítetten kimutatott értékvesztés összegének megfelelő összeggel, az adott eszköz könyv szerinti értékét kell növelni a ráfordítások egyidejű csökkentésével. A piaci érték növekedéséből adódóan az eszközök értékelésekor a könyv szerinti értéket legfeljebb az eredeti beszerzési érték összegéig lehet helyesbíteni. Amennyiben a piaci érték az eredeti beszerzési értéket meghaladja, akkor az eredeti beszerzési érték és a piaci érték közötti különbözetet az értékelési különbözet tartalékával szemben értékelési különbözetként kell elszámolni."

(3) A Vhr. 22. §-a kiegészül a következő (12)-(13) bekezdéssel:

"(12) Az immateriális javak, a tárgyi eszközök - a tartós befektetési célú ingatlanok, a beruházások, valamint a beruházásra és felújításra adott előlegek kivételével - az Szt. 41/A. §-ában foglaltak szerint a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor az eszközök december 31-i fordulónappal meghatározott piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti pozitív különbözetet értékhelyesbítésként kell kimutatni - az adott eszközcsoporton belül elkülönítetten - a források között a saját tőke részét képező értékelési tartalékkal szemben. Az eszközök könyvekből történő kivezetésekor, illetve a következő értékeléskor a különbözet csökkenését, az értékhelyesbítés csökkentését az értékelési tartalékkal szemben kell megszüntetni.

(13) Amennyiben a (12) bekezdés szerinti értékelés során az egyes eszközök mérleg fordulónapján érvényes

a) piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti pozitív különbözet kevesebb, mint az előző értékeléskor volt, a pozitív értékhelyesbítés csökkenésével az értékelési tartalékot kell csökkenteni;

b) piaci értéke kevesebb, mint a könyv szerinti értéke, a piaci értéket meghaladó különbözetet értékvesztésként kell elszámolni, a korábbi pozitív értékhelyesbítést pedig az értékelési tartalékkal szemben meg kell szüntetni."

6. § A Vhr. a 22. §-a után a következő alcímekkel, valamint 22/A-22/D. §-sal egészül ki:

"A pénztárak egyesülése, szétválása

Vagyonmérleg, vagyonleltár

22/A. § (1) A pénztárak egyesülése (összeolvadása, beolvadása), szétválása (különválása, kiválása) (a továbbiakban együtt: átalakulás) során az egyesülő, a szétváló (a továbbiakban: átalakuló) (jogelőd) pénztár(ak) és az átalakulással létrejövő (jogutód) pénztár(ak) vagyonának megállapításához vagyonmérleget kell készíteni. A vagyonmérleget vagyonleltárral kell alátámasztani. A vagyonleltár tételesen tartalmazza a jogelőd, illetve a jogutód pénztár(ak) eszközeit és forrásait.

(2) Az (1) bekezdés szerinti vagyonmérleget és vagyonleltárt az átalakulás során két alkalommal kell elkészíteni: először az átalakulásról szóló döntés megalapozásához, illetve a tevékenységi engedélykérelem alátámasztására - a pénztár közgyűlése által meghatározott fordulónapra (vagyonmérleg-tervezet és vagyonleltár-tervezet) -, majd az átalakulás (a pénztár alapszabályának elfogadásáról, illetve módosításáról határozó közgyűlés időpontja) napjával (végleges vagyonmérleg és végleges vagyonleltár).

(3) A vagyonmérleget (a vagyonmérleg-tervezetet és a végleges vagyonmérleget), a vagyonleltárt (a vagyonleltár-tervezetet és a végleges vagyonleltárt) az e rendelet szerinti beszámoló mérlegére és az azt alátámasztó leltárra vonatkozó előírások szerint kell elkészíteni a (4)-(12) bekezdésben és a 22/B-22/D. §-ban foglaltak figyelembevételével.

(4) A (3) bekezdés szerinti vagyonmérleget - ha a jogszabály másként nem rendelkezik - háromoszlopos formában kell elkészíteni oly módon, hogy

a) az átalakuló pénztár vagyonmérlegének

1. első oszlopa tartalmazza - a (8) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - az eszközök és források könyv szerinti értékét,

2. második oszlopa tartalmazza a (9)-(10) bekezdés szerinti átértékelési különbözetet,

3. harmadik oszlopa tartalmazza az első és a második oszlop összevont értékeként a vagyonértékelés szerinti értéket;

b) az átalakulással létrejövő pénztár vagyonmérlegének

1. első oszlopa tartalmazza - a (6)-(7) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - a jogelőd pénztár vagyonértékelés szerinti vagyonát [az a) pont szerinti vagyonmérleg harmadik oszlopa],

2. második oszlopa tartalmazza az esetleges különbözeteket,

3. harmadik oszlopa tartalmazza az első és a második oszlop összevont értékeként a jogutód pénztár vagyonát.

(5) A (4) bekezdés a) pontja szerinti vagyonmérleget külön-külön kell elkészíteni:

a) beolvadás esetében a beolvadó, illetve az átvevő pénztárnak,

b) összeolvadás esetén az egyesülő pénztáraknak.

(6) A (4) bekezdés b) pontja szerinti vagyonmérleg a jogelőd pénztárak vagyonértékelés szerinti vagyonát

a) beolvadás esetében a beolvadó és átvevő pénztár megbontásban és együttesen,

b) összeolvadás esetében az egyesülő pénztárak szerinti megbontásban és együttesen

tartalmazza.

(7) A (4) bekezdés a) pontja szerinti vagyonmérleget az átalakulással létrejövő pénztárak vagyonmérlegének elkészítéséhez meg kell bontani a pénztár közgyűlése által meghatározott módon

a) különválás esetében a különválással létrejövő pénztárak vagyonmérlegére,

b) kiválás esetében a kiválással létrejövő, valamint a továbbműködő pénztár vagyonmérlegére.

(8) A (4) bekezdés a) pontjában szereplő könyv szerinti értéket az átalakuló pénztár e rendelet szerinti beszámolója mérlegére vonatkozó előírásoknak megfelelően kell meghatározni, ideértve az e rendelet 22. § (4) és (12)-(13) bekezdése szerinti értékelést is.

(9) Az átalakuló pénztár, a (8) bekezdés szerint értékelt eszközein kívüli eszközeit is átértékelheti, a mérlegében (könyveiben) értékkel nem szereplő, de tulajdonát képező eszközöket, illetve várható kötelezettségeit a vagyonmérlegbe felveheti.

(10) A (9) bekezdésben foglaltak szerint értékelt eszközök és kötelezettségek külön-külön kimutatott átértékelési különbözetének soronként összevont értékét a (4) bekezdés a) pontja szerinti vagyonmérleg második oszlopában kell kimutatni.

(11) Beolvadás esetében az átvevő pénztárnál, kiválás esetében a továbbműködő pénztárnál nem lehet a (8) és (9) bekezdésben foglalt értékelést, illetve átértékelést elvégezni.

(12) A vagyonmérleget (mind a vagyonmérleg-tervezetet, mind a végleges vagyonmérleget) és az azt alátámasztó vagyonleltárt (mind a vagyonleltár-tervezetet, mind a végleges vagyonleltárt) könyvvizsgálóval ellenőriztetni kell. Az átalakulás számviteli bizonylata a könyvvizsgáló által hitelesített vagyonmérleg.

Az átalakuló pénztár vagyonmérleg-tervezete

22/B. § (1) Az átalakuló pénztárnak - a pénztár közgyűlése által meghatározott fordulónapra (amely nem lehet későbbi időpont, mint a pénztár alapszabályának elfogadásáról, illetve módosításáról határozó közgyűlés időpontja) - vagyonmérleg-tervezetet kell készíteni. A vagyonmérleg-tervezetet (azonos fordulónappal) vagyonleltár-tervezettel kell alátámasztani.

(2) Az átalakuló pénztár vagyonmérleg-tervezete az (1) bekezdés szerinti fordulónapra vonatkozóan tartalmazza az átalakuló pénztár eszközeinek és kötelezettségeinek (ideértve a céltartalékokat és az időbeli elhatárolásokat is), ezek különbözeteként a saját tőkének az értékét könyv szerinti, illetve az átértékelési különbözettel korrigált értéken.

(3) Az átalakuló pénztár vagyonmérleg-tervezetében - külön oszlopban - kimutatott átértékelési különbözetek összevont értékével a tartaléktőkét kell helyesbíteni.

(4) Az átalakuló pénztár a vagyonmérleg-tervezet fordulónapjára vonatkozóan az analitikus és főkönyvi nyilvántartásait nem zárja le, azokat folyamatosan köteles vezetni.

Átalakulással létrejövő pénztár vagyonmérleg-tervezete

22/C. § (1) Az átalakulással létrejövő pénztár vagyonmérleg-tervezete "jogelőd" pénztár vagyonát tartalmazó oszlopának adatai megegyeznek az átalakuló pénztár(ak) 22/B. § szerinti vagyonmérleg-tervezete harmadik oszlopának adataival a 22/A. § (7) bekezdésében foglaltak figyelembevételével.

(2) A kiválással létrejövő pénztárnak - ha élt a 22/A. § (9) bekezdése szerinti átértékelés lehetőségével - a vagyonmérleg-tervezete "különbözetek" oszlopában elkülönítetten kell kimutatnia az átértékelési különbözetet a 22/B. § (3) bekezdésében foglaltak szerint.

(3) A pénztárak egyesülése esetén az átalakulással létrejövő pénztár vagyonmérleg-tervezetében a "különbözetek" oszlopban kell kiszűrni az egyesülő (jogelőd) pénztárak vagyonmérleg-tervezeteiben szereplő, egymással szemben fennálló követelések-kötelezettségek tételeit a követelések és a kötelezettségek csökkentésével.

(4) Az átalakulással létrejövő pénztár vagyonmérleg-tervezetének "különbözetek" oszlopa szolgál a jogszabályban külön nem nevesített egyéb tételek rendezésére.

(5) Az átalakulással létrejövő pénztár 22/B. § (1) bekezdése szerinti fordulónapra elkészített vagyonmérleg-tervezetét (azonos fordulónappal) tételes adatokat tartalmazó vagyonleltár-tervezettel kell alátámasztani.

Végleges vagyonmérleg

22/D. § (1) Az átalakulás (a pénztár alapszabályának elfogadásáról, illetve módosításáról határozó közgyűlés időpontja) napját követő 90 napon belül végleges vagyonleltárral alátámasztott végleges vagyonmérleget kell készíteni és a Pénztárfelügyeletnek megküldeni mind az átalakuló, mind az átalakulással létrejövő pénztár(ak)ra vonatkozóan.

(2) A végleges vagyonmérleget és végleges vagyonleltárt a (3)-(4) bekezdések szerinti eltéréssel a 22/A-22/C. §-ban foglaltaknak megfelelően kell elkészíteni.

(3) Az átalakulás során megszűnő pénztár a végleges vagyonmérleg elkészítését megelőzően köteles az átalakulás napjával - mint mérleg fordulónappal - az e rendelet szerinti beszámolóját elkészíteni, analitikus és főkönyvi nyilvántartásait lezárni.

(4) Az az átalakuló pénztár, amely az átalakulás során nem szűnik meg (beolvadásnál az átvevő, kiválásnál a továbbműködő pénztár), a végleges vagyonmérlegét a folyamatos könyvelés adatai alapján készíti el, analitikus és főkönyvi nyilvántartásait nem zárja le, azokat folyamatosan köteles vezetni, az átvett-átadott eszközöket, kötelezettségeket (ideértve a céltartalékokat és az időbeli elhatárolásokat is), ezek különbözeteként a saját tőkét a folyamatos könyvelés keretében rendezi."

7. § (1) A Vhr. 24. §-ának (3) bekezdése a következők mondatokkal egészül ki:

"(3) ... Az egyéni számlához kapcsolódó analitikus nyilvántartásból ki kell tűnni, hogy a tárgyidőszakban milyen jogcímeken történt jóváírás, illetve terhelés, s egy adott időszak (tárgynegyedév, tárgyév) végén mennyi a pénztártagnak a pénztárral szemben fennálló, elismert követelése. A pénztártagnak az egyéni számlája tárgyév végi egyenlegéről küldött értesítésnek tájékoztató adatként tartalmaznia kell a pénztártag tárgyév végi elismert követelésének piaci értékét is."

(2) A Vhr. 24. §-ának (13) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(13) Az Öpt. 47. §-ának (3) bekezdése szerint a pénztártag kilépésekor a pénztár alapszabályában megállapított, a pénztártagot terhelő költség megtérítését a működési tevékenység egyéb bevételeként kell elszámolni."

(3) A Vhr. 24. §-a a következő (14) bekezdéssel egészül ki:

"(14) A tartaléktőke és a fedezeti, illetve a likviditási céltartalékok közötti átcsoportosítást a tartaléktőke és a céltartalékok között közvetlenül kell elszámolni."

8. § A Vhr. 27. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A cash-flow kimutatásban a tárgyévi adatok mellett az előző év adatait is be kell mutatni."

9. § (1) A Vhr. 31. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A könyvvizsgálónak az (1) bekezdésben meghatározottakon kívül feladatát képezi a negyedév utolsó napján megállapított értékelési különbözet (piaci értéknek a könyv szerinti értéket meghaladó pozitív összege), továbbá különösen a tárgynegyedévben elszámolt értékvesztés (piaci érték kevesebb, mint a könyv szerinti érték), a tárgynegyedévben értékesített befektetett pénzügyi eszközöknek minősülő részesedések és értékpapírok, valamint a forgóeszközök között kimutatott értékpapírok és részesedések eladási ára és könyv szerinti értéke különbözetében fennálló árfolyamveszteség, illetve árfolyamnyereség, továbbá a határidős ügyletek lejáratkori árfolyama és kötési árfolyama közötti árfolyamveszteség, illetve árfolyamnyereség pénzügyileg realizált összegének hitelesítése is."

(2) A Vhr. 31. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A pénztári eszközök piaci értékeként a letétkezelő által meghatározott piaci értéket kell figyelembe venni. Amennyiben a pénztár könyvvizsgálója az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak befektetési és gazdálkodási szabályairól szóló 267/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 3. számú mellékletének 8. pontjában foglaltak alapján a rendeletben előírt értékelési szabályoktól eltér, köteles az eszközök negyedév utolsó napjára vonatkozó piaci értékét - indoklással alátámasztva - meghatározni. Ebben az esetben a pénztár az értékelési különbözet és az értékvesztés összegének megállapításánál a könyvvizsgáló által meghatározott piaci értéket köteles figyelembe venni."

10. § A Vhr. 32. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A pénztár az éves pénztári beszámoló részét képező mérleget és eredménykimutatást a közgyűlés jóváhagyását követő 30 napon belül, de legkésőbb a tárgyévet követő év június 30-áig a beszámoló könyvvizsgálói záradékával együtt a Magyar Közlöny Hivatalos Értesítőjében köteles közzétenni."

11. § A Vhr. 1. számú melléklete az 1. számú melléklet szerint, a 2. számú melléklete a 2. számú melléklet szerint, a 3. számú melléklete a 3. számú melléklet szerint, az 5. számú melléklete a 4. számú melléklet szerint, a 6. számú melléklete az 5. számú melléklet szerint, a 7. számú melléklete a 6. számú melléklet szerint, a 9. számú melléklete a 7. számú melléklet szerint módosul.

Hatálybalépés

12. § (1) E rendelet 1999. január 1. napján lép hatályba.

(2) A rendelet 1. §-ában foglaltak az 1998. IV. negyedévi jelentés elkészítésénél és a Pénztárfelügyelethez történő megküldésénél is alkalmazhatók.

(3) A rendelet 10. §-ában foglaltak az 1998. évi pénztári beszámoló közzétételénél is alkalmazhatók.

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Vhr. 4. §-a (3) bekezdésének b) pontja, 7. §-ának (4) bekezdése, 9. §-a (2) bekezdésének b) pontja, 17. §-ának (6) bekezdése.

Átmeneti rendelkezések

13. § (1) E rendelet hatálybalépésekor a tartós befektetési célú ingatlanok, a befektetett pénzügyi eszközök és a forgóeszközök között kimutatott értékpapírok, részesedések és devizabetétek, valamint az árunak minősülő, továbbértékesítési céllal beszerzett ingatlanok mérleg fordulónapi piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti különbözet összegében kimutatott értékelési különbözetet csökkenteni kell az értékelési különbözet tartalékával szemben a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti értéke közötti különbözet összegével.

(2) Az (1) bekezdés szerint elszámolt különbözet összegével növelni kell az eszköz könyv szerinti értékét a pénzügyi műveletek egyéb bevételeivel szemben.

(3) Az immateriális javak és tárgyi eszközök (kivéve a tartós befektetési célú ingatlanokat) 1998. december 31-én kimutatott értékelési különbözetét és értékelési különbözet tartalékát 1999. január 1-jén a rendelet 22. §-ának (12) bekezdése szerinti értékhelyesbítésbe, illetve a rendelet 17. §-ának (12) bekezdése szerinti értékelési tartalékba kell átvezetni.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 1. számú mellékletének módosításáról

1. A Vhr. 1. számú melléklet "A mérleg előírt tagolása" részben:

a) az I.2. pont helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. Immateriális javak értékhelyesbítése"

b) a II. Tárgyi eszközök a következő 7. ponttal egészül ki:

"7. Tárgyi eszközök értékhelyesbítése"

c) a D) Saját tőke rész a következő VI. rendelkezéssel egészül ki:

"VI. Értékelési tartalék"

2. A Vhr. 1. számú melléklet "A mérleg egyes tételeire vonatkozó előírások" részben:

a) Az 1/b) pont helyébe a következő rendelkezés lép:

(1. Immateriális javak között kell kimutatni:)

"b) az immateriális javak értékhelyesbítéseként a mérleg fordulónapjára vonatkozóan meghatározott, könyvvizsgáló által hitelesített piaci értéknek a könyv szerinti értékét meghaladó összegét. Az értékhelyesbítést, illetve annak változását (növekedését vagy csökkenését az eszközönként kimutatott értékhelyesbítés összegéig) a saját tőke részét képező értékelési tartalékkal szemben kell elszámolni."

b) a 2/f) pont helyébe a következő rendelkezése lép, és a 2. pont a következő g) ponttal egészül ki:

"f) tárgyi eszközök értékhelyesbítéseként kell kimutatni az a) és c) pontban meghatározott tárgyi eszközök esetében a mérleg fordulónapjára vonatkozóan meghatározott, könyvvizsgáló által hitelesített piaci értéknek a könyv szerinti értékét meghaladó összegét.

Az értékhelyesbítést, illetve annak változását (növekedését vagy csökkenését az eszközönként kimutatott értékhelyesbítés összegéig) a saját tőke részét képező értékelési tartalékkal szemben kell elszámolni;

g) tárgyi eszközök értékelési különbözeteként kell kimutatni a b) pontban meghatározott tartós befektetési célú ingatlanok esetében a mérleg fordulónapjához, illetve a negyedév utolsó napjához kapcsolódó értékeléskor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott, könyvvizsgáló által hitelesített piaci értéknek a könyv szerinti értéket meghaladó összegét. Az értékelési különbözetet, illetve annak változását (növekedését vagy csökkenését az eszközönként kimutatott értékelési különbözet összegéig) a saját tőke részét képező értékelési különbözet tartalékán belül - a befektetés céljától függően - a működési portfólió, a fedezeti tartalék, illetve a likviditási tartalék portfóliója értékelési különbözetével szemben kell elszámolni."

3. a 9/e) pont helyébe a következő rendelkezés lép és a 9. pont a következő j) ponttal egészül ki:

(9. A saját tőkén belül kell kimutatni:)

"e) értékelési különbözet tartalékaként a tartós befektetési célú ingatlanok, a befektetett pénzügyi eszközök, az áruk között kimutatott, továbbértékesítés céljára beszerzett ingatlanok, az értékpapírok és devizabetétek értékelési különbözetének együttes összegét az eszközök rendeltetése szerint a működés portfóliójának, a fedezeti tartalék portfóliójának, valamint a likviditási tartalék portfóliójának értékelési különbözete bontásban,

f) értékelési tartalékként az immateriális javak, a pénztár működését, kiegészítő vállalkozási tevékenységét és szolgáltatásainak teljesítését szolgáló, rendeltetésszerűen használatba vett tárgyi eszközök (kivéve a tartós befektetési célú ingatlanokat) értékhelyesbítésének együttes összegét."

2. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 2. számú mellékletének módosításáról

A Vhr. 2. számú melléklet "Az egyesített (összesített) mérleg előírt tagolása" részben:

a) az I.2. pont helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. Immateriális javak értékhelyesbítése

a) önkéntes nyugdíjpénztár

b) magánnyugdíjpénztár"

b) a II. Tárgyi eszközök a következő 7. ponttal egészül ki:

"7. Tárgyi eszközök értékhelyesbítése

a) önkéntes nyugdíjpénztár

b) magánnyugdíjpénztár"

c) a D) Saját tőke a következő VII. rendelkezéssel egészül ki:

"VII. Értékelési tartalék

a) önkéntes nyugdíjpénztár

b) magánnyugdíjpénztár"

3. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 3. számú melléklet módosításáról

A Vhr. 3. számú mellékletének "Az eredménykimutatás egyes tételeire vonatkozó előírások" című részben:

a) az "A) Pénztár működési tevékenysége"-n belül a "15. sor: Egyéb bevételek" tartalmára vonatkozó előírás a következő mondattal egészül ki:

"Itt kell továbbá kimutatni az Öpt. 47. §-ának (3) bekezdése szerint a pénztártag kilépésekor az alapszabályban meghatározott, pénztártagot terhelő kilépési költség megtérítését is."

b) az "A) Pénztári működési tevékenysége"-n belül a "27. sor: Pénzügyi befektetések leírása (értékvesztés)" tartalmára vonatkozó előírás helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ezen a soron kell kimutatni a működési célú befektetett pénzügyi eszköznek minősülő értékpapírok, részesedések könyv szerinti értékének és a negyedév utolsó napjához, illetve a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értékének különbözetében elszámolt értékvesztés összegét. Az itt elszámolt értékvesztést csökkenteni kell az eszköz értékelésekor a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti érték közötti különbözet összegével."

c) az "A) Pénztári működési tevékenysége"-n belül a "29 sor: Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai" tartalmára vonatkozó előírás utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(Itt kell továbbá ...)

"Itt kell továbbá kimutatni a működési célra szolgáló forgóeszközök között kimutatott értékpapírok és részesedések könyv szerinti értékének és a negyedév utolsó napjához, illetve a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értékének különbözetében elszámolt értékvesztés összegét. Az itt elszámolt értékvesztést csökkenteni kell az eszköz értékelésékor a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti érték közötti különbözet összegével."

d) a "B) Pénztári szolgáltatások fedezete"-n belül a "19. sor: Pénzügyi befektetések leírása (értékvesztés)" tartalmára vonatkozó előírás helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ezen a soron kell kimutatni a nyugdíjszolgáltatási célú befektetett pénzügyi eszköznek minősülő értékpapírok, részesedések könyv szerinti értékének és a negyedév utolsó napjához, illetve a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értékének különbözetében elszámolt értékvesztés összegét. Az itt elszámolt értékvesztést csökkenteni kell az eszköz értékelésekor a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti érték közötti különbözet összegével."

e) a "B) Pénztári szolgáltatások fedezete"-n belül a "21. sor: Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai" tartalmára vonatkozó előírás utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(Itt kell továbbá ...)

"Itt kell továbbá kimutatni a nyugdíjszolgáltatási célra szolgáló, forgóeszközök között kimutatott értékpapírok és részesedések könyv szerinti értékének és a negyedév utolsó napjához, illetve a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értékének különbözetében elszámolt értékvesztés összegét. Az itt elszámolt értékvesztést csökkenteni kell az eszköz értékelésekor a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti érték közötti különbözet összegével."

f) a "C) Likviditási fedezet-"n belül a "20. sor: Pénzügyi befektetések leírása (értékvesztés)" tartalmára vonatkozó előírás helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ezen a soron kell kimutatni a likviditási célokra szolgáló befektetett pénzügyi eszköznek minősülő értékpapírok, részesedések könyv szerinti értékének és a negyedév utolsó napjához, illetve a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értékének különbözetében elszámolt értékvesztés összegét. Az itt elszámolt értékvesztést csökkenteni kell az eszköz értékelésékor a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti érték közötti különbözet összegével."

g) a "C) Likviditási fedezet"-n belül a "22. sor: Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai" tartalmára vonatkozó előírás utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

(Itt kell bemutatni ...)

"Itt kell továbbá kimutatni a likviditási célra szolgáló, forgóeszközök kimutatott értékpapírok és részesedések könyv szerinti értékének és a negyedév utolsó napjához, illetve a mérleg fordulónapjához kapcsolódó értékelésekor a fordulónapra vonatkozóan meghatározott piaci értékének különbözetében elszámolt értékvesztés összegét. Az itt elszámolt értékvesztést csökkenteni kell az eszköz értékelésekor a piaci értéknek az eredeti beszerzési értéket meg nem haladó összege és a könyv szerinti érték közötti különbözet összegével."

4. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 5. számú melléklet módosításáról

A Vhr. 5. számú melléklete "Cash-flow kimutatás" az alábbiak szerint módosul:

a) a 8. sor után a következő 8/a. sorral egészül ki:

"8/a. ± Tartaléktőke állomány változása a fedezeti, valamint a likviditási és kockázati céltartalékok közötti átcsoportosítás miatt (ha növekedés +, ha csökkenés -)."

b) a 25. sor után a következő 25/a., 25/a/1., 25/a/2. sorral egészül ki:

"25/a. + Fedezeti tartalékba átcsoportosítás tartaléktőkéből

25/a/1. Egyéni számlákra átcsoportosítás tartaléktőkéből

25/a/2. Szolgáltatási számlákra átcsoportosítás tartaléktőkéből"

c) a 36. sor "+ Likviditási tartalék visszapótlás" alábontása a következő sorral egészül ki:

"36.4. Tartaléktőkéből"

d) a 37. sor "- Likviditási tartalék felhasználás" alábontása a következő sorral egészül ki:

"37.1.2. Egyéb likviditási tartalékból"

5. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 6. számú mellékletének módosításáról

A Vhr. 6. számú melléklet "Pénztári fedezeti és likviditási céltartalékok alakulása" az alábbiak szerint módosul:

a) az "A) Fedezeti céltartalék I. Egyéni számlákon" 07. sor után 07/a. sorral egészül ki:

"07/a. + Tartaléktőkéből átcsoportosítás"

b) az "A) Fedezeti céltartalék II. Szolgáltatási számlákon" 07. sor után 07/a. sorral egészül ki:

"07/a. + Tartaléktőkéből átcsoportosítás"

c) a "B) Likviditási céltartalékok" 04. sor után 04/a. sorral egészül ki:

"04/a. ± Tartaléktőkéből átcsoportosítás"

d) a "C) Céltartalékok állománya összesen" táblázat fejrovata helyébe a következő fejrovat lép:

"Megnevezés

Nyitó állomány

Tárgynegyedévi változások

Záró állomány"

6. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 7. számú mellékletének módosításáról

BEFEKTETÉSI ÉS LIKVIDITÁSI JELENTÉS

A) A befektetés és likviditás alakulása az 199... év ... negyedévében

1. Állomány a negyedév zárónapján

Ezer forintban

SorszámMegnevezésMűködési tartalékFedezeti tartalékLikviditási tartalékÖsszesen
Egyéni számlák tartalékaSzolgáltatási számlák tartaléka
Nyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözet
  abcdefghijklmno
011.Házipénztár (forint és valuta)               
012.Pénzforgalmi számla               
01.Bankszámlák és készpénz összesen               
021.Legfeljebb egy évre lekötött bankbetét               
022.Forgóeszközként nyilvántartott magyar állampapír               
023.Forgóeszközként nyilvántartott, a magyar állam által garantált értékpapír               
024.Az I. portfoliű osztályba tartozó, Magyarországon kibocsátott befektetési jegy               
02.I. portfolióosztályösszesen               
031.Egy évnél hosszab időre lekötött bankbetét               
032.Befektetett eszközként nyilvántartott magyar állampapír               
033.Befektetett eszközként nyilvántartott, a magyar állam által garantált értékpapír               
SorszámMegnevezésMűködési tartalékFedezeti tartalékLikviditási tartalékÖsszesen
Egyéni számlák tartalékaSzolgáltatási számlák tartaléka
Nyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözet
  abcdefghijklmno
034.OECD tagországban kibocsátott, Magyarországon forgalomba hozott állampapír               
035.Nemzetközi pénzügyi szervezet által kibocsátott, Magyarországon forgalomba hozott kötvény               
036.A II. portfolió osztályba tartozó, Magyarországon kibocsátott befektetési jegy               
037.Magyarországon bejegyzett gazdálkodó szervezet által nyilvánosan forgalomba hozott, hitelintézeti garanciával fedezett kötvény.               
038.Magyarországon bejegyzett hitelintézet által nyilvánosan forgalomba hozott kötvény               
039.A Budapesti Értéktőzsdére bevezetett "jegyzett A" kategóriába tartozó részvény               
0310.Jelzáloglevél               
03.II. portfolió osztály összesen               
041.Magyarországon bejegyzett gazdálkodó szervezet által nyilvánosan forgalomba hozott kötvény               
042.Magyarországi önkormányzat által nyilvánosan forgalomba hozott kötvény               
SorszámMegnevezésMűködési tartalékFedezeti tartalékLikviditási tartalékÖsszesen
Egyéni számlák tartalékaSzolgáltatási számlák tartaléka
Nyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözet
  abcdefghijklmno
043.OECD tagországban kibocsátott, Magyarországon forgalomba hozott kötvény               
044.Külföldön kibocsátott, Magyarországon forgalomba hozott kötvény               
045.A Budapesti Értéktőzsdére bevezetett "jegyzett B" kategóriába tartozó részvény               
046.Elismert értékpapírpiacra bevezetett, Magyarországon kibocsátott részvény               
047.Elismert értékpapírpiacra bevezetett, OECD tagországban kibocsátott részvény               
048.A III. portfolió osztályba tartozó, Magyarországon kibocsátott befektetési jegy               
049.Külföldön kibocsátott befektetési jegy               
0410.Ingatlan               
0411.Határidős ügyletek               
0412.Opciók               
0413.Tagi kölcsön               
04.III. portfolió osztály összesen               
05.Be nem sorolt befektetett eszközök               
06.Összesen               

2. Állomány változása a tárgynegyedévben

Ezer forintban

Sorszám  Pénzeszközök összesenI. portfolió osztály összesenII. portfolió osztály összesenIII. portfolió osztály összesenBe nem sorolt eszközök összesenÖSSZESEN
   abcdef
01. Működési tartalék
011.Nyitó állományNyilvántartási érték      
012.Piaci érték      
013.Értékelési különbözet      
014.Tárgynegyedévi változásNyilvántartási érték      
015.Piaci érték      
016.Értékelési különbözet      
017.Záró állományNyilvántartási érték      
018.Piaci érték      
019.Értékelési különbözet      
Fedezeti tartalék
02. Egyéni számlák tartaléka
021.Nyitó állományNyilvántartási érték      
022.Piaci érték      
023.Értékelési különbözet      
024.Tárgynegyedévi változásNyilvántartási érték      
025.Piaci érték      
026.Értékelési különbözet      
027.Záró állományNyilvántartási érték      
028.Piaci érték      
029.Értékelési különbözet      
Fedezeti tartalék
03. Szolgáltatási számlák tartaléka
031.Nyitó állományNyilvántartási érték      
032.Piaci érték      
033.Értékelési különbözet      
034.Tárgynegyedévi változásNyilvántartási érték      
035.Piaci érték      
036.Értékelési különbözet      
037.Záró állományNyilvántartási érték      
038.Piaci érték      
039.Értékelési különbözet      
Sorszám  Pénzeszközök összesenI. portfolió osztály összesenII. portfolió osztály összesenIII. portfolió osztály összesenBe nem sorolt eszközök összesenÖSSZESEN
   abcdef
04. Likviditási tartalék
041.Nyitó állományNyilvántartási érték      
042.Piaci érték      
043.Értékelési különbözet      
044.Tárgynegyedévi változásNyilvántartási érték      
045.Piaci érték      
046.Értékelési különbözet      
047.Záró állományNyilvántartási érték      
048.Piaci érték      
049.Értékelési különbözet      
05. ÖSSZESEN
051.Nyitó állományNyilvántartási érték      
052.Piaci érték      
053.Értékelési különbözet      
054.Tárgynegyedévi változásNyilvántartási érték      
055.Piaci érték      
056.Értékelési különbözet      
057.Záró állományNyilvántartási érték      
058.Piaci érték      
059.Értékelési különbözet      

b) A Befektetési arányok alakulása az 199... év ... negyedévében

A befektetett pénztári eszközök egyes osztályainak aránya az összes befektetett pénztári eszközhöz viszonyítva (tárgynegyedév zárónapjára vonatkoztatva, százalékban, nyilvántartási érték alapján)

SorszámMegnevezésAránya (%)
  a
01.Pénzeszközök
02.I. portfolió osztály
03.II. portfolió osztály
04.III. portfolió osztály
05.Be nem sorolt eszközök
06.Összesen100

C) A befektetett eszközök között 10%-nál nagyobb részesedéssel bíró befektetések az 199... év ... negyedévében (pénzeszközök és állampapírok kivételével, nyilvántartási értéken)

SorszámPortfolió osztályBefektetés megnevezéseÉrtéke
  ab
01.I. osztály 
02.II. osztály 
03.III. osztály 
04.Be nem sorolt eszközök 

D) A korlátozás alá eső befektetések

Az összes befektetett eszköz százalékában

SorszámMegnevezésAránya (%)
  a
01.Egy kibocsátó által kibocsátott értékpapírok együttes értéke (állampapírok kivételével)
02.Ugyanazon hitelintézetnél elhelyezett betétek (pénzforgalmi számla kivételével) együttes értéke
03.A II. portfolió osztályba tartozó eszközök, kivéve
 - magyar állampapír
 - olyan értékpapír, amelyben foglalt kötelezettség teljesítéséért a magyar állam készfizető kezességet vállal
04.A III. portfolió osztályba tartozó eszközök
05.Magyarországon bejegyzett gazdálkodó szervezet által kibocsátott, hitelintézeti garanciával fedezett kötvény, és Magyarországon bejegyzett hitelintézet által kibocsátott kötvény együttes értéke
06.A Budapesti Értéktőzsdére bevezetett, jegyzett A kategóriájú részvény
07.Részvények együttes értéke, kivéve a Budapesti Értéktőzsdére bevezetett, jegyzett A kategóriájú részvényeket
08.Magyarországon bejegyzett gazdálkodó szervezet által kibocsátott kötvény
09.Magyarországi helyi önkormányzat által kibocsátott kötvény
010.OECD tagországokban kibocsátott, Magyarországon forgalomba hozott és elismert értékpapírpiacra bevezetett kötvény
011.Külföldön kibocsátott, Magyarországon forgalomba hozott kötvény
012.A 08-011. pontokban felsorolt eszközök együttes aránya
013.II. portfolió osztályba tartozó befektetési jegy
014.III. portfolió osztályba tartozó befektetési jegy
015.Magyarországon bejegyzett ingatlanbefektetési alap által kibocsátott befektetési jegy
016.Magyarországon bejegyzett jelzálog-hitelintézet által kibocsátott jelzáloglevél
017.Ingatlan
018.Opciók és határidős kötések együttes értéke
0181.Opciók értéke
0182.Határidős kötések értéke
019.Külföldi befektetés
0191.Nem OECD országokba irányuló külföldi befektetés

E) Hozamráták

A 269/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 24-25. § szerint számított hozamok alakulása a pénztár, illetve az egyes vagyonkezelők által kezelt vagyonrészekre és a teljes vagyonra

Sorszám Hozamráta a pénztár által kezelt vagyonrészreHozamráta az I. vagyonkezelő által kezelt vagyonrészreHozamráta a 2. vagyonkezelő által kezelt vagyonrészreHozamráta a 3. vagyonkezelő által kezelt vagonrészreHozamráta a teljes vagyonra
  abcde
01.Fedezeti tartalékra    
02.A pénztár összes befektetett eszközére    

F) Be nem sorolt eszközök

Ezer forintban

SorszámAz eszköz megnevezéseA szerzés időpontjaMűködési tartalékFedezeti tartalékLikviditási tartalékÖsszesen
Nyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözetNyilvántartási értékPiaci értékÉrtékelési különbözet
               
011.              
012.              
013.              
014.              
015.              
016.              
01.Be nem sorolt eszköz összesen             

7. számú melléklet a 208/1998. (XII. 23.) Korm. rendelethez

A Vhr. 9. számú mellékletének módosításáról

A Vhr. 9. számú melléklet "Számlakeret-tükör" az alábbiak szerint módosul:

"Megszűnő főkönyvi számlák:

12-15. TÁRGYI ESZKÖZÖK

117. Vagyoni értékű jogok és szellemi termékek értékelési különbözete

1217. Működtetett ingatlanok értékelési különbözete

137. Gépek, berendezések, felszerelések, járművek értékelési különbözete

376. Befektetési jegyek

377. Jelzáloglevelek

379. Értékpapírok értékelési különbözete

4144. Likviditási tartalék portfoliójának értékelési különbözetére

4284. Likviditási célú tagdíjak tartaléka

Új főkönyvi számlák:

12-14. TÁRGYI ESZKÖZÖK

117. Immateriális javak értékhelyesbítése

1217. Működtetett ingatlanok értékhelyesbítése

137. Gépek, berendezések, felszerelések, járművek értékhelyesbítése

376. Befektetési jegyek, jelzáloglevelek

3761. Befektetési jegyek

3762. Jelzáloglevelek

377. Értékpapírok értékelési különbözete

379. Értékpapírok értékvesztése

394. Diszkont értékpapírok időarányos kamatának aktív időbeli elhatárolása

396. Árfolyamveszteség aktív időbeli elhatárolása

4143. Likviditási tartalék portfoliójának értékelési különbözetére

4283. Likviditási célú tagdíjak tartaléka

415. Értékelési tartalék

569. Különféle egyéb költségek

89. Ráfordítások átvezetési számla

99. Bevételek átvezetési számla"

Tartalomjegyzék