Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

36/1998. (XII. 21.) PM rendelet

a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 35/1997. (XI. 26.) PM rendelet módosításáról

A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 89. §-a (2) bekezdésének a)-d) és g)-k) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 35/1997. (XI. 26.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (1) bekezdésének e) és f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) Az adóraktári engedély iránti kérelemhez csatolni kell]

"e) a jövedéki termék előállítására, a jövedéki termék előállításához szükséges anyagok és az előállított, a betárolt jövedéki termékek raktározására, tárolására, illetve szállítására adóraktárként működtetni kívánt, továbbá az előbbiekkel ajtó, ablak, csővezeték révén vagy más módon közvetlen összeköttetésben lévő helyiségek, illetve terméktávvezeték (a továbbiakban: adóraktár) használati jogcímének megállapítására alkalmas okiratot;

f) az adóraktár berendezéseinek technológiai rajzát, műszaki leírását, a technológiai folyamatábrát;"

(2) Az R. 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A Jöt. 49. §-a (3) bekezdésének alkalmazásában összefüggő helyrajzi számokon szereplő üzemnek kell tekinteni azt a több helyrajzi számon elhelyezkedő üzemet is, amely helyrajzi számainak folytonosságát csak közút, vasúti vágány vagy vízfolyás szakítja meg."

2. § Az R. 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az engedélyezett keretmennyiség tárgyidőszakon belüli módosítását, valamint a tárgyidőszakot követő újabb időszakra szóló keretmennyiség engedélyezését a 3. számú melléklet szerinti keretengedély iránti kérelem II. része azon pontjainak kitöltésével kell kérni - a vonatkozó rendelkezések értelemszerű alkalmazásával -, amelyekben módosulás, illetve változás következik be."

3. § (1) Az R. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha az adómentesen beszerzett jövedéki terméket az adómentes felhasználó a keretengedélyében megjelölttől eltérő más termék előállításához kívánja felhasználni, úgy kell eljárni, mint az új kérelem esetében, azonban a 11. § (1) bekezdés a)-c) pontjaiban foglaltakat nem kell teljesíteni, a 11. § (1) bekezdés d)-h), j)-m) pontjaiban foglaltakat pedig csak abban az esetben kell teljesíteni, ha azokat a változás érinti."

(2) Az R. 15. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az adómérték változása esetén a jövedéki biztosítékot az új adómérték hatálybalépésétől számított 30 napnál hosszabb ideig érvényes keretengedély esetében a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatal hivatalból, határozatban módosítja, és az adómentes felhasználó a Jöt. 22. § (9) bekezdésének rendelkezése szerint köteles gondoskodni az új jövedéki biztosíték teljesítéséről. Nem kell a jövedéki biztosítékot módosítani, amennyiben az új adómérték hatálybalépésétől számított 30 napon belül lejár a keretengedély érvényessége."

4. § Az R. 17. §-a (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A jövedéki engedély iránti kérelemhez csatolni kell]

"f) a tevékenység folytatására a jogszabályban előírt hatósági engedélyeket, szakhatósági hozzájárulásokat, valamint a tárolótartályok hitelesítési bizonylatait, a külön jogszabály szerint előírt használatbavételi vagy fennmaradási engedélyeit;"

5. § Az R. 24. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A Jöt. 36. § (1) bekezdésének e) pontjában megjelölt viszkozitás alatt az ASTM D 445 szabvány szerinti kinematikai viszkozitást, desztilláció alatt pedig az ASTM D 86 szabvány szerinti atmoszférikus desztillációt kell érteni."

6. § Az R. 25. §-a (2) bekezdésének b), c), f) és g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Az adómegállapítási és adófizetési kötelezettség alóli mentesülés szempontjából a jövedéki termékek megsemmisítése]

"b) a köztes alkoholtermék és az alkoholtermék esetében szennyvíztisztító telepen történő kiöntéssel, kiürítéssel, illetve - az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény előírásainak figyelembevételével - 2207, 2208 90 91, 2208 90 99 vámtarifaszámú alkoholterméknek történő feldolgozással, továbbá az adómentes felhasználónál szennyezetté vált alkoholterméknek - vámhivatali ellenőrzés mellett történő - vegyipari felhasználásával;

c) a denaturált szesz esetében ecet gyártására vagy egyéb ipari célra való felhasználással, a pálinka, a borpárlat esetében újrafinomítással vagy a gyümölcspálinka gyümölcscefre dúsítására való felhasználásával;"

"f) a pezsgő esetében szennyvíztisztító, hulladéktelepen való kiöntéssel, kiürítéssel, a pezsgő újrafeldolgozásával, illetve - az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény előírásainak figyelembevételével - 2207 vámtarifaszámú alkoholterméknek vagy borpárlatnak történő feldolgozásával;

g) az ásványolaj esetében nyers kőolajba vagy - a gázfeldolgozás során keletkező jövedéki termékek esetében - a 2711 vámtarifaszám alatti gáztermékbe való bekeveréssel, újrafeldolgozással, vagy szabványosított termékké való átalakítással, vagy a vonatkozó környezetvédelmi előírások betartásával, vámhivatali ellenőrzés mellett végzett elégetéssel;"

(történhet.)

7. § Az R. 39. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem kell az OMH által hitelesíttetni a cseppfolyós és a sűrített gáztöltő, továbbá a kőszénkokszoló tartályait, valamint az adalékanyagok gyártása, kiszerelése esetében tárolásra használt hordókat és a 220 liternél kisebb űrtartalmú kannákat, palackokat."

8. § Az R. 46. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szesz gyártására alkalmas készüléket - a (4) bekezdésben foglalt készülékek kivételével - csak olyan személy állíthat elő, tarthat birtokban, aki (amely) annak gyártására, használatba vételére a hatósági felügyeletet ellátó vámhivataltól engedélyt kapott, és csak részére lehet belföldön értékesíteni, külföldről behozni.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt személy a szesz gyártására alkalmas készülék értékesítését, beszerzését - annak időpontját 15 nappal megelőzően - a készülék fajtájának, űrtartalmának, főbb részeinek a leírásával a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz köteles bejelenteni. A bejelentés alapján a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal a készüléket ellenőrzi, és azon hivatalos zárat helyez el, melyet a használatbavételkor távolít el.

(3) A rendeltetésszerűen szesz előállítására használt készülékeket csak szeszüzem tarthat birtokában. Azok a szeszgyártásra alkalmas készülékek, amelyeket rendeltetésszerűen nem szesz előállítására használnak, a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal engedélyével és ellenőrzése mellett működtethetők."

9. § (1) Az R. 47. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Szeszgyártásra alkalmas, de rendeltetésszerűen nem szesz előállítására használt készülékre a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal engedélyt csak olyan személy részére adhat, amely (aki) etilalkohol-tartalmú termék előállításával és forgalomba hozatalával nem foglalkozik."

(2) Az R. 47. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben foglalt készüléket a vámhivatali engedély megszerzéséig hivatalos zár alatt kell tartani. Az (1) bekezdés szerinti készülékkel folytatott tevékenység szüneteltetése esetén - annak időtartamára - a készüléket a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal hivatalos zárral látja el."

10. § (1) Az R. 48. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szesz hektoliterfok mennyiségét - a palackozott szesz, illetve az (1) bekezdésben foglalt eset kivételével - a hitelesített mérlegen kilogrammban mért tiszta tömeg és a valódi szeszfok, vagy

a) kitárolás és betárolás (átvétel) alkalmával a hitelesített szállítótartályban literben mért térfogat és valódi szeszfok,

b) lefejtés és készletfelvétel alkalmával a tárolótartály folyadékállást jelző mércén literben mért térfogat és a valódi szeszfok

alapján, a hivatalos szeszátszámítási táblázatok alkalmazásával kell megállapítani."

(2) Az R. 48. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A betárolt (átvételre kerülő) szesz lefejtéséről a 18. számú melléklet szerinti lefejtési naplót kell vezetni."

11. § Az R. 49. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szeszes ital hektoliterfok mennyiségét - a palackozott szeszes ital és az (1) bekezdésben foglalt eset kivételével - a hitelesített mérlegen kilogrammban mért tiszta tömeg és a valódi szeszfok, vagy

a) a kitárolás és a betárolás alkalmával a hitelesített szállítótartályban literben mért térfogat és valódi szeszfok alapján, illetve

b) a lefejtés és a készletfelvétel alkalmával a tárolótartály folyadékállást jelző mércén literben mért térfogat és a valódi szeszfok alapján,

a hivatalos szeszátszámítási táblázatok alkalmazásával kell megállapítani."

12. § Az R. 65. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

"(8) A szeszt fogadó adóraktár engedélyesnek és adómentes felhasználónak az átvételkor megállapított mennyiséget kell a termékkísérő okmányon visszaigazolnia a kitároló adóraktárnak, és a lefejtéskor megállapított (ténylegesen betárolt) mennyiséget kell a 7. számú melléklet szerinti termékmérleg nyilvántartásban készletre vennie."

13. § (1) Az R. 71. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A Jöt. 31. § (1) bekezdés a) pontja szerinti adóvisszaigénylési (-levonási) jogosultság igazolásához szükséges okmányok:]

"a) a jövedéki termék adózott beszerzését igazoló, az adóraktár nevére kiállított számla, vagy az adóraktár engedélyese által a jövedéki engedéllyel rendelkező saját telephelyére történt kitárolást igazoló egyszerűsített termékkísérő okmány és az onnan az adóraktárba való visszaszállításról kiállított bizonylat, vagy a jövedéki terméknek a jövedéki engedélyes kereskedőtől vagy a nem jövedéki engedélyes kereskedőtől az adóraktárba való visszaszállítása esetén a jövedéki engedélyes kereskedőhöz, illetve nem jövedéki engedélyes kereskedőhöz történt kitárolást igazoló egyszerűsített kísérő okmány és a visszaszállításról az adóraktár nevére kiállított bizonylat és - a Jöt. 7. § 1. pontjának g) alpontja szerint keveredett termék átvétele esetén - a 96. § (9) bekezdése szerint felvett jegyzőkönyv;"

(2) Az R. 71. §-a (3) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) A Jöt. 31. § (1) bekezdés c) pontja esetében benyújtandó okmány]

"e) az üzemanyag petróleum és a repülőbenzin esetében a nemzetközi légi forgalomban részt vevő repülőgép üzemanyagtartályába történő betöltést és a repülőgép külföldre történő kilépését igazoló határvámhivatali igazolás;"

14. § (1) Az R. 72. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az adómentes felhasználónak az érvényes keretengedélyét vagy az érvényes keretengedély jövedéki adóügyben eljáró vámhivatal által kiadott (hitelesített), sorszámozott másolati példányát az adózatlan jövedéki termék beszerzésekor az adóraktár engedélyesének, illetve importálás esetén a vámkezelést végző vámhivatalnak be kell mutatnia."

(2) Az R. 72. §-a a következő (5)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az adómentes felhasználónak a székhelyén, illetve a telephelyén ki kell jelölni a felelős üzemvezetőt.

(6) Az adómentes felhasználónak a felelős üzemvezető kijelölését és az abban bekövetkező változást a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatal felé írásban be kell jelentenie a kijelölést, illetve a változást követő 15. napon.

(7) Az adómentes felhasználó esetében a 31. § rendelkezéseit értelemszerűen, illetve a 48. § (2)-(5) bekezdés rendelkezéseit alkalmazni kell."

15. § Az R. 73. §-a a következő (3)-(4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A keretengedély iránti kérelemben a várható felhasználási arányszám - az alapanyag minőség és/vagy a technológia által indokolt esetben és mértékben - tűréshatárokkal is megadható.

(4) Kenőanyaggyártás esetében a várható felhasználási arányszámot a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatal termékféleségenként vámtarifaszámra összevontan is elfogadhatja, és a 12. számú melléklet szerinti elszámolás a 3811 vámtarifaszámra összevontan történhet."

16. § (1) Az R. 74. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az adómentes felhasználás során szennyezetté, illetve az engedélyezett felhasználási célra alkalmatlanná vált jövedéki termék mennyiségét az adómentes felhasználónak a 12. számú melléklet szerinti nyilvántartásában a mintavételi szabályzatában meghatározott módon vett mintával és laboratóriumi vizsgálatokkal alátámasztva kell nyilvántartásba vennie, továbbá az alkoholtermék esetében a 48. § rendelkezéseit értelemszerűen alkalmaznia kell. Amennyiben a megsemmisítésre kerülő szennyezett jövedéki termék mennyiségének laboratóriumi vizsgálat alapján történő megállapítása műszakilag nem oldható meg, illetve jelentős költségtöbblettel jár, a vámhivatal a mennyiség megállapításának más módját is engedélyezheti."

(2) Az R. 74. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A 3814 vámtarifaszámú oldószerkeveréket, hígítót (a továbbiakban: hígító) előállító adómentes felhasználó vagy a hígító kiszerelésére jövedéki engedéllyel rendelkező személy, illetve a vegyipari, gyógyszeripari termelés során melléktermékként keletkezett hígítót értékesítő gyártó a hígító 20 liternél nagyobb kiszerelésben való értékesítését a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal felé legalább két munkanappal korábban, írásban köteles bejelenteni, és a vevő adatait (neve, címe, adószáma), továbbá az értékesítésre kerülő mennyiséget kiszerelési egységenként (kanna, hordó, tartály stb.), valamint az értékesítés rendeltetési helyét (címét) megadni."

(3) Az R. 74. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az aroma előállítása során keletkezett vizes alkoholos oldat újrafelhasználása esetén - a felhasználást 3 nappal megelőzően - az adómentes felhasználónak a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz be kell jelentenie az arománkénti felhasználási arányszámot."

(4) Az R. 74. §-a a következő (7)-(8) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A szennyezetté, illetve az engedélyezett felhasználási célra alkalmatlanná vált jövedéki termék megsemmisítése a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal ellenőrzése mellett történik, amelyről a 26. § (3) bekezdése szerint jegyzőkönyvet kell felvenni.

(8) A szennyezetté, illetve az engedélyezett felhasználási célra alkalmatlanná vált jövedéki termék tisztításáról (regenerálásáról) a 19. számú melléklet szerinti regenerálási naplót kell folyamatosan vezetni. A regenerálás a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal által engedélyezett és nyilvántartásba vett készüléken végezhető. Az alkoholtermék regenerálása szeszgyártásra alkalmas, de rendeltetésszerűen nem szesz előállítására használt készülékkel is történhet. Az adómentes felhasználónak a szennyezetté, alkalmatlanná vált alkoholtermék regenerálásával nyert alkoholterméket denaturálnia kell, kivéve, ha az újrafelhasználás során - műszaki indokok és az illetékes szakmai szövetség igazolása alapján - denaturáló szer nem alkalmazható. A regenerálással visszanyert jövedéki termékre az adómentes felhasználónak a felhasználást 3 nappal megelőzően a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz be kell jelentenie a felhasználási arányszámot, illetve arányszámokat."

17. § Az R. a következő 75/A. §-sal egészül ki:

"75/A. § (1) Az alkoholos gyümölcsöt előállító adómentes felhasználó az alkoholos gyümölcs kiszállítását a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz 3 nappal korábban tett bejelentés alapján végezheti. Az alkoholos gyümölcs értékesítésekor az adómentes felhasználó a Jöt. 71. § (5) bekezdése szerinti szállítólevelet köteles kiállítani, amelyen a szállított termék tömegben mért mennyiségét, valódi szeszfokát és hektoliterfok mennyiségét is fel kell tüntetni.

(2) Az alkoholos gyümölcsöt előállító adómentes felhasználó az alkoholos gyümölcs értékesítéséről a Jöt. 71. § (7) bekezdés szerint vevőnyilvántartást vezet.

(3) A bonbongyártónak az alkoholos gyümölcs beszerzését a betárolással egyidejűleg a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz be kell jelentenie, és a 73. § (2) bekezdése szerinti felhasználási arányszámot meg kell adnia.

(4) Az alkoholos gyümölcsöt felhasználó bonbongyártó az alkoholos gyümölccsel beszerzett alkoholtermék mennyiségéről a 20. számú melléklet szerinti nyilvántartást köteles folyamatosan vezetni és elszámolni. A felhasználás során keletkezett veszteségként a külön jogszabály alapján megállapított veszteségnorma szerinti mennyiség számolható el. Az alkoholos gyümölcs felhasználása során melléktermékként visszanyert alkoholtermék mennyiségét a 48. §-ban foglalt rendelkezések értelemszerű alkalmazásával kell megállapítani.

(5) A bonbongyártás során visszanyert alkoholos lé adóraktárba, illetve külföldre való szállítása a Jöt. 11. §-a szerinti adófelfüggesztéssel történő szállításnak minősül. Az adóraktárba való szállítás termékkísérő okmány kiállításával, a külföldre való kiszállítás vámokmánnyal történhet.

(6) Az adófizetési kötelezettség a készletfelvétellel megállapított készlethiány után a készlethiány megállapításának időpontjában, az alkoholos lé azon mennyiségére pedig, amelyre vonatkozóan az adóraktár által történő átvétel vagy külföldre történő kiléptetés visszaigazolása a bonbongyártótól történő kiszállítást követő 30 napig nem történik meg, a kiszállítást követő 31. napon keletkezik."

18. § Az R. 78. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A bérfőzetőnek a bérfőzött pálinka átvételekor a tárgyévben más szeszfőzdében főzött pálinka mennyiségéről a származási igazolványon írásban kell nyilatkoznia, valamint a bérfőzött pálinka és a származási igazolvány átvételét a származási igazolvány és a szesztermelési napló megfelelő rovatának aláírásával és személyi igazolványa számának feltüntetésével kell igazolnia."

19. § Az R. 83. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A lefoglalt termék elszállításával, biztonságos őrzésével, tárolásával, valamint a 81. § (4) bekezdés szerinti szakértői vizsgálattal kapcsolatos költségek az ügyfele(ke)t terhelik, ha a jogerősen végrehajtható jövedéki bírság megfizetésére kötelezték. Ellenkező esetben a felmerült költségeket az állam viseli."

20. § Az R. 85. §-a (3) bekezdésének b), c) és f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) A megsemmisítés a helyi lehetőségek és a megsemmisítendő mennyiség függvényében a vonatkozó környezetvédelmi előírásokra figyelemmel teljesíthető]

"b) a köztes alkoholtermék és az alkoholtermék esetében - a cukorcefre kivételével - szennyvíztisztító telepen való kiürítéssel, kiöntéssel, illetve - az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény előírásainak figyelembevételével - 2207, 2208 90 91, 2208 90 99 vámtarifaszámú alkoholterméknek történő feldolgozásával;

c) a denaturált szesz esetében ecet gyártására vagy egyéb ipari célra való felhasználással, a pálinka, a borpárlat esetében újrafinomítással vagy a gyümölcspálinka gyümölcscefre dúsítására való felhasználással;"

"f) a pezsgő esetében szennyvíztisztító, hulladéktelepen való kiöntéssel, kiürítéssel, a pezsgő újrafeldolgozásával, illetve - az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény előírásainak figyelembevételével - 2207 vámtarifaszámú alkoholterméknek vagy borpárlatnak történő feldolgozásával;"

21. § Az R. 91. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Jöt. 71. §-ának (3) bekezdésében megjelölt jövedéki termékek továbbforgalmazók részére gépjárműről történő kiszolgálása, értékesítése (a továbbiakban: terítőjárat) csak a kiszolgálást, értékesítést végző jövedéki engedélyes kereskedőnek a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatalhoz történt előzetes, írásban tett bejelentése alapján, illetőleg azt követően lehetséges, ha a vámhivatal a bejelentést a jövedéki engedélyre való rájegyzéssel tudomásul vette."

22. § Az R. 96. §-a a következő (6)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A nem jövedéki engedélyes kiskereskedőnek a Jöt. 72. § (10) bekezdésében meghatározott szállítólevelet a 21. számú melléklet szerinti adattartalommal kell kiállítania.

(7) A Jöt. 72. § (16) bekezdésében meghatározott nyilvántartást a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal által hitelesíttetni kell, és azt az üzemanyagtöltő állomáson, illetve a kiskereskedelmi tárolótelepen kell vezetni.

(8) Amennyiben a jövedéki termék ellenértékének kiegyenlítése a Jöt. 72. § (10) bekezdésének b) pontjában foglaltak szerint készpénzkímélő fizetőeszköz (üzemanyagkártya) használatával történik, és a jövedéki termék tulajdonosa, valamint a kártya kibocsátója nem azonosak, ezen értékesítéssel kapcsolatos, a jövedéki termék tulajdonosa és a kártya kibocsátója közötti elszámolás pénzügyi-technikai műveletnek tekintendő, nem minősül jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenységnek.

(9) Az üzemanyagoknak a fuvarozás során vagy az üzemanyagtöltő állomáson a lefejtéskor bekövetkezett keveredését a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal a bejelentést követő 24 órán belül köteles kivizsgálni, és jegyzőkönyvet felvenni. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell a keveredés helyét, idejét, módját és körülményeit, a keveredett jövedéki termékek megnevezését, vámtarifaszámát, származásának igazolását, a keveredett jövedéki termékek mennyiségét és hőmérsékletét, - illetve, ha ez utóbbi nem állapítható meg - a keveredett anyag hőmérsékletét."

23. § Az R. 97. §-a a következő (11)-(16) bekezdéssel egészül ki:

"(11) A több üzemanyagtöltő állomást működtető nem jövedéki engedélyes kereskedő 1999. március 1. napjától 1999. március 31. napjáig az ólmozott motorbenzin termékkészletéből az üzemanyagtöltő állomásai között áttárolhat. Az áttárolt terméket a Jöt. 71. § (5) bekezdése szerinti szállítólevél kíséretében szállíthatja.

(12) Az üzemanyagot forgalmazó jövedéki engedélyes kereskedő a franchise rendszerben beszerzett ólmozott motorbenzin készletét 1999. március 1. napjától 1999. március 31. napjáig visszáruként visszaszállíthatja, illetve visszavásárolhatja.

(13) Az adómentes felhasználó 1999. január 1-jét megelőzően benyújtott, de 1998. december 31-ét követően elbírált keretengedély iránti kérelme esetében a Jöt. 26. §-a (6) bekezdésének a jövedéki biztosíték érvényesíthetőségére vonatkozó rendelkezését a vámhatóság a keretengedély tárgyidőszakának [Jöt. 27. § (2) bekezdés] meghatározásában veszi figyelembe.

(14) Az a bonbongyártó, amely (aki) 1998. december 31-én fel nem használt alkoholos gyümölcs készlettel rendelkezik, készletbevallást ad a telephely szerint illetékes, hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalnak, megállapítja az 1999. január 1-jei fordulónappal leltározással alátámasztott készletet, amelyet - kivéve a (4) bekezdésben foglalt esetet - az R. 20. számú melléklete szerinti nyilvántartásba nyitó állományként beállít.

(15) Amennyiben a bonbongyártó 1998. december 31-ig nem nyújtotta be a Jöt. 51. § (4) bekezdése szerinti engedélykérelmet, vagy a benyújtott engedélykérelem elutasításáról a vámhatóság 1998. december 31-ig jogerőre emelkedett határozatot hozott, 1999. január 1-jétől alkoholos gyümölcs készletét vámhivatali felügyelet mellett értékesítheti.

(16) A szabadforgalomba bocsátott ásványolajtermék bértárolását végző azon személyek esetében, amelyek (akik) e tevékenységüket a Jöt. módosításáról szóló 1998. évi LIX. törvény kihirdetését megelőzően kezdték meg, és 1998. december 31-ig a jövedéki engedély iránti kérelmüket benyújtották, tevékenységüket jövedéki engedély nélkül az engedélykérelem elutasításáról szóló határozat jogerőre emelkedéséig, de legfeljebb 1999. január 31-ig folytathatják."

24. § Az R. 12. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép, és az R. kiegészül az e rendelet 2. számú melléklete szerinti 18. számú, 3. számú melléklete szerinti 19. számú, a 4. számú melléklete szerinti 20. számú, 5. számú melléklete szerinti 21. számú melléklettel.

25. § Ez a rendelet 1999. január 1-jén lép hatályba.

Járai Zsigmond s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 36/1998. (XII. 21.) PM rendelethez

"12. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

Adómentes felhasználó által vezetett nyilvántartás adattartalma (jövedéki termékenként)

Jövedéki termék megnevezése, vámtarifaszáma:

Nyitókészlet (tárgyhó első napján):

I. Növekedés

1. Betárolás

szállító adóraktáranként [mennyiség (alkoholtermék esetében liter, hőmérséklet, szeszfok, hektoliterfok), időpont, termékkísérő okmány száma]:

2. Technológiából visszanyert

a) tisztítás nélkül újra felhasználható [mennyiség (alkoholtermék esetén liter, hőmérséklet, szeszfok, hektoliterfok), időpont, belső bizonylat száma]:

b) újra fel nem használható [mennyiség (alkoholtermék esetén liter, hőmérséklet, szeszfok, hektoliterfok), időpont, belső bizonylat száma, analízis bizonylat száma]:

3. Regenerált [mennyiség (alkoholtermék esetében liter, hőmérséklet, szeszfok, hektoliterfok), időpont, belső bizonylat száma]:

Összesen:

II. Felhasználás (előállított termékenkénti bontásban)

1. Termék-előállításra kiadott (gyártás alá vett):

2. Regenerálásra átadott:

3. Mintavételi nyilvántartás szerint vett minta:

4. Igazoltan megsemmisített:

5. Igazoltan megsemmisült:

6. Adóraktárba szállított:

Összesen:

Zárókészlet (tárgyhó utolsó napján):

Készleteltérés (a ténylegesen felmért és a könyv szerinti készlet különbsége):

Elszámolható hiány:

A felhasználási arányszám szerinti és a tényleges felhasználás eltérése [havonta, illetve a keretengedélyben rögzített időpontban (időszakonként) elszámolva]:

Adóköteles készlethiány:"

2. számú melléklet a 36/1998. (XII. 21.) PM rendelethez

"18. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

Lefejtési napló adattartalma (betárolt alkoholtermékek lefejtéséhez)

Lefejtett alkoholtermék megnevezése, vámtarifaszáma és mennyiségi egysége:

1. A lefejtés megkezdésének időpontja:

2. Tárolótartály száma:

3. A lefejtés alá vont (átvett) alkoholtermék mennyisége (liter vagy tömeg, hőmérséklet, szeszfok, hektoliterfok):

4. A lefejtett (ténylegesen betárolt) alkoholtermék mennyisége (liter vagy tömeg, hőmérséklet, szeszfok, hektoliterfok):

5. A lefejtés befejezésének időpontja:"

3. számú melléklet a 36/1998. (XII. 21.) PM rendelethez

"19. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

Regenerálási napló (jövedéki termék megnevezése, vámtarifaszáma)

1. Regeneráló készülék jele, száma:

2. Regenerálás megkezdésének, befejezésének ideje:

3. A regenerálás alá vont jövedéki termék (mennyisége, vámtarifaszáma):

4. A regenerálás alá vont jövedéki termék szennyezettségi foka:

5. A regenerálás után nyert jövedéki termék (mennyisége, vámtarifaszáma):"

4. számú melléklet a 36/1998. (XII. 21.) PM rendelethez

"20. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

Az alkoholos gyümölccsel beszerzett alkohol nyilvántartása, hektoliterfokban

Nyitó állomány:

I. Növekedés

Beszerzés:

Felhasználás után visszanyert:

Összesen:

II. Csökkenés

Felhasználás (bonbongyártásra kiadott):

Kiszállítás

- adóraktárba:

- külföldre:

Megsemmisítés:

Összesen:

Veszteség:

Záróállomány:"

5. számú melléklet a 36/1998. (XII. 21.) PM rendelethez

"21. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

Szállítólevél későbbi időpontban számlázható tételekre

1. Szállítólevél száma:

2. Kiállító (szerződő fél) neve, címe:

3. Adószáma:

4. Működési engedély száma:

5. Vevő (szerződő fél) neve, címe:

6. Adószáma:

7. Szerződés kelte, száma, amely alapján a számlázás későbbi időpontban történik:

8. A szállítás rendeltetési helye:

9. Vásárlás időpontja:

10. Szállított termék megnevezése, vámtarifaszáma, mennyisége:

11. Dátum, szállítólevelet kiállító aláírása, bélyegzőlenyomata:"

Tartalomjegyzék