Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

49/1998. (VI. 25.) IKIM-MKM együttes rendelet

az atomerőműben, valamint a kutató és oktató atomreaktorban foglalkoztatott munkavállalók szakirányú képzéséről, továbbképzéséről és az atomenergia alkalmazásával összefüggő tevékenységek folytatására jogosultak köréről

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény (Atv.) 68. §-ának (5) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a Magyar Tudományos Akadémia elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya az atomerőműben, valamint a kutató és oktató atomreaktorban (a továbbiakban együtt: nukleáris létesítmény) foglalkoztatott munkavállalókra (a továbbiakban: munkavállaló) és a nukleáris létesítmény az Atv. 2. §-ának t) pontja szerinti engedélyesére (a továbbiakban: engedélyes) terjed ki.

A munkavállalók kiválasztásával kapcsolatos követelmények

2. § (1)[1] A nukleáris létesítményben a nukleáris biztonság szempontjából kiemelt fontosságú munkakört betöltő személynek az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága (a továbbiakban: Hatóság) által kiadott érvényes hatósági jogosítvánnyal kell rendelkeznie. A jogosítvány megszerzésének feltételeit nukleáris biztonsági szabályzatok tartalmazzák.

(2) A munkavállalók kiválasztásának és alkalmazásának feltételeit az engedélyesnek írásban kell szabályoznia, amelynek tartalmaznia kell a létesítmény munkavállalókkal való ellátottságára, a munkavállalókra és azok alapképzettségére, szakképesítésére és alkalmasságára vonatkozó követelményeket.

(3) Az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges szakirányú képzettségi, képesítési követelményeket és a szakirányú gyakorlati időtartamot az 1. és 2. számú melléklet tartalmazza.

(4) A gyakorlati időnek a nukleáris létesítmény tervezésénél, létesítésénél, üzembe helyezésénél és üzemeltetésénél eltöltött időt kell figyelembe venni. Szakirányú kutató vagy oktatási intézetben történő, továbbá a létesítmény ellenőrzésével kapcsolatos munkavégzés időtartama az adott munkakör jellegét figyelembe véve számítható be gyakorlati időnek.

(5) Az 1. és 2. számú melléklet szerinti munkakörök (a továbbiakban: nukleáris létesítményi munkakör) ellátásához szükséges betanító szakmai képzések idejét a nukleáris létesítményben eltöltött gyakorlati időnek kell beszámítani.

(6) A munkavállalók alkalmazásához szükséges rendőrhatósági engedély megszerzésének kötelezettségét és módját külön jogszabály rendezi.

(7) A munkavállalók képesítésére, a fizikai és pszichológiai orvosi alkalmasságára, valamint a gyakorlati időre vonatkozó követelményeket - az adott nukleáris létesítménytípus sajátosságait figyelembe véve - a Biztonsági Jelentés tartalmazza.

(8) A munkavállalók munkaköri alkalmassági orvosi vizsgálatáról külön jogszabály rendelkezik.

Betanító szakirányú képzés

3. § (1) Új nukleáris létesítményben foglalkoztatni kívánt munkavállalóknak a munkakörük ellátásához előírt nukleáris szakirányú képesítést és a szükséges gyakorlati időt a fűtőelemeknek a reaktorba történő első berakásáig kell megszerezniük. A szükséges gyakorlati ismeretek megszerzése érdekében a munkavállalóknak részt kell venniük a nukleáris létesítmény üzembe helyezési feladatainak végrehajtásában.

(2) Üzemelő nukleáris létesítmény esetében az új vagy más munkakörbe helyezendő munkavállalók kiválasztásánál és alkalmazásánál a munkakörre előírt képesítést és a szükséges gyakorlati időt a munkakörben történő önálló munkavégzés megkezdéséig kell megszerezni.

4. § (1) A munkavállalók betanító szakirányú képzésére vonatkozó előírásokat az engedélyesnek kell meghatároznia.

(2) Az engedélyesnek olyan képzési programot kell kidolgoznia és megvalósítania, amely biztosítja, hogy a munkavállalók rendelkezzenek a munkakörök betöltéséhez szükséges elméleti ismeretekkel, szaktudással és gyakorlati készséggel. A program követelményeit a 3. számú melléklet tartalmazza.

(3)[2] A képzési programot a munkakörökben elvégzendő feladatok, tevékenységek részletes elemzése alapján kell meghatározni, amelyet az engedélyes köteles írásban rögzíteni, valamint elektronikus úton hozzáférhetővé tenni. A programban a valóságos körülmények közötti gyakorlati foglalkozást (betanulást) is elő kell írni. A gyakorlati képzést az adott munkakör figyelembevételével munkahelyen, blokkszimulátoron vagy karbantartó gyakorlóközpontban kell végezni.

(4) A képzés során ellenőrizni kell a tananyag elsajátításának szintjét. Az ellenőrzés történhet vizsgával vagy egy adott gyakorlati feladat ellenőrzött végrehajtásával. A Biztonsági Jelentésben meghatározottak esetében a betanulás végén az atomerőművi munkavállalók tekintetében szimulátoron végzett ellenőrzéssel kell meggyőződni a munkakör ellátására való alkalmasságról.

(5) Önálló munkavégzéssel csak azt a munkavállalót szabad megbízni, aki maradéktalanul teljesíti a munkakörre jóváhagyott képzettségi és egyéb követelményeket, és megfelelő fizikai és pszichológiai alkalmassággal is rendelkezik. A fizikai és pszichológiai alkalmasságot az engedélyes köteles évenkénti gyakorisággal ellenőrizni, az alkalmatlanná vált munkavállalót munkaköréből haladéktalanul felmenteni.

5. § (1) A képzéssel megbízott szervezet felelősségét és felhatalmazását az engedélyesnek megbízásban vagy külön írásban egyértelműen kell meghatároznia. A képzést az engedélyes vagy az általa megbízott külső szervezet végzi. Az engedélyes felel a képzéshez szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek biztosításáért is.

(2) A képzésről, a képzésben való részvételről nyilvántartást kell vezetni, amely lehetővé teszi a nukleáris létesítményben a munkakör betöltéséhez szükséges követelmények teljesülésének azonnali megállapíthatóságát.

6. § (1) A képzési programnak tartalmaznia kell a nukleáris létesítményi munkakörökkel kapcsolatos, a biztonságos munkavégzéshez szükséges szakmai követelményeket, továbbá az Atv. 2. §-ának r) pontja szerinti rendkívüli esemény elhárításához szükséges teendők ismertetését.

(2) A képzés során minden résztvevőben tudatosítani kell a biztonság elsődleges voltát.

(3) Azokat a munkavállalókat, akik rendkívüli esemény bekövetkezése esetén speciális feladatokat látnak el, az előzőeken túl külön képzésben kell részesíteni.

7. § (1) A sugárveszélyes munkakörben foglalkoztatott munkavállalók képzésének rendjét külön jogszabály tartalmazza.

(2) Sugárveszélyes munkakörben foglalkoztatottakkal a képzés keretében ismertetni kell a radioaktív sugárzásból adódó kockázatot, oktatni kell a sugárterhelések túllépésének megelőzési módját, illetve a sugárterhelések korlátozását biztosító műszaki és adminisztratív előírásokat. A sugárvédelmi képzés képzési tematikáját és vizsgakövetelményeit a külön jogszabályban meghatározott hatóság hagyja jóvá.

8. § A képzési programokban követni kell a nukleáris létesítményben, annak létesítményeiben, rendszereiben, berendezéseiben, az üzemeltetés módjában, a műszaki és adminisztratív utasításokban bevezetett, illetve az üzemeltetési tapasztalatok alapján szükségesnek tartott és megvalósított változásokat. A képzési anyagokat időszakosan - legalább 3 évenként - felül kell vizsgálni. Biztosítani kell, hogy a munkavállalók felkészüléséhez megfelelő minőségű és mennyiségű oktatási anyag, illetve megfelelő segédanyagok (videofelvételek, sémagyűjtemények stb.) álljanak rendelkezésre.

9. § A Biztonsági Jelentésben meghatározott műszaki háttér szervezet felsőfokú végzettséghez kötött munkakört betöltő dolgozói, a nukleáris biztonságért felelős vezetők, valamint az atomerőműben blokkvezénylői, a kutató és oktató atomreaktornál vezénylői szolgálatot adók képzési programjának tartalmaznia kell a nukleáris technika alapvető elveinek, a nukleáris létesítmény biztonsága tervezési és üzemeltetési alapelveinek ismertetését, és a munkakör betöltéséhez szükséges, helyszíni munkavégzésen alapuló gyakorlati képzést is.

Szintentartó szakirányú képzés

10. § (1) Rendszeres szintentartó képzésben kell részesíteni azokat a munkavállalókat, akiknek tevékenysége a nukleáris létesítmény biztonságát közvetlenül érinti, vagy arra kihatással lehet. A szintentartó képzési programok összeállításánál figyelembe kell venni az egyes nukleáris létesítményi munkakörök eltérő sajátosságait is. A szintentartó képzési anyagokat folyamatosan meg kell újítani, illetve időszakosan felül kell vizsgálni.

(2) A szintentartó szakirányú képzés keretében oktatni kell a munkakör betöltéséhez szükséges alapvető ismereteket, továbbá ismertetni kell a nukleáris létesítmény rendszereiben, berendezéseiben, az írásos utasításokban, az eljárásrendekben végrehajtott, illetve az üzemeltetési tapasztalatok (beleértve a bekövetkezett, illetve más létesítménynél megtörtént és tanulságok levonását lehetővé tevő üzemzavarokat is) hasznosítása eredményeként szükségesnek tartott és megvalósított változásokat. A Biztonsági Jelentésben az atomerőművi munkavállalók meghatározott munkaköreiben foglalkoztatottak részére szimulátoros gyakorlatot is kell tartani.

(3) A munkavállalók szintentartó képzési programjának része kell hogy legyen: a baleset-elhárítási, a sugárvédelmi, a munka- és tűzvédelmi képzés is.

(4) A baleset-elhárítási és a tűzvédelmi üzemi szervezetek munkavállalói részére évenként legalább egy alkalommal elméleti képzést és gyakorlatot kell tartani.

A betanító és szintentartó szakirányú képzési program ellenőrzése

11. § (1) A nukleáris létesítmény munkavállalóinak betanító és szintentartó szakirányú képzési programját a Biztonsági Jelentés tartalmazza.

(2) A képzési programok időszakos felülvizsgálatáról, a megvalósított változtatásokról a Hatóságot évente tájékoztatni kell.

(3) Az éves betanító és szintentartó képzési program megvalósítására vonatkozó ütemtervet, illetve annak értékelő jelentését az engedélyesnek a Hatósághoz a tárgyévet megelőző év december 31-éig be kell nyújtania.

Záró rendelkezések

12. § (1)[3] Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2)[4]

(3) E rendelet 1. és 2. számú mellékleteiben foglalt követelményeket a rendelet hatálybalépését követően foglalkoztatott új vagy más munkakörbe helyezendő munkavállalókra kell alkalmazni.

1. számú melléklet a 49/1998. (VI. 25.) IKIM-MKM együttes rendelethez[5]

Az atomerőmű munkavállalói részére előírt szakirányú képzettség és gyakorlati idő

Munkakör megnevezéseMunkakör betöltéséhez
előírt szakirányú képzettség leg­alábbszakirányú gya­korlati idő leg­alább
(év)
szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)
a nukleáris létesítmény belső képzési rendszere szerintaz OKJ szerint (szakképesítés azonosító száma, megnevezése)
Ügyeletes mérnökokleveles mérnök4reaktoroperátor és
atomerőművi turbina­operátor
52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a tevékenység feltünte­tésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)6
Blokkügyeletesokleveles mérnök3reaktoroperátor és atom­erőművi turbinaoperátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)4
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi5
Reaktoroperátormérnök (üzemmérnök)2reaktoroperátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi3
Primerköri főgépészmérnök (üzemmérnök)1primerköri gépész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész vagy 32 5252 01 Atom­erőművi gépész (a tevé­kenység feltüntetésével)
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2
Primerköri gépésztechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi1primerköri gépész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész vagy 32 5252 01 Atom­erőművi gépész (a tevé­kenység feltüntetésével)
Primerköri szolgálatve­zetőokleveles mérnök3reaktoroperátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)4
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi5
Közösüzemi vezénylői operátortechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2atomerőművi közösüze­mi vezénylő operátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
Munkakör megnevezéseMunkakör betöltéséhez
előírt szakirányú képzettség leg­alábbszakirányú gya­korlati idő leg­alább (év)szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)
a nukleáris létesítmény belső képzési rendszere szerintaz OKJ szerint (szakképesítés azonosító száma, megnevezése)
Átrakógép operátortechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi1primerköri gépész és atomerőművi átrakógép operátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
vagy
szakmunkás2
Szekunderköri szolgálat-vezetőokleveles mérnök3atomerőművi turbinaoperátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)4
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi5
Turbina főgépésztechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi3atomerőművi turbinaoperátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor
vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
Turbinaoperátortechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2atomerőművi turbinaoperátor52 522 04 0000 00 00
Energetikai operátor vagy 53 5252 01 Atom­erőművi operátor (a te­vékenység feltüntetésével)
Turbinagépésztechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi1atomerőművi gőzturbina gépész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész vagy 32 5252 01 Atom­erőművi gépész (a tevé­kenység feltüntetésével)
Villamos művezetőmérnök (üzemmérnök)2villamos művezető33 522 04 0001 33 08
Villamos hálózat és alállomás üzemeltető és
33 522 04 0001 33 07
Villamos gép és -készü­lék üzemeltető
vagy
technikus3
Vezető elektrikusmérnök (üzemmérnök)2vezető elektrikus33 522 04 0001 33 08
Villamos hálózat és alállomás üzemeltető
és
33 522 04 0001 33 07
Villamos gép és -készü­lék üzemeltető
vagy
technikus3
Munkakör megnevezéseMunkakör betöltéséhez
előírt szakirányú képzettség leg­alábbszakirányú gya­korlati idő leg­alább
(év)
szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)
a nukleáris létesítmény belső képzési rendszere szerintaz OKJ szerint (szakképesítés azonosító száma, megnevezése)
Villamos szolgálat­vezetőokleveles mérnök2villamos szolgálatvezető33 522 04 0001 33 08
Villamos hálózat és alállomás üzemeltető
és
33 522 04 0001 33 07
Villamos gép és -készü­lék üzemeltető
vagy
mérnök (üzemmérnök)2
vagy
technikus4
Elektrikustechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2villamos hálózat és alállomás üzemeltető33 522 04 0001 33 08
Villamos hálózat és alállomás üzemeltető
Irányítástechnikai szol­gálatvezetőokleveles mérnök2műszakos irányítástech­nikai műszerész34 5223 01 Atomerőmű­vi műszerész (a tevé­kenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)2
Irányítástechnikai műve­zetőmérnök (üzemmérnök)2műszakos irányítástech­nikai műszerész34 5223 01 Atomerőmű­vi műszerész (a tevé­kenység feltüntetésével)
vagy
szakmunkás4
Irányítástechnikai mű­szakos üzemviteli mű­szerésztechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi1műszakos irányítástech­nikai műszerész34 5223 01 Atomerőmű­vi műszerész (a tevé­kenység feltüntetésével)
Külső technológiai gé­pésztechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi1külső technológia gépüzemi gépész és gázüzemi gépész és atomerőművi nyomás tartó edény gé­pész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész vagy 32 5252 01 Atom­erőművi gépész (a tevé­kenység feltüntetésével)
vagy
szakmunkás2
Külső technológiai szol­gálatvezetőokleveles mérnök2külső technológia gépüzemi gépész és gázüzemi gépész és atomerőművi nyomás tartó edény gé­pész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész vagy 32 5252 01 Atom­erőművi gépész (a tevé­kenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)2
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi4
Dozimetriai szolgálatve­zetőokleveles mérnök2dozimetrikus52 522 03 0000 00 00
Dozimetrikus vagy
34 5282 01 Atomerőmű­vi dozimetrikus
vagy
mérnök (üzemmérnök)3
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi4
Vezető dozimetrikustechnikus, vagy szakközépiskolai érett­ségi2dozimetrikus52 522 03 0000 00 00
Dozimetrikus vagy
34 5282 01 Atomerőmű­vi dozimetrikus
vagy
szakmunkás3
Munkakör megnevezéseMunkakör betöltéséhez
előírt szakirányú képzettség legalábbszakirányú gya­korlati idő leg­alább (év)szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)
a nukleáris létesítmény belső képzési rendszere szerintaz OKJ szerint (szakképesítés azonosító száma, megnevezése)
Dozimetrikustechnikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi1dozimetrikus52 522 03 0000 00 00
Dozimetrikus vagy
34 5282 01 Atomerőmű­vi dozimetrikus
vagy
szakmunkás2
Vegyészeti szolgálatve-ze tővegyészmérnök (üzem­mérnök)2atomerőművi vegyész laboráns és vízelőkészítő beren­dezés gépésznincs megfeleltethető szakképesítés
vagy
technikus3
Dekontamináló művezetőokleveles mérnök1dekontamináló berende­zés gépész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész vagy 32 5252 01 Atom­erőművi gépész (a tevé­kenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)2
vagy
technikus, vagy szakközépiskolai érett­ségi3
vagy
szakmunkás4
Radioaktívhulladék-ke­zelő művezetőokleveles mérnök1primerköri gépész és folyékony radioaktív hulladék berendezés gé­pész52 522 01 0000 00 00
Atomerőművi gépész
vagy
54 85001 001054 04 Környezetvédelmi tech­nikus Elágazás: Nukleá­ris energetikus vagy 32 5252 01 Atomerőművi gépész (a tevékenység feltüntetésével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)2
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi3
vagy
szakmunkás4
Munkakör megnevezéseMunkakör betöltéséhez
előírt szakirányú képzettség leg­alábbszakirányú gya­korlati idő leg­alább
(év)
szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)
a nukleáris létesítmény belső képzési rendszere szerintaz OKJ szerint (szakképesítés azonosító száma, megnevezése)
Nukleáris karbantartó la­katostechnikus1erőművi készülék kar­bantartó vagy erőművi reaktorkarbantartó vagy erőművi biztonsági sze­lep karbantartó vagy erőművi armatúra karbantartó
vagy erőművi forgógép karbantartó
vagy erőművi gőzturbi­na karbantartó vagy erőművi gáztechni­kai karbantartó
52 522 02 0000 00 00
Atomerőművi karbantar­tó vagy
32 5236 01 Atomerőmű­vi karbantartó (a tevékenység feltünteté­sével)
vagy
szakközépiskolai érett­ségi2
vagy
szakmunkás2
Nukleáris karbantartó vezető szerelőmérnök (üzemmérnök)1
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2
vagy
szakmunkás4
Nukleáris karbantartó műszakvezetőmérnök (üzemmérnök)1
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2
vagy
szakmunkás4
Műszaki ellenőrmérnök (üzemmérnök)1
vagy
technikus, vagy szakkö­zépiskolai érettségi2
vagy
szakmunkás4
Gépészeti karbantartás művezetőokleveles mérnök1
vagy
mérnök (üzemmérnök)2
vagy
technikus3
Biztonsági szelep kar­bantartószakmunkás1erőművi biztonsági sze­lep karbantartó52 522 02 0000 00 00
Atomerőművi karbantar­tó vagy
32 5236 01 Atomerőmű­vi karbantartó (a tevékenység feltünteté­sével)
Reaktor szerelésvezetőokleveles mérnök2erőművi reaktorkarban­tartó52 522 02 0000 00 00
Atomerőművi karbantar­tó vagy
32 5236 01 Atomerőmű­vi karbantartó (a tevékenység feltünteté­sével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)3
vagy
technikus4
Munkakör megnevezéseMunkakör betöltéséhez
előírt szakirányú képzettség legalábbszakirányú gya­korlati idő leg­alább (év)szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)
a nukleáris létesítmény belső képzési rendszere szerintaz OKJ szerint (szakképesítés azonosító száma, megnevezése)
Reaktorkarbantartó mű­szakvezetőokleveles mérnök2erőművi reaktorkarban­tartó52 522 02 0000 00 00 Atomerőművi karbantar­tó vagy
32 5236 01 Atomerőmű­vi karbantartó (a tevékenység feltünteté­sével)
vagy
mérnök (üzemmérnök)3
vagy
technikus4
Felelős hegesztő mérnökokleveles mérnök2hegesztő szakmérnöknincs megfeleltethető szakképesítés
vagy
mérnök (üzemmérnök)4
Minőségellenőrmérnök (üzemmérnök)1minőségellenőr54 520 01 0000 00 00 Gépipari minőségellenőr vagy 51 5401 01 minő­ségellenőr
vagy
technikus, vagy szakközépiskolai érett-
ségi
2
Operatív irányító cso­portvezetőmérnök (üzemmérnök)1minőségellenőr54 520 01 0000 00 00
Gépipari minőségellenőr vagy 51 5401 01 minő­ségellenőr
vagy
technikus, vagy szakközépiskolai érett-
ségi
2

A "Munkakör betöltéséhez előírt szakirányú képzettség" oszlopba írtak értelmezése a következő:

- okleveles mérnök: műszaki szakirányú egyetemi végzettség, MSc diploma,

- mérnök (üzemmérnök): műszaki szakirányú főiskolai végzettség, BSc diploma,

- technikus: műszaki szakirányú technikusi végzettség,

- szakközépiskolai érettségi: szakirányú műszaki szakközépiskolai végzettség,

- szakmunkás: az adott munkakörhöz tartozó szakirányú szakmunkás képesítés, valamint az OKJ-ben szereplő, iskolai rendszerű oktatás keretében is megszerezhető, legalább 2 éves képzési idejű szakképesítés.

A "szükséges nukleáris szakirányú képesítés(ek)" oszlopban megjelölt szakképesítések megszerzése az OKJ szerint, vagy a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény előírásainak megfelelő és a nukleáris létesítmény belső, az illetékes hatóság által jóváhagyott képzési rendszere szerint történhet. Ez utóbbi képesítés megszerzése az érintett munkakör betöltésére jogosít, iskolai végzettséget és államilag elismert szakképzettséget nem tanúsít.

2. számú melléklet a 49/1998. (VI. 25.) IKIM-MKM együttes rendelethez

Kutató és oktató atomreaktor munkavállalói részére előírt szakirányú képzettség és gyakorlati idő

A "Munkakör betöltéséhez előírt szakirányú képzettség" oszlopba írtak értelmezése a következő:[6]

- okleveles mérnök: műszaki szakirányú egyetemi végzettség, MSc diploma

- mérnök (üzemmérnök): műszaki szakirányú főiskolai végzettség, BSc diploma

- technikus: műszaki szakirányú technikusi végzettség,

- szakközépiskolai érettségi: szakirányú műszaki szakközépiskolai végzettség,

- szakmunkás: az adott munkakörhöz tartozó szakirányú szakmunkás képesítés, valamint az OKJ-ben szereplő, iskolai rendszerű oktatás keretében is megszerezhető, legalább 2 éves képzési idejű szakképesítés.

3. számú melléklet a 49/1998. (VI. 25.) IKIM-MKM együttes rendelethez

Üzemeltető személyzet képzési programjára vonatkozó követelmények

1. Az üzemeltető személyzetet a feladataikkal és kötelezettségükkel összhangban levő képzésben kell részesíteni, amelynek keretében biztosítani kell a munkakörük ellátásához szükséges gyakorlati ismeretek elsajátítását is. A képzés során ismertetni kell a létesítmény, annak építményei, rendszerei és berendezései működését és üzemeltetésük módját. A személyzetben tudatosítani kell, hogy a nukleáris létesítményt üzemeltetni csak a vonatkozó üzemeltetési korlátok és feltételek, valamint üzemviteli előírások, szabályok betartása mellett lehet.

2. A blokkvezénylői szolgálatot teljesítőknek (blokkvezénylői személyzet) ismerniük kell a blokk különböző üzemállapotok melletti viselkedését, a blokkvezénylői csoportmunka sajátosságait, az adminisztratív előírásokat és tapasztalattal kell rendelkezniük a különböző üzemállapotok diagnosztizálásához, a szükséges intézkedések megtételéhez.

3. Az ügyeletes mérnökök, a blokkügyeletesek és az ügyeletes operátorok számára a kiképzési programban vezetői ismereteket is oktatni kell, továbbá a képzésüknek szélesebb körűnek kell lennie mint a blokkvezénylőben szolgálatot adó operátoroknak, különös tekintettel a veszélyhelyzeti intézkedési programokra.

4. Az atomerőműben a blokkvezénylői személyzetet az adott létesítményre jellemző, teljes léptékű szimulátoron kell képezni annak érdekében, hogy a kevésbé gyakori üzemi események, váratlan meghibásodások és üzemzavarok kezelésében kellő gyakorlatot szerezzenek. A képzés keretében a diagnosztizáló, továbbá a hatékony csoportmunkára való képességet folyamatosan fejleszteni kell.

5. A képzési programnak tartalmaznia kell a súlyos baleseti helyzetek és ezek kezeléséhez szükséges írásos utasítások ismertetését és alkalmazásuk gyakorlásának módozatait. A képzést teljes léptékű szimulátor segítségével vagy egyéb lehetséges módon kell megvalósítani, végrehajtani.

Karbantartó személyzet képzési programjára vonatkozó követelmények

6. A karbantartó személyzet képzési programjának tartalmaznia kell a létesítményre vonatkozó általános és az adott munkakör ellátásához - a rendszerekre és a berendezésekre, a minőségbiztosításra, a karbantartási tevékenység végzéséhez szükséges utasításokra és eljárásokra, a létesítmény ellenőrzésének feltételeire vonatkozó - szükséges specifikus ismereteket.

7. A képzés kiterjed a berendezéseknek, a technológiai rendszereknek a biztonság szavatolásában betöltött szerepének, a lehetséges karbantartási hibák következményeinek és biztonsági jelentőségének ismertetésére. A képzési programban hasznosítani kell az üzemeltetés során felhalmozódó tapasztalatokat is.

8. A karbantartó személyzetnek ismernie kell a munkavégzés helyszínét és az ott található berendezéseket. Ennek biztosítása érdekében a képzésnek gyártóművi és a karbantartási technológiai előírásokra épített, eredeti berendezéseken vagy modelleken, illetve inaktív teljes léptékű berendezéseken történő gyakorlást, illetve helyszíni, felügyelet melletti munkavégzést is kell tartalmaznia.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 45/2008. (XII. 31.) KHEM rendelet 1. §-a. Hatályos 2009.01.08.

[2] Megállapította a 45/2008. (XII. 31.) KHEM rendelet 2. §-a. Hatályos 2009.01.08.

[3] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 16. § 1. pontja. Hatályos 2008.05.16.

[4] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 16. § 1. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[5] Megállapította a 45/2008. (XII. 31.) KHEM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2009.01.08.

[6] Megállapította a 45/2008. (XII. 31.) KHEM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.01.08.

Tartalomjegyzék