Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

8/1998. (II. 18.) BM-MKM együttes rendelet

a rendőr szakközépiskolák, a pedagógusok és a tanulók jogállásáról

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Kt.) 122. §-ának (6) és (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:

1. § E rendelet hatálya kiterjed a rendőr szakközépiskolákra (a továbbiakban: szakközépiskola), a szakközépiskolák fenntartásában érintett szervezetekre és személyekre, valamint a szakközépiskolák pedagógusaira és tanulóira.

2. § E rendelet alkalmazásában

a) ösztöndíjas szakközépiskolai tanuló: a szakközépiskolába felvételt nyert és az Országos Rendőr-főkapitánysággal szerződést kötött, rendőri pályára készülő személy;

b) kettős jogállású szakközépiskolai tanuló: a szakközépiskola második éves tanulója, aki próbaidőre a hivatásos állományba nyert kinevezést.

3. § (1) A szakközépiskola létesítésével, megszüntetésével, tevékenységi körének megállapításával és módosításával kapcsolatos jogkört a belügyminiszter közvetlenül, a szakmai ellenőrzést a BM Rendvédelmi Felügyelet vezetőjén keresztül gyakorolja.

(2) Az országos rendőrfőkapitány gyakorolja a Kt. 102-104. §-ában foglalt jogköröket a közoktatási intézmény létesítése, megszüntetése, tevékenységi körének megállapítása, módosítása és a szakmai ellenőrzés kivételével.

4. § (1) A belügyminiszter a rendőrség hivatásos állománya utánpótlásának biztosítása érdekében a Magyar Köztársaság Rendőrsége szervezeteiként rendőr szakközépiskolákat létesít, és tart fenn.

(2) A rendőrszervező (tiszt) szakképesítés megszerzését biztosító, iskolarendszeren kívüli szakképzést és vizsgáztatást az Országos Rendőr-főkapitányság Rendészeti Szervek Kiképző Központja látja el.

5. § (1) A hivatásos állományú pedagógusok szolgálatteljesítési idejének meghatározásakor a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 84-85. §-ait kell alkalmazni a Kt. kötelező óraszámokra vonatkozó rendelkezéseire tekintettel.

(2) A közalkalmazott pedagógusok munkaidejét a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 117. §-ának (1) bekezdése alapján, a Kt. kötelező óraszámokra vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően kell kialakítani.

(3) A pedagógus a szakközépiskola igazgatója által meghatározottak szerint minden tanévben a rendőrség területi vagy helyi szerveinél szakmai konzultáción (gyakorlaton) köteles részt venni.

6. § Ösztöndíjas jogviszony azzal a személlyel létesíthető, aki

a) magyar állampolgár, 18. életévét betöltötte, de 23 évesnél nem idősebb, cselekvőképes, állandó belföldi lakóhellyel rendelkezik, büntetlen előéletű, sikeres érettségi vizsgát tett, a hivatásos szolgálatra egészségi, pszichikai és fizikai szempontból alkalmas és a hivatásos jogviszony vállalását tartalmazó nyilatkozatot tesz;

b) az ország bármely területén vállalja a rendőri szolgálatot;

c) a meghirdetett szakközépiskolai felvételi eljárásában részt vesz és felvételt nyer;

d) megfelel a Hszt. 258. §-ának (1) bekezdésében foglaltaknak.

7. § (1) Az ösztöndíjas jogviszonyt a szakközépiskolába történő beiratkozás napján kell létesíteni. Az ösztöndíjas tanulóval szerződést kell kötni. Az e rendeletben foglaltak mellett a szerződésben a tanuló azt is vállalja, hogy tanulmányai befejezése után a rendőrség hivatásos állományában két évig folyamatos rendőri szolgálatot teljesít, a rendőrség pedig végzettségének megfelelő beosztást biztosít számára.

(2) A szerződést az ösztöndíjas tanulóval a szakközépiskola igazgatója köti meg az országos rendőrfőkapitány nevében.

8. § (1) Az ösztöndíjas jogviszony megszűnik:

a) a tanuló tanulói jogviszonya megszűnésének napján;

b) ha az ösztöndíjas tanuló tanulmányi kötelezettségeinek önhibájából nem tesz eleget;

c) ha az ösztöndíjas tanuló körülményeiben olyan változás állt be, amelynek következtében már nem alkalmas a hivatásos szolgálatra;

d) amikor az ösztöndíjas tanulót kettős jogállású tanulóvá és egyben próbaidős rendőrré nevezik ki.

(2) A szerződést a felek közös megegyezéssel bármikor megszüntethetik. A közös megegyezést írásba kell foglalni, amelyben rögzíteni kell a feleknek a megszüntetett szerződésből eredő jogait és kötelezettségeit.

(3) Ha az ösztöndíjas jogviszony a tanulónak felróható okból szűnik meg, a szerződésben vagy a (2) bekezdés szerinti megegyezésben meghatározott - a szerződés alapján járó, az ingyenes oktatást nem érintő - költségeket a tanuló köteles megtéríteni. E rendelet alkalmazásában az egészségi ok a rendőrség érdekkörében felmerült oknak minősül.

9. § Az ösztöndíjas tanuló jogosult a Belügyminisztérium, illetve a rendőrség kezelésében lévő kulturális, egészségügyi, valamint sportlétesítmények igénybevételére, az arra meghatározott feltételek szerint.

10. § Az ösztöndíjas tanuló köteles

a) megtartani az államtitkot és a szolgálati titkot;

b) a tanterv szerinti szakmai gyakorlatokon részt venni, és a szakmai felügyeletével megbízott gyakorlati oktató (mentor) utasítására a képzettségének megfelelő szolgálati feladatok végrehajtásában közreműködni;

c) tanulmányi kötelezettségeinek eleget tenni a tantervben meghatározott időn belül;

d) a tantervben meghatározott ismeretanyag elsajátítását szolgáló, a szakközépiskola által előírt, valamint BM kiadványként és az országos tankönyvforgalmazásban beszerezhető tankönyveket, tananyagokat megvásárolni.

11. § (1) Az ösztöndíjas tanuló pénzbeli és természetbeni juttatásokra jogosult.

(2) Pénzbeli juttatásként az ösztöndíjas tanuló ösztöndíjra jogosult. Az ösztöndíj alanyi jogon járó alapjuttatásból és külön megbízás alapján a szakközépiskola szervezetében vállalt feladatért (megbízásért) járó ösztöndíj-kiegészítésből, valamint az első félévet követően a tanulmányi eredménytől függő tanulmányi juttatásból áll.

(3) Természetbeni juttatások:

a) a külön jogszabályban meghatározottak szerinti rendőri egyenruházat, rendőri szolgálati felszerelés;

b) az egységes sportfelszerelés;

c) indokolt esetben - kérelemre - a szakközépiskolai képzés idejére ingyenes kollégiumi elhelyezés, a gyakorlati képzés, illetve a szakmai gyakorlat időszakában a rendőrség adott területi szerve által biztosított térítésmentes elhelyezés;

d) a képzési (szolgálati) napokon (a szakközépiskolai képzés, a gyakorlati képzés, szakmai gyakorlat során egyaránt) térítésmentes étkeztetés, indokolt esetben élelmezési költségtérítés;

e) a rendőrképzéshez szükséges, ORFK kiadványként megjelent tananyagokkal történő térítésmentes ellátás;

f) tanszercsomag egyszeri térítésmentes biztosítása;

g) a Belügyminisztérium alkalmazottait megillető belügyi orvosi ellátás.

12. § Az ösztöndíjas tanulót intézkedésre és fegyverviselésre nem jogosító "Rendőr szakközépiskolai tanuló" feliratú igazolvánnyal kell ellátni, melyen fel kell tüntetni az "Intézkedésre és fegyverviselésre nem jogosult" szöveget.

13. § (1) A kettős jogállású tanuló pénzbeli és természetbeni juttatásokra jogosult.

(2) Pénzbeli juttatásként a kettős jogállású tanuló a Hszt.-ben meghatározott, II. besorolási osztály, pályakezdőre megállapított alapilletményre jogosult.

(3) Természetbeni juttatások:

a) a rendőrség hivatásos állományú tagját megillető egyenruházat és szolgálati felszerelés;

b) indokolt esetben - kérelemre - a szakközépiskolai képzés idejére térítéses kollégiumi elhelyezés, a gyakorlati képzés, illetve a szakmai gyakorlat időszakában a rendőrség adott területi szerve által biztosított térítésmentes elhelyezés;

c) a képzési (szolgálati) napokon (a szakközépiskolai képzés, gyakorlati képzés, a szakmai gyakorlat során egyaránt) térítéses étkeztetés, indokolt esetben élelmezési költségtérítés;

d) a rendőrképzéshez szükséges, ORFK kiadványként megjelent tananyagokkal történő térítésmentes ellátás.

14. § (1) A kettős jogállású tanuló

a) intézkedési jogát a Hszt. 259. §-ának (2) bekezdésében meghatározottak szerint gyakorolhatja, a gyakorlati képzés, illetve a szakmai gyakorlat során felszerelésként vegyi eszközt, rendőrbotot, bilincset és rendszeresített lőfegyvert tarthat magánál, melyeket a jogos védelem keretei között, valamint a gyakorlati oktató (mentor), illetve a szakmai vezető utasítására használhat a vonatkozó eljárási szabályok szerint;

b) egyenruhát csak a szakközépiskolában vagy az iskolán kívüli szakmai gyakorlaton viselhet az iskola igazgatója és a szakmai gyakorlat illetékes vezetője által meghatározottak szerint. A tanuló a rendőrség hivatásos állománya részére rendszeresített, de jól látható jelzésekkel megkülönböztetett (próbaidőt jelző váll-lap, iskolai karjelzés) egyenruházatot visel;

c) köteles a tantervben meghatározott ismeretanyag elsajátítását szolgáló, a szakközépiskola által előírt, BM kiadványként és az országos tankönyvforgalmazásban beszerezhető tankönyveket, tananyagokat megvásárolni.

(2) A kettős jogállású tanulót a képzés ideje alatt a tantervtől eltérő rendőri közterületi szolgálati és csapaterős feladatokra - a rendkívüli és a szükségállapot kivételével - igénybe venni csak az országos rendőrfőkapitány írásos utasítására lehet.

(3) A kettős jogállású tanulókat önálló intézkedésre nem jogosító "Rendőr szakközépiskolai tanuló" feliratú igazolvánnyal kell ellátni, melyen fel kell tüntetni a "Fegyverviselésre jogosult, önálló intézkedésre nem jogosult" szöveget.

15. § (1) Az ösztöndíjas tanuló fegyelmi és kártérítési felelősségét a Kt. és a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény vonatkozó rendelkezései állapítják meg.

(2) A kettős jogállású tanuló fegyelmi és kártérítési felelősségére a Hszt. és a belügyminiszter irányítása alatt álló fegyveres szervek és hivatásos állományú tagjainak kártérítési felelősségéről szóló 23/1997. (III. 19.) BM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) Ha a tanuló a szakközépiskolai képzést neki felróható okból, saját hibájából (kérelmére, fegyelmi okból, tanulmányi okból) nem teljesítette, vagy nem vállalja a hivatásos szolgálatot, illetőleg a véglegesítést követő kétéves szolgálatot nem teljesíti, akkor - a szakközépiskolában, illetve a rendőri szolgálatban letöltött idő figyelembevételével - a képzési és felszerelési költséget időarányosan vissza kell térítenie.

16. § (1) A sorköteles tanulóra, amennyiben a tanulói jogviszony keletkezéséig nem teljesítette a sorkatonai szolgálatát, a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény, valamint a végrehajtására kiadott 178/1993. (XII. 27.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Ha a tanulói jogviszony a tanulónak felróható okból szűnik meg, a sorkatonát megillető pénzbeli, anyagi juttatások, valamint a tanulót megillető juttatások különbözetét kell a tanulónak megtérítenie.

17. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépését követő tanévtől kezdődően kell alkalmazni.

(2) A rendelet nem érinti a hatálybalépését megelőzően a tanulókkal kötött szerződéseket, illetve a tanulók kinevezéseit.

Kuncze Gábor s. k.,

belügyminiszter

Dr. Magyar Bálint s. k.,

művelődési és közoktatási miniszter