Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelet

a felvonók és a mozgólépcsők építésügyi hatósági engedélyezéséről, üzemeltetéséről, ellenőrzéséről és az ellenőrökről szóló 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet módosításáról

Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. §-a (1) bekezdésének k) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) A felvonók és a mozgólépcsők építésügyi hatósági engedélyezéséről, üzemeltetéséről, ellenőrzéséről és az ellenőrökről szóló 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem terjed ki a rendelet hatálya)

"d) a nukleáris létesítményekben lévő"

(felvonókra és mozgólépcsőkre.)

(2) A Rendelet 1. §-a kiegészül a következő (3) bekezdéssel:

"(3) E rendelet rendelkezéseit

a) a közlekedési nyomvonal jellegű építmények (vasutak, repülőterek stb.) közbeiktatott vagy csatlakozó építményei,

b) nukleáris létesítményekkel összefüggő, de azok működéséhez csak közvetve szükséges építmények

tekintetében a rájuk vonatkozó külön jogszabályokban foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni."

2. § A Rendelet 2. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § kiegészül a következő c) ponttal:

(E rendelet alkalmazása szempontjából)

"a) felvonó: a vízszinteshez képest 15°-nál meredekebb pályán, merev vezetősíneken mozgó, meghatározott állomásokat kiszolgáló, fülkével és aknaajtókkal rendelkező, személy- vagy teherszállításra szolgáló szakaszos üzemű gépészeti berendezés, továbbá a személyszállításra szolgáló körforgó,"

"c) felújított berendezés: az a berendezés - a fabetétes vezetősínű berendezések kivételével -, amelynek legalább a meghajtógépét és vezérlését, továbbá (felvonók esetében) fülke- és aknaajtóit két éven belül új egységekre cserélték."

3. § A Rendelet 3. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A felvonók és mozgólépcsők főbb adatai:

a) felvonók:

1. jellege, fajtája (pl. személyfelvonó),

2. teherbírása,

3. névleges sebessége,

4. emelőmagassága,

5. az állomások száma,

6. vezethetősége (pl. mindenki által vezethető),

7. a vezérlés módja (pl. le-fel gyűjtő),

8. a meghajtás jellege (villamos vagy hidraulikus, felsőgépes, alsógépes stb.),

9. a villamos hálózatból felvett teljesítmény-igénye;

b) mozgólépcsők:

1. az óránként szállítható utasok száma (berendezésenként),

2. névleges sebessége,

3. névleges szélessége,

4. emelőmagassága,

5. emelkedési szöge,

6. a villamos hálózatból felvett teljesítmény-igénye.

(3) Ha a felvonót, illetőleg a mozgólépcsőt az építmény építésével, bővítésével vagy az építésügyi hatóság engedélyéhez kötött felújításával, helyreállításával vagy átalakításával egyidejűleg kívánják létesíteni (áthelyezni, átalakítani) az építési engedélyt az építményre és a felvonóra, illetőleg a mozgólépcsőre egyidejűleg kell kérni. A kérelemhez az 5. számú melléklet a) pontjában felsorolt terveket is kell csatolni.

(4) Ha a felvonó, illetőleg a mozgólépcső létesítését jogszabály - az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használhatósága érdekében - kötelezően írta elő, az építményre és a felvonóra, illetőleg a mozgólépcsőre a használatbavételi engedélyt is egyidejűleg kell kérni. A kérelemhez az 5. számú melléklet b) pontjában felsorolt mellékleteket is kell csatolni.

(5) Az építésügyi hatóság az építési és használatbavételi engedélyt csak - a kérelem mellékleteként benyújtott - az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti kijelölt szervezet által kiadott alkalmassági nyilatkozatának figyelembevételével adhatja meg. A használatbavételi engedélyhez az üzembe helyezési vizsgálatot megelőzően a 6. számú mellékletben meghatározott tartalmú kiviteli tervdokumentációt kell benyújtani a kijelölt szervezethez. Leállított berendezés ismételt üzembe helyezése alkalmával írásbeli alkalmassági nyilatkozat (jegyzőkönyv) alapján - legfeljebb az építésügyi hatóság döntéséig - a berendezés ideiglenesen üzemeltethető."

4. § (1) A Rendelet 5. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A kötelező műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatokat az üzemeltető megbízása alapján, külön jogszabályban meghatározott díjazás ellenében, naptári évenként

a) 10 évesnél nem régebbi, illetve felújított berendezés esetén egy, egyébként két alkalommal (félévenként), a felvonók és mozgólépcsők tekintetében a laboratóriumok, a tanúsító és ellenőrző szervezetek akkreditálásáról szóló 1995. évi XXIX. törvény rendelkezései szerint akkreditált - a gazdasági miniszterrel egyetértésben a szakmai felügyeletet ellátó földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) által kijelölt - szervezet (a továbbiakban: kijelölt szervezet) ellenőreivel,

b) további két alkalommal félévenként, - a karbantartás megfelelőségének műszaki biztonsági felülvizsgálatát - önálló vagy egy gazdasági társaság keretében működő felvonó- és mozgólépcső-ellenőrrel (a továbbiakban: ellenőr)

kell elvégeztetni.

(3) Az ellenőr - balesetveszély esetén - jogosult és köteles a felvonót, illetőleg a mozgólépcsőt leállítani. Ezt a jogosultságot a megbízási szerződésben rögzíteni kell. Ezek újraindítását csak a leállítást elrendelő ellenőr vagy a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott szervezet végezheti. Az intézkedésekről (leállítás, újraindítás) egyidejűleg az illetékes építésügyi hatóságot értesíteni kell."

(2) A Rendelet 5. §-a kiegészül a következő (4) bekezdéssel:

"(4) A szakterületre vonatkozó minőségbiztosítási (MSZ EN ISO 9001 vagy MSZ EN ISO 9002 szerint auditált) rendszerrel és felelősségbiztosítással rendelkező karbantartó szervezet által karbantartott berendezések esetén, ha a (2) bekezdés b) pont szerinti vizsgálatokat a karbantartó szervezet ellenőrei a karbantartás rendszerének keretében elvégzik, a karbantartás megfelelőségének külön műszaki biztonsági felülvizsgálata nem szükséges. Az ebbe a körbe tartozó berendezéseket, illetve az ezzel kapcsolatos változásokat a karbantartó szervezetnek a nyilvántartást vezető szervezetnél be kell jelentenie."

5. § A Rendelet 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) Ellenőr olyan személy lehet, aki

a) szakirányú felsőfokú (közlekedési, gépészeti vagy villamossági) szakképesítéssel,

b) három év szakirányú (felvonó-, mozgólépcső-tervezés, -szerelés, -karbantartás stb.) gyakorlattal rendelkezik, továbbá

c) a külön jogszabályban meghatározott tanfolyami és vizsgakötelezettségének eleget tett, és a fenti feltételek alapján ellenőri engedélyt kapott,

d) a honvédelmi és katonai célú objektumokban történő ellenőrzés esetén a szükséges, az 1995. évi CXXV. törvényben meghatározott nemzetbiztonsági minősítéssel rendelkezik.

(2) Az ellenőri engedélyt a 4. a) számú mellékletnek megfelelő tartalommal előterjesztett kérelem alapján a felvonók és mozgólépcsők esetében a 4. b) számú melléklet szerinti nyomtatványon az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Rt. (a továbbiakban: ÉMI) adja ki. Az engedély öt évig érvényes. Ezt követően a jogosultság az időközben bekövetkezett jogszabályi és műszaki változásokra kiterjedő vizsgával újítható meg.

(3) Az érvényességi idő lejárta előtt az ellenőri engedélyt vissza kell vonni, ha az ellenőr tevékenysége során, vagy mulasztásával közvetlen életveszélyes vagy balesetveszélyes helyzetet okoz. Az adatszolgáltatási kötelezettség ismételt elmulasztásának esetén az ellenőri engedély visszavonható.

(4) Az ÉMI által az ellenőri engedélyek kiadása vagy visszavonása tárgyában hozott döntés ellen a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz lehet fellebbezni. Az ÉMI által lefolytatott eljárásra egyebekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló, többszörösen módosított 1957. évi IV. törvény szabályai az irányadók.

(5) Az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti kijelölést kérő szervezetnek meg kell felelnie az MSZ EN 45001 vagy az MSZ EN 45004 szabványok előírásainak, továbbá - a tevékenységre vonatkozóan - értékarányos felelősségbiztosítással, a tevékenységét szabályozó eljárási renddel és a helyszínen nem vizsgálható alkatrészek vizsgálatára alkalmas akkreditált laboratóriummal kell rendelkeznie. Legalább tíz ellenőri jogosultsággal rendelkező természetes személyt kell alkalmaznia, és vállalnia kell az ellenőrök rendszeres, évenkénti szakmai továbbképzését.

(6) Az akkreditált szervezetnek - a 3. a) számú mellékletnek megfelelő tartalommal előterjesztett kérelme alapján - a kijelölést a 3. b) számú melléklet szerinti nyomtatványon a miniszter adja meg. A kijelölési feltételek bármelyikének megszűnte esetén a kijelölést a miniszter államigazgatási határozattal visszavonja. A felvonók és a mozgólépcsők műszaki biztonságának fenntartása érdekében, kijelölt szervezet hiányában, az 5. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatok ellátására a szakmai felügyeletet ellátó miniszter - a gazdasági miniszterrel egyetértésben - ideiglenes kijelöléssel, hat hónapnál nem hosszabb időre, gazdasági szervezetet jelölhet ki.

(7) A kijelölt szervezetekről és ellenőrökről az ÉMI folyamatos nyilvántartást vezet, és azt évente a Gazdasági Minisztérium és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium hivatalos lapjaiban közzéteszi.

(8) Aki az e rendelet hatálybalépése előtt hatályban volt jogszabályok alapján felvonószakértő vagy felvonófelügyelői jogosultságot szerzett, e rendelet hatálybalépését követő öt évig folytathat ellenőri tevékenységet. Ez a jogosultság mozgólépcsőre vonatkozóan is kiterjeszthető három év mozgólépcső tervezési, szerelési vagy karbantartási gyakorlat igazolása esetén. Aki közlekedési létesítményekben lévő mozgólépcsőkre vonatkozó gépkezelői tanfolyamot végzett és eredményes vizsgát tett, a fenti határidőn belül mozgólépcső-ellenőri tevékenységet folytathat.

(9) A (8) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén - kérelemre - az ÉMI-nek az ellenőri engedélyt ki kell adnia."

6. § A Rendelet 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Felvonó és mozgólépcső szerelését, karbantartását olyan személy végezheti önállóan, aki

a) felvonószerelő szakmunkás bizonyítvánnyal vagy ennél magasabb szakirányú végzettséggel rendelkezik,

b) vagy egyéb szakirányú (lakatos, gépész, villanyszerelő) szakmunkás bizonyítványa és kétéves szakmai gyakorlata van, továbbá a miniszter által a gazdasági miniszterrel egyetértésben előírt tanfolyami és vizsgakötelezettségének eleget tett."

7. § (1) A Rendelet 8. §-a előtti alcíme helyébe a következő alcím lép:

"A gépkönyv (felvonókönyv)"

(2) A Rendelet 8. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Elveszett, megrongálódott, hiányos gépkönyv helyett, továbbá a berendezés főbb műszaki adatainak megváltoztatásával járó átalakítása esetén a régit helyettesítő új gépkönyvet a felvonóellenőr is kiállíthatja a megbízott kijelölt szervezet egyidejű hitelesítésével. A kijelölt szervezet csak olyan gépkönyvet hitelesíthet, amelynek tekintetében az 5. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti ellenőrzéseket végzi."

(3) A Rendelet 8. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A gépkönyvbe bejegyzést csak az erre jogosultak (az építésügyi hatóság, az ÉMI, a kijelölt szervezet, az ellenőr, a gyártó, a szerelő, a felvonó üzemügyeletese, karbantartója és kioktatott vezetője) tehetnek."

(4) A Rendelet 8. §-a (8) bekezdésének a) és c) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A gépkönyvnek tartalmaznia kell:)

"a) a felvonó, illetőleg a mozgólépcső fő műszaki adatait, továbbá főegységeinek megnevezését, jellemzőit,"

"c) a kijelölt szervezet, az ellenőrzést végző ellenőr nevét, címét, engedélyének számát, az észlelt hibákat, hiányosságokat, más lényeges megállapításokat és a helyszínen tett ideiglenes intézkedéseket, valamint"

8. § (1) A Rendelet 9. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A központi nyilvántartásnak tartalmaznia kell a felvonó, illetőleg a mozgólépcső)

"a) ÉMI azonosító számát és a felszerelés helyét, a 3. § (2) bekezdésében meghatározott főbb műszaki adatokat, továbbá a beszállóhelyek számát, a felújítás időpontját és a gyártó, illetve forgalmazó megnevezését,"

(2) A Rendelet 9. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Adatszolgáltatásra kötelezett a vizsgálatot követő 30 napon belül, hatósági intézkedést igénylő esetben 15 napon belül:

a) a kijelölt szervezet, a felvonóval, illetőleg mozgólépcsővel kapcsolatos, a 9. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott adatok tekintetében,

b) az ellenőrzést végző a végzett tevékenységével kapcsolatban,

c) az üzemeltető a 9. § (2) bekezdés b), c), e), g), h) pontjában foglalt adatok tekintetében."

9. § A Rendelet 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az 5. § (2) bekezdésében meghatározott kijelölt szervezetek és ellenőrök felvonókkal és mozgólépcsőkkel kapcsolatos, e rendelet alapján végzett tevékenységének szakmai felügyeletét és ellenőrzését - a gazdasági miniszterrel egyetértésben - a miniszter külön ellenőrzési terv szerint az ÉMI útján látja el."

10. § (1) A Rendelet 1., 2., 3. számú melléklete az e rendelet 1., 2., 3. számú mellékletének megfelelően módosul.

(2) A Rendelet az e rendelet 4. számú mellékletében foglalt 5. számú melléklettel egészül ki.

(3) A Rendelet az e rendelet 5. számú mellékletében foglalt 6. számú melléklettel egészül ki.

11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg az építészeti-műszaki tervdokumentációk tartalmi követelményeiről szóló 45/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 3. számú melléklete, továbbá az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 3. számú melléklete hatályát veszti.

(2)[1]

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez]

A felvonókkal és a mozgólépcsőkkel kapcsolatos részletes előírások

1. Az üzemeltető kötelezettségei:

a) a felvonó (mozgólépcső) létesítéséhez, áthelyezéséhez, a főbb műszaki adatok megváltoztatásával járó átalakításához, használatbavételéhez, illetőleg lebontásához szükséges - jogerős és végrehajtható - építésügyi hatósági (építési és használatbavételi) engedélyek megszerzése,

b) a felvonó (mozgólépcső) rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas (állandó üzemképes) állapotáról, rendszeres és szakszerű karbantartásáról, javításáról (ideértve a szükséges felújítást, illetőleg cserét is) való gondoskodás, vagy, ha az nem lehetséges, az üzemen kívül helyezése,

c) a felvonó (mozgólépcső) rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasságának ellenőriztetése az 5. § (2) bekezdésében foglaltak szerint, arányos időelosztásban,

d) a felvonó (mozgólépcső) üzemben tartása, továbbá üzemeltetésének és használati módjának folyamatos figyelemmel kísérése,

e) közvetlen balesetveszélyt eredményezhető hiba, hiányosság észlelése (tudomására jutása) esetén a felvonó (mozgólépcső) üzemeltetésének azonnali ki- vagy lekapcsolása és a veszélyhelyzet megszüntetéséig tartó szüneteltetése, továbbá felvonó egy évet meghaladó üzemen kívül helyezése esetén a berendezés veszélytelenítése iránti intézkedés,

f) a felvonó (mozgólépcső) ellenőrzését végző kijelölt szervezet, az ellenőr, illetőleg az építésügyi hatóság által a felvonóval (mozgólépcsővel) kapcsolatban a helyszínen tett ideiglenes intézkedés végrehajtása,

g) az építésügyi hatóság által a felvonóval (mozgólépcsővel) kapcsolatban - végrehajtható határozattal - elrendelt kötelezettség teljesítése,

h) az egy évnél hosszabb ideig bármilyen okból leállított (felfüggesztett) vagy üzemen kívül helyezett felvonó (mozgólépcső) újraindításához az ellenőrzést és a műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatot végző kijelölt szervezet írásbeli hozzájárulásának megszerzése,

i) a felvonó (mozgólépcső) használati feltételeit (a helyes működtetéssel kapcsolatos alapvető előírásokat, az esetleges veszélyforrásokat és a veszélyhelyzetben teendő intézkedéseket is) ismertető tájékoztatónak az alapállomáson és a felvonófülkében jól látható és olvasható módon történő elhelyezéséről való gondoskodás,

j) felvonó üzemügyeletes, továbbá - csak vezetővel működtethető felvonó esetében - kioktatott felvonóvezető megbízása,

k) a gépkönyv folyamatos vezetéséről és megőrzéséről való gondoskodás,

l) a felvonó (mozgólépcső) használata során bekövezetkezett személyi sérülés vagy baleset megtörténtéről az illetékes szervek haladéktalan tájékoztatása,

m) változás esetén az új üzemeltető, illetőleg megbízott kijelölt szervezet vagy felvonó-(mozgólépcső)ellenőr nevének és címének közlése a központi nyilvántartással.

2. A műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatot végzők kötelezettségei

A) A kijelölt szervezetek végzik:

a) az építési és a használatbavételi engedély megadásához szükséges nyilatkozat kiadása,

b) egy évnél hosszabb ideig bármilyen okból leállított (felfüggesztett) vagy üzemen kívül helyezett felvonó (mozgólépcső) újraindításához szükséges írásbeli hozzájárulás megadása vagy megtagadása,

c) a gépkönyv hitelesítése.

B) A kijelölt szervezetek és az ellenőr egyaránt végzi:

a) a kötelező műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálat elvégzése és annak eredményéről a tulajdonos, továbbá - hatósági beavatkozás szükségessége esetén - az építésügyi hatóság tájékoztatása,

b) közvetlen baleset- vagy életveszélyt eredményezhető hiba (hiányosság), továbbá a biztonság érdekében szükséges eset észlelésekor az üzemeltetés azonnali leállítása (felfüggesztése) és a veszélyhelyzet megszüntetéséig tartó szüneteltetése iránti intézkedés megtétele vagy ennek kezdeményezése. Hat hónapot meghaladó leállítás esetében a felvonót veszélyteleníteni kell, vagyis a villamos hálózatról maradandóan le kell választani, a fülkét és az ellensúlyt ütközőre kell ültetni, és valamennyi bejárati ajtót maradandóan le kell zárni. Mozgólépcső esetében a villamos hálózatról maradéktalanul le kell választani, és mind az alsó, mind a felső szinten emberi behatolás ellen maradandóan le kell zárni,

c) a felvonók és a mozgólépcsők országos központi nyilvántartásához szükséges adatok szolgáltatása.

C) Az ellenőr végzi:

a 7. § (1) bekezdésében meghatározott személyek vizsgázatása.

3. Az üzemügyeletes felvonóval, illetve mozgólépcsővel kapcsolatos kötelezettségei:

a) a felvonó, illetve mozgólépcső rendeltetésszerű használatra és biztonságos működésre irányuló folyamatos felügyelete,

b) az üzemelés és a biztonsági berendezések (villamos ajtóérintkezők, biztonsági reteszek, vészcsengők, aknaajtók, fülke, előtérvilágítás) üzemképes állapotának napi ellenőrzése,

c) üzemzavar esetén - a felvonó áramtalanítása után - a fülkének kézi tárcsakerékkel történő leeresztése vagy felhúzása és a használók kiszabadítása a legközelebbi állomásra; hidraulikus felvonó esetében a süllyesztő szelep működtetésével a fülke leeresztése az alapállomásra,

d) hiba esetén a működés azonnali beszüntetése és a tulajdonos haladéktalan értesítése a gépkönyvbe tett bejegyzés útján is az észlelt rendellenességekről és a biztonságos működést veszélyeztető hibákról,

e) az üzemeléssel kapcsolatos helyiségek kulcsainak megőrzése, és azoknak az ellenőrzést vagy karbantartást, javítást végző személyek részére történő átadása.

4. A kioktatott felvonóvezető kötelezettségei:

a) a felvonó szabályszerű vezetése,

b) a megengedett teherbírás, a helyes be- és kiszállás, valamint a szállítás ellenőrzése,

c) annak megakadályozása, hogy a felvonót arra jogosulatlan személyek vezessék,

d) a tulajdonos haladéktalan értesítése - a gépkönyvbe tett bejegyzés útján is - a biztonsági berendezések vagy egyéb szerkezetek látható, illetőleg észlelt rendellenességéről vagy hibájáról,

e) külső vezérlésű teherfelvonó esetén a fülke elküldésekor az aknaajtó reteszelt állapotának ellenőrzése.

2. számú melléklet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelethez

[2. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez]

A felvonókkal, mozgólépcsőkkel kapcsolatos díjak

1. A nyilvántartás kezdeti összeállításával, majd az adatok évenkénti felülvizsgálatával, módosításával és közzétételével kapcsolatos díjak:

a) a kijelölt szervezetek nyilvántartásba vételének egyszeri díja: 5000 Ft,

b) az ellenőrök nyilvántartásba vételének és az engedély kiadásának egyszeri díja: 2000 Ft.

A díj megfizetésére a kijelölt szervezetek és ellenőrök kötelezettek az ÉMI felhívására.

2. A központi nyilvántartás vezetéséért felvonónként, illetőleg mozgólépcsőnként az alábbiak szerint kell az adatszolgáltatásra kötelezetteknek a díjat megfizetniük:

Egy berendezés nyilvántartásának éves díja: 1400 Ft, melyet a kijelölt szervezet éves első vizsgálatának elvégzése után kell megfizetni. A díj tartalmazza a berendezés egyszeri nyilvántartásba vételének költségét is. A kijelölt szervezet a díjat az üzemeltetőre egy összegben, az éves fővizsgálat díjában átháríthatja.

3. Az 1. és 2. pontokban felsorolt díjakon felül általános forgalmi adót kell fizetni. A kijelölt szervezethez beérkezett nyilvántartási díjakat az első fővizsgálatot követő hónap 15. napjáig az ÉMI részére át kell utalni.

3. számú melléklet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelethez

[3. a) számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez]

Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium

Budapest

KÉRELEM

a felvonók és mozgólépcsők kötelező műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatához szükséges kijelölési okirat megszerzése vagy módosítása iránt [a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján]

1. A kijelölést kérő szervezet adatai

a) A szervezet neve és címe (székhelye)

Név:

Cím:

Telefon:

Telefax:

b) A cégbejegyzés adatai

Cégbíróság:

A cégbejegyzés kelte:

száma:

Szervezeti forma (rt., kft. stb.):

c) A szervezet felelős vezetője

Név:

Beosztás:

Cím:

Telefon:

Telefax:

2. Mire kéri a kijelölést?

- felvonóra

- mozgólépcsőre (mozgójárdára)

3. Hol kívánja a tevékenységet folytatni:

- az ország

- az alábbi megyék:

- az alábbi városok:

- a főváros

- az alábbi fővárosi kerületek:

területén

4. A szervezet szakképzett alkalmazottai

Neve:

Szakképesítésének megjelölése:

Okirat száma, kelte:

Szakirányú gyakorlat ideje:

Szakértői, illetve ellenőri engedélyének száma:

Szakértői, illetve ellenőri engedélyének érvényességi ideje:

5. A szervezet azon dokumentumai, amelyek igazolják a kérelme megalapozottságát

a) Alapító okirat

száma:

kelte:

a tevékenység megnevezése:

b) Egyéb irat (pl. társasági szerződés)

kelte:

a tevékenység megnevezése:

c) Az akkreditálási eljárás alapjául szolgáló Minőségügyi Kézikönyv vagy ennek a kijelölés szakterületéhez kapcsolódó része:

d) Akkreditálási okirat

száma:

kelte

a tevékenység megnevezése:

e) Nemzetközi tanúsítási rendszerek okirata(i) (másolatai és hivatalos fordítása):

6. Korábbi szakirányú tevékenységének ismertetése (2 évre visszamenőleg)

Ellenőrzések időpontja:

Helye:

Gyakorisága:

7. A kijelölést kérő szervezet nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy megfelel-e az R. 6. § (3) bekezdésében foglaltaknak:

8. A kijelölés körébe tartozóan rendelkezik-e a tevékenysége során esetlegesen okozott kár pénzügyi fedezetére a várható kockázattal, valamint árbevételével arányos összegű felelősségbiztosítással hazai biztosítónál

hol:

milyen összegben:

9. Arra vonatkozó nyilatkozat, hogy a kijelöléshez kapcsolódó tevékenységével összefüggő információk bizalmas kezelését biztosítja, figyelemmel a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény rendelkezéseiben foglaltakra is:

10. Arra vonatkozó nyilatkozat, hogy az eljárási szabályzatát a tevékenységét igénybe vevők részére nyilvánosságra hozta-e, illetőleg nyilvánosságra fogja-e hozni:

11. Tevékenységét dokumentáló nyilvános kiadványok stb. köre:

Alulírott, mint a kijelölést kérő szervezet felelős vezetője kijelentem, hogy az 1-11. pontban közölt válaszok és adatok a valóságnak megfelelnek, és hozzájárulok azoknak a minisztérium, illetve általa meghatalmazottak részéről történő ellenőrzéséhez.

Egyben vállalom az R. szerinti adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését.

Kelt: .......................

..............................

(a szervezet felelős vezetője)

Mellékletek:

1. Cégkivonat hiteles másolata

2. Alapító okirat vagy ezzel egyenértékű okmány hiteles másolata

3. Akkreditálási okirat hiteles másolata

4. Az akkreditálási eljárás alapjául szolgáló Minőségügyi Kézikönyv

5. A szervezet tevékenységét szabályozó eljárási rend

6. Egyéb, a kijelölési kérelmet megalapozó dokumentum(ok)

4. számú melléklet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelethez

[5. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez]

a) Felvonók és mozgólépcsők létesítésének engedélyezési dokumentációja

Építmény építési engedélyezési tervdokumentációjához a felvonókra, mozgólépcsőkre és mozgójárdákra vonatkozóan, továbbá ezen berendezések létesítésének, áthelyezésének, felújításának és cseréjének engedélyezési dokumentációjához a 3. § (2) bekezdésében meghatározott adatokon túlmenően az alábbi terveket kell csatolni:

Felvonók esetében:

- helyszínrajzot;

- az akna alaprajzát (vízszintes metszetét), az akna és a fülke méreteinek, a fülke- és az aknaajtók szabad nyílásának és tűzállósági határértékének feltüntetésével, legalább 1:50 méretarányban;

- az akna függőleges metszetét, az emelőmagasság, a süllyeszték mélysége, a fejmagasság méretének feltüntetésével, legalább 1:50 méretarányban;

- a gép-, illetve (ha van) kerékhelyiség fő méreteit és az aknához viszonyított elhelyezkedését legalább 1:50 méretarányban;

- a felvonó működéséből származó, az épületre átadódó erőhatások helyét, irányát és nagyságát az előírt dinamikus tényezők figyelembevételével, ezek számítását;

- forgalomszámítást (valamennyi személyszállító berendezés figyelembevételével).

Mozgólépcső, illetőleg mozgójárda esetében:

- felülnézetet, valamint oldalnézetet az emelőmagasság, a lépcsőszélesség és az emelkedési szög feltüntetésével;

- a berendezéstől származó, az épületre átadódó erőhatások helyét, nagyságát és irányát.

b) Felvonók és mozgólépcsők használatbavételi engedélyezési dokumentációja

A felvonó, illetőleg a mozgólépcső használatbavételi engedélye iránti kérelemhez a következő mellékleteket kell csatolni:

- a gyártó vagy a felelős forgalmazó nevét és címét;

- a gyártó vagy a felelős forgalmazó nyilatkozatát arról, hogy az általa szállított és felszerelt (felszereltetett) berendezés megfelel az engedélyezett terveknek, továbbá a szükséges beállításokat és a legalább 24 órás próbaüzemeltetést elvégezte, és a berendezés a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas;

- az üzemeltető (tulajdonos) nyilatkozatát arról, hogy a berendezés karbantartását, üzemügyeletét és - ha szükséges - vezetését hogyan oldja meg;

- a kijelölt szervezet alkalmassági nyilatkozatát."

5. számú melléklet a 173/1999. (XII. 6.) Korm. rendelethez

[6. számú melléklet a 113/1998. (VI. 10.) Korm. rendelethez]

A felvonó, illetőleg a mozgólépcső (mozgójárda) kiviteli tervdokumentációja

A kiviteli tervdokumentációnak az engedélyezési terveken és adatokon túl tartalmaznia kell az alábbiakat:

- az akna, a gép elhelyezésére szolgáló tér és az esetleges kerékhelyiség alaprajzát, metszeteit legalább 1:25 méretarányban, olyan részletességgel, hogy az alapján a berendezés egyértelműen kivitelezhető legyen;

- a felvonó statikai és szilárdságtani számítását:

= a függesztő-, illetve a vonóelemekről,

= a hajtótárcsa horony-kiképzéséről,

= a tengelyekről és tartószerkezetekről,

= a fülke vázszerkezetéről,

= a fülke vezetősínről és ha az ellensúlyon fogókészülék van, az ellensúly vezetősínről is,

= a hidraulikus munkahengerekről, nyomás alatt álló tartályokról és fémcsövekről,

= a felvonó-berendezés alátámasztására szolgáló acélszerkezetekről;

- műszaki leírást, mely megadja a berendezés főbb műszaki adatait, megengedett óránkénti indításainak, illetve hidraulikus ciklusainak számát, névleges és indítási áramfelvételét és a berendezésből származó elvezetendő hőteljesítményt."

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 343/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 9. § (4) bekezdés b) pontja. Hatálytalan 2007.01.01.

Tartalomjegyzék