47/1999. (XII. 13.) BM rendelet
a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek, valamint az önkormányzati tűzoltóság szolgálati viszonyban álló tagjai szolgálati viszonyának egyes kérdéseiről és a személyügyi igazgatás rendjéről szóló 9/1997. (II. 12.) BM rendelet módosításáról
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. § (2) bekezdés b) , c) , illetve f) pontjában és a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény végrehajtásáról rendelkező 140/1996. (VIII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 5. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek, valamint az önkormányzati tűzoltóság szolgálati viszonyban álló tagjai szolgálati viszonyának egyes kérdéseiről és a személyügyi igazgatás rendjéről szóló 9/1997. (II. 12.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására a következőket rendelem el:
1. § Az R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed:
a) a belügyminiszter által irányított fegyveres erőre (Határőrség), a rendvédelmi szervekre (Rendőrség, Katasztrófa Védelem és hivatásos önkormányzati tűzoltóság) (a továbbiakban együtt: fegyveres szervek), valamint a velük szolgálati viszonyban álló hivatásos állományra,
b) a berendelés, vezénylés szabályait illetően a Belügyminisztérium hivatali szervezeti egységeire, a minisztérium hivatali tevékenységét segítő szervezetekre, valamint a rendészeti oktatási intézményekre."
2. § Az R. 2. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a szolgálati viszonnyal kapcsolatos idők számítása:
aa) a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából beszámítható:
- a Hszt. hatálybalépése előtt állományba kerültek esetében (Hszt. 326. §): munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, a fegyveres szervek sor-, tartalékos, póttartalékos, továbbszolgáló, hivatásos állományában, bírósági és ügyészségi szolgálati viszonyban töltött, valamint az 1971. évi 10. törvényerejű rendelet alapján elismert és beszámított valamennyi idő"- a Hszt. hatálybalépése után állományba kerültek esetében (Hszt. 328. §): a fegyveres szerveknél hivatásos szolgálati jogviszonyban, sor-, tartalékos, póttartalékos, szerződéses szolgálati viszonyban, valamint a katonai és rendvédelmi oktatási intézményekben 1997. december 31-ig hallgatói jogviszonyban töltött idő,
ab) a jubileumi jutalom, a pótszabadság mértéke szempontjából beszámítható:
- a Hszt. hatálybalépése előtt állományba kerültek esetében: munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, a fegyveres szervek sor-, tartalékos, póttartalékos, hivatásos állományában, bírósági és ügyészségi szolgálati viszonyban töltött, valamint az 1971. évi 10. törvényerejű rendelet alapján elismert és beszámított valamennyi idő,
- a Hszt. hatálybalépése után állományba kerültek esetében: munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, a fegyveres szervek sor-, tartalékos, póttartalékos, szerződéses, hivatásos állományában, bírósági és ügyészségi szolgálati viszonyban töltött valamennyi idő,
ac) a nyugdíj mértéke szempontjából beszámítható idő:
1. a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából elismert és beszámított szolgálati idő, valamint
2. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályok szerint szolgálati időnek minősülő egyéb idő,
ad) korkedvezményre jogosító szolgálati idő:
- a fegyveres szerveknél ténylegesen hivatásos állományban eltöltött idő, beleértve a Hszt. 329. §-a alapján kedvezményesen számított szolgálati időket is,
ae) végkielégítés, leszerelési segély szempontjából beszámítható idő:
- a Hszt. hatálybalépése előtt állományba kerültek esetében: a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából elismert és beszámított szolgálati idő,
- a Hszt. hatálybalépése után állományba kerültek esetében: munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, a fegyveres szervek sor-, tartalékos, póttartalékos, szerződéses, hivatásos állományában, bírósági és ügyészségi szolgálati viszonyban ténylegesen eltöltött idő, amennyiben az előző jogviszonyból áthelyezéssel került állományba."
3. § Az R.8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A hivatásos állományba történő kinevezés - a katonai és rendészeti oktatási intézményekben szakképesítést szerzettek kivételével - 6-12 hónapig terjedő próbaidőre történik, melynek konkrét idejét a munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró határozza meg."
4. § Az R. 20. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az adott fegyveres szervhez tartozó, de szolgálati beosztást ideiglenesen ott be nem töltő állomány nyilvántartása, illetményének és egyéb járandóságainak biztosítása érdekében a fegyveres szerv legalább megyei szintű állományilletékes parancsnokának, igazgatójának (hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok esetében a városi parancsnok) hatáskörébe tartozó "rendelkezési állomány"-ba helyezéssel történik. Akit a Hszt. 44. § (1) bekezdés b)-g) pontja szerint helyeztek rendelkezési állományba, annak illetményét és egyéb járandóságait az eredeti szolgálati helye folyósítja."
5. § Az R. 21. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"21. § (1) A Belügyminisztérium hivatali szervezeti egységeihez a rendvédelmi szervek irányításával, felügyeletével és ellenőrzésével, a honvédelmi és rendvédelmi igazgatással összefüggő hivatásos szolgálati, illetve közszolgálati feladatok végrehajtására, valamint a minisztérium irányításával működő szervekhez (oktatási intézmények, migrációval, idegenrendészettel összefüggő feladatokat ellátó szervezetek) a vezetői, irányítói munka, igazgatásrendészeti, szakoktatói stb. feladatok ellátására szervezett hivatásos beosztásokba, köztisztviselői, közalkalmazotti munkakörökbe a hivatásos állomány tagja berendelhető.
(2) A rendészeti oktatási intézmények azon vezetői (parancsnoki), oktatói beosztásaiba, amelyekre pályázat kerül kiírásra, csak pályázatot nyert hivatásos állományú esetében és csak határozott idejű megbízás időtartamára kerülhet sor berendelésre.
(3) A berendeléssel betöltendő munkaköröket a miniszter határozza meg, amelyeket a szerv, szervezeti egység szervezési állománytáblázatában kell rögzíteni.
(4) A berendeléssel egy időben az állomány tagját az eredeti beosztásából fel kell menteni, és a fegyveres szerv rendelkezési állományába kell helyezni.
(5) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott szervek esetében a szervezeti állománytáblázatban meghatározott beosztásokba, munkakörökbe a berendelés kezdeményezésére az adott szervezeti egység vezetője jogosult, amelynek során a berendelés kezdő időpontjáról, annak jellegéről, várható időtartamáról, a berendelést megelőzően legalább egy hónappal írásban köteles tájékoztatni az adott fegyveres szerv állományilletékes parancsnokát.
(6) A berendelés feltételeit, a feleket megillető jogokat és terhelő kötelezettségeket, az illetmény és egyéb járandóságok folyósításának rendjét a berendelést kezdeményező szervezeti egység vezetője és a fegyveres szerv állományilletékes parancsnoka között - a berendelésre kerülő egyetértésével - írásban kötött megállapodásban kell rögzíteni.
(7) A hivatásos szolgálati beosztásba berendelt besorolására és az illetményének megállapítására a kinevezés szabályait kell megfelelően alkalmazni.
(8) A köztisztviselői, közalkalmazotti nem vezetői munkakörbe berendeltek illetményét a Hszt. 43. § (2) bekezdése értelmében - az elismert szolgálati idő figyelembevételével végrehajtandó köztisztviselői, közalkalmazotti besorolás alapján, míg vezetők esetében a rendvédelmi szervnél eredeti besorolásától függetlenül - a berendelés helyén alkalmazott bérrendszer szabályai szerint kell megállapítani.
(9) A berendelés megszüntethető az azt kezdeményező vezető vagy a fegyveres szerv állományilletékes parancsnokának javaslatára.
(10) Amennyiben a berendelés megszüntetése esetén az érintett részére a Hszt. 248. § d) pontjában meghatározott szolgálati beosztás nem biztosítható, de az későbbiekben várható, úgy az állomány tagja - beleegyezésével - legfeljebb egy évig a fegyveres szerv rendelkezési állományába tartható. Ez esetben részére legalább a berendelést megelőző beosztásának, besorolásának megfelelő illetményt kell folyósítani.
(11) Aki a berendelés megszüntetésekor a részére biztosított beosztást, vagy ennek hiányában a rendelkezési állományba helyezést nem fogadja el, illetve a (10) bekezdésben megjelölt határidő eredménytelenül lejárt, akkor vele szemben a Hszt. 56. § (1) bekezdés b) pontját és az 56. § (3) bekezdését kell megfelelően alkalmazni."
6. § Az R. 22. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"22. § (1) A fegyveres szerven kívül a Belügyminisztérium hivatali szervezeti egységeihez a hivatásos állomány tagja a 140/1996. (VIII. 31.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdésére figyelemmel évente egy alkalommal legfeljebb három hónapig terjedő időtartamra, konkrét szakmai feladatok ellátására beosztásának meghagyása mellett vezényelhető.
(2) A vezénylés kezdeményezésére az (1) bekezdés szerinti szervezeti egység vezetője jogosult, aki a vezénylés időtartamáról, feltételeiről előzetesen köteles írásban megállapodni a fegyveres szerv állományilletékes parancsnokával. A megállapodás alapján a vezénylés elrendelésére a közigazgatási államtitkár javaslatára a miniszter jogosult.
(3) A minisztérium hivatali szerveihez az (1) bekezdés szerint vezényeltek besorolása és illetménye változatlan marad, vezénylés időtartamára részükre megállapítható illetménykiegészítés folyósításának szabályait külön rendelet határozza meg."
7. § Az R. 30. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A beszélgetést a szolgálati viszony fegyveres szerv által kezdeményezett megszüntetése esetén - a közös megegyezés, a próbaidő alatti azonnali hatályú vagy fegyelmi ok miatti megszüntetése kivételével - a szolgálati viszony tervezett megszüntetése, illetve a felmentési idő kezdete előtt legalább 30 nappal kell végrehajtani."
8. § Az R. 42. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az állományviszonyától eltérő státuszon kinevezett, illetve a rendfokozati állománycsoportjától eltérő beosztásban megbízással foglalkoztatottakat a rendfokozatuknak megfelelő besorolási osztályba kell besorolni."
9. § Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép:
10. § Ez a rendelet a közzétételét követő 8. napon lép hatályba, azonban rendelkezéseit a jelenleg már berendeléssel szolgálatot teljesítő állományra vonatkozóan - az 5. § (8) bekezdése kivételével - alkalmazni kell.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
Melléklet a 47/1999. (II. 13.) BM rendelethez
"1. számú melléklet a 9/1997. (II. 12.) BM rendelethez
A fegyveres szerveknél pályázat útján betöltendő beosztások
Rendőrség:
vezetőorvos,
szakorvos,
jogtanácsos,
főmérnök,
revizor.
Határőrség:
vezetőorvos,
szakorvos,
állatorvos,
jogtanácsos.
Katasztrófa Védelem:[1]
Önkormányzati Tűzoltóságok:
hivatásos önkormányzati tűzoltóságok parancsnokai, hajóskapitány."
Lábjegyzetek:
[1] A 47/1999. (XII. 13.) BM rendelet rendelet 1. számú mellékletéből a "Katasztrófa Védelem: igazgató, vezető orvos, szakorvos." szövegrészt a 121/1999. helyesbítés törölte