Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

22/2000. (V. 18.) PM rendelet

a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 35/1997. (XI. 26.) PM rendelet módosításáról

A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 89. §-ának (2) bekezdés a)-d) és g)-l) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 35/1997. (XI. 26.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (7) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(7) A Jöt. 54/G. §-ának (1) bekezdése szerinti szőlő borászati üzemre vagy a szőlőbor kiszerelését végző borpalackozóra adóraktári engedélyt kérelmezőnek az (1) bekezdésben foglaltakon túl a kérelemhez csatolnia kell továbbá]

"b) a hegyközségi kódszámot tartalmazó okiratot, illetve - a hegyközségekről szóló 1994. évi CII. törvény (a továbbiakban: hegyközségi törvény) hatálya alá nem tartozó szőlőterület esetén - a szőlőterület fekvése szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjének a szőlőterület kérelmező általi művelését tanúsító igazolását, eredetben;"

(2) A R. 2. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Amennyiben a (7) bekezdés szerinti kérelmező a Jöt. 54/C. § (1) bekezdése szerinti szőlőterületet is művel és a külön jogszabály szerint a földhasználati nyilvántartás felé bejelentési kötelezettséggel tartozik, a kérelemhez csatolnia kell a földhasználati bejelentési adatlap vagy a szőlőterület használatára kötött írásos szerződés földhivatal által záradékolt másolati példányát, vagy a földhasználati lap földhivatal által kiállított, 30 napnál nem régebbi másolatát is."

2. § (1) Az R. 2/A. §-a (1) bekezdésének b) és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés a következő h) ponttal egészül ki:

[A Jöt. 54/E. § (2) bekezdés a) pontja szerinti egyszerűsített adóraktári engedély iránti kérelemhez csatolni kell]

"b) a hegyközségi kódszámot tartalmazó okiratot, illetve a hegyközségi törvény hatálya alá nem tartozó szőlőterület esetén - a szőlőterület fekvése szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjének a szőlőterület kérelmező általi művelését tanúsító igazolását, eredetben;"

"d) az adóraktárként működtetni kívánt helyiség(ek) használati jogcímének megállapítására alkalmas okiratot;"

"h) az e rendelet 56/C. §-ának (1)-(2) bekezdése szerinti esetekben továbbá a pince helyszínrajzát, amelyen pontosan fel kell tüntetni a kérelmező által adóraktárként használt pincerészt, azon belül a tárolóedények pontos helyét, azonosításra alkalmas jelét, darabszámát, űrtartalmát."

(2) Az R. 2/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Jöt. 54/C. § (1) bekezdése szerinti szőlőterületet is művelő kérelmezőnek, amennyiben a külön jogszabály szerint a földhasználati nyilvántartás felé bejelentési kötelezettséggel tartozik, a kérelemhez csatolnia kell a földhasználati bejelentési adatlap vagy a szőlőterület használatára kötött írásos szerződés földhivatal által záradékolt másolati példányát, vagy a földhasználati lap földhivatal által kiállított, 30 napnál nem régebbi másolatát is."

3. § Az R. 6. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha a bor adóraktár engedélyese a Jöt. 54/C. § (1) bekezdése szerinti szőlőterület művelésébe kezd, az adóraktári engedély módosítása iránti kérelemben meg kell adnia a művelése alá vont szőlőterület helyét, helyrajzi számát, nagyságát (m2), telepítésének évét, és csatolnia kell - a 2. § (8) bekezdése szerint - a szőlőterület használati jogcímének igazolását."

4. § Az R. 20/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20/A. § (1) A Jöt. 54/C. §-ában előírt vámhatósági nyilvántartási szám megszerzése iránti kérelmet a vámhatóság által rendszeresített, a 2/A. számú melléklet szerinti adattartalmú formanyomtatványon, a (2)-(4) bekezdés rendelkezéseinek figyelembevételével, a szőlőterület helye szerint illetékes hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz kell benyújtani a szőlőterület használati jogának megszerzésétől számított 15 napon belül. Amennyiben a szőlőtermelő szőlőterülete a Jöt. 54/C. § (1) bekezdésében említett területnagyságnál kisebb területekből áll vagy ilye(neke)t is magába foglal, és az(ok) több vámhivatal illetékességi területén található(k), ez utóbbi(ak) esetében a kérelmet ahhoz a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz kell benyújtani, amelynek illetékességi területén a szőlőtermelő legnagyobb szőlőterülete található. Több azonos nagyságú szőlőterület esetén a lakóhelyhez, székhelyhez legközelebb eső szőlőterület helye szerint illetékes vámhivatalhoz kell a kérelmet benyújtani.

(2) A vámhatósági nyilvántartási szám megszerzése iránti kérelem formanyomtatványa térítés ellenében a vámhivataloknál, a helyi hegyközségeknél és az önkormányzatoknál szerezhető be.

(3) A szőlőtermelőnek a társasági szerződést (alapító okiratot, alapszabályt) és a cégbejegyzést tanúsító végzést, vagy - amennyiben a szőlőtermelő egyéni vállalkozó vagy őstermelő - a vállalkozói, illetve az őstermelői igazolványt, továbbá a hegyközségi kódszámot tartalmazó okiratot, illetve - a hegyközségekről szóló törvény hatálya alá nem tartozó szőlőterület esetén - a szőlőterület fekvése szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjének a szőlőterület kérelmező általi művelését tanúsító igazolását a kérelem személyes vagy meghatalmazott útján történő benyújtása esetén a vámhivatalnál be kell mutatnia, egyéb esetben a kérelemhez eredetben vagy hiteles másolatban kell csatolnia.

(4) Annak a szőlőtermelőnek, aki külön jogszabály szerint a földhasználati nyilvántartás felé bejelentési kötelezettséggel tartozik, a kérelemhez csatolnia kell a földhasználati bejelentési adatlap vagy a szőlőterület használatára kötött írásos szerződés földhivatal által záradékolt másolati példányát, vagy a földhasználati lap földhivatal által kiállított, 30 napnál nem régebbi másolatát is.

(5) Ha a szőlőtermelő a szőlő nem szőlőborrá történő feldolgozását is végzi, a kérelmében meg kell adnia a vonatkozó jogszabályban előírt hatósági engedélye(i) [szakhatósági hozzájárulása(i)] megnevezését, kiadó hatóságát, számát, kiállításának időpontját. A hatósági engedélyek és szakhatósági hozzájárulások eredeti példányát a vámhivatal kérésére kell benyújtania, vagy a helyszínen bemutatnia."

5. § Az R. 24. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A minta

a) a vizsgálatra jogszabályban feljogosított laboratóriumban,

b) a Nemzeti Akkreditáló Testület által minősített vizsgáló laboratóriumban, a szőlőbor esetében az Országos Borminősítő Intézetben,

c) a jövedéki termék - kivéve a szőlőbor - gyártójának, forgalmazójának ISO 9000 szabványok szerinti minősítéssel rendelkező laboratóriumában

vizsgálható. Többféle, egymástól eltérő vizsgálati eredmény esetében a mérések eredményeit az MSZ EN ISO 4259 szabvány előírásainak figyelembevételével kell kiértékelni."

6. § (1) Az. R. 25. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az adómegállapítási és adófizetési kötelezettség alóli mentesülés szempontjából a jövedéki termékek megsemmisítése

a) a dohánygyártmány esetében elégetéssel, szétbontással és idegen vagy szennyező anyaggal való összekeveréssel, illetve szennyező folyadékkal való leöntéssel, eláztatással, továbbá darálással, tüzelési célra történő brikettálással, komposztálással,

b) a köztes alkoholtermék és az alkoholtermék esetében szennyvíztisztító telepen történő kiöntéssel, kiürítéssel, illetve az adómentes felhasználónál szennyezetté vált alkoholterméknek - vámhivatali ellenőrzés mellett történő - vegyipari felhasználásával,

c) a denaturált szesz esetében ecet gyártására vagy egyéb ipari célra való felhasználással,

d) a sör és a szőlőbor esetében szennyvíztisztító, hulladéktelepen való kiöntéssel, kiürítéssel,

e) a pezsgő esetében szennyvíztisztító, hulladéktelepen való kiöntéssel, kiürítéssel, a pezsgő újrafeldolgozásával,

f) az ásványolaj esetében nyers kőolajba vagy - a gázfeldolgozás során keletkező jövedéki termékek esetében - a 2711 vámtarifaszám alatti gáztermékbe való bekeveréssel, újrafeldolgozással, vagy szabványosított termékké való átalakítással, vagy a vonatkozó környezetvédelmi előírások betartásával, vámhivatali ellenőrzés mellett végzett elégetéssel

történhet."

(2) Az R. 25. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A szőlőfeldolgozás során keletkezett borseprő és derítési alj 100 litert, a seprőtészta 100 kilogrammot meghaladó mennyiségben való megsemmisítésének időpontját 5 munkanappal megelőzően a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz írásban be kell jelenteni. A megsemmisítésről a 26. § szerint kell a megsemmisítési jegyzőkönyvet felvenni."

7. § (1) Az R. 40. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A Jöt. rendelkezései alapján kizárólag ipari szeszgyár által előállítható, értékesíthető cukorcefre alatt az olyan - alkoholtartalmú jövedéki termék előállítására alkalmas - anyagot kell érteni, amelynek szénhidráttartalma 50%-ot meghaladó mértékben cukor- vagy keményítőtartalmú mezőgazdasági eredetű termékből származik, és amelyből etilalkohol erjeszthető."

(2) A R. 40. §-a kiegészül a következő (7) bekezdéssel:

"(7) Az alkoholterméknek, a sörnek, a bornak, a pezsgőnek és a köztes alkoholterméknek cefre dúsítására való felhasználását a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz a felhasználás megkezdése előtt 5 munkanappal be kell jelenteni."

8. § Az R. 56. §-a kiegészül a következő (4) bekezdéssel:

"(4) Sör előállítására alkalmas főzőüstöt és komlóforraló üstöt csak olyan személy állíthat elő, aki (amely) annak gyártására a hatósági felügyeletet ellátó vámhivataltól engedélyt kapott. A gyártónak a főzőüst és a komlóforraló üst értékesítését - azt 15 nappal megelőzően - a készülék típusának, űrtartalmának megadásával a hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalhoz be kell jelentenie."

9. § Az R. a következő 56/B., 56/C. és 56/D. §-sal egészül ki:

"56/B. § A hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal a bor készletfelvétele alkalmával a mennyiséget számítással vagy méréssel állapítja meg.

56/C. § (1) A Jöt. 54/E. §-a (7) bekezdésének alkalmazásában nem minősül közösen használt helynek az a pince, amelyen belül a külön-külön egyéni vállalkozóként működő közeli hozzátartozók által külön használt pincerészek elhatárolását, továbbá az ott tartott tárolóedényeknek az adott közeli hozzátartozó általi kizárólagos használatát egyértelműen azonosítható módon jelölik.

(2) Egy pincén belül nem közeli hozzátartozók által külön használt pincerészek esetén is biztosítani kell a pincerészekre vonatkozóan az (1) bekezdésben foglalt feltételeket (körülményeket).

56/D. § (1) Az egyszerűsített adóraktár engedélyes a pincéjéből végső fogyasztóknak elvitelre kimérve legfeljebb 10 liter űrtartalmú edényzetben adhat el bort.

(2) Az egyszerűsített adóraktár engedélyes az (1) bekezdés szerinti esetben is köteles zárjegyet felhelyezni az edényzetre."

10. § (1) Az R. 63/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem kell termékmérleget vezetni a Jöt. szerint szőlőbornak minősülő azon termékekre, amelyek további borászati eljárásokon - kivéve a palackba és a kannába történő kiszerelést - esnek keresztül. E termékek esetében az adókötelezettséggel való elszámolás a pincekönyv alapján történik."

(2) Az R. 63/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Termékmérleget - a (4) bekezdésben foglalt eltéréssel - a palackos, a kannás és a hordós kiszerelésű szőlőborra kell vezetni. A készletváltozások adatait a pincekönyvből kell a termékmérlegbe átvezetni. A hordós szőlőbort csak azt követően kell a termékmérlegbe átvezetni, illetve ott nyilvántartani, ha az adóraktárból kiszállításra kerül."

(3) Az R. 63/A. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A pincekönyv vezetésére kötelezett személynek a termelt, vásárolt, értékesített és feldolgozott szőlővel és szőlőborral való - a Jöt. 54/C. § (6) bekezdésében és 54/F. § (5) bekezdésében előírt - elszámolást a külön jogszabály szerint vezetett pincekönyv alapján kell elkészítenie, és a 7/A. számú melléklet szerinti adattartalmú, a vámhatóság által e célra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtania. A formanyomtatvány a vámhivataloknál, a hegyközségeknél és a helyi önkormányzatoknál térítés ellenében szerezhető be. A hegyközség és a helyi önkormányzat jegyzője a szőlőtermés igazolását a 7/B. melléklet szerinti adattartalommal adja ki."

11. § (1) Az R. 65. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az üzemanyag petróleum és a repülőbenzin repülőtéri adóraktárból a nemzetközi légi közlekedésben résztvevő külföldi és belföldi lajstromjelű repülőgépbe való kitárolása esetén a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatallal előzetesen egyeztetett, elfogadott adattartalmú üzemanyag-kiadási jegy, a nemzetközi légi közlekedésben résztvevő külföldi és belföldi lajstromjelű repülőgépből való lefejtése és a repülőtéri adóraktárba való betárolása esetén a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatallal előzetesen egyeztetett, elfogadott adattartalmú üzemanyag-betárolási jegy termékkísérő okmánynak minősül, amelyet szigorú számadás alá vont nyomtatványként kell kezelni."

(2) Az R. 65. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A szőlőbor egyszerűsített adóraktárból adófelfüggesztéssel történő kiszállítása esetén a borkísérő okmányt kell termékkísérő okmánynak tekinteni."

12. § Az R. 67. §-a kiegészül a következő (5) bekezdéssel:

"(5) A szőlőbor egyszerűsített adóraktárból szabadforgalomba történő kiszállítása esetén a borkísérő okmány minősül egyszerűsített kísérő okmánynak."

13. § Az R. 81. §-a a következő új (2)-(3) bekezdéssel egészül ki, és a paragrafus jelenlegi (2)-(4) bekezdésének számozása (4)-(6) bekezdésre változik:

"(2) A hatósági felügyeletet ellátó vámhivatalnak a jövedéki termék, egyéb tárgy és eszköz lefoglalásánál, valamint a lefoglalt termék megsemmisítésének végrehajtásánál - elháríthatatlan akadály kivételével - két hatósági tanút kell alkalmaznia.

(3) Ha a hatósági tanúk alkalmazására elháríthatatlan akadály miatt nem kerülhet sor, ezt a körülményt a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. Elháríthatatlan akadály esetén hatósági tanúkként eljárhatnak a vám- és pénzügyőrség olyan alkalmazottai is, akik nem a vámhivatal hatósági feladatait ellátó tagjai."

14. § Az R. 93. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) A terítőjárati szállítólevél]

"b) a 92. § (2) bekezdése szerinti képviselői tevékenységet folytató terítőjárat esetén a kiszállítás keltét követő 7 napig,"

(érvényes.)

15. § Az R. 95. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A terítőjáratot folytató gépjármű vezetőjének a szállított jövedéki termékkel]

"b) a 92. § (2) bekezdése szerinti képviselői tevékenységet folytató terítőjárat esetén 8 naponként,"

(kell elszámolni.)

16. § (1) Az R. 96. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az üzemanyagtöltő állomás jövedéki termékkészletének jövedéki ellenőrzése során a 24. § (3)-(6) bekezdéseit értelemszerűen, illetve a 37. § szerinti ellenőrzési módokat kell alkalmazni."

(2) Az R. 96. §-ának (13) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(13) A Jöt. 68. § (3) bekezdésének alkalmazásában nem tekintendő jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenységnek, ha a nem jövedéki engedélyes kereskedő

a) egy vagy több üzletét másik nem jövedéki engedélyes kereskedőnek az üzlet jövedéki termékkészletének átadásával (értékesítésével) együtt üzemeltetésre (bérletbe) adja,

b) a jövedéki termékek forgalmazását megszünteti és a megszüntetéskor készleten lévő jövedéki termékét másik, nem jövedéki engedélyes kereskedőnek értékesíti,

c) - amennyiben gazdasági társaságot alapít - jövedéki árukészletét a társaságba apportálja, az általa alapított társaságnak eladja,

továbbá, amennyiben a nem jövedéki engedélyes kereskedő másik nem jövedéki engedélyes kereskedővel egyesül (összeolvad, beolvad), és ennek keretében a jövedéki árukészlet a másik nem jövedéki engedélyes kereskedő tulajdonába kerül."

(3) Az R. 96. §-ának (14) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(14) A nem jövedéki engedélyes kereskedő a jövedéki árukészletének (13) bekezdés szerinti átadását, értékesítését megelőzően az átadás-átvétel tervezett időpontját az üzlet fekvése szerint illetékes vámhivatalnak köteles írásban bejelenteni. Az átadás-átvétel a vámhivatallal a bejelentés alapján egyeztetett időpontban, a vámhivatal jelenlétében történhet, kivéve, ha az átadás-átvétel tervezett időpontját 2 héttel megelőzően tett bejelentés alapján a vámhivatal nem ajánlott fel időpontot az esemény lebonyolítására. A jövedéki termékkészlet átadás-átvételéről részletes kimutatást (leltárt) és jegyzőkönyvet kell készíteni. Az átvevőnél a jövedéki termék eredetének igazolására a termékértékesítésnek minősülő esetekben a számla vagy a számlát helyettesítő okmány, egyéb esetekben az átadott jövedéki termékeket részletező kimutatás, és az átadás-átvételről felvett, - amennyiben az átadás-átvétel a vámhivatal jelenlétében történik, a vámhivatal által is aláírt - jegyzőkönyv szolgál."

(4) Az R. 96. §-a kiegészül a következő (15)-(16) bekezdéssel:

"(15) A borkimérést végző nem jövedéki engedélyes kereskedő a Jöt. 72. § (18) bekezdésében meghatározott külön nyilvántartást a 22. számú melléklet szerinti adattartalommal köteles vezetni. A pincéjéből borkimérést végző egyszerűsített adóraktár engedélyes a közvetlenül végső fogyasztóknak történő értékesítést a pincekönyvben tartja nyilván.

(16) A szőlőbor 25 litert meghaladó edényzetből történő értékesítése esetén a Jöt. 72. § (13) bekezdésében előírt engedély iránti kérelemhez eredetben csatolni kell az edényzet és az átfolyásmérő hitelesítési bizonylatát, valamint az áfolyásmérő típusának leírását."

17. § Az R. 97. §-a a következő (17)-(22) bekezdéssel egészül ki:

"(17) Annak az egyszerűsített adóraktári vagy bor adóraktári engedély iránti kérelmet benyújtó kérelmezőnek, aki (amely) az engedélykérelmét a pincekönyv formanyomtatványa árusításának megkezdését megelőzően nyújtotta be, a 2. § (7) bekezdésének d) pontjában, illetve a 2/A. § (1) bekezdésének g) pontjában előírt rendelkezést pótlólag, 2000. június 15-ig kell teljesítenie.

(18) A szőlőtermelőnek a 2000. június 30-ig benyújtott vámhatósági nyilvántartási szám megszerzése iránti kérelméhez, illetve a szőlőt is termelő szőlőbor előállítónak a 2000. június 30-ig benyújtott adóraktári engedély iránti kérelméhez a külön jogszabály szerint a földhivatalhoz benyújtott földhasználati bejelentési adatlap vagy a szőlőterület használatára kötött írásos szerződés másolati példányát kell csatolnia, amennyiben ezen időpontig a földhasználati nyilvántartásba vételt a földhivatal még nem igazolta

vissza. Ebben az esetben a szőlőtermelőnek és a szőlőt is termelő szőlőbor előállítónak a földhasználati bejelentési adatlap vagy a szőlőterület használatára kötött írásos szerződés záradékolt példányát - annak kézhezvételétől számított 8 napon belül - meg kell küldenie az illetékes vámhivatalhoz.

(19) A természetes személy szőlőtermelőnek két tanú által hitelesített leltárt kell felvennie a 2000. július 31-én készleten lévő, saját fogyasztásra szánt óbor készletéről, amely a leltár alapján a külön jogszabály szerint vezetett szőlő pincekönyvben az adómentes szőlőbor 2000. augusztus 1-jei nyitókészleteként vehető számba.

(20) A természetes személy szőlőtermelő szőlőbort adómentes fogyasztásra az 1000 litert legfeljebb a (19) bekezdés szerinti mennyiséggel meghaladó mértékben tarthat birtokában.

(21) A 2000. augusztus 1-jét megelőzően a Jöt. 68. § (2) bekezdésének 1. pontja szerinti jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenység keretében szőlőbort forgalmazó személynek, amennyiben a szőlőbor forgalmazására a jövedéki engedélyt 2000. augusztus 1-jéig megszerezte, vagy ezen időpontig a meglévő jövedéki engedélyét a szőlőbor forgalmazására vonatkozó kiegészítéssel módosíttatta, 2000. július 31-ig készletbevallást kell adnia a jövedéki adóügyben eljáró vámhivatalhoz. Ebben meg kell állapítani - 25 litert meghaladó tárolóeszközben (hordóban) tárolt, kannás kiszerelésű, palackos kiszerelésű bontásban - a szőlőbor 2000. augusztus 1-jei fordulónappal leltározással alátámasztott készletének tényleges mennyiségét, amelyet a Jöt. 71. § (2) bekezdése szerinti jövedéki nyilvántartásának nyitókészletébe kell beállítani. A készletbevallásban kimutatott, hordóban tárolt szőlőborát a jövedéki engedélyes kereskedő 2000. december 31-ig kannába, palackba adóraktári engedély nélkül kiszerelheti.

(22) A 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében a 200. Vendéglátás üzletköri csoportba tartozó tevékenységet folytató kereskedő a 2000. július 31-én készleten lévő szőlőboráról két tanú által hitelesített leltárt köteles felvenni, amelyben külön kell feltüntetni a hordóban tárolt szőlőbort (hordónként és összesenben), továbbá űrmérték szerint és összegezve a palackos és a kannás kiszerelésű bort. A 2000. július 31-i fordulónappal készleten lévő, hordóban tárolt szőlőbor nem hitelesített és/vagy az országos parancsnokság által engedélyezett átfolyásmérő nélküli hordóból 2000. szeptember 1-jéig értékesíthető."

18. § (1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Az R. e rendelet 9. §-ában megállapított 56/D. §-ának (2) bekezdése 2001. január 1-jén lép hatályba.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 2. § (7) bekezdésének a) pontja, továbbá az R.-t módosító 31/1999. (XII. 20.) PM rendelet 50. §-ának (6) és (10) bekezdése hatályát veszti.

(4) Az R. 66/B. §-ának számozása - a paragrafus előtti cím változatlanul hagyásával - 63/B. §-ra változik.

(5) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 7/A. melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép, és az R. kiegészül az e rendelet 2. számú melléklete szerinti 7/B. számú és az e rendelet 3. számú melléklete szerinti 22. számú melléklettel.

Járai Zsigmond s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 22/2000. (V. 18.) PM rendelethez

"7/A. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

A szőlő, szőlőbor elszámolása (Pincekönyvenként)

I. Szőlőtermelés alakulása (szőlőterületenként, kilogrammban)

1. Megtermelt szőlőtermés mennyisége:

2. Értékesített szőlő mennyisége (vevőnként):

3. Vásárolt szőlő mennyisége (eladónként):

4. Feldolgozott szőlő mennyisége (feldolgozási célonként):

5. Feldolgoztatott szőlő mennyisége (feldolgozási célonként, feldolgozást végzőnként):

II. Szőlőborkészletek alakulása (adóraktáranként, literben)

1. Nyitókészlet:

2. Növekedés

2.1. Előállított szőlőbor mennyisége:

2.2. Vásárolt hordós szőlőbor mennyisége

2.2.1. Adóraktárból (eladónként):

2.2.2. Külföldről:

2.3. Visszáru:

3. Csökkenés

3.1. Saját fogyasztás:

3.2. Értékesített szőlőbor mennyisége

3.2.1. Továbbfeldolgozásra (adóraktáranként)

3.2.1.1. Hordós bor:

3.2.2. Továbbértékesítésre (vevőnként)

3.2.2.1. Kannás bor:

3.2.2.2. Palackos bor:

3.2.3. Pincéből végső fogyasztónak

3.2.3.1. Helyben fogyasztásra kimérve:

3.2.3.2. Elvitelre kimérve:

3.2.3.3. Palackos bor:

3.2.3.4. Kannás bor:

3.2.4. Exportra

3.2.4.1. Hordós bor:

3.2.4.2. Kannás bor:

3.2.4.3. Palackos bor:

3.3. Igazoltan megsemmisített szőlőbor mennyisége:

3.4. Igazoltan megsemmisült szőlőbor mennyisége:

4. Zárókészlet:

5. Készleteltérés:

III. Melléktermék készletek alakulása (adóraktáranként, melléktermékenként, literben vagy kilogrammban)

1. Nyitókészlet:

2. Keletkezett melléktermék mennyisége:

3. Alkoholtermék adóraktárnak értékesített melléktermék mennyisége:

4. Exportált melléktermék mennyisége:

5. Igazoltan megsemmisített melléktermék mennyisége:

6. Zárókészlet (1+2-3-4-5):"

2. számú melléklet a 22/2000. (V. 18.) PM rendelethez

" 7/B. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

A szőlőtermés igazolásának adattartalma

I. Szőlőtermelő azonosítása

1. Neve:

2. Címe:

3. Adószáma/adóazonosító jele:

II. Szőlőterület

1. Helye:

2. Helyrajzi száma:

3. Nagysága:

III. Megtermelt szőlő mennyisége"

3. számú melléklet a 22/2000. (V. 18.) PM rendelethez

"22. számú melléklet a 35/1997. (XI. 26.) PM rendelethez

A borkimérést végző nem jövedéki engedélyes kereskedők nyilvántartása

I. Nyitó készlet:

II. Beszerzés (szállítónként, telephelyenként)

1. Kannás bor:

2. Palackos bor:

Beszerzés mindösszesen

III. Csökkenés

1. Kannás bor értékesítése

1.1. Hordóból kimérve:

1.2. Kimérő edényből kimérve:

1.3. Kannás kiszerelésben értékesítve:

Összesen

2. Palackos bor értékesítése:

3. Visszáru

Csökkenés mindösszesen

IV. Záró készlet:

V. Hordóból történő kimérés esetén az átfolyásmérő óra állása (műszakonként vagy naponta, a zárókészlet megállapításakor):"

Tartalomjegyzék