Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

35/2000. (X. 18.) GM rendelet

a szeszfokmérők, valamint az alkohol-sűrűségmérők műszaki és metrológiai követelményeiről, vizsgálatáról és hitelesítéséről

A mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény végrehajtásáról rendelkező 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 15. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §[1]

A rendelet hatálya

a) a szeszfokmérőket, illetve

b) alkohol-sűrűségmérőket

gyártó, forgalmazó és importáló gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont], illetve a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeire és kereskedelmi képviseleteire (a továbbiakban együtt: gyártó) terjed ki.

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) szeszfokmérő: víz és etilalkohol elegyek szeszfokának mérésére szolgáló, üvegből készült mérőeszköz (areométer), amely az elegy szeszfokát

- tömegszázalékban, vagy

- térfogatszázalékban

méri;

b) alkohol-sűrűségmérő: víz és etilalkohol elegyek sűrűségének mérésére szolgáló, üvegből készült mérőeszköz (areométer);

c) szeszfokmérő és alkohol-sűrűségmérő forgalombahozatala: a szeszfokmérő és alkohol-sűrűségmérő ingyenes vagy visszterhes elidegenítése a fogyasztók és a felhasználók részére;

d)[2] illetékes ellenőrző hatóság: a külön jogszabály alapján a szeszfokmérő és alkohol-sűrűségmérő fogyasztói forgalmazásával és felhasználásával kapcsolatos ügyekben a fogyasztóvédelmi hatóság, a műszaki és metrológiai követelmények ellenőrzése tekintetében a mérésügyi hatóság;

e) hitelesítési engedély: a hitelesítésre jogosult szerv által a típusvizsgálat alapján kiadott dokumentum annak igazolására, hogy a szeszfokmérő vagy az alkohol-sűrűségmérő típusa e jogszabályban előírt műszaki és metrológiai követelményeknek megfelel;

f) hitelesítési bizonyítvány: a hitelesítésre jogosult szerv által kiadott dokumentum annak igazolására, hogy a szeszfokmérő, illetve alkohol-sűrűségmérő a hitelesítési eljárás során az előírt pontosságnak megfelelt;

g)[3] hitelesítésre jogosult szerv: a hitelesítési engedély, illetve a hitelesítési bizonyítvány kiadására jogosult szerv;

h) hitelesítés: a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény és a végrehajtására kiadott 127/1991. (X. 9.) Korm. rendeletben szabályozott eljárás.

3. §

(1)[4] A szeszfokmérők és alkohol-sűrűségmérők akkor hozhatók forgalomba, ha megfelelnek az e rendeletben meghatározott műszaki és metrológiai követelményeknek.

(2) A szeszfokmérő és alkohol-sűrűségmérő akkor felel meg az e rendeletben meghatározott műszaki és metrológiai követelményeknek, ha általános leírásuk, szerkezetük, skálabeosztásuk és számozásuk, osztályozásuk és méreteik, a feliratok és jelölések megfelelnek az e rendelet mellékletében foglalt feltételeknek.

(3) Forgalomba hozatal előtt a gyártó köteles gondoskodni arról, hogy a hitelesítésre jogosult szerv a szeszfokmérőt és az alkohol-sűrűségmérőt az első hitelesítést igazoló bélyeggel (jelöléssel) ellássa.

4. §

(1) A szeszfokmérő és az alkohol-sűrűségmérő típusvizsgálatát és hitelesítését a gyártó vagy képviselője a külön jogszabályban foglaltak alapján köteles a hitelesítésre jogosult szervnél kezdeményezni.

(2) A hitelesítésre jogosult szerv a típusvizsgálat során:

a) ellenőrzi a gyártó vagy képviselője által rendelkezésre bocsátott műszaki dokumentumokat,

b) megvizsgálja, hogy a szeszfokmérő vagy az alkohol-sűrűségmérő típusvizsgálatra bemutatott példánya megfelel-e az e rendeletben elbírt műszaki és metrológiai követelményeknek.

(3) Ha a szeszfokmérő vagy az alkohol-sűrűségmérő típusvizsgálatra bemutatott példánya megfelel az e rendeletben meghatározott műszaki és metrológiai követelményeknek, akkor a hitelesítésre jogosult szerv a típusra kiállítja a hitelesítési engedélyt.

5. §

(1) A hitelesítésre jogosult szerv a hitelesítés során ellenőrzi, hogy a szeszfokmérő vagy az alkohol-sűrűségmérő megfelel-e a jóváhagyott típusnak.

(2) Ha a szeszfokmérő vagy az alkohol-sűrűségmérő megfelel a jóváhagyott típusnak, akkor a hitelesítésre jogosult szerv kiállítja a hitelesítési bizonyítványt és a mérőeszközre bélyegzéssel jelöli a hitelesítést.

(3) Hitelesítési bizonyítvány csak arra a szeszfokmérőre vagy alkohol-sűrűségmérőre állítható ki, amelyet a gyártó vagy képviselője egyértelmű azonosításra alkalmas jellel látott el.

6. §

(1) Az e rendeletben meghatározott mérőeszközöket 20 °C referencia-hőmérsékleten kell kalibrálni, az OIML (Nemzetközi Mérésügyi Szervezet) által közzétett nemzetközi alkoholtáblázatban megadott értékek szerint.

(2) Az e rendeletben meghatározott mérőeszközöket vízszintes, szabad folyadékfelületre kell skálázni.

7. §

Az e rendeletben előírt műszaki és metrológiai követelmények megtartását az illetékes ellenőrző hatóságok jogosultak ellenőrizni, és hatósági jogkörükben intézkedni az esetleges jogsértések megszüntetése iránt.

8. §

(1) Ez a rendelet 2001. január 1. napján lép hatályba.

(2) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségek Tanácsának a tagországok szeszfokmérőire és alkohol-sűrűségmérőire vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról szóló - a 82/624/EGK irányelvvel módosított - 76/765/EGK irányelvével összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

Dr. Matolcsy György s. k.,

gazdasági miniszter

Melléklet a 35/2000. (X. 18.) GM rendelethez

A szeszfokmérők és alkohol-sűrűségmérők általános leírása, szerkezetük, skálabeosztásuk és számozásuk, osztályozásuk és méreteik, a rajtuk alkalmazott feliratok és jelölések

1. A mérőeszközök leírása

1.1. A szeszfokmérők és alkohol-sűrűségmérők üvegből készült mérőeszközök, amelyek a következő részekből állnak:

- egy hengeres test, amelynek az alja kúpos vagy félgömb alakú, amely légbuborékot nem zárhat be, valamint

- egy, a test felső részéhez illesztett, felső végén zárt, üreges, hengeres szár,

1.2. A mérőeszközöknek a hossztengelyükre szimmetrikusnak kell lenniük.

A keresztmetszet nem mutathat hirtelen változást.

1.3. A test alsó részének ballasztanyagot kell tartalmaznia, a mérőeszköz tömegének kalibrálása végett.

1.4. A szár belsejében a beosztott skálát szilárdan kell rögzíteni.

2. Szerkezeti előírások

2.1. A mérőeszközök gyártásához használt üvegnek átlátszónak kell lennie, és mentesnek minden olyan hibától, ami a skála leolvasását zavarja.

Az üveg köbös hőtágulási együtthatója legfeljebb 27 ´ 10-6 °C-1 lehet.

2.2. A ballasztanyagot a mérőeszköz aljában kell rögzíteni. A mérőeszközt elkészítése után egy órán keresztül 80 °C-on, vízszintes helyzetben kell tartani, majd utána lehűteni ugyanebben a helyzetben. Ez után úgy kell úsznia, hogy tengelyének iránya a függőlegestől 1,5°-nál nagyobb mértékben ne térjen el.

3. Skála

3.1. A 3.5. és a 3.6. pontban említett mérőeszközöknek csak egy skálája lehet:

3.2. A skálát és a feliratokat. sima, matt felületre kell felvinni.

A skálát szilárdan kell rögzíteni a szárban, és egy referencia jelet kell alkalmazni a száron, hogy a skála esetleges elmozdulása látható legyen.

A skála és a feliratok nem mutathatnak torzulást, nem fakulhatnak ki, és nem színeződhetnek el, ha azokat 24 órán keresztül 70 °C-on tartják.

3.3. Osztásvonalak:

- az osztásvonalaknak a mérőeszköz tengelyére merőlegesnek kell lenniük,

- azokat jól láthatóan és maradandóan, fekete színnel kell felvinni (a névleges mérési tartományon túl az osztásvonalak eltérő színűek is lehetnek),

- az osztásvonalak vastagsága nem haladhatja meg a 0,2 mm-t.

3.4. A skálán a rövid osztásvonalak hossza a szár kerületének legalább az 1/5-öd része legyen, a közepes osztásvonalak hossza az 1/3-ad része, a hosszú osztásvonalak hossza pedig legalább a kerület fele legyen.

3.5. A szeszfokmérők névleges mérési tartományát tömeg- vagy térfogat-százalékban kell feltüntetni.

A mérési tartomány nem lehet nagyobb, mint 10%(m/m), vagy 10%(V/V).

A skála legkisebb osztásköze 0,1% legyen.

A skálát a névleges mérési tartományt meghaladóan 5-10 osztásvonalnak megfelelő mértékben kell meghosszabbítani.

3.6. Az alkohol-sűrűségmérők névleges mérési tartományát kg/m3-ben kell megadni.

A mérési tartomány nem lehet nagyobb, mint 20 kg/m3.

A skála legkisebb osztásköze 0,2 kg/ma legyen.

A skálát a névleges mérési tartományt meghaladóan 5-10 osztásvonalnak megfelelő mértékben kell meghosszabbítani, azonban a skála mérési tartományának felső határa nem haladhatja meg az 1000 kg/m3 értéket.

4. Beosztás és számozás

4.1. A szeszfokmérőkön a skála egyik végétől számítva minden 10. osztásvonalnak hosszúnak kell lennie. Két hosszú osztásvonal kőzött minden ötödik osztásvonal közepes, a többi pedig rövid legyen.

Csak a hosszú osztásvonalakat kell megszámozni.

4.2. Az alkohol-sűrűségmérőkön a skála egyik végétől számítva minden 5. osztásvonalnak hosszúnak, minden hosszú osztásvonal között négy rövid osztásvonalnak kell lennie.

Csak minden 5. vagy 10. osztásvonalat kell megszámozni.

4.3. A névleges mérési tartomány határait jelölő osztásvonalakhoz tartozó értékeket teljes számokkal kell megadni. Az alkohol-sűrűségmérőkön a többi számot rövidíteni lehet.

5. A mérőeszközök osztályozása és főbb méretei

5.1. A mérőeszközök az alábbi pontossági osztályokba sorolhatók:

– I. osztály:

– II. osztály:


– III. osztály:
a legkisebb osztásköz távolság l,5 mm
a mérőeszközbe nem építhető be hőmérő,
a legkisebb osztásköz távolság 1,05 mm
a mérőeszközbe be lehet építeni hőmérőt,
a legkisebb osztásköz távolság 0,85 mm
a mérőeszközbe be lehet építeni hőmérőt.

5.2. A mérőeszköz test külső átmérőjének 19 és 40 mm között kell lennie.

A szár külső átmérője az I. és II. osztályba tartozó mérőeszközöknél legalább 3 mm; a III. osztályba tartozó mérőeszközöknél legalább 2,5 mm legyen.

A szár legalább 15 mm-rel nyúljon a legfelső osztásvonal fölé.

A legalsó osztásvonal a szár keresztmetszet változásától legalább 5 mm-re legyen.

6. Feliratok

6.1. A mérőeszközökön az alábbi feliratokat kell olvashatóan és maradandóan feltüntetni:

- I., II. vagy III. osztály,

- kg/m3 vagy térfogatszázalék vagy tömegszázalék,

- 20 °C,

- etanol,

- a gyártó neve vagy azonosító jele,

- a mérőeszköz azonosító száma.

6.2. A mérőeszköz tömegét, szükség esetén fel lehet tüntetni a testen mg-ban kifejezve.

7. Legnagyobb megengedett hibák és hitelesítés

7.1. A szeszfokmérőkre és-az alkohol-sűrűségmérőkre megengedett legnagyobb hiba:

- I. osztály esetében ± fél skálaosztás,

- II. és III. osztály esetében ± egy skálaosztás.

7.2. A hitelesítést a névleges mérési tartomány legalább három pontján kell elvégezni.

8. Szeszfok meghatározásánál használt hőmérők

8.1. Szeszfok meghatározására használt mérőeszközbe beépített hőmérők:

Amennyiben a szeszfok meghatározására használt mérőeszköz a II. vagy III. osztályba tartozik, úgy higanyos hőmérőt lehet beleépíteni.

8.1.1. A hőmérőnek 0,1 vagy 0,2 vagy 0,5 °C beosztásúnak kell lennie, és 0 °C-nál nem szükséges skálaosztásnak lennie.

8.1.2. A legkisebb osztásköz távolság:

- 0,8 mm, ha a hőmérő 0,1 vagy 0,2 °C beosztású,

- 1,0 mm, ha a hőmérő 0,5 °C beosztású.

8.1.3. A vonalak vastagsága nem haladhatja meg egy osztásköz 1/5-öd részét.

8.1.4. A legnagyobb megengedett hiba:

- ±0,10 °C, ha a hőmérő 0,1 °C beosztású,

- ±0,20 °C, ha a hőmérő 0,2 vagy 0,5 °C beosztású.

8.1.5. Az első hitelesítés során a beépített hőmérő hibáját a névleges mérési tartomány legalább három pontján kell meghatározni.

8.2. Szeszfok meghatározására használt mérőeszközben nincs beépített hőmérő.

8.2.1. Amennyiben a szeszfok meghatározásához használt méréseszköz az I. osztályba tartozik, úgy az alkalmazható hőmérő:

- bármilyen fémellenállás-hőmérő, amely lehetővé teszi a víz és etilalkohol elegyek hőmérsékletének meghatározását ± 0,1 °C legnagyobb megengedett hibával,

- üvegből készült higanyos hőmérő, 0,1 vagy 0,5 °C beosztással.

Higanyos hőmérőkön 0 °C-nál osztásvonalnak kell lennie, a megengedett legkisebb osztásköztávolság 0,8 mm és a vonalak vastagsága nem haladhatja meg az osztásköz 1/5-öd részét.

A legnagyobb megengedett hiba ± egy osztásköz.

8.2.2. Ha a szeszfok meghatározására használt mérőeszköz a II. vagy a III. osztályba tartozik, akkor üvegből készült higanyos hőmérőt kell alkalmazni.

8.2.2.1. A hőmérő 0,1 vagy 0,2 vagy 0,5 °C beosztású legyen, és 0 °C-nál skálaosztásnak kell lennie.

8.2.2.2. A legkisebb osztásköz távolság:

- 0,8 mm, ha a hőmérő 0,1 vagy 0,2 °C beosztású,

- 1,0 mm, ha a hőmérő 0,5 °C beosztású.

8.2.2.3. A vonalak vastagsága nem haladhatja meg egy osztásköz 1/5-öd részét.

8.2.2.4. A legnagyobb megengedett hiba:

- ± 0,10 °C, ha a hőmérő 0,1 °C beosztású,

- ±0,20 °C, ha a hőmérő 0,2 vagy 0,5 °C beosztású.

9. Jelölés

9.1. A szeszfokmérők és alkohol-sűrűségmérők hátulsó részén, a test felső harmadán helyet kell hagyni az első hitelesítés jele számára.

9.2. Az első hitelesítés jele a hitelesítés évének utolsó két számjegye.

9.3. A jel felvitele a mérőeszközre maradandó módon (homokfúvással vagy fluorsavas tintával, illetőleg ezüst tartalmú bélyegzővel) történik. A jelnek jól láthatónak kell lennie.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 5/2001. (II. 28.) GM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2001.02.28.

[2] Módosította a 27/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 25. §-a. Hatályos 2011.01.01.

[3] Megállapította a 9/2015. (III. 31.) NGM rendelet 24. §-a. Hatályos 2015.04.01.

[4] Megállapította az 5/2001. (II. 28.) GM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.02.28.

Tartalomjegyzék