Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

7/2000. (X. 6.) KöViM rendelet

a közlekedési, hírközlési és vízügyi szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló 32/1995. (XII. 30.) KHVM rendelet módosításáról

A szakképesítésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 5. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

A közlekedési, hírközlési és vízügyi szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló - többször módosított -32/1995. (XII. 30.) KHVM rendelet melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

2. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a közlekedési, hírközlési és vízügyi szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló 3/2000. (II. 8.) KHVM rendelet 4. számú melléklete 8. pontjának B) és C) alpontja, 9. pontjának B) és C) alpontja, 10. pontjának B) és C) alpontja, valamint 11. pontjának B) és C) alpontja hatályát veszti.

Nógrádi-László s. k.,

közlekedési és vízügyi miniszter

Melléklet a 7/2000. (X. 6.) KöViM rendelethez

A 32/1995. (XII. 30.) KHVM rendelet mellékletében felsorolt egyes szakképesítések vizsgakövetelményei a következők szerint módosulnak:

I. Közlekedésépítő-informatikai technikus szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei rész

A IV. pontjának 4.2.1. és 4.2.2. alpontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4.2.1. Az írásbeli vizsga tartalma

A) A Híd- és közlekedésépítés vizsgatárgy tartalma

A Híd- és közlekedésépítés írásbeli vizsga feladatai a hídépítés, a statika, a szilárdságtan és vasbeton szerkezetek, a közlekedésépítés, az építésirányítási és vállalkozási ismeretek, az informatika és számítástechnika tantárgyak azon ismeretanyagát tartalmazzák, amelyek konkrét híd-, út-, vasútépítési témához kapcsolódva számítási, rajzi és szerve-rési feladatok formájában a vizsgázók teljesítményképes tudásának sokoldalú mérésére alkalmasak.

Az írásbeli tételek legalább 5 feladatot tartalmaznak. A vizsgán számítási segédeszköz, rajzeszköz és számítási segédlet (táblázatgyűjtemény) használható.

B) Informatika és számítástechnika vizsgatárgy tartalma Valamely gazdasági rendszer vagy részfolyamat informatikai összefüggéseinek elemzése, gyakorlati problémák célszerű megközelítése és feltárása. A dolgozatot korszerű szövegszerkesztő programmal kell elkészíteni. Alkalmazni kell az ebben rejlő lehetőségeket (tartalomjegyzék, lapszámozás, fejlécek, láblécek stb.). A szövegnek meg kéli felelnie a magyar helyesírás szabályainak.

4.2.2. A szóbeli vizsga tartalma

A) Informatika és számítástechnika szóbeli tantárgy tartalma

Egy általános informatikai és egy; a közlekedésépítő szakma valamely területét felölelő számítástechnikai kérdés az alábbi témakörökből: alapfogalmak, a hardver, a szoftver, programozási alapfogalmak, az operációs rendszer, az operációs rendszer grafikus kiterjesztése, hálózatok, általános célú alkalmazások, szövegszerkesztés, táblázatkezelés, adatbázis-kezelés.

B) A Híd- és közlekedésépítés szóbeli tantárgy tartalma A pedagógiai tervek előírásainak megfelelően a híd- és közlekedésépítéssel (út-, vasútépítés) kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismereteket, számításokat, kivitelezési, üzemeltetési és fenntartási problémákat, azok megoldását, valamint munka- és környezetvédelmi előírásokat tartalmaz.

Minden tétel 3 kérdésből tevődik össze: egy gyakorlati vonatkozású, egy elméleti és egy rövid - de önálló gondolkodást igénylő - számítási feladatból.

C) A Földméréstan tantárgy tartalma

A Földméréstan szóbeli vizsga anyaga a különböző mérések eszközeit és módszeréit, a mérések és kitűzések végrehajtását, a mérési adatok feldolgozásának módjait tartalmazza.

Minden tétel 2 feladatból, egy elméleti és egy gyakorlati kérdésből tevődik össze.

A Földméréstan tantárgy minősítését a gyakorlati és szóbeli teljesítmény együttes értékelése alapján kell megállapítani.

D) Az Építésirányítási és vállalkozási ismeretek tantárgy tartalma

A szóbeli vizsga anyaga az építésszervezés, a munkajog; a vállalkozások, az adózás, a vállalkozások irányítása, a vállalati és vállalkozói pénzgazdálkodás, a munkaértékelés, a vezetés és a kommunikáció témaköreit öleli fel. Az egyes tételek építésirányítási, valamint vállalkozási ismeretek részből tevődik össze."

2. Közlekedésépítő-környezetvédő technikus szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei rész

A IV. pontjának 4.2.1. és 4.2.2. alpontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4.2.1. Az írásbeli vizsga tartalma

a) A Környezetvédelem és infrastruktúra írásbeli vizsga feladatai az egyes részterületek (informatika, táj, szennyeződések stb.) azon ismeretanyagát tartalmazzák, amelyek konkrét közlekedésépítési témához kapcsolódva számítási, rajzi, elemzési feladatok formájában a vizsgázók teljesítményképes tudásának mérésére alkalmas.

A tételek legalább 5 feladatot tartalmaznak. A megoldásokhoz számítási segédeszköz, rajzeszköz és számítási segédlet (táblázat stb.) használható.

b) A Híd- és közlekedésépítés írásbeli vizsga feladatai a tantárgy azon ismeretanyagira terjednek ki, amelyek konkrét híd- és szerkezetépítési témához kapcsolódva számítási, rajzi és szervezési feladatok formájában a vizsgázó teljesítményképes tudásának sokoldalú mérésére alkalmasak. A vizsga statikai, szilárdságtani és szerkesztési feladatokat is tartalmaz.

Az írásbeli tételek legalább 5 feladatból állnak. A vizsgán számítási segédeszköz, rajzeszköz és számítási segédlet (táblázatgyűjtemény) használható.

4.2.2. A szóbeli vizsga tartalma

a) A Környezetvédelem és infrastruktúra szóbeli vizsgatárgy tartalma

A környezetvédelem és infrastruktúra tartalmazza a pedagógiai elvek előírásainak megfelelően a közlekedésépítés sajátos környezetvédelmi szempontjainak érvényesítését, a felmerülő problémákat, valamint megoldásaikat.

Minden tétel 3 kérdéskörből áll. Az 1. és 2. kérdéskört magába foglaló tételek az infrastruktúrával, a szennyeződésekkel, valamint a természetes környezet és a közlekedés kölcsönhatásával foglalkoznak. A harmadik kérdéskörre kiterjedő tétel egy egyszerű számítási feladat (hidrológiai, statisztikai, méretezési).

b) A Közlekedésépítés (hídépítés) szóbeli vizsgatárgy tartalma

A tantárgy azon ismeretanyagát tartalmazza, amelyek konkrét híd- és szerkezetépítési témához kapcsolódva számítási, rajzi és szervezési feladatok formájában a vizsgázó teljesítményképes tudásínak sokoldalú mérésére alkalmasak.

c) A Földméréstan tantárgy tartalma

A Földméréstan szóbeli vizsga anyaga a különböző mérések eszközeit és módszereit, a mérések és kitűzések végrehajtását, a mérési adatok feldolgozásának módjait tartalmazza.

Minden tétel 2 feladatból, egy elméleti és egy gyakorlati kérdésből levődik össze.

A Földméréstan tantárgy minősítését a gyakorlati és szóbeli teljesítmény együttes értékelése alapján kell megállapítani.

d) Az Építésirányítási és vállalkozási ismeretek szóbeli vizsgatárgy tartalma

A szóbeli vizsga anyaga az építésszervezés, a munkajog, a vállalkozások, az adózás, a vállalkozások irányítása, a vállalati és vállalkozói pénzgazdálkodás, a munkaértékelés, a vezetés és a kommunikáció témaköreit öleli fel. Az egyes tételek építésirányítási és vállalkozási ismeretek részből tevődnek össze."

3. Közlekedésépítő-átépítő technikus szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei rész

A IV. pontjának 4.1.1. és 4.1.2. alpontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4.1.1. Az írásbeli vizsga tartalma

a) Az Útépítés és forgalomtechnika írásbeli tantárgy tartalma

Az Útépítés és forgalomtechnika írásbeli vizsga feladatai az útépítés, és forgalomtechnika, az építésirányítási és vállalkozási ismeretek, a közlekedésépítés és informatika tantárgyak azon ismeretanyagát tartalmazzák, amelyek konkrét útépítési témához kapcsolódva számítási, rajzi és szervezési feladatok formájában a vizsgázók teljesítményképes tudásának sokoldalú mérésére alkalmasak:

Az írásbeli tételek legalább 5 feladatot tartalmaznak. A vizsgán számítási segédeszköz, rajzeszköz és számítási segédlet (táblázatgyűjtemény) használható.

b) A Híd- és vasútépítés írásbeli tantárgy tartalma

A közúti hidak, csatlakozások vasúti kereszteződések, alul- és felüljárók, műszaki megoldások, felhasznált anyagok szerinti bontásban. A vizsga statikai, szilárdságtani és szerkesztési feladatokat is tartalmaz.

4.1.2. A szóbeli vizsga tartalma

a) Az Útépítés és -fenntartás szóbeli tantárgy tartalma Az Útépítés és -fenntartás szóbeli vizsgájának anyaga a pedagógiai tervek előírásainak megfelelően az útépítéssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismereteket, számításokat, kivitelezési és fenntartási problémákat, azok megoldását, a közlekedésépítés egyéb fő területein, valamint a munka- és környezetvédelmi előírásokat tartalmazza. Minden tétel 3 kérdésből tevődik össze: egy gyakorlati vonatkozású, egy elméleti és egy rövid - de önálló gondolkodást igénylő - számítási feladatból.

b) A Közlekedésépítés (híd- és vasútépítés) szóbeli tantárgy tartalma

A közúti hidak, csatlakozások, vasúti kereszteződések, alul- és felüljárók, műszaki megoldások, felhasznált anyagok szerinti bontásban. A vizsga statikai, szilárdságtani és szerkesztési feladatokat is tartalmaz.

c) A Földméréstan tantárgy tartalma

A Földméréstan szóbeli vizsga anyaga a különböző mérések eszközeit és módszereit, a mérések és kitűzések végrehajtását, a mérési adatok feldolgozásának módjait tartalmazza.

Mindent tétel 2 feladatból, egy elméleti és egy gyakorlati kérdésből tevődik össze.

A Földméréstan tantárgy minősítését a gyakorlati és szóbeli teljesítmény együttes értékelése alapján kell megállapítani.

d) Az Építésirányítási és vállalkozási ismeretek szóbeli vizsga tantárgy tartalma

A szóbeli vizsga tartalma az építésszervezés, a munkajog, a vállalkozások; az adózás, a vállalkozások irányítása; a vállalati és vállalkozói pénzgazdálkodás, a munkaértékelés, a vezetés és a kommunikáció témaköreit öleli fel. Az egyes tételek építésirányítási, valamint vállalkozási ismeretek részből tevődnek össze."

4. Közlekedésépítő-vasútépítő technikus szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei rész

A IV. pontja 4.2.1. és 4.2.2. alpontjának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4.2.1. Az írásbeli vizsga tartalma

a) A Vasútépítés és -fenntartás írásbeli tantárgy tartalma A Vasútépítés és -fenntartás írásbeli vizsga feladatai a vasútépítés, a hídépítés, a közlekedésépítés, az építésirányítási és vállalkozási ismeretek és informatika tantárgyak azon ismeretanyagát tartalmazzák, amelyek konkrét vasútépítési témához kapcsolódva számítási, rajzi és szervezési feladatok formájában a vizsgázók teljesítményképes tudásának sokoldalú mérésére alkalmasak.

Az írásbeli tételek legalább 5 feladatot tartalmaznak: A vizsgán számítási segédeszköz; rajzeszköz és számítási segédlet (táblázatgyűjtemény) használható.

b) A Híd- és útépítés írásbeli tantárgy tartalma

A Híd- és útépítés írásbeli vizsga feladatai híd- és szerkezetépítési, valamint útépítés témakörökre terjed ki. Közúti hidak, közúti csatlakozások, vasúti kereszteződések, alul- és felüljárók, műszaki megoldások, felhasznált anyagok szerinti bontásban. A vizsga statikai, szilárdságtani és szerkesztési feladatokat is tartalmaz.

4.2.2. A szóbeli vizsga tartalma

a) Vasútépítés és -fenntartás szóbeli tantárgy tartalma A Vasútépítés és -fenntartás szóbeli vizsga anyaga - a pedagógiai tervek előírásainak megfelelően - a vasútépítéssel, közlekedésépítéssel és hídépítéssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismereteket, számításokat, kivitelezési, üzemeltetési és fenntartási problémákat, azok megoldását, valamint munka- és környezetvédelmi előírásokat tartalmaz.

Minden tétel 3 kérdésből tevődik össze: egy gyakorlati vonatkozású, egy elméleti és egy rövid-önálló gondolkodást igénylő - számítási feladatból.

b) Közlekedésépítés (híd- és útépítés) szóbeli tantárgy tartalma

A Híd- és szerkezetépítési, valamint útépítés témakörökre, terjednek ki, közúti hidak, közúti csatlakozások, vasúti kereszteződések, alul- és felüljárók, műszaki megoldások, felhasznált anyagok szerinti bontásban: A vizsga statikai, szilárdságtani és szerkesztési feladatokat is tartalmaz.

c) A Földméréstan tantárgy tartalma

A Földméréstan szóbeli vizsga anyaga a különböző mérések eszközeit és módszereit, a mérések és kitűzések végrehajtását, a mérési adatok feldolgozásának módjait tartalmazza.

Minden tétel 2 feladatból, egy elméleti és egy gyakorlati kérdésből tevődik össze.

A Földméréstan tantárgy minősítését a gyakorlati és szóbeli teljesítmény együttes értékelése alapján kell megállapítani.

d) Az Építésirányítási és vállalkozási ismeretek szóbeli tantárgy tartalma

A szóbeli vizsga anyaga az építésszervezés, a munkajog, a vállalkozások, az adózás, a vállalkozások irányítása, a vállalati és vállalkozói pénzgazdálkodás, a munkaértékelés, a vezetés és a kommunikáció témaköreit öleli fel. Az egyes tételek építésirányítási, valamint vállalkozási ismeretek részből tevődnek össze."

Tartalomjegyzék