Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/2000. (III. 3.) GM rendelet

az Aktív foglalkoztatási célok támogatása fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásának és kezelésének részletes szabályairól szóló 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet módosításáról

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 24. §-ának (4) bekezdésében és 49. §-ának o) pontjában kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértésben, valamint a Munkaerőpiaci Alap Irányító Testülete (a továbbiakban: MAT) véleményének meghallgatásával, a következőket rendelem el:

1. § Az Aktív foglalkoztatási célok támogatása fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásának és kezelésének részletes szabályairól szóló 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet (a továbbiakban: rendelet) 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az előirányzatból új munkahelyek teremtéséhez, a meglévők megőrzéséhez, a foglalkoztatási szerkezetátalakítás elősegítéséhez, valamint a munkaerő szakmastruktúrájának korszerűsítéséhez fűződő foglalkoztatáspolitikai célok elérésére az alábbi jogcímeken nyújthatók támogatások:)

"a) magas minőségű, korszerű termékek gyártására, valamint szolgáltató tevékenység végzésére alkalmas beruházással olyan új munkahelyek teremtésére, ahol tartós foglalkoztatás biztosítható (a továbbiakban: munkahelyteremtés),"

2. § A rendelet 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az előirányzatból foglalkoztatáspolitikai érdekből támogatás nyújtható foglalkoztatást elősegítő programok, projektek működtetésére, valamint foglalkoztatási célú kutatások, rendezvények, konferenciák, képzések és tapasztalatszerzés finanszírozására (a továbbiakban: foglalkoztatásfejlesztési program)."

3. § A rendelet 3. §-ának (1) és (2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az előirányzatból támogatás belföldi székhelyű gazdasági társaságok, egyesülések, közhasznú társaságok, szövetkezetek, valamint az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény szerinti egyéni vállalkozók részére - a 2. § (2) bekezdésben foglalt támogatások esetében a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény szerinti közhasznú szervezetek részére is - nyújtható.

(2) Munkahelyteremtő és munkahelymegőrző támogatás keretében a beruházáshoz szükséges műszaki berendezések, gépek, gyártóeszközök, technológiák, egyéb immateriális javak beszerzésével, valamint a beruházással létrehozott, illetve bővített tevékenységhez szükséges létszám bérével kapcsolatban felmerülő, elismerhető és igazolt költségek téríthetők meg."

4. § A rendelet 4. §-ának (1) bekezdése és (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Beruházási, bér- és képzési költségekre együttesen is nyújtható támogatás."

[(3) A beruházási támogatás feltétele, hogy]

"a) a beruházás a megkezdésétől számított 2 éven belül megvalósuljon, és legalább 5 évig fennmaradjon,"

5. § A rendelet 4. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Amennyiben a teljes beruházás a kormányrendeletben szereplő más állami forrásokból is támogatásban részesül, e rendelet alapján beruházási támogatás csak a saját forrás és más állami forrás(ok) együttes összege feletti rész erejéig, legfeljebb azonban a kormányrendelet 79. § (10) bekezdésében meghatározott támogatási intenzitás mértékéig igényelhető."

6. § A rendelet 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem részesülhet munkahelyteremtő támogatásban az, akit/amelyet a támogatási igény benyújtása előtti két évben munkaügyi jogszabály [a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény, a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény, valamint a külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásával kapcsolatban a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 7. § (4) bekezdése] megsértése miatt jogerősen

a) a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 1999. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Kktv.) szerint:

aa) mikrovállalkozásnak minősülő pályázó esetében 100 ezer forint feletti,

ab) további kis- és középvállalkozásnak minősülő pályázó esetében 200 ezer forint feletti,

b) a Kktv. hatálya alá nem tartozó pályázó esetében 500 ezer forint feletti

bírság megfizetésére köteleztek."

7. § A rendelet 5. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki, amellyel egyidejűleg a jelenlegi (6) bekezdés számozása (7) bekezdésre változik:

"(6) A kizárólag bértámogatásban részesülőnek, a beruházásban érintett telephelyén a támogatási igény benyújtását megelőző hónapban foglalkoztatott havi átlagos statisztikai állományi létszámra és a beruházás befejezését követően újonnan foglalkoztatott létszámra együttesen a bértámogatási időtartam kétszeresének megfelelő időtartamú foglalkoztatási kötelezettséget kell vállalnia."

8. § A rendelet 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § Az előirányzatból

a) munkahelyteremtés, munkahelymegőrzés és foglalkoztatásfejlesztési program kamatmentes visszatérítendő és/vagy vissza nem térítendő,

b) képzési, valamint bérköltségek pedig vissza nem térítendő

formában támogathatók."

9. § A rendelet 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) A támogatás összege új vagy megőrzött munkahelyenként legfeljebb 1 millió forint, a gazdasági szerkezetátalakítással érintett térségekben legfeljebb 1,5 millió forint lehet.

(2) Beruházás esetén a támogatás intenzitása legfeljebb a teljes beruházási költség 50%-ának, - a Kktv. hatálya alá tartozó pályázó esetében legfeljebb 65%-ának - megtérítéséig terjedhet, de nem haladhatja meg a 4. § (5) bekezdésben meghatározott mértéket.

(3) A 2. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott képzés esetén a támogatás intenzitása legfeljebb a képzési költségek 60%-ának - a Kktv. hatálya alá tartozó pályázó esetében legfeljebb 80%-ának - megtérítéséig terjedhet.

(4) A bértámogatás mértéke az új vagy megőrzött munkahelyeken foglalkoztatott személyenként, legfeljebb 1,5 éves - gazdasági szerkezetátalakítással érintett térségekben legfeljebb 2 éves - időtartamra, a jogszabályban meghatározott mindenkori havi minimálbér összegétől a ténylegesen kifizetett havi munkabér összegének 100%-áig terjedhet, de havonta nem haladhatja meg a mindenkori havi minimálbér háromszorosát.

(5) Foglalkoztatásfejlesztési program esetében a költségek 100%-áig nyújtható támogatás. Amennyiben a foglalkoztatásfejlesztési program a 2. § (1) bekezdése szerint nyújtandó támogatást is tartalmaz, akkor arra vonatkozóan az e rendeletben meghatározott rendelkezéseket alkalmazni kell.

(6) A pályázati úton nyújtott támogatások esetében a támogatás összege pályázatonként nem haladhatja meg a 100 millió forintot."

10. § A rendelet 10. §-a (1) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A pályázatnak az egyes támogatási célok és jogcímek fennállását alátámasztó speciális követelmények mellett a kormányrendeletben megjelölt adatokat és dokumentumokat a következő kiegészítésekkel kell tartalmazni:)

"g) a támogatás esetén vállalt foglalkoztatási kötelezettség időtartamát és a foglalkoztatandó létszám nagyságát, illetve bértámogatás esetén a beruházás befejezését követő 2 évre vonatkozóan az újonnan foglalkoztatandó létszám bérköltségének tervezett adatait,"

11. § A rendelet 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § A támogatásokról a MAT véleményének meghallgatásával a miniszter dönt. Foglalkoztatásfejlesztési programok támogatása esetén a miniszter az általa meghatározott keretek között más szervezet vezetőjét is felhatalmazhatja a döntés meghozatalára. A döntésben meg kell határozni a támogatás nyújtásának feltételeit."

12. § A rendelet 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) A pályázati feltételek meghatározása, valamint a támogatások odaítélése során a következő szempontokat kell kiemelten figyelembe venni:

a) a beruházás hátrányos helyzetű, elmaradott, illetve gazdasági szerkezetátalakításban érintett térségekben, továbbá vállalkozási övezetekben valósul meg;

b) a pályázó a Kktv. hatálya alá tartozik;

c) a létrehozott új munkahelyek száma;

d) a vállalt foglalkoztatási kötelezettség időtartama;

e) a regisztrált munkanélküliek foglalkoztatásának aránya;

f) munkahelymegőrző támogatás esetén a megőrzésre kerülő munkahelyek száma, a továbbfoglalkoztatás időtartama, illetve a munkavállalók munkajogi jogutódlás keretében történő átvétele; továbbá

g) a pályázó hozzájárul

ga) a gazdaság modernizálásához, a gazdasági szerkezet átalakításához, új - elsősorban termelő jellegű - szakmakultúrák megteremtéséhez, illetve továbbfejlesztéséhez,

gb) a beszállítói tevékenységeket szolgáló fejlesztésekhez,

gc) a térség foglalkoztatási szerkezetének korszerűsítéséhez,

gd) részmunkaidőben betölthető munkakörök számának növeléséhez; valamint

h) a pályázó beruházása

ha) a kormányrendeletben megjelölt más állami forrásokból - különösen a minisztérium által kezelt Gazdaságfejlesztési Célelőirányzat gazdaságfejlesztési, illetve a Kis- és Középvállalkozási Célelőirányzat pályázati rendszeréből - is támogatásban részesül,

hb) Ipari Parkban valósul meg,

hc) beleilleszkedik az adott kistérség fejlesztési programjába.

(2) A támogatások tárgyában hozott döntések a pályázatban igényeltnél kisebb összeg odaítélését is tartalmazhatják.

(3) A pályázatok elbírálásának rendjét a minisztérium belső szabályzata határozza meg.

(4) A támogatás odaítéléséről legkésőbb a pályázat benyújtásától, illetőleg az utolsó adatszolgáltatási (hiánypótlási) igény teljesítésétől számított 90 napon belül kell dönteni."

13. § A rendelet 13. §-a (1) bekezdésének a)-d) pontjait megelőző mondatrész helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatásban részesülővel (a továbbiakban: kedvezményezett) a minisztérium vagy az általa meghatalmazott szervezet köt szerződést"

14. § A rendelet 16. §-ának (1) és (3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az előirányzat pénzügyi fedezetét az MpA-ból havonta egyenlő részletekben kell biztosítani. Ettől eltérő igény esetén a minisztérium külön kezdeményezése szükséges."

"(3) Az előirányzat terhére - annak legfeljebb 3%-áig - elszámolhatók a támogatások megtervezésével, működtetésével, kezelésével, felhasználásával, kihirdetésével és megismertetésével, a szerződések előkészítésével és megkötésével, a felhasználás nyilvántartásának tárgyi és személyi feltételeivel, ellenőrzésével, valamint a hatáselemzéssel, értékeléssel, monitorozással kapcsolatos költségek."

15. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépése után benyújtott pályázatok esetében kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a rendelet 5. §-a (3) bekezdésének a) pontjában megjelölt "legalább 50 főt érintő" szöveg hatályát veszti, és a 15. § (6) bekezdésében a "foglalkoztatási program" szövegrész helyébe a "foglalkoztatásfejlesztési program" szövegrész lép.

Dr. Matolcsy György s. k.,

gazdasági miniszter