Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

21/1999. (IV. 28.) GM rendelet

az Aktív foglalkoztatási célok támogatása fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásának és kezelésének részletes szabályairól[1]

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 24. §-ának (4) bekezdésében és 49. §-ának o) pontjában kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, valamint a Munkaerőpiaci Alap Irányító Testülete (a továbbiakban: MAT) véleményének meghallgatásával, a következőket rendelem el:[2]

A rendelet hatálya

1. § (1)[3] E rendelet hatálya kiterjed a Magyar Köztársaság éves központi költségvetéséről szóló törvényben (a továbbiakban: költségvetési törvény) meghatározott - a Szociális Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) kezelésében lévő - Aktív foglalkoztatási célok támogatása fejezeti kezelésű előirányzat felhasználására és kezelésére.

(2) Az előirányzat felhasználására és kezelésére az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. r endeletben (a továbbiakban: kormányrendelet) foglaltakat az e rendelet szabályainak figyelembevételével kell alkalmazni.

A felhasználás jogcímei

2. § (1) Az előirányzatból új munkahelyek teremtéséhez, a meglévők megőrzéséhez, a foglalkoztatási szerkezetátalakítás elősegítéséhez, valamint a munkaerő szakmastruktúrájának korszerűsítéséhez fűződő foglalkoztatáspolitikai célok elérésére az alábbi jogcímeken nyújthatók támogatások:

a)[4] magas minőségű, korszerű termékek gyártására, valamint szolgáltató tevékenység végzésére alkalmas beruházással olyan új munkahelyek teremtésére, ahol tartós foglalkoztatás biztosítható (a továbbiakban: munkahelyteremtés),

b) új profilt, tevékenységet eredményező beruházással, csoportos létszámcsökkentésben érintett munkavállalók ugyanannál vagy más munkáltatónál történő továbbfoglalkoztatásának biztosítására (a továbbiakban: munkahelymegőrzés),

c)[5]

(2)[6] Az előirányzatból foglalkoztatáspolitikai érdekből támogatás nyújtható foglalkoztatást elősegítő programok, projektek működtetésére, valamint foglalkoztatási célú kutatások, rendezvények, konferenciák és tapasztalatszerzés finanszírozására (a továbbiakban: foglalkoztatásfejlesztési program).

(3)[7] Az előirányzatból nyújtott támogatásokkal kapcsolatos - 2009. december 31-én még le nem zárt - pályázatok (hatósági szerződések) kezelésével, működtetésével kapcsolatos részfeladatokat a minisztérium megbízásából a beruházás helye szerint illetékes regionális munkaügyi központ látja el.

A támogatások alanyai, tárgya

3. §[8] (1)[9] Az előirányzatból támogatás belföldi székhelyű jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, valamint az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény szerinti egyéni vállalkozók részére - a 2. § (2) bekezdésben foglalt támogatások esetében a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény szerinti közhasznú szervezetek részére is - nyújtható.

(2) Munkahelyteremtő és munkahelymegőrző támogatás keretében a beruházáshoz szükséges műszaki berendezések, gépek, gyártóeszközök, technológiák, egyéb immateriális javak beszerzésével, valamint a beruházással létrehozott, illetve bővített tevékenységhez szükséges létszám bérével kapcsolatban felmerülő, elismerhető és igazolt költségek téríthetők meg.

(3)[10]

A támogatások nyújtásának általános szabályai

4. § (1)[11] Beruházási és bérköltségekre együttesen is nyújtható támogatás.

(2) A beruházás kezdési időpontjának az első beszerzett gép, berendezés, gyártóeszköz beruházóhoz történő szállításának, illetve technológia és egyéb immateriális javak esetében azok megvásárlásának - az igazoló okmányon feltüntetett - legkorábbi napját kell tekinteni.

(3) A beruházási támogatás feltétele, hogy

a)[12] a beruházás a megkezdésétől számított 2 éven belül megvalósuljon, és legalább 5 évig fennmaradjon,

b) az üzleti tervek kellően támasszák alá a stabil piaci háttér meglétét.

(4) Az előirányzatból beruházási támogatást igénylőnek a teljes beruházási költség legkevesebb 25%-ának megfelelő, dokumentált saját forrással kell rendelkeznie.

(5)[13] Amennyiben a teljes beruházás a kormányrendeletben szereplő más állami forrásokból is támogatásban részesül, e rendelet alapján beruházási támogatás csak a saját forrás és más állami forrás(ok) együttes összege feletti rész erejéig, legfeljebb azonban a kormányrendelet 79. § (10) bekezdésében meghatározott támogatási intenzitás mértékéig igényelhető.

(6)[14]

(7)[15]

(8)[16] A 2. § (2) és (3) bekezdésekben szereplő támogatás kivételével a támogatások feltétele a megfelelő fedezet biztosítása.

(9) Nem részesülhet támogatásban az, aki/amely a támogatási igény benyújtása előtti két évben a Munkaerőpiaci Alapból (a továbbiakban: MpA) kapott támogatásokkal kapcsolatban vállalt kötelezettségeit határidőre nem teljestette.

Az egyes támogatásokra vonatkozó további feltételek

5. § (1) A munkahelyteremtő támogatás feltétele, hogy meggyőzően bemutatásra kerüljön az előállítandó gyártmány(ok) és az előállításhoz alkalmazandó technika, technológia korszerűsége.

(2)[17] Nem részesülhet munkahelyteremtő támogatásban az, akit/amelyet a támogatási igény benyújtása előtti két évben munkaügyi jogszabály [a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény, a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény, valamint a külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásával kapcsolatban a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 7. § (4) bekezdése] miatt jogerősen 500 ezer Ft vagy azt meghaladó összegű bírság megfizetésére köteleztek.

(3) A munkahelymegőrző támogatás annak nyújtható, aki/amely

a)[18] a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 94/A. §-a szerinti létszámcsökkentésre kényszerül, és az erre vonatkozó eljárást megkezdte, azonban a tervezett beruházás segítségével ugyanazon vagy másik telephelyén a létszámcsökkentésben érintett munkavállalóit hosszabb távon tovább tudja foglalkoztatni;

b) a tervezett beruházásával létrehozott munkahelyeken más munkáltató által - az Mt. 94/A. §-a szerinti eljárás keretében - lebonyolításra kerülő létszámcsökkentésben érintett, várhatóan állás nélkül maradó munkavállalókat

ba) az Mt. 85/A. § és 209. § (2) bekezdése szerinti munkajogi jogutódlással, vagy

bb) legkésőbb a felmondási idejük lejártáig létesítendő új munkaviszony keretében

hosszabb távon továbbfoglalkoztatja.

(4) A (3) bekezdés a) pontja szerinti támogatás - a csődegyezség jóváhagyását követően - a csődeljárás alatt álló szervezeteknek is nyújtható.

(5) Beruházási jellegű támogatásban részesülőnek vállalnia kell, hogy a beruházás helye szerinti telephelyének a támogatási igény benyújtása előtti hónapban meglévő havi átlagos statisztikai állományi létszámát, beleértve

a) munkahelyteremtő támogatás esetén a beruházás befejezését követően foglalkoztatni kívánt többletlétszámát,

b) munkahelymegőrző támogatás esetén a beruházás időszaka alatt, illetve a beruházás befejezését követően megőrzött vagy továbbfoglalkoztatásra átvett munkavállalói létszámát

legalább 3 évig továbbfoglalkoztatja.

(6)[19] A kizárólag bértámogatásban részesülőnek, a beruházásban érintett telephelyén a támogatási igény benyújtását megelőző hónapban foglalkoztatott havi átlagos statisztikai állományi létszámra és a beruházás befejezését követően újonnan foglalkoztatott létszámra együttesen a bértámogatási időtartam kétszeresének megfelelő időtartamú foglalkoztatási kötelezettséget kell vállalnia.

(7)[20]

A támogatások formái

6. §[21] Az előirányzatból

a) munkahelyteremtés, munkahelymegőrzés és foglalkoztatásfejlesztési program kamatmentes visszatérítendő és/vagy vissza nem térítendő,

b)[22] bérköltségek pedig vissza nem térítendő

formában támogathatók.

A támogatások mértéke

7. §[23] (1)[24] A támogatás összege új vagy megőrzött munkahelyenként legfeljebb 1,2 millió forint lehet.

(2) Beruházás esetén a támogatás intenzitása legfeljebb a teljes beruházási költség 50%-ának, - a Kktv. hatálya alá tartozó pályázó esetében legfeljebb 65%-ának - megtérítéséig terjedhet, de nem haladhatja meg a 4. § (5) bekezdésben meghatározott mértéket.

(3)[25]

(4) A bértámogatás mértéke az új vagy megőrzött munkahelyeken foglalkoztatott személyenként, legfeljebb 1,5 éves - gazdasági szerkezetátalakítással érintett térségekben legfeljebb 2 éves - időtartamra, a jogszabályban meghatározott mindenkori havi minimálbér összegétől a ténylegesen kifizetett havi munkabér összegének 100%-áig terjedhet, de havonta nem haladhatja meg a mindenkori havi minimálbér háromszorosát.

(5) Foglalkoztatásfejlesztési program esetében a költségek 100%-áig nyújtható támogatás. Amennyiben a foglalkoztatásfejlesztési program a 2. § (1) bekezdése szerint nyújtandó támogatást is tartalmaz, akkor arra vonatkozóan az e rendeletben meghatározott rendelkezéseket alkalmazni kell.

(6) A pályázati úton nyújtott támogatások esetében a támogatás összege pályázatonként nem haladhatja meg a 100 millió forintot.

A támogatások igénylése

8. §[26]

A pályázatok kiírása

9. §[27]

A pályázatok tartalmi követelményei

10. §[28]

A támogatások elbírálása

11. §[29]

12. §[30]

A támogatási szerződés megkötése

13. § (1) A támogatásban részesülővel (a továbbiakban: kedvezményezett) a minisztérium vagy az általa meghatalmazott szervezet köt szerződést[31]

a) a támogatott feladatok, célok megvalósításával kapcsolatos követelményekről,

b) a teljesítésről, annak tárgyi és pénzügyi ütemezéséről,

c) a támogatási szerződés - 15. § (6) bekezdés szerinti - lezárásának kellékeiről és kötelezettségeiről, az ellenőrzési jogosultság elfogadásáról,

d) a kedvezményezett által vállalt kötelezettségek nem teljesítése, illetve a szerződés megszegése esetén alkalmazandó szankciókról.

(2) Az 5. § (3) bekezdés a) pontja szerint meghozott támogató döntést követően megindított csődeljárás esetén a kedvezményezettel támogatási szerződés csak a csődegyezség jóváhagyását követően köthető.

A támogatás folyósítása

14. § (1) A támogatás folyósítását a Kincstár a miniszer vagy az általa feljogosított személy rendelkezése alapján végzi.

(2)[32] A támogatás folyósítása a pályázati úton nyújtott támogatások esetében a kedvezményezett által benyújtott számlákon és a kifizetést igazoló dokumentumokon alapuló elszámolás szerint történik.

(3) A támogatás folyósítása - a kötelezettségvállalások időbeni kiterjedésének függvényében - legfeljebb 3 költségvetési évre terjedhet ki.

(4) Az 5. § (3) bekezdés a) pontja alapján támogatásban részesülő kedvezményezett esetében a csődeljárás megindítását követően a támogatás folyósítását a csődegyezség jóváhagyásáig fel kell függeszteni.

A támogatás ellenőrzésének rendszere

15. § (1) A támogatás feltételéül vállalt kötelezettségek teljesítését, a rendeltetésszerű és a támogatási szerződésnek megfelelő forrásfelhasználást a minisztérium és az általa a támogatási szerződésben meghatározott feltételek szerint írásban felhatalmazott megbízott, illetve a külön jogszabályban erre feljogosított szervek ellenőrzik.

(2) Az e rendeletben meghatározott kedvezményezett köteles biztosítani a kormányrendelet 2. § 10. pontjában meghatározott ellenőrző szervek részére a támogatás felhasználására kiterjedő ellenőrzés lehetőségét, valamint a támogatásfelhasználásról e szervek részére - kérésükre - számadást készíteni.

(3) A kedvezményezett a vállalt foglalkoztatási kötelezettségének időtartama alatt a minisztériumnak vagy a megbízásából eljáró szervezetnek havonta köteles az átlagos statisztikai állományi létszámáról szóló kimutatást - a Központi Statisztikai Hivatal részére küldendő havi létszámstatisztikával egy időben és formátumban - megküldeni.

(4) A kedvezményezett köteles a támogatás forrásainak felhasználását - ellenőrzés céljából - elkülönítetten nyilvántartani, és az eredeti bizonylatok, dokumentumok megtekintését az ellenőrzést végző részére a szerződésben foglalt valamennyi kötelezettség érvényességének időtartama alatt bármikor lehetővé tenni.

(5) A kedvezményezett a támogatásból beszerzett tárgyi eszközeit saját leltárában elkülönítetten köteles nyilvántartani, és kezelni.

(6)[33] A támogatott beruházás, valamint foglalkoztatás-fejlesztési program akkor tekinthető befejezettnek, illetve megvalósultnak, ha a szerződésben megjelölt és támogatott feladat, cél a támogatási szerződésben meghatározottak szerint és - beruházás esetében - a hatósági engedélyben foglaltaknak megfelelően teljesült. Erről a tényről a kedvezményezettnek a beruházás befejezésétől számított 30 napon belül szakmai beszámolóval, bizonylatokkal és hatósági nyilatkozatokkal alátámasztva kell beszámolnia a minisztériumnak vagy a megbízásából eljáró szervezetnek.

(7) A támogatások hatásfokának mérését célzó monitoring tevékenységet a minisztérium vagy a megbízásából eljáró szervezet végzi, amelyhez a kedvezményezettnek a támogatási szerződés érvényessége alatt, továbbá azt követően is az igényelt segítséget biztosítani kell.

Az előirányzat működtetésére vonatkozó egyéb szabályok

16. §[34] (1)[35]

(2) Az előirányzat bevételeit képezik a visszatérítendő formában nyújtott támogatások törlesztései, a visszakövetelések befizetései, valamint a kamatbevételek.

(3)[36] Az előirányzat 2002. december 31-én fennálló követeléseit, valamint az azt követően az előirányzatból folyósított támogatásokkal összefüggően keletkező követeléseket (a továbbiakban: az előirányzat követelései) a Munkaerőpiaci Alap követeléseként kell kimutatni.

(4) Az előirányzat követeléseire befolyt bevételek, továbbá a kötelezettségvállalással terhelt, de folyósításra nem került támogatások maradványa 2003. január 1-jétől a Munkaerőpiaci Alapot illetik meg, amelyeket a közreműködő szervezet támogatására, illetve munkahelyteremtő beruházások felhasználására lehet igénybe venni. A felhasználás mértékéről a miniszter dönt.

16/A. §[37] (1)[38]

(2) Az előirányzatból azokkal a pályázókkal és azokra a támogatási célokra köthető szerződés, amelyekről a miniszter 2002. december 31-ig támogató döntést hozott.

(3) Az előirányzat a 2002. december 31-én fennálló, kötelezettségvállalással (miniszteri támogató döntéssel) lekötött előirányzat-maradvány összegének erejéig, a miniszteri döntésekben, illetve a megkötött szerződésekben meghatározottak szerint használható fel.

Záró rendelkezés

17. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

Dr. Chikán Attila s. k.,

gazdasági miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Ahol a rendelet Gazdasági Minisztériumot és gazdasági minisztert említ, ott Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumot, valamint foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi minisztert kell érteni.

[2] Módosította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatályos 2001.12.21.

[3] Módosította a 33/2009. (XII. 30.) SZMM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2010.01.01.

[4] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 2. § 1. bekezdésének a) pontja a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 1. § -ának megfelelően módosított szöveg

[5] Hatályon kívül helyezte a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.01.01.

[6] Módosította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.01.01.

[7] Megállapította a 33/2009. (XII. 30.) SZMM rendelet 3. § (5) bekezdése. Hatályos 2010.01.01.

[8] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 3. § 1-2. bekezdése a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 3. § -ának megfelelően módosított szöveg.

[9] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 2. § -a. Hatályos 2001.12.21.

[10] Hatályon kívül helyezte a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.01.01.

[11] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 3. § -a. Hatályos 2002.01.01.

[12] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 4. § 3. bekezdésének a) pontja a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 4. § -ának megfelelően módosított szöveg.

[13] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 4. § 5. bekezdése a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 5. § -ának megfelelően módosított szöveg.

[14] Hatályon kívül helyezte a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.01.01.

[15] Hatályon kívül helyezte a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.01.01.

[16] Módosította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (1) bekezdése. Hatályos 2001.12.21.

[17] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 4. § -a. Hatályos 2001.12.21.

[18] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 5. § 3. bekezdésének a) pontja a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 15. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[19] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 5. § 6. bekezdését a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 7. § -a iktatta be, egyidejűleg a korábbi 6. bekezdés számozása 7. bekezdésre változott.

[20] Hatályon kívül helyezte a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.01.01.

[21] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 6. §-a a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 8. § -ának megfelelően módosított szöveg

[22] Módosította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.01.01.

[23] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 7. §-a a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 9. § -ának megfelelően módosított szöveg

[24] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 5. § -a. Hatályos 2001.12.21.

[25] Hatályon kívül helyezte a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 10. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.01.01.

[26] Hatályon kívül helyezte a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.03.04.

[27] Hatályon kívül helyezte a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.03.04.

[28] Hatályon kívül helyezte a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.03.04.

[29] Hatályon kívül helyezte a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.03.04.

[30] Hatályon kívül helyezte a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.03.04.

[31] A 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet 13. § 1. bekezdésének bevezető szövege a 8/2000. (III. 3.) GM rendelet 13. § -ának megfelelően módosított.

[32] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 7. § -a. Hatályos 2001.12.21.

[33] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 8. § -a. Hatályos 2002.01.01.

[34] Megállapította a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.03.04.

[35] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 11. § 35. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[36] Megállapította a 33/2001. (XII. 20.) GM rendelet 9. § -a. Hatályos 2001.12.21.

[37] Beiktatta a 2/2003. (III. 4.) FMM rendelet 3. § -a. Hatályos 2003.03.04.

[38] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 11. § 35. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék